Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ σε κατασκευη αυτόματου πωλητη 3 προιοντων με αποπλεξη κινητηρα...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    63

    Lightbulb ΒΟΗΘΕΙΑ σε κατασκευη αυτόματου πωλητη 3 προιοντων με αποπλεξη κινητηρα...

    Καλησπερα σε όλουσ..χρειαζομαι βοηθεια για την δημιουργια ενοσ αυτοματου πωλητη ο οποιοσ θα πουλαει 3 μονο προιοντα αλλα μου εχει ζητηθει απο τον καθηγητη να κανω αποπλεξη στον κινητηρα δηλαδη να χρησιμοποιω μονο εναν κινητηρα και για τα τρια προιοντα οπου αναλογα το προιον που θα θελω να επιλεξω θα επιλεγεται μονο η αντιστοιχη σπειρα του εκαστοτε προιοντος....βασικα σκεφτηκα να αγορασω εναν κερματοδεκτη ο οποιος οταν θα δεχεται το κερμα θα δινει ρευμα σε ενα χρονικο το οποιο για συγκεκριμενο χρονο θα γυριζει τον κινητηρα...δεν ξερω ομως κατα ποσο θα δουλεψει αυτο...επισης δεν μπορω να σκεφτω εναν τροπο που θα γινεται η αποπλεξη.....σας παρακαλω λοιπον αμα μπορειτε να βοηθησετε και να δωσετε καμια ιδεα για το πως να το κανω...δεν ειναι πτυχιακη αλλα ειναι ενα μαθημα με απαιτητικο καθηγητη...οποτε σας παρακαλω βοηθηστε αν μπορειτε!!
    ευχαριστω εκ των προτερων....

    0 Not allowed! Not allowed!
    το ονομα μου ειναι φελερεν..ειμαι αδερφος του φοζνι,ξαδερφος του μπιβερ,ανηψιος του φαρλαφερ και γιος του τσετροφαρλαφερ που ειναι δημαρχος της κυβερνοπαραδεισοφοσνιλαντ...!!!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Πρέπει να κάνεις το ηλεκτρονικό κομμάτι ή το μηχανικό?

    Απο ηλεκτρονικής άποψης:
    Ο κερματοδέκτης δεν είναι και πολύ φτηνός για να τον αγοράσεις για ένα μάθημα. Επίσης πρέπει με κάποιο τρόπο να επιλέγεις το προιόν που θέλεις, και να μετράει τα κέρματα που βάζεις, ακόμα και αν τα προιόντα έχουν την ίδια τιμή.
    Επίσης δεν νομίζω μόνο με χρονικό να κάνεις δουλειά γιατί έστω ότι χάνει λίγο, σε κάποιες φορές η θα δινει δύο στην τιμή του ενός, ή τίποτα. Καλύτερα είναι στον άξονα του μοτέρ να μπεί ένα "ματάκι" για να σταματάει ακριβώς όταν κάνει μια περιστροφή.


    Απο μηχανολογικής άποψης:
    Μια λύση είναι να έχεις σύστημα με γρανάζια το οποίο με ηλεκτρομαγνήτες θα επιλέγεις ποιο γρανάζι θα παίρνει κίνηση, άρα και ποιο σπιράλ θα κινείται.
    Άλλη λύση δεν μου 'ρχεται, βλέπεις είμαι ηλεκτρονικός, όχι μηχανολόγος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    αρχικά σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση αν και όταν λες ματακι δεν καταλαβαίνω τι εννοεις...μήπως έχεις βρει κάποιο κύκλωμα να μου δείξεις?έχω απελπιστεί πολύ γιατί πιστεύω δεν θα το κάνω ποτέ..!
    βασικά σε ευχαριστώ έστω που έκατσες και ενδιαφέρθηκες....απλά δεν είμαι και πολύ προχωρημένος και θα με βοηθούσε πιο πολύ ένα κύκλωμα αν μου έδειχνες.....ευχαριστώ πάντως anyway!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    το ονομα μου ειναι φελερεν..ειμαι αδερφος του φοζνι,ξαδερφος του μπιβερ,ανηψιος του φαρλαφερ και γιος του τσετροφαρλαφερ που ειναι δημαρχος της κυβερνοπαραδεισοφοσνιλαντ...!!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    οταν λεει "ματακι" εννοει προφανως καποιο κυκλωμα διακοπτη που θα αποτελειται απο ενα υπερυθρο led κ ενα δεκτη,η κατι τετοιο παρομοιο οπου οταν διακοπτεται το φως που πεφτει στο δεκτη να εχεις κ την αναλογη δραστηριοτητα.απλο παραδειγμα οι αισθητηρες στις συρομενες πορτες των ασανσερ οπου αν κλεινουν κ παει να μπει καποιος τελευταια στιγμη,ξανανοιγουν.φαινεται συνη8ως στα 50 cm απτο εδαφος ενα τζαμακι μαυρο απτη μια μερια πανω στο κουφωμα.η σε γκαραζοπορτες επισης εχω δει.

    ψαξε στο google.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    καλο ακουγεται αλλα οσο αφορα την αποπλεξη??εκεί εντοπιζω το μεγαλυτερο προβλημα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    το ονομα μου ειναι φελερεν..ειμαι αδερφος του φοζνι,ξαδερφος του μπιβερ,ανηψιος του φαρλαφερ και γιος του τσετροφαρλαφερ που ειναι δημαρχος της κυβερνοπαραδεισοφοσνιλαντ...!!!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Δεν είναι απαραίτητο να είναι με υπέρυθρες. Μπορεί απλά να είναι ένας απλός διακόπτης που θα πατιέται απο ένα εξόγκωμα που θα βάλεις στον άξονα.

    Την απόπλεξη πως να την κάνεις με ηλεκτρονικό τρόπο?
    σε τι σχολή είσαι? Μέχρι πότε πρεπει να κάνεις την εργασία? Πτυχιακή είναι? λέω γιατί δεν είναι αυτό για εργασία εξαμήνου, ούτε για ηλεκτρονικό (γιατί έχει πολλά μηχανικά κομμάτια μέσα), ούτε για μηχανολόγο (γιατί έχει και ηλεκτρονικό κομμάτι). Εκτός αν δεν υλοποιήσεις το ένα απο τα δύο κομμάτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    την απόπλεξη μπορω να την κανω με οποιον τροπο θελω απλα νομιζω ειναι πιο ευκολο με μηχανικο τροπο...ειμαι στο αυτοματισμου στη θεσσαλονικη...δεν ειναι πτυχιακη εργασια αυτο..απλο μαθημα κατασκευης ενοσ συστηματος αυτοματου ελέγχου και η προθεσμια ειναι μεχρι το τελος τοθυ επομενου μηνα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    το ονομα μου ειναι φελερεν..ειμαι αδερφος του φοζνι,ξαδερφος του μπιβερ,ανηψιος του φαρλαφερ και γιος του τσετροφαρλαφερ που ειναι δημαρχος της κυβερνοπαραδεισοφοσνιλαντ...!!!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    παμε σε καμια εταιρια που εχουν αυτοματο πολητη.... εχω φορτιγακι να το σικωσουμε ολο μαζι.χεχ.εχε

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοηθεια με πωληση δυο μηχανηματων.
    By bchris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-15, 15:56
  2. Βοηθεια σε κατασκευη
    By giwrgos77 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-15, 12:53
  3. Αναζητηση προιοντων MFJ
    By pfount in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-13, 14:22
  4. Βοηθεια με κατασκευη βολτομετρου
    By nickbaz in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-12, 14:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας