Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: PIC με εξωτερικούς κρυστάλλους και σωστή επιλογή πυκνωτών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή PIC με εξωτερικούς κρυστάλλους και σωστή επιλογή πυκνωτών

    Πιστεύω ότι αυτό το θέμα ταλαιπωρεί αρκετούς που ασχολούνται με συστήματα με μικροελεγκτές PIC οι οποίοι πρέπει να τρέξουν σε συχνότητες μεγαλύτερες των 20ΜΗz.

    Και έρχομαι στο πρόβλημα... Θέλω να τοποθετήσω κρύσταλλο 48ΜΗz σε έναν PIC18F4550 που πρόκειται να χρησιμοποιήσω. Μου είναι απολύτως απαραίτητος γιατί ο κώδικας που έχω ήδη αναπτύξει αναφέρεται σε χρήση κρυστάλλου 48MHz και από αυτό εξαρτώνται διάφορες λειτουργίες όπως μεταφορά δεδομένων σε USB 2.0 High Speed. Επίσης, η εκτέλεση των εντολών θα πρέπει γίνεται όσο το δυνατόν ταχύτερα, οπότε δεν μπορώ να συμβιβαστώ με μικρότερη ταχύτητα.

    Επίσης: Έχω φάει όλο το ίντερνετ, πουθενά δεν μπόρεσα να βρω έναν πίνακα με τιμές που να αντιστοιχίζουν ΜΗz σε pF παρά μόνο μέχρι τιμές 20 ΜHz όπου οι τυπικές τιμές είναι 15pF.

    Αν είναι εύκολο παρακαλώ να δώσει κάποιος ένα πινακάκι με τέτοιες αντιστοιχήσεις γιατί έχω πελαγώσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    αυτο που ρωτας φιλε.. νομιζω οτι παει αναλογα με τα χαρακτηριστικα του κρυσταλλου..
    δηλαδη τι loading capacitor θα χρειαστεις για τον εκαστοτε κρυσταλλο θα το βρεις στο
    σχετικο manual που πλεον τα βρισκεις στο ιντερνετ σε PDF μορφη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη bxenos
    Όνομα
    bxenos
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Μήπως θέλεις συνολικό clock 48MHz; Γιατι ο μικροελενκτής έχει PLL 4x (δηλαδή με κρύσταλλο 12MHz έχεις 48ΜΗz clock). Απλά ρυθμίζεις το FUSE για Pll4x. Εγώ τους τρέχω με 32 ή 40 ανάλογα με την εφαρμογή (με τον 1/4 της ταχύτητας κρύσταλλο) και στους κρυστάλλους μου χρησιμοποιώ 15pF. Δεν έψαξα να δώ αν έχουν ανέβει τόσο οι ταχύτητες τους αλλά αυτό θα σήμαινε ότι μπορούν τα τρέξουν στα 192ΜΗζ, μάλλον χλωμό!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bxenos : 02-05-09 στις 03:28

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη PsychotIC_N4n0b0t
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    bxenos: Για να σου δώσω να καταλάβεις, θέλω να κάνω ένα project βασισμένο στην μεταφορά δεδομένων από MCU σε PC μέσω USB 2.0 High - Speed.

    Θα χρησιμοποιήσω έναν 18F4550 ο οποίος μπορεί να τρέχει σε 3 ρολόγια (primary, secondary και internal). Τώρα, το USB high-speed για να παίξει θέλει 48Mhz κρύσταλλο. Μπορείς όμως να τρέχεις κώδικα πχ στα 20Mhz και το USB στα 48Mhz αλλιώς μετά δεν μπορούμε να μιλάμε για USB 2.0 high-speed. Κοίταξα στο manual/datasheet του συγκεκριμένου PIC και έχει μία λίστα για το πως θα πετύχω με διάφορες τιμές εξωτερικών κρυστάλλων άλλες συχνότητες για την λειτουργία του USB, ποτέ όμως σε high-speed.

    Επειδή όμως με ενδιαφέρει να έχω μεγάλη ταχύτητα σε μεταφορά δεδομένων, κοίταξα στον πίνακα, και λέει ότι για να τρέχω κώδικα και προτόκολλο USB στα 48Mhz, πρέπει να έχω έναν εξωτερικό ταλαντωτή στην ομότιμη συχνότητα. Επίσης, στην ίδια συχνότητα, το PLL Division δεν είναι διαθέσιμο και γενική προϋπόθεση της όλης λειτουργίας της συσκευής στα 48Mhz με USB 2.0 high-speed είναι να θέσω σε 0 το USBDIV bit.

    Επομένως το ολοκληρωμένο δεν δέχεται PLL Division για τιμές ίσες με 48Mhz στο ρολόι, αλλά ακόμα και να το θέσεις κάτι τέτοιο ((PLLDIV2:PLLDIV0) = ÷12 (111), EC, ECIO), ο πίνακας λέει ότι πάλι ως μC Clock Frequency θα έχεις 48Mhz.

    Τώρα για 48άρη κρύσταλλο, τιμές για πυκνωτές δίπλα σ' αυτόν δεν βρήκα στο datasheet. Έχει μέχρι και για 20Mhz. Στους ανώτερης ταχύτητας λέει να κάνεις υπολογισμούς και να πειραματιστείς (!!!). Αν... λέω αν έχει κάποιος λίγη εμπειρία στο τι τιμές πρέπει να έχουν οι πυκνωτές δίπλα σε κρύσταλλο από 40-50ΜΗz, ας δώσει μια γνώμη!

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    εγω μονο μια δοκιμη που ειχα κανει σε 48Mhz ειχα βαλει 10p πυκνωτακια χωρις να την ψαξω καθολου και δουλευε οκ το προγραμμα ... δυστηχως ομως δεν το ειχα για usb 2 να σου πω σιγουρα αν δουλευε και τελεια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PsychotIC_N4n0b0t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για 48άρη κρύσταλλο, τιμές για πυκνωτές δίπλα σ' αυτόν δεν βρήκα στο datasheet. Έχει μέχρι και για 20Mhz. Στους ανώτερης ταχύτητας λέει να κάνεις υπολογισμούς και να πειραματιστείς (!!!). Αν... λέω αν έχει κάποιος λίγη εμπειρία στο τι τιμές πρέπει να έχουν οι πυκνωτές δίπλα σε κρύσταλλο από 40-50ΜΗz, ας δώσει μια γνώμη!
    ψαξε και δες σε επωνυμους κρυσταλλους τι πυκνωτες βαζουν

    http://www.foxonline.com/tgcrystals.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή φωτοβολταϊκού σωστή;
    By Songoku in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 11:56
  2. κιλά και σωστή επιλογή κινητήρα
    By karabill93 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-17, 23:32
  3. Επιλογή πυκνωτών για L7809
    By Tolis_ptol in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 15:26
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-14, 18:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας