Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: Κρυσταλλικά ακουστικά πού θα βρώ ?

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Όπως δείχνει και το ψευδώνυμο που διάλεξα για εδώ, ο γαληνίτης για μένα -όπως και για πολλούς άλλους, παλιότερους ή και νεότερους- έχει ιδιαίτερη και πολύ μεγάλη σημασίακαι του οφείλω πολλά.
    Τον βλέπω με αγάπη, συγκίνηση, νοσταλγία, θαυμασμό, σεβασμό και δέος και μου φέρνει αξέχαστες αναμνήσεις.
    Ήταν το "έναυσμα" για να ασχοληθώ με το χόμπυ των ηλεκτρονικών, της RF και του ραδιοερασιτεχνισμού.
    Έφτιαξα το πρώτο μου ραδιόφωνο με γαληνίτη το 1953, σε ηλικία 11 ετών και βαθμιαία πέρασα στις λάμπες, την κρυσταλλοδίοδο γερμανίου, τα τρανζίστορ, τα ολοκληρωμένα κλπ. Ποτέ όμως δεν ξεχνώ ούτε υποτιμώ τον γαληνίτη και τον ρόλο του.
    Το κρυσταλλικό ακουστικό το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ πολύ και η τελευταία φορά που προμηθεύτηκα μερικά, μαζί με αρκετές κρυσταλλοδιόδους, ήταν από τον Μπουριώτη στη Γλάδστωνος. Αναφέρθηκα σ'αυτό και αλλού:
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...%FC#post304550
    Η τελευταία φορά που προμηθεύτηκα γαληνίτη και σιδηροπυρίτη ήταν πριν λίγα χρόνια από έναν πλανόδιο που πουλούσε κρυστάλλους πετρωμάτων στο Μοναστηράκι, καθώς και σε ένα κατάστημα με πετρώματα κλπ. στο πάρκινγκ της Κεντρικής Αγοράς Αθηνών. Εκεί άκουσα για πρώτη φορά πως το όνομά του οφείλεται στο ότι στην αρχαιότητα πιστευόταν πως προκαλεί γαλήνη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    Σε άλλα videos ώς φώραση χρησιμοποιούν μια μύτη μολυβιού που ακουμπά σε ένα λαμάκι ξυραφιού (αφού το θερμάνουν με καμινέτο για να αποκτήσει αρνητική αντίσταση).
    Tο λεπτό σπειροειδές συρματάκι της φώρασης με γαληνίτη το ονομάζουν γενικά "catwhisker" (το διόρθωσα τώρα)

    Eδώ ένας δέκτης με γαληνίτη για φώραση!

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=Y79DVEujTB4&feature=related"]YouTube - Crystal Radio[/ame]
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FM1 : 18-05-09 στις 15:12
    Παρακαλώ συντάσσετε το κείμενό σας με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες!


  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Μερικά ενδεικτικά κομμάτια γαληνίτη, από το συρταράκι μου με την επιγραφή "Γαληνίτες".
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλα videos ώς φώραση χρησιμοποιούν μια μύτη μολυβιού που ακουμπά σε ένα λαμάκι ξυραφιού (αφού το θερμάνουν με καμινέτο για να αποκτήσει αρνητική αντίσταση).
    Tην όλη αυτή διάταξη της φώρασης την ονομάζουν γενικά "catwhisker"...
    To ξυραφάκι με την ξυσμένη μύτη μολυβιού (γραφίτη) χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά από Αμερικανούς στρατιώτες.
    Η πολύ παραστατική ονομασία "catwhisker" (γατομούστακο) αναφέρεται στο λεπτό σύρμα, η μύτη του οποίου εφάπτεται σε κατάλληλο σημείο του κρυστάλλου γαληνίτη, που βρίσκεται πειραματικά για καλύτερη λήψη.
    Στους φωρατές (κρυσταλλοδιόδους) σημειακής επαφής γερμανίου, ένα είδος γατομούστακου (ακίδα) εξακολουθεί να υπάρχει, αλλά είναι σταθερό και δεν χρειάζεται ρύθμιση.
    Οι λέξεις "catwhisker" και "γαληνίτης" (galena) ανήκουν δικαιωματικά μόνο στον κρυσταλλικό φωρατή γαληνίτη.
    Πολλοί συγχέουν λανθασμένα τον δέκτη κρυσταλλοδιόδου με "δέκτη γαληνίτη".

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Κάποια στιγμή θα ετοιμάσω ένα δέκτη γαληνίτη (ή κρυσταλλικό) αλλά ο μεταβλητός πυκνωτής θα είναι πατέντα! Θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια στιγμή θα ετοιμάσω ένα δέκτη γαληνίτη (ή κρυσταλλικό) αλλά ο μεταβλητός πυκνωτής θα είναι πατέντα! Θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω.
    Δημήτρη, για να ακριβολογούμε, προφανώς εννοείς "δέκτη γαληνίτη (ή κρυσταλλοδιόδου)".
    Ο όρος "κρυσταλλικός" δέκτης (crystal set) δεν περιλαμβάνει μόνο τον δέκτη με κρυσταλλοδίοδο, αλλά κάθε δέκτη με κρυσταλλικό φωρατή, άρα και τον γαληνίτη.
    Φτιάξτο και περιμένω με ενδιαφέρον να το δώ, ιδιαίτερα την "πατέντα" του μεταβλητού.
    Ήδη υπάρχουν πολλές τέτοιες "πατέντες", πχ. με συρόμενες πλακέτες ή χαρτόνια με αλουμινόχαρτο κλπ. Όσο για την "πατέντα" με το μισό κατσαρολάκι, πολύ πριν δημοσιευθεί στο διαδίκτυο, το είχα δει στο Rad Com.
    Eνδιαφέρον είχε και η "πατέντα" για τον πυκνωτή 2nF, (RF bypass) παράλληλα προς τα μαγνητικά ακουστικά Hi Z. Tον φτιάχναμε τυλίγοντας το αλουμινόχαρτο και το τσιγαρόχαρτο από πλακέ κουτί τσιγάρων "Καρέλια". Για κρυσταλλικό ακουστικό ο πυκνωτής αντικαθίσταται με μια αντίσταση, πχ. 100 ΚΩ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Η αντίσταση 68-100kΩ παράλληλα με το κρυσταλλικό ακουστικό είναι χρήσιμη ώστε να μειώνονται τα συνεχή δυναμικά και να γειώνονται τα ηλεκτρικά φορτία που διαταράσσουν την καλή λειτουργία του κρυσταλλικού ακουστικού (η πόλωση με DC προκαλεί τη συνεχή κάμψη του κρυστάλλου όσο εφαρμόζεται η τάση). Τα μαγνητικά ακουστικά δεν χρειάζονται αντίσταση διότι η εσωτερική τους αντίσταση είναι 4kΩ περίπου. Φορτώνουν όμως περισσότερο το συντονισμένο κύκλωμα μειώνοντας το Q και την επιλεκτικότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Τι να πω... Αυτό το forum είναι το κάτι άλλο.
    Είμαι γραμμένος και σε άλλα φόρα αλλά τέτοια ποιότητα δεν ξαναείδα.
    Και η ποιότητα είσαστε όλοι εσείς.
    Να είναι άραγε τυχαίο το ότι οι καλύτεροι μου φίλοι,άνθρωποι που δέθηκα μαζί τους(με μερικούς έχω χαθεί),
    είναι άτομα που μας συνέδεε το κοινό ενδιαφέρον για τα ηλεκτρονικά???
    Φίλοι που ξημεροβραδιαζομασταν πάνω από μια κατασκευούλα να την κάνουμε να δουλέψει.
    Μιας και κατοικοεδρεύω σε ένα νησί του Αιγαίου,η μόνη μου πληροφόρηση στά 16 μου ήταν ο μικρός επιστήμονας και η τεχνική εκλογή.Εκεί λοιπόν είδα μια διαφήμισή του πολυκυκλωματιστή.Από εδώ την είχα απο κεί την είχα την έψησα τη μάννα μου και μου τον αγόρασε.
    Αυτό ήταν...Στα 17 αγοράζω κολλητήρι και αυτό άναβε κάθε μέρα.
    Ενα κρυσταλλικό ράδιο έπαιζε μέρα νύχτα και έπειανε δυο σταθμούς .Αργότερα διαπίστωσα πώς σέρνοντας λιγάκι πρός τα έξω τον φερρίτη έπειανα και κάτι άλλο που ροτόντας έμαθα ότι λέγεται παράκτιος .
    Κάποια χρονική στιγμή πού δεν μπορώ να θυμηθώ...Ίσως να ήταν τότε που πέταγαν απο αεροπλάνα φειγ βολάν (ναι στο σύνταγμα) ήρθε ένα ασυρματοφόρο τζιπ στη πλατεία του χωριού και έτρεξα να το δώ.
    Την επόμενη μέρα άκουσα τον ασύρματο στο ραδιοφωνάκι μου.Απο τότε έφτιαξα πολλά πολλά ραδιοφωνάκια
    κάποια στιγμή πέρασα και ένα τριμελές (δεν θα ξεχάσω τον δοιηκητή του αστ.τμήματος να χτυπάει το χέρι του στο τραπέζι και να ουρλιάζει ...και ποιός μου λέει εμένα πως δεν θα βγεις να φωνάζεις ζήτω ο κομουνισμός - αναρχία -κατακρημνισμός)
    Πήγα στρατιώτης και πήρα μαζί μου με καρδιοχτύπι ένα peflex AM ραδιάκι σε μέγεθος σπιρτόκουτου.
    Εκεί στεναχωρήθηκα γιατί έσβησε το κολλητήρι,χάρηκα όμως όταν μετά από δυο μήνες στην Τρίπολη έφευγα για το καβούρι σαν μηχανικός ραντάρ.Γίνονται εθνικές εκλογές και οι στράβακες πάνε φρουρά εκλ.κέντρων.Εγώ έτυχε να πάω στο Μπραχάμι στον Ασύρματο.Μετα καταλήγω σε μια βουνοκορφή μέσα σε ένα μπαλόνι.
    Εκεί με ένα αυτοταλάντοτο που έφτιαξα ...
    Περιττό να σας πώ πως στα κρυφά κάναμε σκοποβολή με τα καραμπινακια σε 12ΑΤ7,12ΑΧ7,6L6,807 για τους γκαβούς,5763 και ένα σωρό λαμπογυάλια που δέν θυμάμαι.
    Ετσι στη πορεία μου εφτιαξα ένα σωρό κατασκευές με έμφαση σε εκπομπή και λήψη λαμπάτες και τρανζιστορικές.
    Τα τελευταία χρόνια και πλησιάζοντας τα 50 και βλέποντας τα νέα παιδιά εδώ μέσα τις γνώσεις που έχουν,τα χαίρομαι κάνω σύγκριση το τότε με το σήμερα, την απέραντη δύναμη της πληροφορικής,είναι άλλο να περιμένεις να βγει ο μήνας για να κυκλοφορήσει το επόμενο περιοδικό (που τις πιο πολλές φορές σε απογοήτευε)και άλλο να ψάξεις στο ιντερνετ τώρα.

    Εδώ και έναν χρόνο έσβησε το κολλητήρι.
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στράβωσαν τα κουτάλια αααα θα το κάνω υπογραφή μου.
    Ακούω για PIC μικροελεγκτές και μου φαίνονται βουνά.
    Λέω να ξανά αρχίσω από την αρχή από κει που ξεκίνησα από το κρυσταλλικό ραδιόφωνο ελπίζω να τα καταφέρω

    Σάς οφείλω ένα μεγάλο συγνώμη που σας κούρασα.Δεν θα επαναληφθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη kx5
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Ωραίες αναμνήσεις Χρήστο. Φυσικά και δε κούρασες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Φίλε νά 'σαι καλά, δεν μας κούρασες! Κάπως έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι παλιοί. Και μένα μου φαίνονταν οι μικροεπεξεργαστές "βουνό" αλλά κατασκεύασα ένα προγραμματιστή http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44697 και προγραμμάτισα δυο-τρεις και κατασκεύασα ένα συχνόμετρο http://ironbark.bendigo.latrobe.edu.au/~rice/newfm/newfm.html . Του χρόνου ο γαληνίτης θα ενταχθεί στο σχολικό εργαστήριο μαζί με μια μεγάλη οριζόντια κεραία (30m + 10m κάθοδος)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τρελός Επιστήμονας : 20-05-09 στις 15:23

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κρυσταλλικό Ακουστικό με ....προσιτή τιμή !!!
    By niknikgr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-16, 19:53
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-15, 19:56
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-15, 15:17
  4. Πού μπορώ να βρώ Datasheet αντίστασης ?
    By geo11 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 13:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας