Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: δεν διαμορφὠνει κέντρο αλλα πλευρικά (ΑΜ)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή δεν διαμορφὠνει κέντρο αλλα πλευρικά (ΑΜ)

    ο πομπός ΑΜ δεν διαμορφώνει κέντρο αλλα ελάχιστα προς την πλευρική μεσαίων όπου εκεί ακούγεται πιο δυνατά και με τρίξιμο. είναι πρόβλημα κακού συντονισμού μονο η μπορεί να συμβαίνει και τίποτα αλλο? συνήθως οφείλεται σε πρόβλημα συντονισμού των ενδιάμεσων βαθμίδων η της τελικής βαθμίδας οπου γίνεται και η διαμόρφωση?
    η μονη αλλαγή που έχει γίνει απο παλιά είναι η αλλαγή τυλίγματος του διαμορφωτή που είχε καεί.
    επίσης προστέθικε ένας μετατροπέας ρεύματος->ταση στο πρωτευον του Μ/Σ υψηλης της τελικής λάμπας. υπάρχει περίπτωση η μικρή πτώση τάσης στον μετατροπέα για να κάνει την μέτατροπή , η οποια πτωση τάσης δε θα είναι σταθερή αλλα θα εξαρτάται και απο το ρεύμα του δευτερεύοντος που παιζει με την διαμόρφωση, να προκαλεί τέτοιο πρόβλημα στη διαμόρφωση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    UP. κανεις???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη FM1
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αρχαία ολυμπία
    Μηνύματα
    567

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη ο πομπός αυτός μπορεί να ελεγθεί σε φασματογράφο???

    Το λέω αυτό γιατί εάν τον είχες επάνω σε κάποιο όργανο ή με κάποιο πεδιόμετρο,ίσως εάν ρύθμιζες ένα-ένα τα στάδια των ενδιάμεσων βαθμίδων συντονισμού και διαμόρφωσης να είχες καλύτερη άποψη για την κατανομή των πλευρικών συχνοτήτων και του φέροντος και να τον ευθυγράμμιζες.
    Το "τρίξιμο" δεν είμαι σίγουρος,αλλά μήπως υπεροδηγείται ο πομπός με ΑF σήμα και παραμορφώνει και κατά συνέπεια ολισθαίνει από το κέντρο πρός τις πλευρικές???
    (Οι πιο έμπειροι ας μας πούν).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FM1 : 22-05-09 στις 10:53
    Παρακαλώ συντάσσετε το κείμενό σας με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες!


  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παρόμοια προβλήματα δημιουργεί ο αποσυντονισμός του προηγούμενου σταδίου. Αν συντονίσεις τη driver για ελάχιστο ανοδικό ρεύμα δεν θα είσαι πολύ μακρυά απο την βέλτιστη προσαρμογή. Αν διαθέτεις παλμογράφο έλεγξε την κυματομορφή στην έξοδο του ανοδικού κυκλώματος της driver.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη γειά σου.

    Το οτι φεύγει η διαμόρφωση προς κάποια πλευρά σημαίνει οτι φεύγει η ταλάντωση σου απο τη συχνότητα.
    Για να το τσεκάρετε βάλτε ενα συχνόμετρο με ανοιχτό όλο το πομπό και συντονίζοντας την έξοδο παρατηρήστε αν αλλάζει η συχνότητα εκπομπής.
    Κανονικά δεν πρέπει να φεύγει καθόλου, πρακτικά μερικές δεκάδες κύκλους η το πολύ 200-300 κύκλους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    • Η κεραία μου σηκώνει ψηλά το σήμα και ακούγομαι πιο μακρυά το βράδυ.
    • Για άλλη μια φορά η θεωρία απέχει μακράν της πράξης.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη γειά σου.

    Το οτι φεύγει η διαμόρφωση προς κάποια πλευρά σημαίνει οτι φεύγει η ταλάντωση σου απο τη συχνότητα.
    Για να το τσεκάρετε βάλτε ενα συχνόμετρο με ανοιχτό όλο το πομπό και συντονίζοντας την έξοδο παρατηρήστε αν αλλάζει η συχνότητα εκπομπής.
    Κανονικά δεν πρέπει να φεύγει καθόλου, πρακτικά μερικές δεκάδες κύκλους η το πολύ 200-300 κύκλους.
    καλησπερα. για ταλάντωση υπάρχει pll η οποια και ειναι συνδεδεμένη μόνιμα με συχνόμετρο. οχι δεν είναι 50Ω, εχει συντονιστικο Λ στην έξοδο.

    ο συντονισμος της κεραιας αλλαξε στο οτι προστέθηκαν ακόμα 5 μέτρα κεραία στο οριζόντιο (εγινε 5λ/16=65μ απο 60 που ηταν) και μειώθηκε απο 20 σε 10 σπειρες το πηνίο εξόδου. δυστυχως τον συντονισμο το καναν αλλοι , εγω δεν μπορεσα να παρεβρισκομαι, με βυθιση εγινε. το μηχάνημα έχει την παλιά εμβέλεια. τους είπα να προσθέσουν 1 λήψη ακόμα γιατι με φέρον είναι στα 170ma η 813 στα 1400 βολτ να ξαναρυθμίσουν τον αερόφυλλο. με διαμόρφωση παίζει αρνητικά μέχρι τα 145ma.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzitzikas : 22-05-09 στις 16:15

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Tο οτι παίζει πλευρικά η διαμόρφωση είναι σίγουρο οτι είναι απο τη ταλάντωση.
    Τωρα μιας και έχεις πλλ λογικά επηρεάζετε το πλλ, απο τι δε μπορώ να σου πω.. απο κακές γειώσεις; ισως...
    Ειχες γράψει για σφυρίγματα σε μικρόφωνο που δείχνουν κακές γειώσεις.

    Εγω τι θα εκανα...θα έβαζα ενα συχνόμετρο πάγκου με ενα καλώδιο η πηνίο στην είσοδο του... να μετράει τη συχνότητα με ανοιχτό το πομπό και θα πείραζα τους μεταβλητούς να δώ αν αλλάζει συχνότητα.

    Επίσης θα κοίταζα μήπως εχω συντονιστεί στη δεύτερη αρμονική.
    Το οτι παίζει τόσο αρνητικά το ρεύμα πάλι δε μου αρέσει, παίρνει μουσική και το σκριν μέσω αντίστασης η τσοκ; το ειχαμε πει πιο παλιά δε θυμάμαι...

    0 Not allowed! Not allowed!
    • Η κεραία μου σηκώνει ψηλά το σήμα και ακούγομαι πιο μακρυά το βράδυ.
    • Για άλλη μια φορά η θεωρία απέχει μακράν της πράξης.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ReFas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο οτι παίζει πλευρικά η διαμόρφωση είναι σίγουρο οτι είναι απο τη ταλάντωση.
    Τωρα μιας και έχεις πλλ λογικά επηρεάζετε το πλλ, απο τι δε μπορώ να σου πω.. απο κακές γειώσεις; ισως...
    Ειχες γράψει για σφυρίγματα σε μικρόφωνο που δείχνουν κακές γειώσεις.

    Εγω τι θα εκανα...θα έβαζα ενα συχνόμετρο πάγκου με ενα καλώδιο η πηνίο στην είσοδο του... να μετράει τη συχνότητα με ανοιχτό το πομπό και θα πείραζα τους μεταβλητούς να δώ αν αλλάζει συχνότητα.

    Επίσης θα κοίταζα μήπως εχω συντονιστεί στη δεύτερη αρμονική.
    Το οτι παίζει τόσο αρνητικά το ρεύμα πάλι δε μου αρέσει, παίρνει μουσική και το σκριν μέσω αντίστασης η τσοκ; το ειχαμε πει πιο παλιά δε θυμάμαι...
    οχι μονο η ανοδος διαμορφωνεται, παντα επαιζε αρνητικα, τα κουτια κατω στο στουντιο τα γειωσανε. ειδα βελτιωση, αλλα παραμενει ενα τριξιμο στη διαμορφωση.
    θα ηταν σκοπιμο να δοκιμαζα και τους αλλους συνδυασμους Ωμ driver διαμορφωτη-προενισχυτη.? ειναι στα 4Ω-4Ω εχει και 8 και 16Ω. μπας και στρωσει καλυτερα.
    υπάρχει περίπτωση με την αλλαγή της κεραιας περα απο τον συντονισμό της λυχνίας εξόδου να χρειάζονται νέο συντονισμο και τα αλλα στάδια? αυτα δεν συντονιστηκαν εκ νεου με τη νεα κεραια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    690

    Προεπιλογή

    Nαι δοκιμάστε και άλλες λήψεις σίγουρα, αλλάξτε και τη φορά που κάνετε τη λήψη.
    Καλό είναι να πειράξουν και τις άλλες βαθμίδες στο συντονισμό τους αλλά όλα αυτά αν είναι κάποιος που γνωρίζει θα κάνει 30 αλλαγές σε μισή ωρα.
    Αν κάποιος δε γνωρίζει δεν είναι εύκολο να του λες πείραξε αυτο σήμερα και αύριο κάτι άλλο... βάστα τουρκο να γεμίσω.

    Πες τους ενω παίζει η μουσική να πειράξουν τους μεταβλητούς λίγο δεξια αριστερά και να παρατηρούν αν αλλάζει κάτι στη διαμόρφωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    • Η κεραία μου σηκώνει ψηλά το σήμα και ακούγομαι πιο μακρυά το βράδυ.
    • Για άλλη μια φορά η θεωρία απέχει μακράν της πράξης.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    οταν λες φορά ληψης τι ενοείς?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψαχνω στο internet αλλα δεν μπορω να βρω...
    By kamp82 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 14:01
  2. πολλεσ προσφορες αλλα δεν ....
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 17:20
  3. Θα κανω αυτο το κυκλωμα αλλα δεν καταλαβαινω κατι...
    By The Professor in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-09, 16:13
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-06, 16:28
  5. Δεν εχω ιδεα..Αλλα θελω να..
    By PeTpEt in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-04, 14:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας