Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: 12v stabilizer car audio

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    δοκίμασέ το. Επίσης μέτρα και την τάση της μπαταρίας όταν βάζεις μπροστά, τσέκαρε τα ενδεικτικά του ενισχυτή όταν βάζεις μπροστά... αλλά θα χρειαστείς πιθανότατα και 2ο άτομο για βοήθεια.

    Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το κάνει το sony το ΠΑΦ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    και να αποφεύγεται το peak στα 14,4ν που γίνεται κατά την εκκίνηση της μηχανής.
    1)Το 14,4V δεν είναι όπως λες peak κατά την εκκίνηση αλλά η τάση που
    πρέπει να έχει ένα αυτοκίνητο όταν δουλεύει για να μπορεί να φορτίζει
    την μπαταριά (συνήθως είναι από 14,3 - 14,7V)
    2)Κατα την εκκίνηση η τάση πέφτει περίπου στα 9 - 11.5V
    3)Το ραδιοcd και όλες οι συσκευές για αυτοκίνητο δουλεύουν σταθερά
    στα 13,8V όταν δουλεύει το αυτοκίνητο και εκεί αποδίδουν τα μέγιστα,
    όχι στα 12V!

    Περισσότερο πληροφοριακά ήταν τα παραπάνω. Εγω θα σου έλεγα να
    κλείνεις το sony πριν σβήσεις και να το ανοίγεις αφού βαλεις μπροστά.
    Ετσι είναι και το σωστό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    αποτι λεει ο φιλος η αλλαγη της πηγης δημιουργησε το προβλημα.με το JVC δεν εκανε παφ κ πουφ..οποτε φταιει η πηγη.

    τωρα 2 τινα:η που ειναι ελλατωματικη,η που υπαρχει γενικοτερο ηλεκτρικο προβλημα το οποιο,η προυππηρχε αλλα δεν επηρεαζε το JVC,η που δημιουργηθηκε τωρα.

    σιγουρα μετρα τις τασεις σε ενισχυτη πηγη με ον με οφ με ολα.αν δε βαριεσαι βαλε παλι το παλιο πανω ετσι για παν ενδεχομενο να δεις τι παιζει κ μαυτο.

    ενδεχομενως ενα αντιπαρασιτικο στην τροφοδοσια της πηγης να λυσει το προβλημα.αν φταιει αυτη τελικα κ δεν εμπλεκεται ο ενισχυτης,που οπως ειπες θα τον τσεκαρεις με ξεχωριστη πηγη-φορητο mp3.

    απορια:τα + της πηγης τα εχεις συνδεσει οπως πρεπει?θελω πω,ξεχωριστο το κιτρινο,ξεχωριστο το κοκινο?γιατι εχω δει να τα βαζουν κ τα 2 μαζι στο + της μπαταριας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα σου έλεγα να
    κλείνεις το sony πριν σβήσεις και να το ανοίγεις αφού βαλεις μπροστά.
    Ετσι είναι και το σωστό.
    Ωραία τότε γιατί υπάρχει η επιλογή της συνδεσμολογίας με κίτρινο (σταθερά 12ν) και κόκκινο (ενεργοποίηση με το κλειδί στην θέση ACC) και δεν υπάρχει μόνο με το κίτρινο και να δουλεύει το ράδιο ακόμα και με κλειστό διακόπτη? Στα περισσοτερα αμάξια που έχω συναντήσει μόλις βάζεις μπροστά ανοίγει το ράδιο, μόλις σβύσεις κλείνει και το κάνουν αυτό για να μην το ξεχάσεις και σου φάει την μπαταρία!
    (υπάρχουν βέβαια και μάστορες που περνάνε aftermarket RADIO/CD που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και συνδέουν όπου βρουν 12ν και σου λένε να βγάζεις την πρόσωψη, το έχω δει και αυτό).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Φιλε winmmister γεια σου.Τα σταθερα 12V τα χρειαζονται οι πηγες (radio/cd κλπ) για να κρατανε οι ρυθμισεις που εχουν γινει (bass,treble,balance,επιλογες ραδιοφωνου οπως RDS κλπ),καθως και τις μνημες του ραδιοφωνου.Τα 12V απο τον διακοπτη (ACC) ειναι για τον λογο που αναφερεις ,απενεργοποιηση του radio/cd.Τα πιο πολλα μοντελα radio/cd εχουν καλωδιο remote και οταν κανουν power on τοτε το remote δινει 12V για οδηγηση ενισχυτη,αυτοματης κεραιας κ.λ.π.Συνηθως τα mA ειναι σε τετοια τιμη ωστε να συνδεονται απευθειας ο ενισχυτης ,η αυτοματη κεραια ,με το remote της πηγης χωρις χρηση ρελε, (ειναι καπως στανταρ θα ελεγα σε ολες τις εταιριες).

    Κατι που δεν καταλαβα.Οταν γυριζεις το κλειδι για να παρει η μιζα,το radio/cd σβυνει (power off) η συνεχιζει και λειτουργει κανονικα με μια σχετικη <<βυθιση>> στην φωτεινωτητα της οθονης του;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Το ξέρω αυτό που λες περί συνδεσμολογίας. Μόνος μου τα πέρασα όλα τα συστήματατα από το καλώδιο μπροστά από την μπαταρία μέχρι τα ηχεία! Το remote της πηγής το δοκίμασα και κάνει πάλι το σκάσιμο. Πέφτει η φωτεινότητα για λίγο, κλείνει, κάνει το παφ και ξεκινάει η μηχανή και μετά ξανανοίγει και συνεχίζει να παίζει κανονικά.
    Ακριβώς το ίδιο γινόταν και με το JVC αλλά δεν έσκαγε τα ηχεία!

    Μόνο εγώ έχω αυτό το πρόβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Εγώ θα έψαχνα να βρώ το σήμα που δίνει το κλειδί στο ρελέ της μίζας, και εκεί θα έβαζα ένα μικρό ρελέ το οποίο όταν πατάς μίζα, θα κόβει το ACC προς το ράδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    απορια:τα + της πηγης τα εχεις συνδεσει οπως πρεπει?θελω πω,ξεχωριστο το κιτρινο,ξεχωριστο το κοκινο?γιατι εχω δει να τα βαζουν κ τα 2 μαζι στο + της μπαταριας.
    Ωραία τότε γιατί υπάρχει η επιλογή της συνδεσμολογίας με κίτρινο (σταθερά 12ν) και κόκκινο (ενεργοποίηση με το κλειδί στην θέση ACC) και δεν υπάρχει μόνο με το κίτρινο και να δουλεύει το ράδιο ακόμα και με κλειστό διακόπτη? Στα περισσοτερα αμάξια που έχω συναντήσει μόλις βάζεις μπροστά ανοίγει το ράδιο, μόλις σβύσεις κλείνει και το κάνουν αυτό για να μην το ξεχάσεις και σου φάει την μπαταρία!
    (υπάρχουν βέβαια και μάστορες που περνάνε aftermarket RADIO/CD που δεν ξέρουν τι τους γίνεται και συνδέουν όπου βρουν 12ν και σου λένε να βγάζεις την πρόσωψη, το έχω δει και αυτό).
    συγνώμη αλλά αυτά που λέτε είναι άσχετα με το πρόβλημα και λάθος
    γενικότερα. το ένα καλώδιο είναι για να κρατάει μνήμες κτλ.
    και φυσικά μπορείς να επιλέξεις αν θα συνδέσεις το άλλο στο κλειδί
    ή αν θέλεις να δουλεύει χωρίς κλειδιά (γιαυτό τον λόγω υπάρχει στα
    καλώδια και προαιρετική διακλάδωση). και μπορείς να πάρεις από οπού
    βρεις, δεν είναι απαραίτητα λάθος αλλά επιλογή.
    Αν προσέξεις καλά τα καλώδια του sony θα δεις οτι μπορείς να αποσυνδέσεις το βύσμα που πάει κόκκινο σε κόκκινο και να κουμπώσεις το κόκκινο πάνω στο κίτρινο που έχει διπλό βύσμα!
    Οπος ξανα είπα, αυτά είναι άσχετα με το "πρόβλημα"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    ας τα παρουμε απο την αρχη.....κτρινο cd +12V απο ασφαλεια οκ? κοκκινο cd απο διακοπτη μηχανης οκ?ρεμοτε απο cd στο ρεμοτε ενισχυτη οκ? κοκκινο του ενισχυτη στο + Μηχανης ?η αυτονομο καλωδιο +μπαταριας?ξερεις ο 4χ65 τραβαει και κατι αμπερ ....το πιθανοτερο ειναι ολα αυτα να συμβαινουν με το cd σε λειτουργια ....αν οχι....καπου εχεις κανει λαθος σε καποιο καλωδιο...ξαναπαρτα ολα απο την αρχη....παντως στο ρεμοτε βαλε και κανενα αντιπαρασιτικο.....απλα εχε το cd παντα κλειστο οταν εκκινεις τον κινητηρα....αλλα το κυριοτερο...ειναι οι παροχες να ειναι ξεκαθαρες και απο ασφαλεια...για αποφυγη καμμιας φωτιας.....καλη τυχη

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Λοιπόν θα ανεβάσω σχεδιάγραμμα για να μην υπάρχουν αμφιβολίες περι συνδεσμολογίας αν και επαναλαμβάνω ότι αν ήταν θέμα συνδεσμολογίας θα είχα πρόβλημα και με το προηγούμενο! Θα έχετε το σχεδιάγραμμα το βράδυ μπας και μπορεσει να δωθεί κάποια λύση....
    Αν και περίμενα μιά απλή λύση με ένα κυκλωματάκι (εμπορίου ή μη) αλλά....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    απλα εχε το cd παντα κλειστο οταν εκκινεις τον κινητηρα....
    Το έχω αναφέρει ότι θέλω να το αποφύγω αυτό!! Το πιο απλό ήταν να συνδέσω το SONY στα 12ν απευθείας και να δουλεύει ακόμα και χωρίς κλειδί αλλά εγώ θέλω να ανάβει μαζί με τον κινητήρα και να σβύνει μαζί με τον κινητήρα!! (εφόσον έχω αυτή τη δυνατότητα τη αξιόποιώ κιόλας έτσι δεν είναι??)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. car audio connector
    By Johnnyfive in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 02:53
  2. project car pc audio
    By rouvalisleo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 00:37
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-12, 22:31
  4. car volt stabilizer
    By lambgeo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-12, 20:46
  5. Car Audio & Theater
    By BESTCHRISS in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 01:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας