Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: ΚΥΚΛΩΜΑ (Διακόπτης που κλείνει οταν πέσει η τάση?)

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι οτι με το κύκλωμα οπως είναι επιτρέπει ρεύμα 45 ma περίπου μόνο να περνάει απο ενα λούξεον που έβαλα ενω εγώ θέλω να το δουλέψω πολύ παραπάνω. το ρεύμα λειτουργίας του ειναι εώς 350μα.
    Με αντίσταση σε σειρά θα το μειώσω οπότε τι μπορώ να κάνω για να το αυξήσω?
    Πρατήρησα οτι αυτό γίνεται μικραίνοντας την τιμή των 5κ αντιστάσεων α΄λλά αν δεν ενδύκνειται για το κύκλωμα υπάρχει αλλος τρόπος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    τότε χρησιμοποίησε fet
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg FET.jpg (58,7 KB, 48 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GR_KYROS : 22-05-09 στις 18:52

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    1) Σε έχω κουράσει με τις ερωτήσεις αλλα ελπίζω να είναι η τελευταία αποροια μου στο θέμα.....σε κάθε περίπτωση και στα 2 κυκλώματα που μου έχεις δώσει μπορώ να καθορίσω το ρεύμα λειτουργίας του λεντ εγω?μεταβάλλοντας ποιο στοιχείο?

    Μάλλον θα δουλέψω το λεντ κάπου στα 150μιλιαμπερ με 250 το πολύ αν είναι εφικτο....

    2) στο πρώτο κύκλωμα αντέχει τοσο το τρανζίστορ?αν ναι πως το πετυχαίνω και στο δεύτερο επίσης.

    3) *An τελικά καταλήξω σε φωτοδιακόπτη έχουμε κανένα κυκλωματάκι που δουλεύει στα 3.6 (η πρέπει και στα 5.5 βολτ?) γιατί αυτο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36199 δουλεύει στα 12...?

    4) Και κάτι αλλο έχω βρεί αυτα.... http://cgi.ebay.com/10pcs-Aluminium-Heatsinks-for-3W-LUXEON-LED-Cooling_W0QQitemZ250426178131QQcmdZViewItemQQptZLH _DefaultDomain_0?hash=item3a4e903a53&_trksid=p3286 .c0.m14&_trkparms=72%3A1240|66%3A2|65%3A12|39%3A1| 240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

    αυτό σημαίνει οτι βάζοντας το λέντ σε αυτη τη ψύκτρα μπορώ να το δουλεύω για ώρες στο κανονικο ρεύμα λειτουργίας του? Οπως σημβαίνει και με τους επεξεργαστές στα πισι?(εγω έχω 1βατ λουξεον και αυτό λεω οτι είναι μέχρι και για 3 βατ)

    αυτα ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos : 23-05-09 στις 02:15

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    για τόσα mA προτείνον το κύκλωμα με το fet
    εάν θες να μυώσεις το ρεύμα των led's τοποθέτησε
    εν σειρά σε αυτά αντίσταση.
    τα συγκεκριμένα led δεν τα έχω δουλέψει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Όλα καλά με το κύκλωμα έτσι δείχνει στο breadboard......
    Θα μπορουσα να συνδέσω στην έξοδο του κυκλώματος που μου έδωσες το κύκλωμα που έχει εδω....? http://t-h.wikispaces.com/fotovoltaika
    Φυσικά για προστασία όταν φορτίσουν οι μπαταρίες πλήρως μην συνεχίζεται η φόρτιση?
    Δηλαδή να συνδέσω τα άκρα του κ1 στην έξοδο προς τις μπαταρίες και τα ακρα του κ2 στις μπαταρίες.?

    Να σημειωθεί πως μιλάμε παντα για 3 μπαταρίες των 1.2 βολτ (3χ1.2 = 3.6βολτ) nimh 2500mah.....

    Αν μου κάνει τελικά αυτό αν μπορείς βοήθησε με στο ποιες μπορεί να είναι οι τιμές των Αντιστάσεων του κυκλώματος γιατι δεν φαίνονται....

    ευχαριστω ξανα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    >Καμιά βοήθεια κυρος....η καποιος αλλος..../?
    Βασικά ποσο μπορεί να αντέξει μια μπαταρία οταν εχει φορτίσει και συνεχιζεται η φορτιση?
    Αν και στην περιπτωση μου θα αποφορτίζεται πληρως λογικα και όταν την ημέρα ξεκινάει καινούργιος κύκλος φόρτισης θα είναι αδειες οι μπαταρίες και επειδη είναι 2500 mah δεν θα προλαβέναι να φορτίσει 100% την ημέρα αλλά θα ήθελα να βάλω και ένα κυκλωμα προστασίας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos : 29-05-09 στις 15:21

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    φίλε μου αυτό το κύκλωμα δεν μου αρέσει, άλλωστε θα πρέπει να αλλάξουν αρκετές τιμές εξαρτημάτων για να προσαρμοστεί στις ανάγκες σου.
    θα μπορούσα να σου βρω κάτι σχετικό από την βιβλιοθήκη μου μα αυτήν την περίοδο βρίσκομαι εκτός Ελλάδος, συγγνώμη.
    βέβαια τα παιδιά εδώ ίσως έχουν κάποια γνώμη, αν και μπορεί να μην χρειάζεται κύκλωμα υπερφόρτισης εφόσον κάθε μέρα οι μπαταρίες αποφορτίζονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Μαλλον θα το βάλω ετσι για αρχη και βλέπω και εγω έτσι νομίζω πως δεν θα χρειάζεται λογικα....
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-11, 20:18
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-10, 13:20
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 10:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας