Σελίδα 33 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 23 31 32 33 34 35 43 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 321 έως 330 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #321
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα που κράτησα 2 φάσεις 380 με 125Α ασφάλειες για τουλάχιστον 3 δευτερόλεπτα γιατί ζω ακόμα?

    Επειδή μιλάτε για mA...
    Σε όλους μας έχει τύχει χτύπημα 380/440 αλλά το ότι ευτυχώς ΕΤΥΧΕ να μην είμαστε εκείνη τη στιγμή σε επικίνδυνο σενάριο αντίστασης ώστε να μας διαπεράσουν 50-60 mA δε σημαίνει πως αυτό δε θα μπορούσε να συμβεί το επόμενο δευτερόλεπτο.
    Επίδη μιας κι είσαι του χώρου θα γνωρίζεις πριν 3-4 χρόνια τι έπαθε γνωστός εργολαβος με το -νευρο ή τένοντα? Δε ξέρω ακριβως- στο δεξί του χέρι. Παρά τις φυσικοθεραπείες ακόμα έχει πρόβλημα σε κάποιες κινησεις, οπότε δεν είναι μόνο το θέμα της θανατηφόρου έντασης αλλά και ζημιάς που μπορεί να γίνει και με χαμηλότερη (η με μη θανατηφόρα διαδρομή).
    Γενικά έχε σαν αρχή όπου δουλεύεις εκτός από το ταμπελακι στον πίνακα να βάζεις και ένα σετάκι κροκοδειλακια μεταξύ των φάσεων με εύκαμπτο ηλεκτροκόλλησης. Αυτή η τακτική έχει σώσει ζωές.


    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #322
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλους μας έχει τύχει χτύπημα 380/440 αλλά το ότι ευτυχώς ΕΤΥΧΕ να μην είμαστε εκείνη τη στιγμή σε επικίνδυνο σενάριο αντίστασης ώστε να μας διαπεράσουν 50-60 mA δε σημαίνει πως αυτό δε θα μπορούσε να συμβεί το επόμενο δευτερόλεπτο.
    Επίδη μιας κι είσαι του χώρου θα γνωρίζεις πριν 3-4 χρόνια τι έπαθε γνωστός εργολαβος με το -νευρο ή τένοντα? Δε ξέρω ακριβως- στο δεξί του χέρι. Παρά τις φυσικοθεραπείες ακόμα έχει πρόβλημα σε κάποιες κινησεις, οπότε δεν είναι μόνο το θέμα της θανατηφόρου έντασης αλλά και ζημιάς που μπορεί να γίνει και με χαμηλότερη (η με μη θανατηφόρα διαδρομή).
    Γενικά έχε σαν αρχή όπου δουλεύεις εκτός από το ταμπελακι στον πίνακα να βάζεις και ένα σετάκι κροκοδειλακια μεταξύ των φάσεων με εύκαμπτο ηλεκτροκόλλησης. Αυτή η τακτική έχει σώσει ζωές.


    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    δυστηχως ολοι ξερουμε τι πρεπει να κανουμε.Αν τα καναμε ομως δεν θα ειχαμε ατυχηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #323
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    καμια φορα εχει να κανει και με τριτους παραγοντες...
    εχω δει διακοπτακι καμια 200ρια αμπερ να ειναι γεφυρωμενο ΑΠΟ ΠΙΣΩ με κατι 4ρια γαμοκαλωδια!!! ωστε να μη φαινεται!!!!
    θα μου πεις "μετρα ρε φιλε πριν βαλεις το χερι σου". αλλα απ την αλλη τι να μετρησω? σε κατεβασμενο διακοπτη που τον εχω κατεβασει εγω ο ιδιος με το χερι μου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #324
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.458

    Προεπιλογή

    Στην ηλεκτροφυσιολογία το ανθρώπινο σώμα έχει εσωτερική αντίσταση ~300Ω. Αν είσαι καλά βρεμένος -πχ σκάφος - θάλλασα- ακόμα και τα 24 μπορούν να γίνουν θανατηφόρα

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #325
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    δεν ειναι πολυ ασχετο με το θεμα, ξερω για μια περιπτωση που εργαζομενος επαθε ηλεκτροπληξια μπηκε νοσοκομειο αλλα αλλα μιας και που ηταν αυτοαπασχολουμενος πηγε μετα 1-2 μερες στην δουλεια του αλλα για καποιο λογο που δεν γνωριζω τα ποδια του ετρεμαν λιγο, και ανεβηκε σε μια στιβα με κατι πραγματα τα εριξε κατω επεσε απο εκει και καταπλακωθηκε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #326
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλους μας έχει τύχει χτύπημα 380/440 αλλά το ότι ευτυχώς ΕΤΥΧΕ να μην είμαστε εκείνη τη στιγμή σε επικίνδυνο σενάριο αντίστασης ώστε να μας διαπεράσουν 50-60 mA δε σημαίνει πως αυτό δε θα μπορούσε να συμβεί το επόμενο δευτερόλεπτο.
    Επίδη μιας κι είσαι του χώρου θα γνωρίζεις πριν 3-4 χρόνια τι έπαθε γνωστός εργολαβος με το -νευρο ή τένοντα? Δε ξέρω ακριβως- στο δεξί του χέρι. Παρά τις φυσικοθεραπείες ακόμα έχει πρόβλημα σε κάποιες κινησεις, οπότε δεν είναι μόνο το θέμα της θανατηφόρου έντασης αλλά και ζημιάς που μπορεί να γίνει και με χαμηλότερη (η με μη θανατηφόρα διαδρομή).
    Γενικά έχε σαν αρχή όπου δουλεύεις εκτός από το ταμπελακι στον πίνακα να βάζεις και ένα σετάκι κροκοδειλακια μεταξύ των φάσεων με εύκαμπτο ηλεκτροκόλλησης. Αυτή η τακτική έχει σώσει ζωές.


    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Tην κακιά εκείνη στιγμή πατούσα σε νερά σε μηχανοστάσιο απογύμνωνα ενα 35άρι (5Χ35) για παροχή του πίνακα που είχα μπροστά μου.
    Το καλώδιο ήταν ρευματοφόρο δεν το ήξερα! Βασίστηκα σε λόγο συνάδελφου από το έργο που ήταν ο εργολάβος ότι είχε "κόψει" την παροχή αλλά είχε κατεβάσει λάθος διακόπτη/ασφάλεια.
    Έπιασα τις 2 φάσεις και με κρατούσε μια τεράστια δύναμη πάνω στο καλώδιο και ένιωθα να βράζω στο εσωτερικό του δέρματος.
    Κατάφερα να χτυπήσω με δύναμη τα χέρια μου πάνω στον πίνακα και να αφήσω τα καλώδια που μελετούσαν τον θάνατο.
    Μετά από 1 ώρα και αφού έλεγα σε άλλο κοντινόμου να με χτυπάει με ξύλο για να νιώθω τον εαυτό μου συνήλθα, χωρίς να πάω σε γιατρό κ σε νοσοκομείο. Ισως αυτό να μου κοστίσει στο μέλλον. Μια αρρυθμία μετά από 5 χρόνια

    Το μεγάλο λάθος που δεν μέτρησα! Μην εμπιστεύεστε ούτε τον κώλο σας!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  7. #327
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο ήταν ρευματοφόρο δεν το ήξερα! Βασίστηκα σε λόγο συνάδελφου από το έργο που ήταν ο εργολάβος ότι είχε "κόψει" την παροχή αλλά είχε κατεβάσει λάθος διακόπτη/ασφάλεια.
    Δεν θα 'πρεπε να ακολουθείς τον κανόνα ότι φερόμαστε σε όλα τα καλώδια σαν να είναι ρευματοφόρα ακόμα και αν διαπιστώσουμε ότι δεν είναι ακόμα και αν μας διαβεβαιώσουν ότι δεν είναι;
    Βέβαια δεν είμαι επαγγελματίας ηλεκτρολόγος και ίσως έξω απ' το χορό να λέω πολλά τραγούδια, δεν ξέρω.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #328
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Ακριβως εκει ειναι το προβλημα, οταν "ξερεις" οτι δεν εχει ρευμα γιατι ΚΑΠΟΙΟΣ το χει κοψει.
    Εγω ημουν πανω σε κρενι και ειπα στον τρικαραγκιοζα τον Ουκρανο ηλεκτρολογο να κοψει τα ρευματα για να αρχισω τη δουλεια μου οπου εκανα μια μερικη μετατροπη στο κυκλωμα του πινακα.
    Για καλη μου τυχη πριν αρχισω να ξηλωνω μετασχηματιστες, πλακετες και ρελεδες εκανα μια με ενα πινελακι να καθαρισω πανω απ τον κεντρικο διακοπτη του πινακα επειδη ειχε πολυ καρβουνιλα και τη σιχαινομουν. Εκει επαιξε ενα ωραιο μπαμ πανω στο μεταλικο μερος του πινελου!
    Βγαινω κατω να δω τι ρευματα ειχε κοψει ο ηλιθιος και τελικα ειχε κλεισει ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΡΕΝΙΟΥ!!! (ενα διακοπτακι σαν αυτο που χουμε στα σπιτια μας και που ηταν για τα φωτα και τον ανεμιστηρα!!! ενω ο breaker απ το control ηταν κανονικοτατα σηκωμενος! )
    Τετοιες ιστοριες συμβαινουν καθημερινα γι αυτο οπου δουλευεις θελει μετρηση και βραχυκυκλωμα ωστε να σαι σιγουρος πως δε θα συμβει οτιδηποτε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #329
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα 'πρεπε να ακολουθείς τον κανόνα ότι φερόμαστε σε όλα τα καλώδια σαν να είναι ρευματοφόρα ακόμα και αν διαπιστώσουμε ότι δεν είναι ακόμα και αν μας διαβεβαιώσουν ότι δεν είναι;
    Βέβαια δεν είμαι επαγγελματίας ηλεκτρολόγος και ίσως έξω απ' το χορό να λέω πολλά τραγούδια, δεν ξέρω.
    Παναγιώτη όταν κάτι το κάνεις χιλιάδες φορές θα την πάθεις κάποια στιγμή από υπερβολική σιγουριά ή από συνήθεια-ρουτίνα που σε κάνει να μην σκέφτεσαι την κατάλληλη στιγμή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (11-02-18)

  11. #330
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    για αυτο αναφερα οτι για να γινει ατυχημα εχουμε κανει βλακεια.Δεν εχουμε μετρησει,δεν εχουμε βαλει γειωση,κατι τελοσπαντων παραβλεψαμε απο τους κανονες.Εσεις εμπιστευεστε τον πακιστανο,εδω μια φορα την πατησα με εμενα τον ιδιο,κοβω την ασφαλεια,μετραω την σημειωνω ποια ειναι και ξεκιναω δουλεια,στο τελος κοβω την ασφαλεια βγαζω το καλωδιο κανω τις συνδεσεις (ευκαμπτο κιολας το γυρναγα μαζι με αλλο πιανωντας το) το ξαναβαζω και οπλιζει ενα ρελε.Απορησα βεβαια διοτι επιστρεφομενα δεν το κανουν αυτο.Μετραω με το δοκιμαστικο και εχει ταση!!!!τελικα ειχα κατεβασει διπλανη ασφαλεια.Απο τοτε στην τσεπη κατσαβιδι επαγωγης και διπλοελεγχος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 33 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 23 31 32 33 34 35 43 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας