Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Με πόση τάση πρέπει να φορτισω τις μπαταρίες

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή Με πόση τάση πρέπει να φορτισω τις μπαταρίες

    Γειά σας θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει εάν έχω κάποιες επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για παράδειγμα 3.6 βολτ η 9 βόλτ
    υπάρχει κάποιος τύπος(ποσοστό) επι του μεγέθους των βολτ που είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο για να φορτίσει η μπαταρία?επίσης ποιο είναι το ελάχιστο?

    Δηλαδή των 9 βόλτ μπορώ όταν την φορτίζω να δέχεται τάση 12 βόλτ?
    μπορεί και παραπάνω?το ελάχιστο?

    Απλά λέω μήπως υπάρχει κάτι εμπειιρικό της μορφής για παράδειγμα το 110% του 9 βόλτ ας πούμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Eξαρταται απο τον τυπο των μπαταριων.
    Μπορει να φορτιζονται με σταθερη ταση μπορει και με σταθερο ρευμα. Με καθε επιφυλαξη παντως το λεω καπου το ειχε παρει το ματι μου και δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Το ρέυμα δεν έχει να κάνει με τη χωρητικότητα της μπαταρίας?
    δηλαδή αν έχω μια μπαταρία 9βολτ 1500mah και τη φορτίζω με 9βολτ (αν και λογικά θέλει λίγο παραπάνω αν δεν κάνω λάθος αλλα δεν ξέρω μέχρι πόσο) και 500 mah ρεύμα θα κάνει να φορτίσει 3 ώρες αν ήταν τελείως άδεια?

    Ας δώσει κάποιος τα φώτα του......

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    θεωρητικά το καλύτερο φόρτισμα στις μπαταρίες NiCd / NiMh γίνεται με την ονομαστική της τάση πχ. 9V και με ρεύμα το 10% της χωρητικότητάς της. Δηλαδή για μπαταρία 9V 1500mAh, φορτίζεις με 9V και 150mA. H φόρτιση θα κρατήσει κοντά στο 8ωρο βέβαια. Μπορείς να αυξήσεις το ρευμα μέχρι το 30% λογικά χωρίς πρόβλημα για τη μπαταρία αλλά να προσέχεις να μην υπερθερμανθεί

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη maleas
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από μένα.Να ρωτήσω και εγώ κάτι
    Αυτό που είπε ο nikkos με τα ποσοστά (10%-30%) ισχύουν και για μπαταρίες μολύβδου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Οι μπαταρίες που αναφέρεις είναι προφανώς μπαταρίες νικελίου-καδμίου (NiCd), αφού η ονομαστική τάση τους είναι πολλαπλάσιο του 1.2V (ονομαστική τάση του ενός στοιχείου).
    Αυτού του είδους οι μπαταρίες φορτίζονται κανονικά με σταθερό ρεύμα και όχι με σταθερή τάση. Η συνήθης, φυσιολογική φόρτιση γίνεται με περίπου το 1/10 της χωρητικότητας (0.1C) για 14-15 ώρες. H γρήγορη φόρτιση, με ανάλογα μεγαλύτερο ρεύμα για 3-5 ώρες π.χ. (ανάλογα με τη σχέση του ρεύματος φόρτισης με τη χωρητικότητα) αλλά με προσοχή (πχ. με "έξυπνους" ταχυφορτιστές). Ενώ για αργή-συνεχή φόρτιση (trickle charge) το ρεύμα φόρτισης δεν πρέπει να υπερβαίνει το 1/20 της χωρητικότητας (0.05C). Η τάση τροφοδοσίας του φορτιστή πρέπει να υπερβαίνει την τάση της μπαταρίας τουλάχιστον κατά 1V. Ο απλούστερος φορτιστής μπορεί να είναι μια αντίσταση (περιορισμού ρεύματος) σε σειρά, μεταξύ τροφοδοτικού και μπαταρίας.
    Οι μπαταρίες μολύβδου φορτίζονται κανονικά με σταθερή (περιορισμένη) μέγιστη τάση, περίπου 2.3 V ανά στοιχείο (13.8 V για 12 βολτη μπαταρία). Η τάση μπορεί να φτάσει τα 2.4 V ανά στοιχείο (14.4V).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Γαληνίτης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kazas (09-07-14)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Gant
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    D
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα με τον γαληνίτη. Το κάθε είδος μπαταρίας έχει το δικό του τρόπο φόρτισης.

    Giorgos, για να σου δώσουμε μια καλύτερη απάντηση, ίσως βοηθούσε να μας πεις ακριβώς τί μπαταρίες θέλεις να φορτίσεις (Tύπο, τάση, χυειτικότητα κτλ.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη maleas
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μπαταρίες μολύβδου φορτίζονται κανονικά με σταθερή (περιορισμένη) μέγιστη τάση, περίπου 2.3 V ανά στοιχείο (13.8 V για 12 βολτη μπαταρία). Η τάση μπορεί να φτάσει τα 2.4 V ανά στοιχείο (14.4V).
    Κώστα μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό γιατί δεν το κατάλαβα.Σε μία μπαταρία μολύβδου 12V 7,2Α ποιο θεωρείς στοιχείο και έβγαλες αυτές τις τάσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία 12V/7.2AH είναι η γνωστή "στεγανή" (κλειστού τύπου) μπαταρία μολύβδου που χρησιμοποιείται σε συναγερμούς, UPS κλπ. Όπως κάθε 12βολτη μπαταρία μολύβδου, αποτελείται από 6 στοιχεία, συνδεδεμένα εν σειρά. Κάθε στοιχείο έχει ονομαστική τάση 2V και (στη συγκεκριμένη μπαταρία) χωρητικότητα 7.2 ΑΗ.
    Η λέξη μπαταρία δηλώνει συστοιχία από 2 ή περισσότερα ηλεκτρικά στοιχεία (cells).
    Στην περίπτωσή μας πρόκειται για "δευτερογενή" (επαναφορτιζόμενα) ηλεκτρικά στοιχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Βασικά έχει να κάνει με τις απλές μπαταρίες τις επαναφορτιζόμενες και απλά σκέφτομαι τι επιλογές έχω και πως μπορώ να τα συνδιάσω σχετικά με τα φωτιστικά κήπου που υπάρχει σε ένα ανάλογο ποστ που φορτίζουν απο ηλιακές κυψέλες.
    Και επειδή θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές και βρίσκω πάνελ (http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trk...All-Categories) με διάφορα βολτ θέλω να δώ με πόσες μπαταρίες των 1.2 βολτ και με ποσα μιλιαμπερ με συμφέρει να τα συνδιάσω.
    Φυσικά ανάλογα τα λέντ που έχω αλλα και εκεί θέλω λιγο να παίξω βάζοντασ σε σειρά για παράδειγμα κάποια για λεντ star luxeon πάντα μιλάω.
    Αλλά ας μήν σας μπλέκω περισσότερο απλά θέλω να δώ τι παίζει με τις μπαταρίες και τη φόρτιση τους αυτο βασικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-15, 16:32
  2. Δειτε λίγο αυτες τις μπαταρίες λιθιου που βρήκα.
    By andreas122 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-12, 21:37
  3. Παλιές μπαταρίες - Που τις πετάμε?
    By kx5 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-11, 22:13
  4. πως να φορτισω μπαταριες απο Ups
    By stelios_a in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-11, 13:48
  5. Πόση τάση DC μπορώ να δώσω σε αυτό?
    By Stergios_[.gr] in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-09, 23:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας