Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65

Θέμα: Ηλεκτρονικό Τσιγάρο (e-cigarette)

  1. #1
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικό Τσιγάρο (e-cigarette)

    Βάζω αυτό το πόστ, παίρνοντας αφορμή από έναν φίλο μου, ο οποίος μου ήρθε σήμερα
    στο πρωινό μας καφέ (βασικά είχε μεσημεριάσει ... ), με ένα πράγμα σαν τσιγάρο
    (κάτι σαν 100s), και "τραβώντας" τζούρα που λέμε, παρατήρησα στην μπροστινή πλευρά
    του τσιγάρου (αντί για καύτρα δηλαδή) να ανάβει κάτι σαν κόκκινο LED. Αμέσως χωρίς
    δεύτερη σκέψη, μου ήρθε να μονολογήσω, και να πω ..., τι έφτιαξε πάλι ο χαζός ???,
    καθότι τρελλο-ηλεκτρονικός.

    Γρήγορα όμως με καθησύχασε, αφού με είδε να το κοιτάω με ύφος συμπόνιας, νομίζοντας
    ότι το έχει χάσει τελείως, λέγοντας μου πως είναι το e- cigarette (ηλεκτρονικό τσιγάρο).

    Το δεύτερο σοκ ήρθε όταν ξανατράβηξε τζούρα (στην πρώτη δεν το είχα παρατηρήσει),
    και είδα κατά την εκπνοή ότι βγάζει και καπνό .

    Αφού σιγουρεύτηκα ότι είναι αγοραστό και όχι φτιαχτό από τον ίδιο ..., δοκίμασα και εγώ.

    Οφείλω να πω ότι ενθουσιάστηκα, καθότι καπνιστής, και εν όψι των νέων μέτρων σε 5-10
    μήνες λέω να το προτιμήσω.

    ο φιλαράκος μου καπνίζει 2+ πακέτα (40+ τσιγάρα), και μου είπε οτι εδώ και 4 μέρες που
    το έχει δεν έχει ανάψει πραγματικό τσιγάρο, αλλά τον καλύπτει το "εικονικό" τσιγάρο 100%.

    Η τιμή του είναι περίπου 50-80ε (ανάλογα που θα το βρείς), σύν άλλα 40ε, κάτι άλλο δεν
    θυμάμαι. Χονδρικά θέλει για αρχή 100-120ε και μετά ανάλογα πόσο "καπνίζεις" τα αναλώσιμα
    του, φίλτρα, σταγόνες νικοτίνης, κτλ οι οποίες τιμές είναι αστείες (αναλώσιμα).

    Παραθέτω κάποια link για να πάρετε μια ιδέα, και το συζητάμε ..., ή αν κάποιο μέλος το
    έχει αγοράσει να μας πει εντυπώσεις.


    http://elektronik.gr/eshop/index.php...Path=1262_1575
    http://www.e-kapnisma.info/yaf_postst12_-----.aspx
    http://www.e-cigarette.com.gr/defaul...359&LangId=268
    http://www.nobacco.gr

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 03-05-09 στις 20:53
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    (Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας προειδοποίησε σήμερα να μην γίνεται χρήση ηλεκτρονικών τσιγάρων) link
    υπάρχουν και κάποιες τέτοιες ανακοινώσεις οι οποίες με κάνουν να είμαι διστακτικός, ας το παρακολουθούμε το θέμα και βλέπουμε
    link


    λειτουργία
    Στο ένα άκρο του τσιγάρου, που είναι ένας κύλινδρος από ανοξείδωτο ατσάλι αλλά σε λευκό χρώμα, υπάρχει η μπαταρία συνδεδεμένη με ένα κόκκινο φως ενδεικτικό της λειτουργίας. Μετά την μπαταρία, στο μέσον περίπου του τσιγάρου είναι τοποθετημένα τα μικροκυκλώματα και ο πνευματικός διακόπτης - για έλεγχο και για ρύθμιση της κυκλοφορίας του αέρα. Στο διαμέρισμα ατμοποίησης που ακολουθεί καθώς πηγαίνουμε προς τα πίσω, με την πτώση της πίεσης, καθώς ο καπνιστής αρχίζει να ρουφάει ηδονικά το τσιγάρο του, ενεργοποιείται ο πνευματικός διακόπτης από το δημιουργούμενο ρεύμα αέρα και με τη ροή μπαίνουν σε κίνηση τα κατάλληλα εξαρτήματα. Έτσι δημιουργείται εξ επαγωγής μια ηλεκτρική τάση, που με τη σειρά της θέτει σε λειτουργία τα μικροκυκλώματα.

    Ξεκινάει η συσκευή θέρμανσης, ζεσταίνεται η νικοτίνη, ατμοποιείται και φθάνει στο στόμα του καπνιστή. Όταν η λάμψη της λάμπας πέσει καταλαβαίνεις ότι οι μπαταρίες θέλουν φόρτιση και όταν ελαττωθεί ο καπνός καταλαβαίνεις ότι η κάψουλα της νικοτίνης θέλει άλλαγμα ή κάποιες σταγόνες ενισχυτικές.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GR_KYROS : 03-05-09 στις 21:52

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι καπνιστής αλλά από όσο γνωρίζω ή νικοτίνη σε μεγάλη δόση είναι ισχυρό δηλητήριο. Ποιος εγγυάται ότι απο κάποια βλάβη του μηχανισμού δεν θα πάρει ο καπνιστής μια θανατηφόρα δόση;
    Για όσους, τώρα, πιστεύουν ότι είναι ένας τρόπος να κόψουν το κάπνισμα η πλάνη είναι μεγαλύτερη. Ο πυρήνας σε κάθε εξάρτηση (και στο κάπνισμα φυσικά) είναι ψυχολογικός. Αυτός είναι ο λόγος που κάθε θεραπεία για εξάρτηση που βασίζεται σε υποκατάστατα έχει αποτύχει παταγωδώς (βλέπε μεθαδόνη).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Γιώργο αυτό που σου μαυρίζει τα πνευμόνια είναι η πίσσα, σωστά?.
    Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν έχει πίσσα, έχει όμως τη νικοτίνη.
    Σωστά είπες για λανθασμένη δόση νικοτίνης , οτι μπορεί να προκληθούν
    διάφορα. Αυτό είναι ένα θέμα.

    Όμως το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν βγήκε για να κόψεις το κάπνισμα.
    Είναι εναλλακτικό κάπνισμα, και θεωρητικός είναι πιο ακίνδυνο.

    Έχει μπερδευτεί το θέμα στον τομέα αυτό, κανείς δεν είπε ότι σε βοηθάει
    να το κόψεις ..., απλά υποτίθεται ότι αυτό που καπνίζεις και έχει όλη
    τη "γεύση" του τσιγάρου-καπνού, δεν σε ενοχλεί στην υγεία σου όσο
    το κανονικό τσιγάρο-κάπνισμα.

    Σκέψου όμως ότι οι αμπούλες νικοτίνης που βάζεις χωρίζονται σε:
    Υγρό με πολύ νικοτίνη
    Υγρό με κανονική νικοτίνη
    Υγρό με μεσαίας περιεκτικότητας νικοτίνη
    Υγρό με λίγη νικοτίνη και
    Υγρό με 0% νικοτίνη ...

    Δηλαδή θέλω να πώ ..., παίρνοντας την αμπούλα με "λίγη νικοτίνη" ή
    και την "0% νικοτίνη", εκεί μιλάμε για υγιεινό κάπνισμα ή όχι?.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    κυριοι, το τσιγαρο αυτο το εκανε δωρο μια φιλη της μανας μου στην μανα μου.

    Αποτελεσματα
    1 απο 3 πακετα την ημερα, επεσε στα 2 μονο τσιγαρα χωρις προσπαθεια
    2 μπορει να καπνιζει σε κλειστους χωρους (πχ αμαξι) χωρις να ενοχλει ο καπνος τους αλλους
    3 το σπιτι δεν "βρωμαει καπνιλα"
    4 εχει καλλιτερη φυσικη κατασταση, λογω πτωσης του καπνισματος (των κανονικων τσιγαρων)

    Τα αρνητικα (ως καπνιστης μιλαω)

    το κανπισμα ειναι καπνος και ιδεα.
    Αυτο το πραγμα , και ιδιαιτερα το κοκκινο led στην ακρη, το βρισκω πολυ δηθεν ...
    Απ την αλλη, δεν θα με χαλαγε να εχω ενα τετοιο τσιγαρο οταν οδηγω οταν ειμαι σε κλειστους χωρους ή ακομα και μεσα στο αεροπλανο.

    Απο γευση, δεν το δοκιμασα, αλλα πιστευω πως ολα ειναι θεμα συνηθειας

    Με βλεπω και μενα να το αγοραζω … αργοτερα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    548

    Προεπιλογή

    μπορει η πισα να ειναι αυτη που κανει μεγαλη ζημια αλλα και η νικοτινη δεν ειναι και τελειως αθωα. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%...AF%CE%BD%CE%B7

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Αλλο ενα βλαβερο στο καπνισμα ειναι η θερμοκρασια του καπνου
    Οσο πιο ζεστος ειναι ο καπνος , τοσο μεγαλυτερο ειναι το προβλημα που δημιουργει στα πνευμονια

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    απο μια αποψη το συγκεκριμενο τσιγαρο δεν εχει προιοντα καυσης,αρα θα πει καποιος οτι ειναι κ ασφαλες.αλλα τι ειναι αυτο που ρουφας στη τελικη?στα σχετικα σαιτ λενε οτι ειναι ατμος,εξου κ αντικατεστησαν το "καπνιζω" με το "ατμιζω".ειμαι λιγο ως αρκετα καχυποπτος με το συγκεκριμενο προιον.ως προς τις ουσιες που εχουν οι αμπουλες κλπ.τουλαχ με το συμβατικο τσιγαρο ξερεις πανω κατω τι σου γινεται,αν μπορουμε να το πουμε αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GREG
    Όνομα
    gr
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΖΑΠΕΙΟ
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή .......

    Σύμφωνα με τον ΕΟΦ 17.07.2008 :

    Με αφορμή δημοσιεύματα και σχετικά ερωτήματα που δέχεται ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων για το ηλεκτρονικό τσιγάρο (e-cigarette), ενημερώνουμε το καταναλωτικό κοινό για τα εξής :

    Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα του καπνίσματος και περιέχουν νικοτίνη υπάγονται στα «φαρμακευτικά προϊόντα». Η διάθεσή τους στην αγορά προϋποθέτει την χορήγηση άδειας κυκλοφορίας φαρμάκου από τον ΕΟΦ. Στην κατηγορία αυτή υπάγεται και το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Μέχρι σήμερα ο ΕΟΦ δεν έχει χορηγήσει άδεια κυκλοφορίας σε ανάλογο προϊόν για την Ελληνική αγορά.



    http://www.eof.gr/html/announc55.html





    Οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο με νικοτίνη κυκλοφορεί χωρίς άδεια ΕΟΦ άρα και παράνομα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    .??????

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    το προιον το εχει αγορασει φιλος και ειχα την ευκαιρια να το δοκιμασω πολλες φορες.
    Αφηνοντας στιν ακρη για λιγο το θεμα του χημικου που χρησιμοποιητε παρατηρησα οτι.
    Η δυναμη που ρουφας το καπνο ειναι ιδια περιπου με το τσιγαρο
    Αυτο που εισπνεεις ειναι ατμος απο το χημικο και η θερμοκρασια του ειναι κανονικη (κρυα), και καμοια σχεση με ζεστη οπως υποπτευεστε.
    Ο ατμος σου δινει την αισθηση του καπνου (δηλ. σου κοβει την αναπνοη οπως ενα σερτικο τσιγαρο) εγω δοκιμασα την πιο βαρια εκδοση νικοτινης.Απο γευση μια χαρα ,σαν αροματικο τσιγαρο...
    Το τσιγαρο του βγηκε περιπου 55 ευρω μαζι με αμπουλα (το site δεν το θυμαμε αλλα το πηρε απευθειας απο κινα)
    Και επανερχομαι στο χημικο , οπου παρατηρησα μια ενοχληση στο λαιμο .Δεν ξερω τι εφταιγε αλλα μετα ενιωθα μια μικρη ενοχληση.Ισως να ηταν και η καχυποψια μου. Ο φιλος με διαβεβεωσε οτι δεν εχει παρομοια συμπτοματα.
    Τελικα τον βλεπω που το βαρεθηκε και αρχισε παλι το κακο του τσιγαρακι (3-4 πακετακια/day )

    Οταν βγηκε το προιον το σνομπαραν ολοι ..κανας δε μιλουσε για αυτο . θυμηθητε τι ΧΑΜΟΣ εγινε με τα φιλτρα bio-filter. Δεν εβρισκες πακετο για πακετο στισ πρωτες μερες στα περιπτερα !! Αλλα εκει επαιζε πολυεθνικη. Τωρα που βλεπουν το προιον να ανεβενει, πετανε μια μαλακια και σου λεει οι μισοι να φοβιθουν την καναμε τη δουλεια μας,.
    Στην ελλαδα τα φαρμακευτικα υποπροιντα νικοτινης ειναι μονοπωλιο και ετσι θελουν να το κρατησουν..Ειδικα τωρα που ερχετε η μεγαλη απαγορευση το πακετο ειναι μεγαλο.πρεπει οι μικροι να φυγουν απο τη μεση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. κουτάκι για ηλεκτρονικό τσιγάρο.
    By Nikos1970 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 09:55
  2. ηλεκτρονικά
    By dimitr90 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-12, 12:38
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-10, 01:29
  4. ΣοΣ-ηλεκτρονικά
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 20:22
  5. Ηλεκτρονικά σύμβολα
    By mesgior in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-04, 23:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας