Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Συναγερμος NAPCO-xp-600

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    καλησπέρα στην παρέα... εχω ενα NAPCO XP-400 και από λάθος μου διέγραψα τον κωδικό 1 για να μπω στον προγραμματισμό... αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει και πως να αυξησω τον χρόνο εισόδου-εξόδου. ευχαριστώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    θερμη
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή τηλεφωνητης

    σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    macedonasf
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Έχω πάρει κι εγώ τον xp-600 στον οποίο όμως δεν έχει προγραμματιστεί για να δεχθεί την "εύκολη έξοδο" (# + 0), όταν δηλαδή είναι οπλισμένος ο συναγερμός και θέλουμε να δώσουμε 3 λεπτά στην κεντρική είσοδο για να φύγει κάποιος πολύ νωρίς το πρωί. Ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    * 8 4567
    22 led 2 & 3 on
    # * 8 4567

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    καλησπερα ,αν και πολυ αργοπορημενος θα ηθελα μια βοηθεια , ξηλωσα ενα κεντρο napco xp 400 απο ενα χωρο και θελω να τον βαλω στο εξοχικο, κατεβασα ενα manual στα αγγλικα αλλα εχει πολλα κενα. μηπως καποιος εχει κατι να με βοηθησει , αν υπαρχει στα ελληνικα ειναι βολικα αλλα και στα αγγλικα δε με πειραζει. ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    καλησπερα στην παρεα!
    το σαιτ και το φορουμ εχει ενδιαφερον ακομα και για μενα που δηλωνω ασχετος ή στην καλυτερη ερασιτεχνης! σε οποιο πεδιο σχετικα με η.υπολογιστες μπορω να βοηθησω θα κανω το καλυτερο που μπορω!
    βασικη αιτια που βρισκομαι εδω ειναι ο συναγερμος xp600 που εστησα μονος μου -αυτυχως χωρις παρατραγουδα αλλα με πολυ κοπο μιας και το οικημα ειναι ...παλιας τεχνολογιας! και δεν εχει προδιαγραφες για της απαραιτητες εξτρα καλωδιωσεις...
    εχω καταφερει λοιπον με το μανιουαλ να σεταρω της ρυθμισεις σε ζωνες,χρονους κλπ μεχρι που εφτασα στο τηλεφωνο (ΚΑΙ την συνδεσμολογια του)
    τραβηξα λοιπον ενα απλο καλωδιο τηλεφωνου,εβαλα κλιπσακι στην μια ακρη για τις δοκιμες μου προς την πριζα και γυμνωσα και γανωσα τα 4 ακρα στην πλευρα του συναγερμου
    συνδεσα τα 2 μεσαια καλωδια στις θεσεις 16- 17 (telco) και μετα εκανα τον προγραμματισμο 1ου και 2ου τηλεφωνου ως εξης
    30 > 030 V (v για κενο τεταρτο ψηφιο) <<μηπως να τ αφησω κενο? με reset # γινεται ή βαζοντας 4χ V ?
    31> 123456789 το τηλεφωνο που θελω να καλει
    32> εδωσα [4] οπως προτεινεται και πιο πανω αλλα βλεπω ν αναβει το ...3 (δεν ξερω τι σημαινει)
    ολα τα υπολοιπα εμειναν ως ειχαν (εργοστασιακα) και παραλληλα εκανα τις ιδιες ρυθμισεις και στα 40,41,42,κλπ για το 2ο τηλεφωνο
    επισης αλλαξα και το 98 για τον αριθμο επανακλησεων σε 2ή 3 (δεν θυμαμαι)
    στις δοκιμες λοιπον ,αμεσως μετα απο ενεργοποιηση του συναγερμου ,καλει το 1ο νουμερο που του εχω ορισει χωρις αποτελεσμα (σχεδον!!)
    πριν ρυθμισω τις επανακλησεις μαλιστα (εδω βρηκα την λυση!) καλουσε ασταματητα και ματαια!
    σηκωνα το ακουστικο και ακουγα οτι ''ο αριθμος που καλειτε δεν αντιστοιχει σε συνδρομητη''
    μετα απο μερικα ανοιξε κλεισε πηρα 2 κλησεις τελικα,σηκωσα το κινητο μου αλλα δεν ακουσα καποιο ηχο (code)
    η γραμμη εκλεισε αυτοματα μετα απο λιγα δευτερα και ο συναγερμος ξαναεκανε κληση!!
    επισης κατι που μπορει να ειναι και δικη μου ασχετοσυνη >> υπαρχει ειδικη ρυθμιση για τονικη/παλμικη κληση του συναγρμου ?? παρατηρησα οτι κατα την κληση οταν σηκωσα το ακουστικο ειχε τον χαρακτηριστικο ηχο του 'μια φορα κι εναν καιρο' παλμικου !!
    παρακαλω για τα φωτα σας ω! μεγιστοι συναγερμοexperts!!

    edit > καποια βοηθεια? χεεεελπ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makocer : 30-08-12 στις 22:26

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Φίλε Μιχάλη

    Για αρχή κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμήσεων στο σύστημα (κόβουμε τροφοφδοσίες ac και dc, ξεσυνδέουμε ότι έχουμε συνδεδεμένο στο pgm και στην ζώνη 1 και 4, ενώνουμέ με ένα καλώδιο το pgm και την ζώνη 1 και 4, ξαναδίνουμε τροφοδοσίες, περιμένουμε λίγο κοβουμε την τροφοδοσία και ξεσυνδέουμε το βραχυκύκλωμα που κάνουμε και ξαναδίνουμε τροφοδοσίες το reset έχει γίνει)
    Κάνεις τον προγραμματισμό κανονικά και ...
    στις διευθύνσεις :
    30 [ 1111 ]
    31 [ τηλ αριθμος ]
    32 [ 4 ]
    34 led 123456 on
    35 led 123456 off
    37 led 1234 off
    38 led 1234 off
    39 led 123456 off
    40 [ 1111 ]
    41 [ τηλ αριθμος ]
    42 [ 4 ]
    98 [ 3 ]

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αναστασίου Χρήστος CHSecurity
    Συστηματα ασφαλειας - Τηλεπικοινωνιες
    28ης Οκτωβρίου 8 Λαμια 35100
    τηλ. 6942441257

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    μολις τωρα (αργαμιση) ειδα το ποστ σου αγαπητε Χρηστο κι ευχαριστω για την απαντηση!!
    στο θεμα με τον αριθμο κλησης το ελυσα το θεμα με ..δοκιμες !τι αλλο...
    στο 30 που ειχα βαλει προθεμα τελικα το ακυρωσα δινοντας 4 φορες το πληκτρο V ,οποτε εμεινε κενο.
    το προβλημα του τονικου/παλμικου τελικα ηταν στο 45 οπου το εβαλα 1=ΟΝ 2=ΟΦ 3=ΟΝ 4=ΟΦ οποτε ειναι ενεργο μονο το dtmf.
    πλεον εχω κανει αρκετες δοκιμες και ολα δειχνουν να δουλευουν σωστα...σχεδον!

    το σχεδον αναφερετε στα εξης=

    1. στο 98 εχω ορισει 2 επανακλησεις αλλα ειτε κλεισω την γραμμη (κινητο) ειτε απαντησω στην 1η αυτο θα κανει και την 2η κληση (ετσι λειτουργει?)

    2.οταν κανει την κληση και απαντησω στο κινητο δεν ακουω καποιο ηχο/μπιπ που να με ενημερωνει για το ποια ζωνη (+συμβαν) εδωσε συναγερμο
    βεβαια στις δοκιμες εκλεινα αμεσως τις σειρηνες με τον κωδικο μην ξεσηκωσω και την γειτονια! παιζει ρολο αυτο?

    3.εχω ορισει 2ο τηλφκο αριθμο (41)>αυτον ποτε τον καλει? εχει σχεση με το telco2?
    εχω απλη pstn γραμμη (1 αριθμο)

    ευχαριστω για τον χρονο σου!!

    υγ. το PGM που μπορει να ειναι χρησιμο? δωσε καμια ιδεα! σκεφτομουν να συνδεσω εκει μια εσωτερικη σειρηνα αλλα τελικα την συνδεσα στο bell δλδ μαζι με τις εξωτερικες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    κάνει και τις δυο κλήσεις γιατί το σύστημα δεν έχει τηλεπιλογεα αλλά έχει κωδικοποιητή για κέντρο λήψεως σημάτων......
    και εμείς το ψιλοκοροιδευουμε και του λέμε κάλεσε αυτά τα νούμερα γιαυτό τον λόγο και στο δεύτερο ερώτημα σου δεν ακούς κάποιον ήχο.......

    για την ερώτηση 3 θα πρέπει να ανάψει και το λεντ 4 στην ερώτηση 45

    στην ερώτηση 07 , 08 , 23 ,24 και 25 ορίζεις πότε να ενεργοποιείτε το pgm αν θα πάρεις από εκεί εντολή θα χρειαστείς ρελε γιατί το pgm από μόνο του μπορεί να σου δώσει ρεύμα 50mA αρνητική τάση.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αναστασίου Χρήστος CHSecurity
    Συστηματα ασφαλειας - Τηλεπικοινωνιες
    28ης Οκτωβρίου 8 Λαμια 35100
    τηλ. 6942441257

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 600-600 ohm transformer
    By manos423 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-13, 17:38
  2. Προγραμματισμός Napco xp-600
    By wthanasis in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 02:26
  3. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ NAPCO MAGNUM ALERT 1000 SERIES
    By manthos3 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-12, 22:37
  4. NAPCO XP-600 - Αλλαγή μπαταρίας
    By Jorgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-09, 16:44

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας