Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ηχεια mid-high coaxial.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή Ηχεια mid-high coaxial.

    Πειραματισμος με απροσμενα καλο αποτελεσμα.Μια κορνα κομμενη και ραμμενη για ενα 8m100 σε κλειστο θαλαμο και ενα σετ κορνας-driver της b&c speakers και αρκετες ωρες δουλειας.Αποτελεσμα αρκετα καλο.Μεγαλη ευαισθησια, πολυ καλες μεσαιες, λιγο γλυκα πριμα.Το κουφο της υποθεσης ειναι οτι η στο 1 μετρο καθοσουν η στα 10 ακουγες το ιδιο!
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010134.jpg Εμφανίσεις:  516 Μέγεθος:  136,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010135.jpg Εμφανίσεις:  637 Μέγεθος:  140,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010136.jpg Εμφανίσεις:  556 Μέγεθος:  139,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1010138.jpg Εμφανίσεις:  631 Μέγεθος:  134,8 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον d.antonis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (25-05-12), Dimitris AR (26-05-12), Hulk (25-05-12), manis13 (26-05-12), stavros_97s (25-05-12)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    πρωτοτυπος σχεδιασμος. ηχητικα δεν ξερω πως ειναι. εχεις βρει το σχεδιο απο καπου η ειναι δικος σου σχεδιασμος? κανε και μια εκτιμηση του κοστους των υλικων για ζευγος ηχειων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Το σχεδιο ηταν δικο μου αλλα η εμπνευση ηρθε απο διαφορες επαγγελματικες ομοαξονικες μοναδες που ειδα στο ιντερνετ.Εξερευνηση και πειραματισμος υπερανω ολων.Οσο για το κοστος το υπολογιζω χονδρικα στα 450 ευρω.Το κοστος εργασιας το ξεχρεωσε η ικανοποιηση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    χαιρομαι οταν βλεπω πρωτοτυπα πραγματα. περισσοτερο δε οταν αυτα προερχονται απο ανθρωπους απο μερη μακρυα απο τα μεγαλα αστικα κεντρα. εκει ειναι που η δυσκολια εξευρεσης υλικων ειναι πιο εντονη. και παλι συγχαρητηρια για την κατασκευη σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    8m100 σε χωνί? ¶ουτς.....

    Βγάλε το παθητικό, τρέχτο ενεργά κομμένο στους 120Hz - 6500Hz Band Pass και θα πονέσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Καταρχην καλως ορισες Αντωνη στο φορουμ, πολυ καλο επειχηρημα αυτο που εκανες και αξιζεις ενα μπραβο!
    Το δοκιμασες με διαφορα ειδη μουσικης; Μου αρεσουν κι'εμενα τα πειραματα με ηχεια αν και της
    περισσοτερες φορες ηταν αποτυχια. Εγω ειμαι πολυ της ροκ μουσικης και ειμαι στο ψαξιμο το τι να φτιαξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη AKHS
    Όνομα
    ¶κης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    391

    Προεπιλογή

    Τρελή κατασκευή μπράβο σου πολύ θα ήθελα να τα ακούσω. Λίγο η ξύλινη κατασκευή δεν μου αρέσει θα την προτιμούσα με καλύτερο φινίρισμα ίσως και σχεδιασμό αλλά η απλότητα έχει και αυτή την Χάρι της. Μπορείς να αναφέρεις τα υλικά και το κόστος του καθενός, υπάρχει κάποιο σχέδιο. Και πάλι μπράβο

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    8m100 σε χωνί? ¶ουτς.....

    Βγάλε το παθητικό, τρέχτο ενεργά κομμένο στους 120Hz - 6500Hz Band Pass και θα πονέσεις
    Ενεργο crossover ειναι στα σχεδια μου στο μελον αλλα οχι γι αυτα τα ηχεια.Τα εδωσα πριν λιγο καιρο στο αμφιθεατρο του Γυμνασιου της περιοχης μου σαν μονιμη εγκατασταση διοτι τα ηδη υπαρχοντα ηχεια τους ηταν σε τραγικη κατασταση.Κρεμαστηκαν ψηλα και τα ηχεια που εχουν εκει λειτουργουν σαν subwoofer.H αιθουσα γεμιζει με σωστο ηχο υψηλης ποιοτητας πλεον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AKHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρελή κατασκευή μπράβο σου πολύ θα ήθελα να τα ακούσω. Λίγο η ξύλινη κατασκευή δεν μου αρέσει θα την προτιμούσα με καλύτερο φινίρισμα ίσως και σχεδιασμό αλλά η απλότητα έχει και αυτή την Χάρι της. Μπορείς να αναφέρεις τα υλικά και το κόστος του καθενός, υπάρχει κάποιο σχέδιο. Και πάλι μπράβο
    Ακη δεν ειχα προλαβει να τα βαψω.το σχεδιο ειναι μονο στο μυαλο μου οντας πειραματικη κατασκευη.Η βασικη δυσκολια ηταν το πως θα ταιριαζα την κορνα (16'' χωνι για πατατες!) στο ξυλινο πλαισιο απο mdf.Το καταφερα τελικα κοβοντας στη συνεχεια το εξω στελεχος της χοανης στις 8 ιντσες για να ταιριαξει με το mid της beyma.Βασικα πηγαινα βημα-βημα και στην πορεια εβρισκα τις λυσεις στα θεματα που προεκυπταν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργο crossover ειναι στα σχεδια μου στο μελον αλλα οχι γι αυτα τα ηχεια.Τα εδωσα πριν λιγο καιρο στο αμφιθεατρο του Γυμνασιου της περιοχης μου σαν μονιμη εγκατασταση διοτι τα ηδη υπαρχοντα ηχεια τους ηταν σε τραγικη κατασταση.Κρεμαστηκαν ψηλα και τα ηχεια που εχουν εκει λειτουργουν σαν subwoofer.H αιθουσα γεμιζει με σωστο ηχο υψηλης ποιοτητας πλεον.
    Αντώνη ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαι, ειδικά απο mid/high και subwoofers.... Εγκαταστάτης car audio είμαι οπότε.....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. hard reset σε e star mid 7198
    By betacord85 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 22:04
  2. Επιμήμηνση coaxial καθόδου για HF
    By performer in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-15, 21:54
  3. ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΜΕ BASS-MID-TREBLE - ΜΙΚΤΗΣ
    By Ηλεκτρονικάκιας in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 23:09
  4. Lan με Coaxial
    By pet in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-09, 19:38
  5. H-2000 Coaxial cable
    By radioamateur in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-07, 00:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας