Σελίδα 34 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 24 32 33 34 35 36 44 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 331 έως 340 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #331
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο με το θεμα αλλα τελευταια παρατηρησατο εξης: αλλαξα παπουτσια απο υφασματικα (ας πουμε σαν all star για να συννενοηθουμε σε αθλητικα με λαστιχενια σολα.)
    Στο χωρο εργασιας μου υπαρχει μοκετα. Με τα καινουρια παπουτσια αγγιζω το μεταλλικο πομολο της πορτας, ακουγεται ΤΣΑΦ, πιανω ενα USB απο τον υπολογιστη το ιδιο. Μου δινει συναδελφος κατι και ακουμπανε τα χερια μας το ιδιο. Μαλιστα επιασα ενα μεταλλικο στυλο και το πλησιασα στο πομολο και πριν ακουμπησει παλι τσαφ.

    Απο τα 3 ατομα οι 2 εχουμε αυτο το προβλημα και εγω μονο με τα παπουτσια με τη λαστιχενια σολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #332
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Στατικός ηλεκτρισμός, μάλλον.
    Τα προηγούμενα παπούτσια προφανώς ήταν καλύτερος αγωγός και τον διοχέτευαν στο πάτωμα κι έτσι τον ξεφορτωνόσουνα.
    Και κυκλοφορούσες 'αφόρτιστος' .

    Ενώ με τα λαστιχένια (κακός αγωγός), δεν διοχετεύεται στο πάτωμα, παραμένεις φορτισμένος.
    Κι όταν ακουμπάς το μεταλλικό πόμολο της πόρτας (διέξοδος προς τη γη) τότε αποφορτίζεσαι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 11-02-18 στις 13:22
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Xarry (11-02-18)

  4. #333
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο με το θεμα αλλα τελευταια παρατηρησατο εξης: αλλαξα παπουτσια απο υφασματικα (ας πουμε σαν all star για να συννενοηθουμε σε αθλητικα με λαστιχενια σολα.)
    Στο χωρο εργασιας μου υπαρχει μοκετα. Με τα καινουρια παπουτσια αγγιζω το μεταλλικο πομολο της πορτας, ακουγεται ΤΣΑΦ, πιανω ενα USB απο τον υπολογιστη το ιδιο. Μου δινει συναδελφος κατι και ακουμπανε τα χερια μας το ιδιο. Μαλιστα επιασα ενα μεταλλικο στυλο και το πλησιασα στο πομολο και πριν ακουμπησει παλι τσαφ.

    Απο τα 3 ατομα οι 2 εχουμε αυτο το προβλημα και εγω μονο με τα παπουτσια με τη λαστιχενια σολα.

    δεν εχει καμια σχεση με το θεμα. Αυτο εχει να κανει με το πειραμα φυσικης που καναμε στο Δημοτικο με το στυλο που το τριβαμε σε μαλινο υφασμα και που σηκωνε τα χνουδια, και ειναι τελειως ασχετο με το πραγματικο ρευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #334
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγγιζω το μεταλλικο πομολο της πορτας, ακουγεται ΤΣΑΦ, πιανω ενα USB απο τον υπολογιστη το ιδιο. Μου δινει συναδελφος κατι και ακουμπανε τα χερια μας το ιδιο. Μαλιστα επιασα ενα μεταλλικο στυλο και το πλησιασα στο πομολο και πριν ακουμπησει παλι τσαφ.

    Απο τα 3 ατομα οι 2 εχουμε αυτο το προβλημα και εγω μονο με τα παπουτσια με τη λαστιχενια σολα.
    Με αυτές τις συνθήκες μην ανοίξεις κανένα κουτί υπολογιστή !!! Θα του κάψεις την μητρική πιθανότατα !!!
    Στατικός ηλεκτρισμός είναι !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #335
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    Γενικά έχε σαν αρχή όπου δουλεύεις εκτός από το ταμπελακι στον πίνακα να βάζεις και ένα σετάκι κροκοδειλακια μεταξύ των φάσεων με εύκαμπτο ηλεκτροκόλλησης. Αυτή η τακτική έχει σώσει ζωές.
    Σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις πως γίνεται αυτό?

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #336
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alto2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είναι εύκολο να μου εξηγήσεις πως γίνεται αυτό?
    Πολύ σωστό αυτό είναι η τακτική του βραχυκυκλώματος ασφαλείας!
    Απλά γεφυρώνεις προληπτικά τις φάσεις μετά τον διακόπτη για να εργαστείς από κει και κάτω και όταν τελειώσεις αφαιρείς τις γέφυρες. Προσοχή μην το ξεχάσεις μόνο.
    Παλαιότερα σε διανομή εργοστασίου (όσοι έχουν δουλέψει εκεί ξέρουν) είχα κάνει το ίδιο με το λεγόμενο...Γιώργο φέρε το "χταποδάκι" ένα βραχυκυκλωτήρα με 4 πλοκάμια βραχυκυκλωμένα μεταξύ τους στις 3 φάσεις/μπάρες και μια γείωση όλα γεφυρωμένα και με τη μπάρα γείωσης.
    Όταν τελειώσαμε στο τσάκ πρόλαβα τον συνάδελφο θα έδινε το είχε ξεχάσει.

    Οι κυψέλες Μ.Τ. έχουν γειωτές για την ασφάλεια των χρηστών τους.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisfa για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ηλιας Α (11-02-18)

  9. #337
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #338
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστό αυτό είναι η τακτική του βραχυκυκλώματος ασφαλείας!
    Απλά γεφυρώνεις προληπτικά τις φάσεις μετά τον διακόπτη για να εργαστείς από κει και κάτω και όταν τελειώσεις αφαιρείς τις γέφυρες. Προσοχή μην το ξεχάσεις μόνο.
    Παλαιότερα σε διανομή εργοστασίου (όσοι έχουν δουλέψει εκεί ξέρουν) είχα κάνει το ίδιο με το λεγόμενο...Γιώργο φέρε το "χταποδάκι" ένα βραχυκυκλωτήρα με 4 πλοκάμια βραχυκυκλωμένα μεταξύ τους στις 3 φάσεις/μπάρες και μια γείωση όλα γεφυρωμένα και με τη μπάρα γείωσης.
    Όταν τελειώσαμε στο τσάκ πρόλαβα τον συνάδελφο θα έδινε το είχε ξεχάσει.

    Οι κυψέλες Μ.Τ. έχουν γειωτές για την ασφάλεια των χρηστών τους.
    Οχι μονο για την ασφαλεια αλλα για την εκφορτιση του μετασχηματιστη.Παλι ομως γειωνεις με καλωδια (με τα χερια σου και με τα ματια σου να το βλεπεις) τις φασεις.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (11-02-18)

  12. #339
    Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2014
    Περιοχή
    Ηπειρος
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω κατα ποσο ειναι σχετικο με το θεμα αλλα τελευταια παρατηρησατο εξης: αλλαξα παπουτσια απο υφασματικα (ας πουμε σαν all star για να συννενοηθουμε σε αθλητικα με λαστιχενια σολα.)
    Στο χωρο εργασιας μου υπαρχει μοκετα. Με τα καινουρια παπουτσια αγγιζω το μεταλλικο πομολο της πορτας, ακουγεται ΤΣΑΦ, πιανω ενα USB απο τον υπολογιστη το ιδιο. Μου δινει συναδελφος κατι και ακουμπανε τα χερια μας το ιδιο. Μαλιστα επιασα ενα μεταλλικο στυλο και το πλησιασα στο πομολο και πριν ακουμπησει παλι τσαφ.

    Απο τα 3 ατομα οι 2 εχουμε αυτο το προβλημα και εγω μονο με τα παπουτσια με τη λαστιχενια σολα.
    Όλοι οι κατασκευαστές παπουτσιών χρησιμοποιούν σόλες που δεν παράγουν στατικό ηλεκτρισμό γιατί αυτό επιβαρύνει τον οργανισμό, πολύ σπάνια να τύχουν παπούτσια που να φορτίζουν τον άνθρωπο με ΚV. Από ότι θα έχεις νιώσει κίολας είναι άβολο να είσαι φορτισμένος καθώς το αισθάνεσαι στο σώμα σου.
    Αλλαγή παπουτσιών ή μέχρι να πάρεις άλλα, βάλε μια πινέζα (τις τελείως απλές χωρίς το πλαστικό φυσικά)σε κάθε ένα από κάτω να ξεφορτίζουν. Μην πολυακουμπάς USB στικάκια πλακέτες και τέτοια για καλό και για κακό. Είχα τύχει και εγώ σε ένα διαβολεμένο ζευγάρι παπούτσια που όταν ήταν να μπω στο αμάξι ή να πιάσω πόμολο ή βρύση ήταν λες και με χτύπαγε taser.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #340
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
    Το θεμα ειναι οτι δουλευω με υπολογιστες και πλακετες απο διαφορες συσκευες.... Ακομα παντως δεν εχει πεθανει καμια στα χερια μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 34 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 24 32 33 34 35 36 44 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 07:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 22:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 20:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 19:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας