Σελίδα 29 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 19 27 28 29 30 31 39 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 281 έως 290 από 593

Θέμα: Ηλεκτροπληξία

  1. #281
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    μεταλικα ρουχα οταν λες?

    οταν το διαβασα το πρωτο που ρθε στο μυαλο μου ειναι η πανοπλια ...ΑΛΛΑ, ετσι τελειως θεωρητικα (για τη χαρα μιας κουλης σκεψης) αν το καλοσκεφτουμε και αν ηταν τεχνικα εφικτο θα ηταν η καλυτερη ενδυση (αρκει να περιλαμβανει και μεταλικα γαντια, και να ειναι ολο χαλκος η αλλο μεταλο με χαμηλη αντισταση)
    Ακομα και σε heavy metal καταστασεις θα τη γλυτωνες με απλο εγκαυμα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #282
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή



    Αυτο δεν θα το ελεγα απλο εγκαυμα.Σκεψου λιγο το μοσχαρακι στο φουρνο σκεπασμενο με το αλουμινοχαρτο.
    Επισης θα συμφωνησω οτι δεν θα σε διαπερασει το ρευμα αλλα θα διατρεχει σε ολο σου το σωμα.Τι θα γινει ομως στα σημεια που δεν θα ακουμπαει η 'πανοπλια'?
    αστο καλυτερα.
    https://ohsonline.com/Articles/2014/...3hoagland1.jpg
    kαλυτερα τετοια πανοπλια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #283
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Θέλει μεγάλη προσοχή στο να τηρούμε τα ΜΑΠ
    Πρώτος εγώ πριν κάποια χρόνια κατά τον ίδιο τρόπο κούρδιζα ανάλογο διακόπτη Μ.Τ. χωρίς κανένα μέσο προστασίας.(θανατηφόρο λάθος το ομολογώ)
    Αυτός ο διακόπτης ήταν (και είναι) ιδιοκτησία ΔΕΗ πέφτει σε περίπτωση σφάλματος γραμμής.
    Το γιατί έφτασα να τον χειρίζομαι εγώ, είναι άλλη ιστορία....

    HVM-Arc-Flash-Solutions2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  4. #284
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει μεγάλη προσοχή στο να τηρούμε τα ΜΑΠ
    Πρώτος εγώ πριν κάποια χρόνια κατά τον ίδιο τρόπο κούρδιζα ανάλογο διακόπτη Μ.Τ. χωρίς κανένα μέσο προστασίας.(θανατηφόρο λάθος το ομολογώ)
    Αυτός ο διακόπτης ήταν (και είναι) ιδιοκτησία ΔΕΗ πέφτει σε περίπτωση σφάλματος γραμμής.
    Το γιατί έφτασα να τον χειρίζομαι εγώ, είναι άλλη ιστορία....

    HVM-Arc-Flash-Solutions2.jpg
    Αντωνη, σε καποια πραγματα πρεπει να λεμε απλα ΟΧΙ. Κατηγοριματικο ΟΧΙ. Καλυτερα να χασεις τη δουλεια σου παρα τη ζωη σου. Δεν ξερω για πιο λογο εκανες χειρισμους μεσης τασης χωρις εξοπλισμο και χωρις την απαραιτητη αδεια. Αν γινοταν οτιδηποτε, ακομη και απο ΔΕΗτζη να ειχες προφορικη αδεια να το κανεις, δεν υπηρχε περιπτωση να σε καλυψει μετα. Η μονη δικαιολογια που βρισκω ειναι η παντελης αγνοια του κινδυνου....

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #285
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντωνη, σε καποια πραγματα πρεπει να λεμε απλα ΟΧΙ. Κατηγοριματικο ΟΧΙ. Καλυτερα να χασεις τη δουλεια σου παρα τη ζωη σου. Δεν ξερω για πιο λογο εκανες χειρισμους μεσης τασης χωρις εξοπλισμο και χωρις την απαραιτητη αδεια. Αν γινοταν οτιδηποτε, ακομη και απο ΔΕΗτζη να ειχες προφορικη αδεια να το κανεις, δεν υπηρχε περιπτωση να σε καλυψει μετα. Η μονη δικαιολογια που βρισκω ειναι η παντελης αγνοια του κινδυνου....
    Οχι δεν είχα πάρει άδεια από κανένα τηλεφωνικά τους ενημέρωσα πως πρέπει να στείλουν κάποιον επειγόντως γιατί είχε πλήρη διακοπή το εργοστάσιο και τότε μου είπαν απ τον ΑΣΠ αν γνωρίζω να κάνω την επαναφορά ο ίδιος.
    Έτσι κάποτε την πάτησα σε μηχανοστάσιο πισίνας που εμπιστεύτηκα τον εργολάβο της οικίας και ξεγύμνωνα καλώδιο που ασφαλιζόταν με 160Α ασφάλεια (παροχή πίνακα) και κόλλησα σε δύο φάσεις στα 400. Είμαστε καλά από τότε και από τότε τα τηρούμε όλα και δεν εμπιστευόμαστε ούτε τον κώλο μας....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  6. #286
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    ΞšΞ±Ο€ΞΏΟ„Ξ΅ πηγα Ξ½Ξ± δω σΡ υπογΡιο ΞΌΞΉΞ±Ο‚ Ρφοριας καποιο πινακα αντλιων λυμματων γιατι τα σκ@Ο„@ Ριχαν βγΡι μΡσα στο χωρο του μηχανοστασιου των ασανσΡρ
    ΕκΡι ΞΌΞ΅ οδηγησαν ΞΏ διΡυθυντης ΞΊΞ±ΞΉ Ξ· υποδιΡυθυντρια. ΀ην στιγμη που ΞΌΞΏΟ… Ξ±Ξ½ΞΏΞΉΞΎΞ±Ξ½ την πορτα απο την μποχα δΡν ΡλΡγΡ Ξ½Ξ± μπΡι κανΡνας ΡκΡι μΡσα. ΀α ΞΌΞΏΞ½Ξ± ΡργαλΡια που Ριχα ΞΌΞ±ΞΆΞΉ ΞΌΞΏΟ… ηταν 2 κατσαβιδια ΞΌΞΉΞ± αμπΡροτσιμπιδα Ρνα πολυμΡτρο ΞΊΞ±ΞΉ ΞΌΞΉΞ± πΡνσα.
    Εβαλα ΞΌΞΉΞ± μασκα που ΞΌΞΏΟ… Ρδωσαν ΞΊΞ±ΞΉ πηγα Ξ½Ξ± δω τι τρΡχΡι στον πινακα. ΔΡν αργησα Ξ½Ξ± καταλαβω πως Ριχαν βγΡι Ρκτος 2 αντλιΡς απο θΡρμικα 1 πρωτη ΞΊΞ±ΞΉ ΞΌΞΉΞ± Ξ±Ξ½Ξ±Ξ³ΞΊΞ·Ο‚. ΔΡν ηθΡλα Ξ½Ξ± δω που πατουσα γιατι τα παπουτσια ΞΌΞΏΟ… κολουσαν στο πατωμα λΡς ΞΊΞ±ΞΉ υπηρχΡ τσιχλα παντου
    Ευτυχως Ξ³ΞΉΞ± μΡνα ΞΏΞΉ ΡνδΡιξΡις ΞΊΞ±ΞΉ τα μουτον reset βρισκονταν στην Ο€ΟΞΏΟƒΞΏΟˆΞ· του πινακα.
    Να μΡτρησω τα μοτΡρακια ομως ηταν αυτο που πρωτο ηθΡλα Ξ½Ξ± ΞΊΞ±Ξ½Ο‰.
    ΞœΞΏΞ»ΞΉΟ‚ Ξ±Ξ½ΞΏΞΉΞ³Ο‰ τον πινακα ΞΌΞΉΞ± βροχη απο μΡγαλΡς μαυρΡς κατσαριδΡς ΞΌΞΏΟ… ΡπνιξΡ το προσωπο ΞΊΞ±ΞΉ πΡρασΡ σαν ριγος απο το πουκαμισο μΡχρι τα μπατ΢ακια ΞΌΞΏΟ…
    Ειδα ΞΊΞΉ Ρπαθα Ξ½Ξ± τιναχτω ΞΊΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± τις βγαλω απο πανω ΞΌΞΏΟ…. Ξ*οσΡς φωλιΡς Ριχαν κανΡι μΡσα στις ραγΡς πανω σΡ ολα τα Ρξαρτηματα.
    ΗρΡμησα λιγο ΞΊΞ±ΞΉ δΡν σταματησα Ξ½Ξ± χορΡυω προσπαθωντας Ξ½Ξ± τΡρματησω τις μΡτρησΡις...που Ξ³ΞΉΞ± καλη ΞΌΞΏΟ… τυχη ΞΊΞ±ΞΉ τα δυο μοτΡρ ΞΌΞΏΟ… ΡδΡιχναν ΞΏΞΊ.
    ΞšΞ»Ξ΅ΞΉΞ½Ο‰ το πορτακι παταω reset ΞΊΞ±ΞΉ πηραν μπροστα ΞΊΞ±ΞΉ ΞΏΞΉ 2 μΡτα απο λιγο σταματησΡ Ξ· ΞΌΞΉΞ± ΞΊΞ±ΞΉ αργοτΡρα ΞΊΞ±ΞΉ Ξ· αλλη.
    ΞšΞΏΞ½Ο„Ξ΅ΟˆΞ± Ξ½Ξ± λιποθυμησω απο τη βρωμα ΞΊΞ±ΞΉ την αισθηση απο τις κατσαριδΡς. Ξ— υποδιΡυθυντρια δΡν σταματησΡ Ξ½Ξ± στριγκλι΢Ρι καθολη τη διαρκΡια χορΡυοντας το δικο της χορο...
    ΀ο αποτΡλΡσμα ηταν Ξ½Ξ± παρω μικροβιο στους πνΡυμονΡς αλλα ΞΊΞ±ΞΉ Ρνα καλο μΡροκαματο που δΡν θαθΡλα Ξ½Ξ± το ξαναδω στα ματια ΞΌΞΏΟ… στο μΡλλον.
    Αυτα Ξ³ΞΉΞ± τα ΞœΞ‘Ξ* που πρΡπΡι Ξ½Ξ± φοραμΡ σΡ ΞΊΞ±ΞΈΞ΅ δουλΡια που αντιλαμβανομαστΡ οτι υπαρχΡι Ρπικινδυνοτητα ΞΊΞ±ΞΈΞ΅ Ριδους.
    ΜΡ Ρνα χαπακι ΞΊΞ±ΞΉ λιγη ξΡκουραση Ξ·ΞΌΞΏΟ…Ξ½ στις ΡπαλξΡις ΞΎΞ±Ξ½Ξ±....
    Sorry δεν το πιστευω πως εγινε αυτο ...αυριο θα το διορθωνω ειμαι κομματια τωρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #287
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Νότιο Αιγαίο
    Μηνύματα
    254

    Προεπιλογή

    Δεν ειχα επεξεργασια επομενως γραφω νεο

    Εν συντομια θα το πω.. Καποτε με καλεσαν σε εφορια γιατι δεν δουλευαν οι αντλιες λυμματων και η βρωμα απο το υπογειο εβγαινε εως το ισογειο.
    Φορεσα μασκα (το κεντρικο σημειο ειναι τα ΜΑΠ) και κατεβηκα με το διευθυντη εως το υπογειο γιατι ναι μεν ειχε κλειδια για το υπογειο μεσω ανελκυστηρα δε γιατι θα μου εδειχνε και που ηταν.
    Μου ξεκλειδωσε την πορτα του μηχανοστασιου και μου ειπε τωρα κανε εσυ καλα...
    Ανοιγοντας τα σκ@τ@ ειχαν γινει τσιχλα και κολαγαν τα παπουτσια μου.

    Βρισκω τον πινακα των αντλιων και ειδα στην προσοψη οθονη με αλαρμ αναμμενα και στις 2
    Κατι δεν μου πηγαινε καλα στα καναλια τις σχαρες και στα καπακια τους νομιζα πως ειχα παραισθησεις εβλεπα κατι μαυρα στα ακρα στα καπακια...
    Δεν ειχα πολυ χρονο λογω της μυρωδιας και ανοιξα δυσκολα το πορτακι του πινακα να μετρησω μοτερ

    Μολις ανοιγω την πορτα μια βροχη απο μαυρες μεγαλες κατσαριδες επεσε πανω μουκυριολεκτικα με ποτισαν μπηκαν απο το πουκαμισο και εβγαιναν απο τα μπατζακια μου...
    Αφου συνηλθα απο το σοκ μετρησα δειλα δειλα τα μοτερ οκ ηθελαν μονο ρεσετ και αν επιανε...
    Για καλη μου τυχη δουλεψαν κ οι 2 μετα απο λιγο σταματησε η 2η και βγηκα εξω να ξεσκονιστω απο τους εισβολεις χαχαχα
    Αργοτερα σταματησε και η 1η και εδιωξα τις ρημαδες απο τον πινακα τουλαχιστον.
    Απο τις εσχαρες δεν ειχα παραισθησεις τελικα ηταν γεματες μαυρες κατσαριδες..
    Τι ΜΑΠ και μ@λ@κιες σκεφτηκα τι θα επρεπε να φοραω ? Ειδικη στολη ,...αν το ηξερα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomastropo : 13-01-18 στις 01:07

  8. #288
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    δηλαδη τι μασκα φορεσες;;δεν υπηρχε κινδυνος να λιποθυμισεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #289
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    αγαπημενες εμπειριες συζηταμε?καποτε εβγαλα μια γατα που ειχε χωθει στην ζεστα (απο την προθερμανση) του ψυγειου ενος Η/Ζ.Το κακο ηταν οτι εγινε διακοπη .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #290
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Η γατα ηταν οκ η ειχε γινει ψητη?

    εγω btw ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δε θα ξεχασω οταν εβαλα το χερι μου σε φουρουσι μεσα στο control room για να τραβηξω κανα δυο εξτρα καλωδια που χα περασει μεσα στον κυριο πινακα (ολα αυτα στο μηχανοστασιο, με τις γνωστες θερμοκρασιες, τις μυρωδιες πετρελαιου και φυσικα την πληρη απωλεια καποιου τροφιμου) και στο χερι μου σκαρφαλωσε μεσα απ τα καλωδια (τα οποια ηταν τεζα στριμωγμενα στο φουρουσι) μια καφε κατσαριδα απ αυτες που πετανε !!!
    Αυτο εχει γινει 3-4 χρονια πριν την ολυμπιαδα αλλα δε ξεχνιεται με τιποτα το σοκ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 29 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 19 27 28 29 30 31 39 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτισμένος πυκνωτής(ηλεκτροπληξία)
    By waverunner in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-22, 08:49
  2. Ηλεκτροπληξία Αίτιες
    By sdsolunac in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-16, 23:48
  3. Μίνι ηλεκτροπληξία και πονοκέφαλος
    By acdc81 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 21:17
  4. Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα
    By dal_kos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-09, 20:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας