Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Διακλαδωση δυο διαμερισματων απο τους μετρητες

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή Διακλαδωση δυο διαμερισματων απο τους μετρητες

    Καλησπέρα.
    Θέλω να δώσω από την μια φάση ενός 3Φ πίνακα σε έναν κλειστό χώρο σε μια
    πυλωτή η όποια έχει και αύτη πίνακα 1Φ.
    Επειδή το να δώσω από πίνακα σε πίνακα δεν είναι εφικτό πρέπει να γίνει το όλο θέμα 1 μέτρο πάνω
    από το μετρητή της ΔΕΗ μιας και οι δυο μετρητές έχουν απόσταση 1,5 μέτρο το πολύ.
    Από την 3φ παροχή θα πάρω την φάση με την μικρότερη επιβάρυνση.
    Η λειτουργια θα ειναι με εναν μεταγωγικό διακόπτη ο οποιος οταν θα ειναι στην θεση 1 ο ενας πινακας θα δινει
    στον αλλον και οταν θα το συνδεσει η ΔΕΗ το ρευμα θα το γυρισει στη θεση νο 2 και θα παιρνει ρευμα μονο απο
    την ΔΕΗ.
    Ειναι σωστη σαν σκεψη ο τροπος που θελω να το κανω;




    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Με λίγα λόγια θα ΚΟΨΕΙΣ τον ουδέτερο (και τη φάση) σε ένα άσχετο σημείο 1,5m πάνω από τον μετρητή της ΔΕΗ και θα βάλεις έναν μεταγωγικό διακόπτη.
    Το τμήμα του καλωδίου από τη "χελώνα" μέχρι τη διακλάδωση θα είναι ανασφάλιστο.
    Η πυλωτή τι φορτία έχει; 40A είναι "too much" για φωτισμό!
    Η όλη ιστορία μου μυρίζει λίγη παρανομία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη petros58
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Καλύτερα να μείνει σαν σκέψη και τίποτα περισσότερο, δεν παρέχει καμία ασφάλεια για την λειτουργία του και σε λάθος χειρισμό μεταγωγικού με ίσως και διαφορετικές φάσεις $@%@%@%@%@???????????????

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Η πυλοτη που ανεφερα ειναι μεγαλος χωρος μαζι με γκαραζ και αποθηκη και εχει γινει ηλεκτρολογικη
    εγκατασταση με ξεχωριστο πινακα με γενικο διακοπτη 40Α και γενικη ασφαλεια 32Α και ΔΔΕ και γειωση και
    τους μικροαυτοματους και με υπευθηνη δηλωση εγκαταστατη.
    Ειχε ξεχωριστο μετρητη ρευματος και εκοψαν το ρευμα και τωρα θελουν να ξανα δωσουν ρευμα απο το 3Φ που ειναι
    απο το ιδιο σπιτι μεχρι να το ξανα κανουν αυτονομο και να το ξανασυνδεσει η ΔΕΗ και γι αυτο εγω σκευτηκα τον
    μεταγωγικο γιατι δε θελουν να μεινει μονιμα ετσι (καποια στιγμη θα ξανα εχει το δικο του μετρητη) αλλα επειδη
    ουδεν μονιμοτερο του προσορινου ειπα να γινει λιγο ποιο καλα.
    Με το μςεταγωγικο δεν μπορω να καταλαβω που μπορει να γινει λαθος χειρισμος αφου για να παει απο τη θεση
    1 στην θεση 2 πρεπει υποχρεωτικα να περασει απο την θεση 0.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλημερα ,

    οσο αφορα το κομματι της νομιμοτητας νομιμμο δεν ειναι για κανενα λογο αλλα αυτο δεν ειναι κατι που αφορα εμας.

    Στο τεχνικο κομματι τωρα οτι αν θα λειτουργησει ετσι οπως το λες ναι θα λειτουργησει. ΑΛΛΑ θα πρεπει να σιγουρευτεις για 2 πραγματα

    Α) οταν με το καλο συνδεσεις και το δευτερο πινακακι με δικη του παροχη οτι δεν θα παει ποτε κανενας να γυρισει το διακοπτη διοτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτα εκει η γραμμη να βρεθει με βραχυκυκλωμα 400V. (Το υπαρχει θεση μηδεν στο μεταγωγικο δεν ειναι μετρο προστασιας αλλα ενδειξη αδιαφοριας σε κατι επικίνδυνο και παρανομο)

    Β)Οταν θα συνδεσεις την γραμμη που ερχετε απο τον 3Φ στον 1Φ θα φροντισεις η παροχη του 1Φ προς το ρολοι να ειναι μονομενη διαφορετικα θα εχει ταση και το αποσυνδεμενο ρολοι. Δεν φταει σε τιποτα ο κακομοιρος ο ΔΕΗτζης για 1.5 ευρω να γινει ψητος για τις δικες σου αλχημιες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α) οταν με το καλο συνδεσεις και το δευτερο πινακακι με δικη του παροχη οτι δεν θα παει ποτε κανενας να γυρισει το διακοπτη διοτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτα εκει η γραμμη να βρεθει με βραχυκυκλωμα 400V. (Το υπαρχει θεση μηδεν στο μεταγωγικο δεν ειναι μετρο προστασιας αλλα ενδειξη αδιαφοριας σε κατι επικίνδυνο και παρανομο)

    Β)Οταν θα συνδεσεις την γραμμη που ερχετε απο τον 3Φ στον 1Φ θα φροντισεις η παροχη του 1Φ προς το ρολοι να ειναι μονομενη διαφορετικα θα εχει ταση και το αποσυνδεμενο ρολοι. Δεν φταει σε τιποτα ο κακομοιρος ο ΔΕΗτζης για 1.5 ευρω να γινει ψητος για τις δικες σου αλχημιες.
    Τίποτα από τα δύο δεν θα συμβεί. Ο διακόπτης δεξιά είναι ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΟΣ διακόπτης και όχι απλός ON - OFF.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sted (28-01-16), vasilllis (27-01-16)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα από τα δύο δεν θα συμβεί. Ο διακόπτης δεξιά είναι ΜΕΤΑΓΩΓΙΚΟΣ διακόπτης και όχι απλός ON - OFF.
    Καλησπερα Φιλιππα. Οταν λες δεξια τι εννοεις?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.033

    Προεπιλογή

    Στο σχήμα του #1...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Αν εχει στο post #1 καποιο σχημα δεν μου το δειχνει μου εχει μονο το κειμενο. Παιζει να μου το κοβει γιατι μπαινω απο εταρικο δικτυο αυτη την στιγμη. Θα το τσεκαρω το βραδυ που θα παω σπιτι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχει στο post #1 καποιο σχημα δεν μου το δειχνει μου εχει μονο το κειμενο. Παιζει να μου το κοβει γιατι μπαινω απο εταρικο δικτυο αυτη την στιγμη. Θα το τσεκαρω το βραδυ που θα παω σπιτι.
    Το λέει και στα κείμενα:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τέσλα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λειτουργια θα ειναι με εναν μεταγωγικό διακόπτη ο οποιος οταν θα ειναι στην θεση 1 ο ενας πινακας θα δινει
    στον αλλον και οταν θα το συνδεσει η ΔΕΗ το ρευμα θα το γυρισει στη θεση νο 2 και θα παιρνει ρευμα μονο απο
    την ΔΕΗ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τέσλα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το μςεταγωγικο δεν μπορω να καταλαβω που μπορει να γινει λαθος χειρισμος αφου για να παει απο τη θεση
    1 στην θεση 2 πρεπει υποχρεωτικα να περασει απο την θεση 0.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. δυο απο τις εισοδους usb δεν λειτουργουν.
    By κκοστας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-13, 11:19
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-12, 13:12
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-12, 00:03
  4. απο δυο κουμπια ON και OFF σε ενα μπουτον ON/OFF
    By takhs764 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 22:17
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-09, 10:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας