Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Απωθητικό περιστεριών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή Απωθητικό περιστεριών

    Είμαι φοιτητής, ζωγράφου, με το μοναδικό μου μπαλκόνι σε απόσταση αναπνοής από ένα μεγάλο πεύκο στο οποίο μαζεύονται περιστέρια.
    Δυστυχώς, άπειρα περιστέρια έρχονται στο μπαλκόνι μου και κάνουν τα δικά τους (φυσικές ανάγκες, σέξ και τέτοια ) ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΦΡΕΣΚΟΠΛΥΜΕΝΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ !!
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα εμποδίσω να έρχονται στο μπαλκόνι μου?? Ένα σόναρ που να τα ενοχλεί πχ? Αλλά όχι κάτι που θα τα διώξει και από το δέντρο (είμαι οικολόγος τρομάρα μου!)..

    Ζητώ την κατανόησή σας, δεν είμαι καμιά "πριγκίπισσα" αλλά μου έτυχε να βρω "σημαδεμένο" το μπουρνούζι μου και είπα "ως εδώ!"..

    ΥΓ: Ρωτάω στο φόρουμ για λύση ηλεκτρονική, μπαχάρια, καρφιά και σφαίρες, τα έψαξα ήδη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stergios_[.gr] : 26-05-09 στις 18:51 Αιτία: Διευκρίνιση

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Βάλε κάτι που να κινείται με τον αέρα και να γυαλίζει. πχ άχρηστα cd, κορδέλες, ή αν βρεις αυτά που πουλάνε στα πανυγήρια και είναι σαν ανεμόμυλοι...

    Απο ηλεκτρονικής άποψης, δεν ξέρω τι συχνότητες ακούνε τα περιστέρια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε κάτι που να κινείται με τον αέρα και να γυαλίζει. πχ άχρηστα cd, κορδέλες, ή αν βρεις αυτά που πουλάνε στα πανυγήρια και είναι σαν ανεμόμυλοι...
    Δοκιμασμένη,φτηνή λύση και χωρίς κατανάλωση ενέργειας

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis18
    Όνομα
    θανάσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    Μπορείς να φτιάξεις καί ένα σκιάχτρο σαν αυτά που έχουν οι γεωργοί στα χωραφια τους ,δοκιμασμενη λυση ,αλλα επειδή με τον καιρο θα το συνηθήσουν το σκιάχτρο όπως και τα υπόλοιπα που προαναφέρατε ,και παλι θα το βρείς το μπουρνουζι σου με καποια σφραγίδα επάνω .
    Καλύτερα θα ήταν να εναλλάσεις μορφές στο σκιάχτρο.
    Αλλωτε να του βάζεις μελαχροινη περούκα ,αλλωτε ξανθιά ,να του αλλαζεις ρούχα -ιματισμό για να ξεγελιουνται ,μπαινεις σε μια χρονοβόρα και κουραστική εργασία ,μηπως θα ηταν καλυτερα να ψάξεις για αλλο σπίτι ? η να στεγνώνεις τα ρούχα σου το βραδυ ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Έχω και εγώ μια πρόταση!!!!Πάρε μια καραμπίνα και ρίξε κανα 2-3 προς το μέρος τους.ο(όχι να τα σκοτώσεις-να τα φοβερήσεις!!!!!)χαχαχαχαχα. Τώρα στα σοβαρά δεν ξέρω κατά πόσο θα πιάσει να πάρεις μια γάτα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παρε γατα ή αεροβολο.

    η λυση αεροβολου, δυστυχως δεν λυνει το προβλημα μονιμα, ομως σου δινει στο τελος της μερας εναν καλο μεζε.

    Μην βαρας τα ασπρα περιστερια, γιατι μπορει κατα λαθος να πετυχεις το "Αγιο Πνευμα"

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Γιώργος 231 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patridas595 (21-08-11)

  8. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μπορείς να κάνεις και συνδιασμό, πχ να βάλεις κορδέλες να κρέμονται και γάτες να κρέμονται απ τις κορδέλες ωστε αν πλησιάσει κάποιο να το πιάσει.
    Επίσης μπορείς να τυπώσεις φωτογραφιες πολιτικών και να ρίχνουν εκεί.

    Με ηλεκτρονικό τρόπο δεν πιστεύω να κάνεις και πολλά, μπορείς όμως να δείς που κάθονται οταν έρχονται εκεί και να κρέμάσεις αυτά που είπαν τα παιδιά. Ετσι θα τα δυσκολέψεις και δε θα προτιμούν εκείνο το σημείο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Stergios_[.gr]
    Όνομα
    Στέργιος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Ψάχνω κύκλωμα για καθοδηγούμενο από ραντάρ, μυδραλιο-αεροβόλο, έχει κανείς τίποτα??


    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος αλλά έχω ακούσει πως στα ξενοδοχεία (που έχουν το ίδιο πρόβλημα πολλές φορές - ενδεχομένως λόγω ομοιομορφίας των παραθύρων και γενικότερα της κατασκευής [το βρήκα ο εξυπνάκιας] ) βάζουν υπέρηχους. Έχω δει σε διάφορα discounters μικρές συσκευές που άλλες έχουν διακοπτάκι ΟΝ/ΟΦΦ (ή και φωτάκι) για να διώχνουν (και καλά) τα κουνούπια. Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει ...άλλο κουνούπι και άλλο περιστέρι... ξέρω'γώ λέω πως μια που γενικώς τα ζώα "ποιάνουν" τους υπέρηχους αν και τα περιστέρια ποιάνουν υπέρηχους μάλλον δε θα είναι ένας τέτοιος ήχος ευχάριστος και θα απομακρύνονται...
    Πάντως αν το δοκιμάσεις ενημέρωσέ με! Είτε ποιάσει είτε όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απωθητικό Σκύλων
    By patent61 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 23:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας