Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 130

Θέμα: Μήκος Ground plane

  1. #121
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κίμωνα σου επισύναπτω και γω την φωτό του mosfet με αριθμημένα τα ποδαράκια του. Το 1 είναι η Πύλη ,το 2 η Πηγή και το 3 η Εκροή. Τις μετρήσεις που θα κάνεις είναι με το + του πολυμέτρου στην Πύλη και το - στα υπόλοιπα. Το ίδιο θα κάνεις και με αντεστραμένους τους ακροδέκτες του πολυμέτρου.
    Μέτρα το έτσι και πες μας τις τιμές.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electron : 12-02-11 στις 16:00

  2. #122
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    ναι έχεις δίκιο Γιάννη, λοιπόν με το κόκκινο στη πύλη και το μαύρο στα υπόλοιπα δεν δείχνει τίποτα, δηλαδή άπειρο. Με ανεστραμμένους τους ακροδέκτες, πάλι άπειρο.
    Εκεί που μου δείχνει 30Ω είναι όταν βάζω το μαύρο στο 2 και το κόκκινο στο 3. Όλοι οι άλλοι συνδυασμοί και αντίστροφα μου δείχνουν άπειρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γλύπτης - Εκπαιδευτικός

  3. #123
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Εφόσον έχουν έτσι οι τιμές, τότε δεν βλέπω το πρόβλημα να εντοπίζεται στο τρανζίστορ εξόδου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    ... ξέρεις εκτός από λεφτά που έχω ρίξει για όλα αυτά, έχω φάει και αρκετές ώρες για να δω το μεράκι μου να πιάνει τόπο. Μετά από όλα αυτά όμως το ενδιαφέρον μου χάνεται μαζί με την όρεξη που είχα.
    Κι όμως επιμένω ότι το πρόβλημα το δημιούργησε ο μειωτής ισχύος χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω, αλλά το λέω διαισθητικά.
    Ευχαριστώ πάντως όλους σας για τη μ'εχρι τώρα βοήθεια σας και συγνώμη αν σας έπρηξα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γλύπτης - Εκπαιδευτικός

  5. #125
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Κίμωνα δεν μας πρήζεις και μην απελπίζεσαι, απλά δες το κι αυτό ως μια καλή τεχνική εμπειρία, να λες πάλι καλά που το ζόρι που τραβάς είναι απλά για το μεράκι σου. Στο φινάλε τόσα μυαλά είμαστε εδώ μέσα θα βρεθεί μια άκρη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #126
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Πάντως το πρόβλημα θεωρώ ότι δεν το προκάλεσε ο μειωτής. Το pll για κάποιο λόγο έχει ξερυθμιστεί.Είμαι σίγουρος ότι αν εξεταστεί σε ένα spectrum analyzer θα δεις σημεία και τέρατα. Το linear πόσα βατ θέλει για να οδηγηθεί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #127
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το πρόβλημα θεωρώ ότι δεν το προκάλεσε ο μειωτής. Το pll για κάποιο λόγο έχει ξερυθμιστεί.Είμαι σίγουρος ότι αν εξεταστεί σε ένα spectrum analyzer θα δεις σημεία και τέρατα. Το linear πόσα βατ θέλει για να οδηγηθεί;
    1w θέλει! τι ειναι το spectrum analyzer?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γλύπτης - Εκπαιδευτικός

  8. #128
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Ειπωθηκε και σε προηγούμενο Post και στα Ελληνικά θα το λέγαμε αναλυτή φάσματος. Πιστεύω ότι αν εξεταστεί με αυτό το όργανο το pll σου, θα δεις να έχει σε μεγάλο βαθμό spurious noise. Τώρα το πως μπορεί αυτό να προκλήθηκε είναι κάτι που ίσως δεν οφείλεται από κάποιο κακό δικό σου χειρισμό, αλλά από αστοχία κατασκευαστική του pll σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #129
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κίμωνα δεν μας πρήζεις και μην απελπίζεσαι, απλά δες το κι αυτό ως μια καλή τεχνική εμπειρία, να λες πάλι καλά που το ζόρι που τραβάς είναι απλά για το μεράκι σου. Στο φινάλε τόσα μυαλά είμαστε εδώ μέσα θα βρεθεί μια άκρη.
    Οπως εγραψε και ο Γιαννης, εδω ειμαστε ενα φορουμ, απο ανθρωπους με μερακι, αρα, δεν ενοχλεις κανεναν,
    γραψε οτι θελεις και σιγουρα καποιος πριν απο εσενα ισως να ειχε τα ιδια προβληματα .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #130
    Μέλος Το avatar του χρήστη manki25
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπωθηκε και σε προηγούμενο Post και στα Ελληνικά θα το λέγαμε αναλυτή φάσματος. Πιστεύω ότι αν εξεταστεί με αυτό το όργανο το pll σου, θα δεις να έχει σε μεγάλο βαθμό spurious noise. Τώρα το πως μπορεί αυτό να προκλήθηκε είναι κάτι που ίσως δεν οφείλεται από κάποιο κακό δικό σου χειρισμό, αλλά από αστοχία κατασκευαστική του pll σου.
    Θέλω να σε πιστέψω γιατί και γνώση έχεις και εμπειρία, αλλά δεν μπορώ να χωνέψω τη σύμπτωση που προέκυψε απ τη στιγμή που έβαλα πάνω τον μειωτή και το λίνεαρ.
    Κι αν δεν είναι αυτά η αιτία, ίσως η προσαρμογή τους δημιούργησε μια ανεπανόρθωτη βλάβη που δεν έχει να κάνει με το συντονισμό των βαθμίδων, αλλά με ευαίσθητα τμήματα του pll μιας και η κατασκευή δεν είναι χειροποίητη.
    Μπορεί λοιπόν να επισκευαστεί ακόμα κι αν εντοπιστεί το πρόβλημα μέσω του αναλυτή φάσματος;
    Τα συμπτώματα του "ασθενή" μπορούν να οδηγήσουν στη σωστή διάγνωση και θεραπεία;
    Εγώ παρέδωσα "πινακίδες". Οι γνώσεις μου δεν μου επιτρέπουν να πάω παραπέρα όσο εσείς.
    Ευχαριστώ όμως που μου δίνετε δύναμη να μη τα παρατήσω, κι αφού, αντί να σας ζαλίζω σας δίνω "θέμα" για επίλυση, ευχαρίστως να παρακολουθήσω και να ακολουθήσω τις συμβουλές σας ακόμα κι αν καταλήξει στα σκουπίδια. Γιατί όπως είπε κάποιος σοφός, δεν έχει σημασία ο προορισμός αλλά το ταξίδι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manki25 : 13-02-11 στις 18:50
    Γλύπτης - Εκπαιδευτικός

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13

Παρόμοια Θέματα

  1. Ground plane σε υδραγωγείο.
    By Πετρος Πετριδης in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-10, 22:19
  2. ΚΕΡΑΙΕΣ Ground Plane
    By MIKY in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-10, 10:52
  3. GROUND PLANE
    By billos1989 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-06, 13:12
  4. Ground Plane
    By Giannis511 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 23:45
  5. ground plane l/4
    By AKIS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-04, 17:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας