Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Παραξενο προβλημα σε PC: Επανεκκινηση & Γραμμες στην οθονη

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχην, σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ποικιλες & γρηγορες απαντησεις.

    Λοιπον, ξεκιναω τις δικες μου απαντησεις και μετα θα σας πω για τις σημερινες εξελιξεις...


    • Το αζαξ-οειδες μιγμα δεν ειναι κατι τρομερο διαλυτικο, ειναι 1-2 ψεκασιες με καποιο τυπου αζαξ και λιγο νερακι σε ενα microfiber πανακι πολυ γερα στημενο, για τα εξωτερικα σημεια του κουτιου, οθονης, εκτυπωτη κ.λπ. Φυσικα δεν το χρησιμοποιω για ηλεκτρονικα μερη, αφου ουτε χρειαζεται αλλα ουτε και θα κανει καμια φοβερη διαφορα, ουτε βολευει κιολας
    • Reset ειχα κανει καποια στιγμη στο BIOS, συγγνωμη που δεν το ανεφερα.
    • Ο ανεμηστηρας CPU δουλευει μια χαρα και οπτικα αλλα και απο προγραμματα παρακολουθησης & BIOS.
    • Οσο για τους πυκνωτες, δεν θυμαμαι να ειχα δει κατι (δεν το ορκιζομαι κιολας) οταν τον καθαριζα, διοτι το εχω αντιμετωπισει στο παρελθον και απο τοτε παντα τους κοιταω...
    • Για το τροφοδοτικο τωρα, δεν σας ειπα τι εχει διοτι δεν το ειχα κοιταξει καν, ειναι ενα εντελως ΟΕΜ τροφοδοτικο της κακιας ωρας, φανταζομαι γυρω στα 350-400W. Ειναι πολυ δυσκολο να ανοιγω το κουτι καθε φορα διοτι ειναι σε απιστευτα δυσκολο σημειο το tower. Σημερα μονο βρηκα εναν τροπο να το ανοιγω χωρις πολυ ζορι και χωρις αποσυνδεση των 4384939 καλωδιων του Παντως φιλε leosedf, εγω τοσα χρονια πιο πολλα εχω τραβηξει με επωνυμα τροφοδοτικα παρα με ανωνυμα, απο τα οποια εχω παραδειγματα σε PIII υπολογιστες που δουλευουν ακομη χωρις να μπηκαν ποτε σε UPS! Ασε, διοτι, οταν πεσει ο κεραυνος στο δικτυο της ΔΕΗ, πιστεψε με, δεν κοιταει αν ειναι Tagan, Enermax, Thermaltake κ.λπ, το παιρνει και το σηκωνει οτι και αν ειναι!
    • Η onboard VGA δεν εχει ανεμιστηρα, ουτε και η Radeon AGP που ειχα τοποθετησει σαν εναλλακτικη.
    • Στο καθαρισμα, φιλε billtech, δεν εβγαλα την CPU ουτε την ψυκτρα/ανεμιστηρα διοτι καθαρισαν μια χαρα με αερα+πινελο. Ειναι πιστευω υπερβολη να το κανω αυτο σε απλο καθαρισμα και το εφαρμοζω μονο οταν υπαρχουν αποδεδειγμενα προβληματα θερμοκρασιας στην CPU
    • Μου αρεσε αυτο με το Live CD UBUNTU, δεν το εκανα, θα το εφαρμοσω αλλη φορα σε αλλο pc (παντα εχω ενα ubuntu μαζι μου, το λατρευω!) διοτι τωρα φοβαμαι μην μου κανει τιποτα με τους φορολογικους μηχανισμους, δηλ. να στειλει τιποτα τυχαια bits στις COM ή να προσπαθει να τους δει σαν συσκευες και αρχιζουν μετα να εκτυπωνουν σφαλματα, και αντε μετα να τους ξαναφερω στα ισια τους (τηλεφωνα στην εταιρεια, κωδικοι, reset, τα ξερετε αυτα...)



    Λοιπον, η σημερινη μερα κυλισε ενθαρρυντικα. Κατάρχην να σας πω, για οσους μου ειπαν για memory tests, οτι ειχα βαλει προ ημερων το Hiren's Boot Cd, αλλα απο την νυστα μου χτες που εγγραφα την δημοσιευση, ξεχασα να το αναφερω!

    Ειχα κανει λοιπον τεστ με το Memtest86+ 2.11 & το GoldMemory 5.07 χωρις καποιο αποτελεσμα.
    Ομως σημερα, αποφασισα να το ξεσκισω το μηχανημα (ειχα και τον καταλληλο χρονο) οποτε του εκανα με τα 2 αυτα προγραμματα 30λεπτα τεστ στο καθενα, χωρις να βγει κανενα προβλημα! Ολα μελι - γαλα!

    Ομως, μετα αποφασιζω να του κανω τεστ με ενα αλλο προγραμμα απο το ιδιο cd, το PC-Check 6.5.
    Εκει λοιπον ετρεξα ενα τεστ το οποιο ελεγχει με πολυ εντονο τροπο την RAM/CPU/HDD/DVDR, επιλεγοντας πιο απο τα 4 θα ελεγξει ταυτοχρονα.
    Κανω λοιπον ενα τεστ με ολα επιλεγμενα, και καποια στιγμη παγωνει το μηχανημα! Ωπα λεω εδω ειμαστε...
    Βαζω ενα - ενα τα τεστ, ολα καλα για CPU/HDD/DVDR και στο τεστ της RAM, κολλαει σε πολυ συντομο διαστημα, ουτε ενα λεπτο δεν ειχε περασει!

    Βγαζω το ενα DIMM, τυχαια, και ξανατρεχω το τεστ, σε λιγα δευτερολεπτα παγωνει το Pc και μου πεταει σε τυχαια σημεια της οθονης χαρακτηρες ascii, πχ ┘, δ, ♥, ♦, $, κ.λπ

    Βγαζω αυτο το DIMM και βαζω μονο το αλλο, ξανατρεχω το τεστ, μου κολλαει παλι σε λιγα δευτ. αλλα απλο παγωμα, χωρις κατι αλλο.

    Οποτε, μαλλον καταληγουμε στο οτι ειναι η RAM... θα βαλω καμια καινουργια το απογευμα, αν προλαβω, για να δουμε τελικα αν θα καταφερει το δαιμονισμενο μηχανημα να δουλεψει ανθρωπινα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Στο καθαρισμα, φιλε billtech, δεν εβγαλα την CPU ουτε την ψυκτρα/ανεμιστηρα διοτι καθαρισαν μια χαρα με αερα
    δεν φυσάμε ποτέ με πίεση αέρα πάνω σε ανεμιστηράκια που δεν
    έχουν αποσυνδεθεί

    είχε και το chipset ανεμιστηράκι ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    φορματ και linux... πως δεν το ειπε αυτο κανενας ακομα????

    λοιπον και εγω πιστευω οτι παλι αυτοι οι ατιμοι και μπαμπεσιδες πυκνωτες θα ειναι ή το τροφοδοτικο... εκτος απο τον οπτικο ελενχο κανε και το εξις.. κουνισε λιγο του πυκνωτες με το χερι σου να δεις αν κανενας ειναι χαλαρος ( εσπασες καμια κολληση ή ποδαρακι του με το πινελο) και εισαι με καμια "ψυχρη κολληση" τωρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν φυσάμε ποτέ με πίεση αέρα πάνω σε ανεμιστηράκια που δεν
    έχουν αποσυνδεθεί

    είχε και το chipset ανεμιστηράκι ;
    Οχι το chipset δεν εχει ανεμιστηρι
    Δεν το καταλαβα αυτο με την αποσυνδεση... δηλαδη εννοεις να βγαλω το βυσμα του ή να το αφαιρεσω εντελως απο την ψυκτρα?
    Δημιουργει καποιο προβλημα να γυρναει ο ανεμιστηρας ενω δεν εχει ρευμα στην μητρικη? Λες το επαγωγικο ρευμα να δημιουργει προβληματα? Το εχεις συναντησει αυτο?

    Λοιπον, μετα απο αλλαγη RAM, με μια πανομοιοτυπη (για την ιστορια οι δικες του ειναι Twinmos DDR SDRAM PC3200 256Mb x 2) Twinmos 512Mb, το μηχανημα ουτε καν ξεκολλουσε απο το POST! Φρικη!

    Ειπα λοιπον να κανω ξανα εναν καλυτερο οπτικο ελεγχο στην μητρικη, και... Ποιος ειχε πει για πυκνωτες?? ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ!
    Δυο πυκνωτες κοντα στα RAM slots, ο ενας καπως φουσκωμενος απο πανω και με πολυ μικρα σημασια διαρροης περιμετρικα στο επανω μερος του και ο δευτερος ενας μεγαλυτερος, εχει σκασει αρκετα, αλλα απο κατω! Απο πανω ειναι μια χαρα!

    φορματ και linux... πως δεν το ειπε αυτο κανενας ακομα????
    Μωρε μια χαρα παιζουν τα XP, αν και το ubuntu που χρησιμοποιω εγω ειναι ετη μπροστα αλλα δεν ειναι αυτο... εγω να το βαλω, πανευκολο... τους φορολογικους μηχανισμους & το λογιστικο προγραμμα θα ερθεις εσυ να τα περασεις σε Linux????

    λοιπον και εγω πιστευω οτι παλι αυτοι οι ατιμοι και μπαμπεσιδες πυκνωτες θα ειναι ή το τροφοδοτικο... εκτος απο τον οπτικο ελενχο κανε και το εξις.. κουνισε λιγο του πυκνωτες με το χερι σου να δεις αν κανενας ειναι χαλαρος ( εσπασες καμια κολληση ή ποδαρακι του με το πινελο) και εισαι με καμια "ψυχρη κολληση" τωρα
    Πρεπει να εγινε ακριβως αυτο που ειπες, ετσι ακριβως...

    Ηταν μια ωρολογιακη βομβα που περιμενε το trigger της για να σκασει... και το trigger ημουν εγω και... το πινελο μου!
    Την πατησα σαν αρχαριος, ας προσεχα να κανω οπτικο ελεγχο αλλη φορα πριν αρχισω τα σκαλισματα και να ειδοποιω τον πελατη, διοτι τωρα θα τα ακουσω και με το δικιο του...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    φυσικα και το "φορματ και linux" που ειπα ηταν μονο για αστειο... και αυτο γιατι πριν καιρο εδω μεσα μωλις ακουγοταν για καποιο softwareρικο προβλημα αμεσως ακουγωταν απο 1000 μεριες "ΦΟΡΜΑΤ!!! ΦΟΡΜΑΤ!!!"

    οσο για το προβλημα... ΚΕΡΔΙΣΑ ΚΕΡΔΙΣΑ!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Οχι το chipset δεν εχει ανεμιστηρι
    Δεν το καταλαβα αυτο με την αποσυνδεση... δηλαδη εννοεις να βγαλω το βυσμα του ή να το αφαιρεσω εντελως απο την ψυκτρα?
    Δημιουργει καποιο προβλημα να γυρναει ο ανεμιστηρας ενω δεν εχει ρευμα στην μητρικη? Λες το επαγωγικο ρευμα να δημιουργει προβληματα? Το εχεις συναντησει αυτο?
    ναι, πρέπει να βγάλεις την φύσα ή να το μπλοκάρεις με κάτι (δάχτυλο ?)
    πριν το φυσήξεις με πίεση. έχω κάψει κάρτα γραφικών με αυτόν τον
    τρόπο.

    Δυο πυκνωτες κοντα στα RAM slots, ο ενας καπως φουσκωμενος απο πανω και με πολυ μικρα σημασια διαρροης περιμετρικα στο επανω μερος του και ο δευτερος ενας μεγαλυτερος, εχει σκασει αρκετα, αλλα απο κατω! Απο πανω ειναι μια χαρα!
    περαστικά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και το "φορματ και linux" που ειπα ηταν μονο για αστειο... και αυτο γιατι πριν καιρο εδω μεσα μωλις ακουγοταν για καποιο softwareρικο προβλημα αμεσως ακουγωταν απο 1000 μεριες "ΦΟΡΜΑΤ!!! ΦΟΡΜΑΤ!!!"
    Ναι καταλαβα
    Και εγω το ακουω συχνα αυτο, η ευκολη λυση η οποια δεν λυνει τιποτα τις περισσοτερες φορες και μονο καινουργια προβληματα δημιουργει.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για το προβλημα... ΚΕΡΔΙΣΑ ΚΕΡΔΙΣΑ!!!!!!!
    Θα σου στειλω τσικουδια να πιεις στην υγεια μου, και μαζι θα τον πινω και εγω διοτι σημερα εχει λυση/αρμωση του pc διοτι η mobo απο σημερα νωρις το πρωι κολλαει στο POST! Αυτο ηταν...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, πρέπει να βγάλεις την φύσα ή να το μπλοκάρεις με κάτι (δάχτυλο ?)
    πριν το φυσήξεις με πίεση. έχω κάψει κάρτα γραφικών με αυτόν τον
    τρόπο.
    Καταλαβα, εγω δεν εχω αντιμετωπισει ποτε τετοιο προβλημα, αλλα ευχαριστω για την εξτρα συμβουλη, θα το εφαρμοζω απο εδω και περα.

    Αλλα μιας και το πιασαμε το θεμα... πως το καταλαβες οτι εφταιγε το φυσημα με ανεμιστηρα στην καρτα γραφικων που εκαψες? (ειμαι λιγο χαζος ωρες ωρες το ξερω )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, έχουν περάσει χρονιά. Θυμάμαι όμως ότι μου
    άρεσε να φυσάω ανεμιστήρακια με ένα πολύ δυνατό πιεστικό μηχάνημα
    και ακουγόντουσαν σαν σειρήνες Ε μετά πείρα το μάθημα μου
    και καλού κακού προσέχω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    Καταλαβα, και εγω αποφευγω τα πιεστικα αερα διοτι ειναι υπερβολικα δυνατα για την δουλεια και καμια φορα ξεκολλανε και smd εξαρτηματα για πλακα (ευτυχως προσωπικα δεν το εχω παθει αυτο ποτε, συναδελφοι μου ναι).

    Χρησιμοποιω μονο την ηλεκτρικη φυσουνα την οποια κρινω υπεραρκετη για να φυγουν οι πολλες πολλες σκονες, αλλωστε ο σκοπος δεν ειναι να κανω τους ανεμιστηρες γυαλιστερους σαν αυτοκινητα αλλα να τους ξεφορτωσω απο τις πολλες πολλες σκονες για να εχουν καλυτερη ροη αερα καλυτερα, ετσι δεν ειναι?
    Αλλωστε, οταν παω σε πελατη, και να ηθελα, δεν μπορουσα να κραταω συμπιεστη αερα... ειναι μη-πρακτικο

    Επισης εχω παρατηρησει οτι ακομη και με πιεστικο, οι κολλημενες σκονες απο τις φτερωτες φευγουν εντελως μονο οταν ακουμπησει και πινελο πανω τους...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη draco1
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Κανε και ένα σφίξιμο στις βίδες τις μητρικής , μου έτυχε να κάνει επανεκκινήσεις και η αίτια ήταν αυτό , δεν ξέρεις καμιά φορά....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα στην οθονη του λαπτοπ με τους μεντεσεδες
    By michaelcom in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-12, 19:32
  2. Aircondition Mitsubishi 12000BTU inverter - Παραξενο προβλημα
    By shoco in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-12, 14:53
  3. παραξενο προβλημα μετα απο downgrade σε iphone4
    By AlKhS_7 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-11, 01:12
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-11, 22:33
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 00:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας