Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: Πρόβλημα με παροχή ηλεκτρικής κουζίνας

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    βαζελινη? ως τροπος προωθησης καλωδιων? μαααλιστα...και σε ποσες βδομαδες απογυμνωνονται μονα τους?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolis-Sx Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...το καλυτερο ειναι να βαλεις πολυκλωνο 3χ6...και με λιγη βαζελινη θα περασει.....αλλα πρωτα περνα την ατσαλινα.......προτιμησε πλαστικη ατσαλινα....λυγαει πιο ευκολα στις κουρμπες.....αλλα φροντισε και καποιος να σπρωχνει τα καλωδια απο την αλλη πλευρα,....καλη τυχη....
    Έχω δει να χρησιμοποιούν για αυτή τη δουλειά υγρό σαπούνι πιάτων αντί για βαζελίνη. Πέρασε χοντρό θωρακισμένο τηλεφωνικό καλώδιο, που δεν πέρναγε με τίποτα! Το σπρώξιμο από δεύτερο άτομο εννοείται ότι είναι απαραίτητο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη anamprox
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    αποψη μου ειναι πως απο το ιντερνετ πρεπει να μην ειμαστε τοσο οχαδελφιστες και να αποθαρηνουμε τετοιες ενεργειες. δινουμε συμβουλες που για καποιον που ξερει 5 πραματα θα δουλεψουν. και τις δινουμε σε ενα ατομο που δεν ξερει...να παει να συνδεσει καμια κουζινα με 500αρι φουρνο βεβαιος πως ολα ειναι οκ! τες πα.ετσι και αλλιως η συνδεση ΚΑΘΕ κουζινας γινεται με κλεμα, αλλα εξω απο τον τοιχο!
    δεν εχω καταλαβει ομως, θα περασεις μισο καλωδιο απο τη μια μερια... μισο απο την αλλη και στη μεση θα τα εννοσεις?οπως και να εχει για τετοια φορτια υπαρχουν και οι πρεσες.δεν τα κανεις χαλκομανια τα καλωδια.χρεισημοποιεις ενα κομματι χαλκου που σφιγγει και τα 2 καλωδια αλλα θελει κουτακι γιατι δεν μονωνονται καλα.
    αποψη μου...εμενα του ταπηνου.
    για την ιστορια να ξερεις πως η παροχη κουζινας ειναι η ποιο συμαντικη σε ενα σπιτι μετα την γενικη παροχη.μεχρι το υψος της κεφαλης εσωτερικα στον τοιχο κατεβαινει μεταλικη σωληνα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anamprox Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την ιστορια να ξερεις πως η παροχη κουζινας ειναι η ποιο συμαντικη σε ενα σπιτι μετα την γενικη παροχη.μεχρι το υψος της κεφαλης εσωτερικα στον τοιχο κατεβαινει μεταλικη σωληνα!
    τα ρευματα ειναι πολλα...!

    καλα τα λες φιλε,και εδω που τα λεμε,ειναι ενα θεμα αρκετα σοβαρο πιστευω ωστε να το λυσει καποιος μονος του.κ αν φαινεται απλο,για καποιον που δε ξερει δεν ειναι.εγω ειμαι της γνωμης αφου ο φιλος εχει αμφιβολιες κ οπως ειπε φοβαται τις κλεμες κλπ, να φωναξει εναν ηλεκτρολογο -κ ας τους βριζουμε -γιατι το θεμα δε σηκωνει αμφιβολιες κ φοβους.οχι τπτ αλλο αλλα να κοιμασαι κ ησυχος ρε αδερφε.δεν ειναι κανα βιντεο η καμια τηλεοραση που το πολυ να πεσει το ρελε...ουτε κανα μπλιμπλικι με μπαταριες.

    call hlektrologo...give him merokamato..καλυτερα να κοιμηθεις κ το μεσημερι..(φιλικα προς εσενα κ τους αλλους )κ ασε τις παντεντες με τις κλεμες κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη BEGelectronics
    Όνομα
    BEGelectronics
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anamprox Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... δεν το σηζηταμε. σπας λιγο σοβα και το φτιαχνεις οπως πρεπει ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    ΟΚ σας ευχαριστώ πάρα πολύ το κατάφερα και το πέρασα, αφού το τραβάγαμε 3 άτομα!!! Όμως τη κουζίνα μετέπειτα με τι θα τη συνδέσω, πάλι δε θα χρειαστώ κλέμα? O ηλεκτρολόγος έχει αφήσει και ένα πιο μεγάλο κουτί γι αυτή τη σύνδεση...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eebabs2000 : 29-04-09 στις 19:09
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα - Σαμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eebabs2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ σας ευχαριστώ πάρα πολύ το κατάφερα και το πέρασα, αφού το τραβάγαμε 3 άτομα!!! Όμως τη κουζίνα μετέπειτα με τι θα τη συνδέσω, πάλι δε θα χρειαστώ κλέμα? O ηλεκτρολόγος έχει αφήσει και ένα πιο μεγάλο κουτί γι αυτή τη σύνδεση...
    Καλησπέρα καταρχήν το ρέυμα σκοτώνει και θέλει πολύ προσοχή!!!
    και άν δεν γνωρίζουμε ρωτάμε ηλεκτρολόγο ή φωνάζουμε για τη σύνδεση.
    Άν τώρα στο κουτι έχει τερματίσει τα καλώδια απο τη κουζίνα τότε θα χρειαστείς κλέμα ή συνδετήρες όπως ανεφερε και κάποιο άλλο μελος άν δε κάνω λάθος και καλή μόνωση με ταινία υψηλής τάσης κάθε καλωδίου χωριστα!Όπως και η κλέμα θέλει μία μόνωση με ταινία.Επίσης βασικό η γνώση χρωματισμών για Γείωση Φάση Ουδέτερο..
    Άν στο κουτί δέν υπαρχουν καλώδια τότε θα πρέπει να τα συνδέσης στη κουζίνα που πίσω απο το καπάκι σύνδεσης έχει σχέδιο τριφασικης η μονοφασικης σύνδεσης.Υπόψιν οτι τα καλώδια είναι 6mm οπότε θα πρέπει να μπεί η ανάλογη κλέμα η συνδετήρας(Για τον συνδετήρα βέβαια θα χρειαστείς ειδική πένσα σύσφιξης!!!!) στη περίπτωση σύνδεσης στο κουτι με το καλώδιο που αφησε ο ηλεκτρ.
    ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΔΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΟΥΤΕ ΠΑΙΖΟΥΜΕ!!!(sorry που το λεω συνεχως αλλα εχω δει να τραυματίζονται ακόμα και έμπειροι τεχνικοί απο ρευματα!)..αυτα!!
    Αν έχεις πάντως αμφιβολίες όπως ειπαν και τα μέλη παρακάτω call ηλεκτρολογο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ που μου τα λες όλα αυτά. Τα γνωρίζω και τα έχω υπόψην. Δεν πιάνω και πρώτη φορά καλώδιο στα χέρια μου... χωρίς να θέλω να κοντράρω αυτό που λες. Φυσικά και θέλει προσοχή. Απλά ψάχνω έναν ασφαλή και καλό τρόπο σύνδεσης. Η κουζίνα που θα μπει μάλλον θα έχει δικό της καλώδιο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθηνα - Σαμος
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eebabs2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά ψάχνω έναν ασφαλή και καλό τρόπο σύνδεσης. Η κουζίνα που θα μπει μάλλον θα έχει δικό της καλώδιο...
    Κοίταξε κατα τη δικη μου άποψη επειδή συνδετήρας θέλει πένσα που μπορεί να μήν έχεις ,άν μπορείς να φτάσει το καλώδιο απε'υθείας στη κουζίνα(οπότε άν έχει δικό της το βγάζεις) και συνδέεις πάνω στη κουζίνα πλέον το καλώδιο που τράβηξες από το πίνακα σου.
    Άν πάλι δέν μπορεί να γίνει αυτό τότε μία κλέμα για το συγκεκριμένο καλώδιο (6mm) και καλή μόνωση.Και πάλι είναι προσωπική μου άποψη και θα πρότεινα άν είναι εφικτό να το συνδέσεις τερματίζοντας το στη κουζίνα!νά σαι καλα.!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Aγορά ηλεκτρικής κουζίνας
    By p.gabr in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-17, 15:50
  2. Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας
    By vforvgr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-17, 23:09
  3. Υπερθερμασνη ηλεκτρικής κουζίνας
    By linalax in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-14, 17:19
  4. Σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας (χρώματα)
    By wolfhawk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 12:24
  5. σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας
    By mpoumplis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 20:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας