Σελίδα 54 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 4 44 52 53 54 55 56 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 531 έως 540 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #531
    Μέλος
    Όνομα
    Αναστάσης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Μιας και είδα το θέμα είπα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου.
    Ανήμερα Χριστουγέννων 2016. Γυρνάμε σπίτι με την αρραβωνιαστικιά μου τότε μετά από τραπέζι στους δικούς μου και πάω να βάλω τα λαμπάκια.
    Το σπίτι μας ήταν μια παλιά γκαρσονιέρα και το είχαμε νοικιάσει εκείνες τις μέρες και δεν είχε έρθει ακόμη ο ηλεκτρολόγος για να βάλουμε ρελε διαφυγής και να κάνει το ηλεκτρολογικό σχέδιο. Η πρίζα ήταν πίσω από το σύνθετο της τηλεόρασης οπότε η διαδικασία για να βάλουμε τα λαμπάκια γινόταν λίγο στα τυφλά.
    Την ώρα που βάζω την πρίζα με χτύπησε το ρεύμα γερά. Το καλώδιο είχε ξεφτίσει μάλλον στο τελείωμά του.
    Αυτό που θυμάμαι είναι πως άκουσα ένα τρελό μπαμ στα αυτιά μου που τελικά δεν άκουσε κανένας άλλος. Πετάχτηκα πίσω, το χέρι μου είχε μαυρίσει σε όλη την παλάμη και η βέρα που φορούσα είχε λιώσει και είχε γίνει σταγόνες χρυσού που έτρεξαν στο χέρι μου και στο πάτωμα. Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος τότε ευτυχώς το καλώδιο ήταν λεπτό σαν τρίχα και κόπηκε αλλιώς θα με χτυπούσε πολύ ώρα το ρεύμα. Στον πίνακα φυσικά δεν έπεσε καμία αυτόματη. Πέρασα 2 μέρες στο νοσοκομείο για να ελέγχουν την καρδιά μου για πιθανές αρρυθμίες. Ευτυχώς όλα καλά.
    Από τότε έχω αλλάξει 2 σπίτια και το τελευταίο πάλι δεν είχε ρελέ διαφυγής. Θεωρώ μεγάλο λάθος που η ΔΕΗ δίνει το δικαίωμα υποβολής ηλεκτρολογικού σχεδίου εντός 6 μηνών από την ενοικίαση. Για μένα θα έπρεπε να είναι ένα από τα απαραίτητα για να γίνει το συμβόλαιο και να πάρει κάποιος το ρεύμα στο όνομα του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον css03038 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (03-07-22), matthew (04-07-22), mikemtb (02-07-22)

  3. #532
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από css03038 Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Πετάχτηκα πίσω, το χέρι μου είχε μαυρίσει σε όλη την παλάμη και η βέρα που φορούσα είχε λιώσει και είχε γίνει σταγόνες χρυσού που έτρεξαν στο χέρι μου και στο πάτωμα.

    Μηπως... υπερβαλεις; Παντως καλη δικαιολογια αν θες να ξεφορτωθείς μια βερα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilisd (02-07-22)

  5. #533
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Δεν υπερβαλει το εχω δει και εγω να συμβαινει και μαλιστα να λιωνει ολη η ασφαλειοθηκη
    και η μεταλικη ραγα που στηριζοτανε η ασφαλειοθηκη.

    Εμενα το χειροτερο που με εχει χτυπησει ειναι η υψηλη ταση απο ενα κυκλωμα εκινησης τοξου
    tig(καπου 10kv με λιγο ρευμα ομως) σε συγκριση με τα 230vac ητανε πολυ ποιο τρομακτικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    matthew (04-07-22)

  7. #534
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπερβαλει το εχω δει και εγω να συμβαινει και μαλιστα να λιωνει ολη η ασφαλειοθηκη
    και η μεταλικη ραγα που στηριζοτανε η ασφαλειοθηκη.

    Εμενα το χειροτερο που με εχει χτυπησει ειναι η υψηλη ταση απο ενα κυκλωμα εκινησης τοξου
    tig(καπου 10kv με λιγο ρευμα ομως) σε συγκριση με τα 230vac ητανε πολυ ποιο τρομακτικο
    Για το λιωσιμο της βερας λεει μηπως υπερβαλει......

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #535
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από css03038 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ώρα που βάζω την πρίζα με χτύπησε το ρεύμα γερά. Το καλώδιο είχε ξεφτίσει μάλλον στο τελείωμά του.
    Αυτό που θυμάμαι είναι πως άκουσα ένα τρελό μπαμ στα αυτιά μου που τελικά δεν άκουσε κανένας άλλος. Πετάχτηκα πίσω, το χέρι μου είχε μαυρίσει σε όλη την παλάμη και η βέρα που φορούσα είχε λιώσει και είχε γίνει σταγόνες χρυσού που έτρεξαν στο χέρι μου και στο πάτωμα. Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος τότε ευτυχώς το καλώδιο ήταν λεπτό σαν τρίχα και κόπηκε αλλιώς θα με χτυπούσε πολύ ώρα το ρεύμα.
    Είναι πιθανόν από τη μία η βέρα να ευθύνεται για την ηλεκτροπληξία και από την άλλη παράλληλα να σου έσωσε τη ζωή. Εννοώ ότι ίσως ακούμπησε η βέρα στο ξεφτισμένο καλώδιο προκαλώντας την ηλεκτροπληξία και παράλληλα το περισσότερο από το ρεύμα που διέρρευσε να καταναλώθηκε επάνω στη βέρα η οποία λειτουργώντας σαν ηλεκτρόδιο έλιωσε (η θερμοκρασία τήξης του χρυσού είναι 1064 βαθμοί Κελσίου). Ρεύμα το οποίο αν δεν φορούσες τη βέρα θα περνούσε μέσα από το σώμα σου και θα σε σκότωνε ακαριαία.
    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7...83%CF%8C%CF%82

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #536
    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Περιστερι
    Μηνύματα
    217

    Προεπιλογή

    Αν θεωρήσουμε ότι η βέρα βραχυκυκλωσε φάση ουδέτερο πάνω στο ξεφτισμενο Φις , το στιγμιαίο ρεύμα που πέρασε πρέπει να ήταν πολλά Α για να καταφέρει να λιώσει.
    Το επαγωγικό ρεύμα , υποθέτω ότι δούλεψε σαν πηνειο, είναι αυτό που σού μελανιασε το χέρι.
    Εκτός μετά αν ήσουν βρεγμένος μούσκεμα και ξυπόλυτος και είχες όλες τις προϋποθέσεις για να χτυπήσεις την πόρτα στον Άγιο Πέτρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #537
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Ναι και με 1000° εμεινε χερι...

    Το αλλο με τον Τοτό σας το είπα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    george Mp (03-07-22)

  12. #538
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    με μια προχειρη αναζητηση στο διαδυκτιο ειδα οτι τετοια συμβαινουν αρκετα συχνα με δαχτυλιδια
    https://www.google.com/search?q=elec...hrome&ie=UTF-8

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #539
    Μέλος
    Όνομα
    Αναστάσης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    Δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να πω ψέματα.
    Ούτε γνωρίζω κάποιον προσωπικά για να το παίξω κάπως ούτε με γνωρίζει κάποιος από εδώ μέσα νομίζω.
    Η βέρα έλιωσε και ότι απέμεινε το πήγαμε πάλι για φτιάξιμο συν συμπλήρωμα που χρειάστηκε για να φτιαχτεί πάλι.
    Μπροστά ήταν η αρραβωνιαστικιά μου μόνο η οποία είναι πλέον γυναίκα μου και έχουμε 2 παιδιά.
    Όσο για την θερμοκρασία πιστεύω ήταν απλά κάτι το τόσο στιγμιαίο που εκτός από την μαυρίλα το μόνο που με έκαιγε ήταν ο λιωμένος χρυσός που έτρεξε.
    Αυτά.

    *Επίσης το χέρι δεν μελάνιασε. Μαύρισε από την μέσα μεριά σαν να έπιασε καπνίλα. Σαν να είχα πιάσει κάρβουνα ήταν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον css03038 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    matthew (04-07-22), mikemtb (04-07-22)

  15. #540
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    13189-2.jpg



    https://www.finishing.com/131/89.shtml
    ο απο πανω απο 12 βολτ μπαταρια αυτοκινητου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 54 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 4 44 52 53 54 55 56 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας