Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ανεμογεννήτρια με περίεργες τάσεις

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή Ανεμογεννήτρια με περίεργες τάσεις

    Ε αυτό το πρόβλημα, δεν το περίμενα...
    Λοιπόν η ανεμογεννήτρια μου, σε λίγο άνεμο, (όπου μόλις γυρίζει ο μύλος) στρέφεται κανονικά (με την ουρά προς τα πίσω). Σε μεγαλύτερο όμως άνεμο εναλλάσεται σε άτακτα χρονικά διαστήματα μεταξύ προς και πίσω!!! Δηλ. μπορεί σε 4,5 μποφόρ να τη δω και να είναι η ουρά μπροστά και ο μύλος πίσω (δηλ. ο άνεμος πρώτα περνάει από την ουρά και μετά από τα πτερύγια). Βέβαια εξακολουθεί να παράγει ρεύμα, όμως ο θόρυβος είναι περισσότερος, ενώ ταυτόχρονα η απόδοση της είναι μειωμένη. Σκέφτομαι να την κατεβάσω και να μεγαλώσω την ουρά της. Πιστεύετε ότι πρόβλημα θα λυθεί;
    ΥΓ Όταν η ταχύτητα του ανέβου γίνει μεγάλη (>22ΚΜ/Η), τότε επανέρχεται στον "ίσιο" δρόμο, με την ουρά προς τα πίσω.
    Μήπως το μεγάλωμα της ουράς μου δημιουργήσει άλλου είδους πρόβλημα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    η μεγαλώνεις την ουρά, η την επιμηκύνεις
    λέω τώρα εγώ ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή καλησπερα...

    Αν ειναι η γεννητρια που αλλαξες την περιελιξη δες και την ανορθωση-σταθεροποιηση, και αν ελυσες τα πτερυγια...μηπως κατι δεν εχεις βαλει σωστα,και λογω ζυγοσταθμισης να σου κανει αυτα τα σκηνικα...μιλαμε για την κινεζικη που επισκευαζες....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Ναι γι' αυτήν την κινέζικη που επισκεύασα μιλάμε...
    Η μόνη επιπλέον αλλαγή που της έκανα είναι να την τοποθετήσω σε ελαστική βάση για να μειώσω το θόρυβο (είναι σε ταράτσα). Ο θόρυβος μειώθηκε, αλλά λόγω ελαστικότητας η γεννήτρια "ταλαντώνεται" ελαφρά (είναι εμφανής η ταλάντωση, ενώ πριν που ήταν πακτωμένη δεν φαίνονταν). Βέβαια ίσως κατά τη επανασυναρμολόγηση, κάτι πήγε στραβά... Άντε πάλι κατέβασμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή καλημερα...

    Γιωργο δεν νομιζω να ειναι η βαση...κατι δεν παει καλα με το φορτιο..γενικα με την εξοδο της...γιαυτο ταλαντωνει...και εχει θορυβο..αν την προλαβεις..ακινητοποιησε την αμεσα και δες τον τριφασικο ανορθωτη και την παρεα του....για ποση ισχυ μιλαμε και τι τυπος ειναι..αν μπορω να σε βοηθησω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Δημήτρη ευχαριστώ για τη βοήθεια...
    Είναι ακριβώς η ίδια με αυτήν http://www.e-shop.com.gr/index.php?a...roductId=11293
    Και η ισχύς της είναι 1KW. Η επανασυναρμολόγηση έγινε προσεκτικά. Μόνο σε ένα σημείο ίσως να βιάστηκα: Ξέρω ότι η απόσταση μεταξύ των των άκρων των πτερυγίων πρέπει να είναι η ίδια (με μέγιστη απόκλιση 1 cm). Εδώ ίσως να βιάστηκα. Το μέτρησα, αλλά δυστυχώς ήμουν μόνος μου και ίσως μου ξέφυγε. Πάντως η μέτρηση μου έβγαλε ότι είναι περίπου ίσες. Ένα άλλο σημείο ίσως είναι η συναρμολόγηση αυτώ καθ' εαυτής της γεννήτριας, που έγινε σε εργαστήριο περιέλιξης, από επαγγελματία, που είναι χρόνια στο "κουρμπέτι". Την πρώτη φορά πριν το "κάψιμο" της (βραχυκύκλωση) πάντως, δεν μου έκανε "τρελλίτσες" και δούλευε άψογα.

    Ο θόρυβος πιστεύω ότι προκαλείται από τον άξονα που κρατάει την ανεμογεννήτρια, καθώς δέχεται τον αέρα πρώτα αυτός (και άρα με όλη του την ταχύτητα) και στη συνέχεια τα πτερύγια. Όταν δουλεύει με σωστό προσανατολισμό, δεν έχω θόρυβο (ή μάλλον είναι ελάχιστος, όπως παλιά).

    Δεν ξέρω τι να πω. Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι θα την κατεβάσω για τρίτη φορά σε έξι μήνες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή καλησπερα..

    αν ειναι η BSL ΥΖ Η SH 1000W 48V ....δυσκολα χαλαει...η συγκεκριμενη..εχει και καλα χαρακτηριστικα αν τα λενε σωστα ξεκιναει απο τα 2m/s ενω αυτη που εχω στα 3.2 την ειχα δει μα φοβηθηκα την χωρα προελευσης.Θελει ετσι και αλλιως καλο ζυγισμα στατικα μιλαμε παντα με τα πτερυγια οριζοντια ,αν δινει ο κατασκευαστης ανοχη 1 cm τοτε αστην,,,αυτο παντως με την ουρα εχει να κανει με ασυμετρια...στο φορτιο δες αν η γεφυρα ειναι ενταξει πιθανο ενα απο τα 6 στοιχεια της να ειναι βραχυκυκλωμενο...οταν ενοω γεφυρα μπορει να εχει 3 διοδους,3 fet η 3 thyristor+diode...δεν ξερω συστημα ανορθωσης σε αυτη....μια απλη μετρηση στο ρευμα ανα φαση κ στις τασεις μεταξυ των φασεων θα ξεχωρισει αν ειναι το προβλημα στο ηλεκτρικο η στο μηχανικο τμημα της μηχανης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Αν ηλεκτρολογικά είναι οκ θα σου πρότεινα να τσεκάρεις άν κάποιο σφίξιμο/βλάβη στα ρουλεμάν του άξονα δέν της επιτρέπει να περιστραφεί εύκολα.
    Επίσης θεωρώ πως η βάση στήριξής της είναι τελείως κάθετη και η ανεμογεννήτρια περιστρέφεται στον κάθετο άξονα χωρίς ιδιαίτερο ζόρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Τελικά την κατέβασα, την καλίμπραρα στα πτερύγια, τη λάδωσα, την έλεγξα ηλεκτρολογικά και μηχανικά, μεγάλωσα λίγο την ουρά, την ανέβασα και... κάνει τα ίδια. Σε λίγο προς μέτριο άνεμο προτιμάει να του δείχνει τα... "οπίσθια της". Όταν η δύναμη του ανέμου μεγαλώσει, τότε γυρίζει κανονικά και ξεχνάει τις κακές συνήθειες. Πάντως παραδίδομαι, δεν την ξανακατεβάζω. Μήπως γνωρίζει κανένας αν είναι καθ' οποιονδήποτε τρόπο επικίνδυνη η αντίθετη κατεύθυνση της ανεμογεννήτριας προς τον άνεμο? Γιατί τελικά, τι κι αν έχει περίεργες τάσεις... Πρέπει να ζήσω μαζί της με τις ιδιοτροπίες της!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Μήπως είναι ανάποδα η φτερωτή, τα πτερύγια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 19:56
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 20:56
  3. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 12:51
  4. Περίεργες μετρήσεις απο αμπερόμετρο
    By koze85 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 12:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας