Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..

    Καλησπέρα σε όλους και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά από τους διαχειριστές σε περίπτωση που έχω κανει post σε λάθος μέρος του forum, απλα εδώ μου φαίνεται ότι ταιριάζει (άσχετος)

    Έχουμε ένα θερμοσίφωνα schafer εικοσαετίας συνδεδεμένο με το λέβητα. Όταν ανάβουμε το διακόπτη από τον πίνακα για να ζεστάνει το νερό, ενώ δείχνει ότι παίρνει ρεύμα, δε ζεσταίνει το νερό.. Είχε έρθει ένας ηλεκτρολόγος μια φορά, κάτι πασπάτεψε στο κάτω μέρος του θερμοσίφωνα και είπε κάτι ότι έπεσε η "ασφάλειά του" ή κάτι τέτοιο. Κοιτάζοντας από κατω βλέπω κάποια καλώδια και κάτι μηχανισμούς αλλά τίποτα που να θυμίζει την κλασική ασφάλεια και δεν ξέρω τί να κάνω! Έχει κανείς καμιά ιδέα τι περίπου ψάχνω να βρω; Λίγο αργότερα θα κοιτάξω να δημοσιεύσω τίποτα φώτο που ίσως βοηθήσουν εσάς τους σχετικούς με το θέμα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    βαλε 1 φωτο...
    εκει που περιγραφεις μονο καλοδια-επαφες-θερμοστατη και τους ακροδεκτες απο την αντησταση εχει,ασφαλια οχι απο οσα ξερω.
    ααα και μην ξεχνας το ρευμα σκοτωνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    231

    Προεπιλογή

    Ασφάλεια έχει ο θερμοστάτης. Είναι ενα πολύ μικρο τετράγονο κουμπακι. Εαν συνεχιζει να πέφτει θέλει αλαγή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή :)

    Σωτήρη, σε χιλιοευχαριστώ φίλε μου, βρήκα το κουμπάκι, ούτε καν θα πήγαινε το μυαλό μου πως αυτό ήταν κουμπάκι, το πάτησα, φαίνεται να δουλεύει κανονικά! Ποστάρω για επιβεβαίωση μια φώτο, ελπίζω να μην έκανα καμιά βλακεία, αν δε βαριέσαι να μπεις στον κόπο να μου το επιβεβαιώσεις...



    ...και η εύλογη απορία μου. Σε όλους τους θερμοσίφωνες, ή πιο σωστά στους θερμοστάτες, το κουμπάκι αυτό είναι ακριβώς με το ίδιο σχημα/μέγεθος; (να μαθαίνουμε, ξέρετε).. και αν πέφτει τί αλλαγή θέλει;;

    Α, ρε, τι πράμα είναι να ξέρεις μηχανές και υπολογιστές απέξω κι ανακατωτά κι απ'αυτά να μην ξέρεις γρι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Αυτο το κουμπακι, ειναι θερμικη ασφαλεια.Ειναι ενας διακοπτης φτιαγμενος δηλαδη με τετοιο τροπο, ωστε οταν υπερθερμανθει λογω της μεγαλυτερης τιμης ρευματος απο αυτο που εχει σαν οριο, να "πεφτει" ωστε να ανοιγει το κυκλωμα και να προστατευει απο παραπανω βλαβες.Με παρομοιο τροπο λειτουργουν οι ασφαλιοδιακοπτες στους συγχρονους κεντρικους πινακες στα σπιτια.Σημερα λεμε "επεσε" η ασφαλεια και το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να σηκωσουμε τον διακοπτη, παλαιοτερα λεγαμε "καηκε" η ασφαλεια και επρεπε να κανουμε αλλαγη.Καπως ετσι λειτουργει και αυτο, για να μην αλλαζουμε ασφαλειες συναιχεια.

    Αυτο που εννοουσε ο Σωτηρης οταν ελεγε οτι θελει αλλαγη, ειναι οτι με τα χρονια αυτη η ασφαλεια φθειρεται, με αποτελεσμα να γινεται υπερευαισθητη και να πεφτει χωρις να φτασει το μεγιστο επιτρεπομενο φορτιο ρευματος.Τοτε λεμε οτι θελει αλλαγη.Ελπιζω να σε καλυψα.

    -1 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Αν δεν κάνω λάθος επειδή είναι θερμική ασφάλεια όταν υπερθερμανθεί δεν πέφτει επειδή περνάει περισσότερο ρεύμα αλλά επειδή είναι διμεταλλικό έλασμα και κάμπτεται με την μεγαλύτερη θερμοκρασία που αναπτύσσετε στο θερμοστάτη (παραπάνω απο την επιτρεπόμενη )
    Επίσης μπορεί να το αλλάξεις και να συνεχίζει να πέφτει πράγμα που συμβαίνει συχνα όταν η αντίσταση γύρω της εχει μαζέψει αλλατα οπότε θα χρειαστεί να ανοίξεις και την αντίσταση μετά και να την καθαρίσεις.....συνήθως όμως αφου το ανοίγουμε την αλλάζουμε κιολας.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Γιωργο, σωστος, αλλα ειπαμε το ιδιο πραγμα.Το ελασμα καμπτεται λογω θερμοκρασιας, και η θερμοκρασια ανεβαινει λογω του περισσοτερου ρευματος...

    -1 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη δεν έχω κανένα λόγω αντιπαράθεσης μαζί σου απλά όπως είπε ο Νίκος για να μαθαίνουμε η θερμοκρασία ανεβαίνει όχι λόγω περισσότερου ρεύματος αλλά λόγω των αλάτων που μαζεύονται γύρω από την αντίσταση και εγκλωβίζουν τη θερμότητα χωρίς στην ουσία να προλάβει να ζεσταθεί το νερό για να κόψει ο θερμοστάτης....
    Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος απλά μιας και με έχουν βοηθήσει πολλές φορές εδώ είπα να προσφέρω και εγώ αυτό το κάτι ελάχιστο που ξέρω

    φιλικα Γιώργος

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Καταλαβαινω οτι δεν τιθεται θεμα αντιπαραθεσης, προς Θεου.

    Διορθωστε με οπου κανω λαθος.Η αρχη λειτουργιας της θερμικης αντιστασης, βρισκεται στο οτι ενα διμμεταλικο ελασμα αναλογα την θερμοκασια του, μπορει να εχει καποια σημαντικη αποκλιση σε κινηση, λογω του οτι αποτελειται απο δυο διαφορετικα μεταλλα με σημαντικη διαφορα στην συστολικη/διαστολικη συμπεριφορα τους.Κατ'επεκταση, οταν η ασφαλεια διαπερναται απο μεγαλυτερο ρευμα απο οτι εχει αυτη σαν οριο, ανεβαινει η θερμοκρασια της λογω της ηλεκτρικης αντιστασης που παρουσιαζει το υλικο.Συνεπως καμπτεται το ελασμα και ανοιγει το κυκλωμα.

    Αυτο που δεν γνωριζα εγω εκ πρωτης και το καταλαβα μολις, ειναι οτι δεν μειωνεται η μηχανικη αντοχη του ελασματος οπως νομιζα εγω και εν συναιχεια να καμπτεται ευκολοτερα, αλλα οπως ειπες η δημιουργια αλατων στην περιοχη υποθαλπτει την αυξηση θερμοκρασιας αρα και συχνοτερο σκανδαλισμο του συστηματος της ασφαλειας, χωρις να υπαρχει λογος.Οποτε και με ενα ξυσιμο/καθαρισμα της περιοχης, επανερχομαστε παλι στα επιπεδα σωστης λειτουργιας.Επισης απ'οτι καταλαβα, ενδεχεται η αλλαγη της αντιστασης να γινεται τελειως προληπτικα, μιας εφτασε η κατασταση στο σημειο να ανοιχτει ο θερμοστατης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με κεραία.
    By astrolo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-13, 11:53
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 21:19
  3. Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By Apollwnas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-10, 00:46
  4. Σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By JimKarvo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 22:19
  5. ερώτηση σχετικά με κύκλωμα
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-08, 22:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας