Σελίδα 57 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 7 47 55 56 57 58 59 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 561 έως 570 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #561
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέκει αυτή η συνδεσμολογία? ή τα έξτρα ΔΔΕ είναι απλά περιτά? Η λογική ήταν, αν έχω κάποια διαροή στο μπάνιο (που υπάρχουν υγρασίες και νερά) να μην μου ρίχνει το κεντρικό ΔΔΕ, αλλά το δικό του.
    Τα πρόσθετα ρελέ προστασίας λέγονται επιλεκτικά και ναι επιτρέπονται αλλά είναι πιο ευαίσθητα της κεντρικής προστασίας
    https://cititech.gr/xrhsimes-symboul...rrois-entasis/ ( βλεπε Β ευαισθησίες )

    (και απο μια απο αυτές τις φασεις τροφοδοτεί και τον ηλιακό)
    Αν και δεν είμαι του τομέα , για τον ηλιακό θα προτιμούσα να συνδεθεί στην κεντρική προστασία ρελέ και να μην περνάει από επιλεκτική προστασία .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 07-11-23 στις 11:50

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nkarama (08-11-23)

  3. #562
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    τα νεα ρελε προστασιας που εβαλες, ειναι στα ιδια mA με το 3φασικο?
    μπηκαν μετα το κεντρικο ρελε?

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #563
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    κινεζικα...................

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george Mp : 07-11-23 στις 17:00

  5. #564
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είσαι του τομέα , αλλά από την στιγμή που βλέπουμε περιπτώσεις που συμβιβάζονται με την χρήση προστασίας , αλλά γίνεται το αναπάντεχο του by pass , τι προτάσεις μπορεί να δώσει κανείς για να μην μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο . Π.χ. τα μέσα προστασίας να βρίσκονται και αυτά ενσωματωμένα στο ρολόι Δεη έτσι ώστε να μην μπορεί κάποιος να κάνει by pass ( τώρα θα πουν κάποιοι , εδώ ρε φίλε παραβιάζουν τα ρολόγια της Δεη και κάνουν ότι θέλουν , ή ο ιδιοκτήτης δεν καταδέχεται να μείνει έστω και ένα λεπτό χωρίς ρεύμα εξαιτίας κάποιου προσωρινού προβλήματος )

    Αν θέλουμε επιτέλους να δούμε τον τελευταίο άνθρωπο που παθαίνει ηλεκτροπληξία πρέπει να μπουν προτάσεις , αν δεν μπουν τα ίδια θα έχουμε ανά τους αιώνες .

    Όταν δεν θέλεις να έχεις πολλά τροχαία , απλά ευθυγραμμίζεις δρόμους (όχι απαραίτητα μεγάλο κόστος αν δεν αποδεχόμαστε εξαιτίας αυτού τις διπλές λωρίδες κυκλοφορίας με διαχωριστικό διάζωμα για κάθε κατεύθυνση ) , αλλά και ψάχνεις για ακατάλληλους και επικίνδυνους οδηγούς / μέθυσους / ναρκομανείς / παππούδες που επιθυμούν να οδηγούν μέχρι τα 120 έτη κτλ

    Αν δεν θέλεις να έχεις σεισμοπαθείς απλά δεν κατασκευάζεις πολυόροφες πολυκατοικίες (άσε που "εγγυόνται " κάποιοι πολιτικοί μηχανικοί την αξιοπιστία των κτιρίων τους )

    Αν δεν θέλεις να πνίγονται άνθρωποι σε φουρτούνες στα πλοία , απλά αναγκάζεις τον πλοιοκτήτη να έχει πλήρως διασωστικά μέσα , ή δεν του επιτρέπεις να εκτελέσει δρομολόγιο σε άστατο καιρό . Όλα αυτά είναι προτάσεις
    Δεν κανω ηλεκτρολογικες εργασιες σε κτηρια, για αλλο λογο ειχα παει, αν δεν κανω λαθος, απαγορευεται το by pass του ΔΔΕ, αλλα οτι νομο και να βαλεις, αν ο αλλος θελει να κανει τη μ@λ@κι@ του, θα την κανει....

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #565
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κανω ηλεκτρολογικες εργασιες σε κτηρια, για αλλο λογο ειχα παει, αν δεν κανω λαθος, απαγορευεται το by pass του ΔΔΕ, αλλα οτι νομο και να βαλεις, αν ο αλλος θελει να κανει τη μ@λ@κι@ του, θα την κανει....
    Και εδώ θα μπορούσαν να μπουν προτάσεις φιλικές ως προς το χρήστη , (στο να μπορεί να κάνει by pass ) , αλλά σε καμιά περίπτωση με απουσία ΔΔΕ , π.χ απομόνωση εύκολη της ηλεκτρικής γραμμής που έχει πρόβλημα , χωρίς παρέμβαση εντός του ηλεκτρολογικού πίνακα .
    και αν το πρόβλημα είναι στο ίδιο το μέσο προστασίας θα μπορούσε να προταθεί "ρεζέρβα " 2o Δδε ( λέω και εγώ τα δικά μου , και ας με διορθώσουν αν αυτές οι σκέψεις περιέχουν παραβάσεις κανονισμών )

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #566
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας που το πιάσαμε το θέμα, να ρωτήσω και εγώ κάτι?
    Δηλώνω εξ αρχής οτι δεν είμαι ηλεκτρολόγος, ούτε ηλεκτρονικός.

    Στο σπίτι με τριφασική παροχή, έχω και ένα τριφασικό ΔΔΕ. Ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει και έναν διακόπτη bypass με τον οποίο δεν συμφωνούσα, αλλά τον έβαλε. Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω.

    Τώρα στην φάση που πάει σε κάθε μπάνιο (και απο μια απο αυτές τις φασεις τροφοδοτεί και τον ηλιακό) ζήτησα και μου έβαλε ακόμα απο ένα ΔΔΕ, μονοφασικά. Οπότε το μπανιο και το βε-σε έχουν το καθένα το δικό τους ΔΔΕ (είναι σε 2 ξεχωριστές φάσεις).

    Στέκει αυτή η συνδεσμολογία? ή τα έξτρα ΔΔΕ είναι απλά περιτά? Η λογική ήταν, αν έχω κάποια διαροή στο μπάνιο (που υπάρχουν υγρασίες και νερά) να μην μου ρίχνει το κεντρικό ΔΔΕ, αλλά το δικό του.
    Μας εξηγείς τι εχεις κανει αλλα δεν μας δείχνεις ουτε σχεδιο ουτε τι τύπους ρελε εχεις.
    Επιλεκτικο(99% δεν εχει βαλει) θα εχει βαλει σε ολο το σπιτι και ρελε στις τουαλέτες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #567
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας που το πιάσαμε το θέμα, να ρωτήσω και εγώ κάτι?
    Δηλώνω εξ αρχής οτι δεν είμαι ηλεκτρολόγος, ούτε ηλεκτρονικός.

    Στο σπίτι με τριφασική παροχή, έχω και ένα τριφασικό ΔΔΕ. Ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει και έναν διακόπτη bypass με τον οποίο δεν συμφωνούσα, αλλά τον έβαλε. Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω.

    Τώρα στην φάση που πάει σε κάθε μπάνιο (και απο μια απο αυτές τις φασεις τροφοδοτεί και τον ηλιακό) ζήτησα και μου έβαλε ακόμα απο ένα ΔΔΕ, μονοφασικά. Οπότε το μπανιο και το βε-σε έχουν το καθένα το δικό τους ΔΔΕ (είναι σε 2 ξεχωριστές φάσεις).

    Στέκει αυτή η συνδεσμολογία? ή τα έξτρα ΔΔΕ είναι απλά περιτά? Η λογική ήταν, αν έχω κάποια διαροή στο μπάνιο (που υπάρχουν υγρασίες και νερά) να μην μου ρίχνει το κεντρικό ΔΔΕ, αλλά το δικό του.
    <<Ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει και έναν διακόπτη bypass με τον οποίο δεν συμφωνούσα, αλλά τον έβαλε.>>
    Ο ηλεκτρολόγος πολύυ! βλάκας μην πω τίποτα άλλο ποιο κατάλληλο.
    <<Δεν έχει τύχει να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω.>> Ευτυχώς!
    <<Στέκει αυτή η συνδεσμολογία? ή τα έξτρα ΔΔΕ είναι απλά περιτά?>> απ ο,τι βλέπω ο vasilllis έχει πρόθεση να σου απαντήσει ανάμενε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #568
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Το κεντρικό είναι CDC742H και τα επιμέρους στα δύο μπάνια είναι CDC740H της hager.

    Δεν ξέρω αν η λέξη "επιλεκτικό" αναφέρεται σε κάποιο τύπο ΔΔΕ.

    Τι να δείξω? σχέδιο που να το βρω μετά τόσα χρόνια.... θυμάμαι όμως όταν το χτίζαμε, οτι του είχα πει οτι θέλω ξεχωριστά ΔΔΕ στα δύο μπάνια. Δεν ξέρω αν τα τοποθέτησε μετά το γενικό ή ανεξάρτητα.... Καλά μπορώ να το βρώ, ρίχνοντας το κεντρικό ρελέ, αλλά τώρα είναι ώρα εργασίας... αντε μετά να περιμένω να ξανασυγχρονίσει στο router του cosmote.... Και να φτιάχνω και τόσα ρολόγια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkarama : 08-11-23 στις 11:39
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  10. #569
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα νεα ρελε προστασιας που εβαλες, ειναι στα ιδια mA με το 3φασικο?
    μπηκαν μετα το κεντρικο ρελε?

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απο ότι βλέπω, ναι ίδια είναι...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nkarama : 08-11-23 στις 11:55
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  11. #570
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    CPC ειναι ο κωδικός για τα επιλεκτικά.
    Anyway μικρη σημασια εχει στο θεμα προστασίας. Σε προστατεύουν το ιδιο με το αν ειχες ενα ή δυο σε σειρα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 57 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 7 47 55 56 57 58 59 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας