Σελίδα 27 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 17 25 26 27 28 29 37 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 261 έως 270 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #261
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Στηβ τι εννοεις???


    Θυμαμαι πεμπτη δημοτικου που πηγαινα ,εκανα μια πατεντα!!!! να κοβω την παροχη σε ενα αρμονιο με βυσματα μπανανες!!!!!!!
    Το πειραμα στεφτηκε απο επιτυχια μεχρι την στιγμη που ο αντιχειρας μου ακουμπησε το βιδακι.Ακομα την θυμαμαι την τρυπα στο δαχτυλο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #262
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Αναφέρομαι στον βιομηχανικό πεπιεσμενο αέρα και στα έμβολα διπλης ενέργειας, στα πλαίσια της κουβέντες για τους κινδύνους στην εργασία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #263
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ύπουλος είναι και ο αέρας.
    Στα ηλεκτρικά η μετακίνηση γίνεται συνήθως με γρανάζια η ντίζες. Όταν η τάση κοπεί, συνήθως μένουν στη θέση τους.
    Στον αέρα, με τα έμβολα, δεν ισχύει τίποτα από αυτά.
    Αναφέρομαι στον βιομηχανικό πεπιεσμενο αέρα και στα έμβολα διπλης ενέργειας, στα πλαίσια της κουβέντες για τους κινδύνους στην εργασία.
    Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με την ηλεκτροπληξία, η οποία μπορεί να σκοτώσει ακαριαία!

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #264
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    http://www.incardiology.gr/pathiseis...troplixia.html

    Aπορώ πως έπαθαν ηλεκτροπληξία 5 άτομα μέσα σε υδάτινο πάρκο ....μα αυτό συνέβη σε περιοχή της τουρκίας φαντάζομαι μέσα προστασίας ανύπαρκτα...

    http://www.cnn.gr/news/kosmos/story/...a-stin-toyrkia

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #265
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    .μα αυτό συνέβη σε περιοχή της τουρκίας φαντάζομαι μέσα προστασίας ανύπαρκτα...
    Μυαλά ανύπαρκτα έχουν , γιατί απλά οι Έλληνες δεν θα βουτούσαν ποτέ μέσα .
    Σε ταξίδι που έκανα στην Τουρκία / Βουλγαρία πριν αρκετά χρόνια όντως στα περί ασφάλειας σε ηλεκτρικά θέματα είναι σκόρπιο βασίλειο .
    Δεν θα ξεχάσω ένα ταξί που είχαμε πάρει την νύχτα και προκειμένου ο ταξιτζής να μας δώσει ρέστα άναψε την πλαφονιέρα βραχυκυκλώνοντας με τα χέρια 2 καλώδια . Και άλλα παρόμοια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #266
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Αυτό μου θυμίζει ένα αστείο που χρησιμοποιούν για να περιγράψουν την πραγματικότητα οι ντόπιοι στη Νότια Αφρική, στην πλευρά του Ινδικού Ωκεανού που είναι γνωστή για τους επιθετικούς καρχαρίες που βγαίνουν μέχρι τα ρηχά. "Οι καρχαρίες τρώνε μόνο τουρίστες" λένε οι ντόπιοι με σιγουριά. Αν τους ρωτήσεις γιατί συμβαίνει αυτό, σου απαντάνε "Εμείς δεν μπαίνουμε στη θάλασσα".

    Με αυτό θέλω να πώ, οτι δεν φταίει ο τόπος για την ηλεκτροπληξία, αλλά οι άνθρωποι που κάνουν το λάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  7. #267
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Τώρα θα μου πεις πως θα προστατευτεί κάποιος αν συμβεί κάτι σε δημόσια πισίνα ή ακόμα και ιδιωτική?
    Εξαρτάται πόσο συνειδητός επαγγελματίας ήταν ο κατασκευαστής, ο πισινάς, ο μηχανολόγος, ο μελετητής των Η/Μ ακόμα αναρρωτιέμαι......

    https://www.youtube.com/watch?v=C7qa4r-m6o8

    Αν η τοποθέτηση ενός απωλειώμετρου συνδεδεμένο με ηλεκτρόδιο στην αναρρόφηση της αντλίας ανακυκλοφορίας και κάποιο ρελέ με αλάρμ προειδοποίησης κοστίζουν...δεν το νομίζω.

    Κι όμως δεν είναι κάτι τέτοιο υποχρεωτικό, υποχρεωτικό όμως είναι ένα ΔΔΕ στον γενικό πίνακα.

    Αν υπάρξει πρόβλημα αυτό θα προκύψει μέσω αντλίας ή ηλεκτρικού εναλλάκτη ή υδρομασάζ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #268
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα θα μου πεις πως θα προστατευτεί κάποιος αν συμβεί κάτι σε δημόσια πισίνα ή ακόμα και ιδιωτική?
    Εξαρτάται πόσο συνειδητός επαγγελματίας ήταν ο κατασκευαστής, ο πισινάς, ο μηχανολόγος, ο μελετητής των Η/Μ ακόμα αναρρωτιέμαι......

    https://www.youtube.com/watch?v=C7qa4r-m6o8

    Αν η τοποθέτηση ενός απωλειώμετρου συνδεδεμένο με ηλεκτρόδιο στην αναρρόφηση της αντλίας ανακυκλοφορίας και κάποιο ρελέ με αλάρμ προειδοποίησης κοστίζουν...δεν το νομίζω.

    Κι όμως δεν είναι κάτι τέτοιο υποχρεωτικό, υποχρεωτικό όμως είναι ένα ΔΔΕ στον γενικό πίνακα.

    Αν υπάρξει πρόβλημα αυτό θα προκύψει μέσω αντλίας ή ηλεκτρικού εναλλάκτη ή υδρομασάζ.
    (Με εντελως χιουμοριστικη διαθεση)

    Αυτη την αναρτηση πρεπει να την κανεις στο πολυ γελιο

    Κι όμως δεν είναι κάτι τέτοιο υποχρεωτικό, υποχρεωτικό όμως είναι ένα ΔΔΕ στον γενικό πίνακα.



    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #269
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Με εντελως χιουμοριστικη διαθεση)

    Αυτη την αναρτηση πρεπει να την κανεις στο πολυ γελιο

    Κι όμως δεν είναι κάτι τέτοιο υποχρεωτικό, υποχρεωτικό όμως είναι ένα ΔΔΕ στον γενικό πίνακα.


    Στο πολύ γέλιο μπααα δε θα τολεγα ....μα γέλασα μαυτό που έγραψες!(το σημείο του τονισμένου.. χαχα)

    Χωρίς πλάκα τώρα υπάρχουν δουλειές και δουλειές κάποιες πολύ ακριβοπληρωμένες από παλιά, προ κρίσης και όμως χωρίς προστασία όχι μόνο για το δημόσιο κοινό αλλά και σε "μεγάλα σαλόνια" όπως λέω εγώ εφοπλιστών, πολιτικών μεγαλοεπιχειρηματιών που έτυχε να βρεθώ και γω εκεί για κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #270
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    +1. Δεν μπορει να το καταλαβει ο ανεγκεφαλος οτι αυτο το μεσο θα του προστατεψει την ζωη.ειναι αντιστοιχα οπως το κρανος και η ζωνη στα μηχανοκίνητα οχηματα.
    ετσι προκειμενου να εχει "αδειαληπτη" λειτουργία εξακολουθουν και σημερα να μην χρησιμοποιουνται η να παρακαμπτονται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 27 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 17 25 26 27 28 29 37 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 08:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 23:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 21:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 20:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας