Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Φωτοβολταϊκό πρόβλημα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    λιμπας
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Φωτοβολταϊκό πρόβλημα

    Ξεκινώ Χαιρετώντας το forumσαν νέο μέλος με αυτό το πρώτο μου post και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
    Θέλω να ηλεκτροδοτήσω ένα απομακρυσμένο μέρος οπού δεν υπάρχει παροχή της ΔΕΗ και σκέφτηκα τα Φωτοβολταϊκά, όμως έχω πενιχρές γνώσεις πάνω στο θέμα. Η ανάγκες όλες όλες είναι να λειτουργεί ένα laptop(ενεργοβόρο σχετικά, γιατί έχει 19’’ οθόνη ) και ένα 12vφορητό μικρό ψυγειάκι.. 24 ώρες το 24ωρο χειμώνα καλοκαίρι, καθώς και να μπορεί να φορτίζατε ένα κινητό τηλέφωνο. (όταν λέω 24 ώρες το 24ωρο εννοώ οποιαδήποτε στιγμή χρειαστεί να ανοίξει το laptopνα είναι διαθέσιμο, να μην μείνουμε ποτέ. Το ψυγειακι να είναι πάντα παγωμένο)
    Ψάχνοντας βρήκα δυο φορητές λύσεις στο http://www.calix.gr/ (αν μπορείτε κοιτάξτε τα χαρακτηριστικά τους) και εδώ χρειάζομαι βοήθεια.. μπορεί κάποιο από αυτά τα δυο φορητά συστήματα να μας καλύψει της παραπάνω ανάγκες? Αν όχι, τι ισχύ πρέπει να έχει ένα φωτοβολταικο σύστημα (πόσες μπαταρίες, πόσα πάνελ και ποια, κτλ. και για τι λεφτά μιλάμε! ) για να λειτουργήσουν μόνιμα ένα laptopκαι ένα φορητό 12vψυγειάκι?
    Το Ψυγείο δεν το έχω αγοράσει ακόμα γιατί λογικά πρέπει να πάρω πρώτα το Φωτοβολταϊκό και μετά να πάρω το καταλληλότερο ψυγείο για το σύστημα που θα έχω, οπότε οι προτάσσεις είναι ευπρόσδεκτες.
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα αφιερώσετε για να μου απαντήσετε, αν μου απαντήσετε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    http://www.iqsolarpower.com/powerstation.htm?

    παρε μια ιδεα απο εδω.....νομιζω θα σου λυσει το προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    λιμπας
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Το έχω κοιτάξει το συγκεκριμένο side και είναι πολύ καλό και αναλυτικό αλλά σε καμιά από της λύσεις που προτείνονται δεν λέει για μόνιμα πράγματα, λέει για εφεδρικά συστήματα ή περιορισμένης αυτονομίας. Το θέμα είναι μπορείς να έχεις δυο πολύ χαμηλής κατανάλωσης συσκευές σε λειτουργία μόνιμα και συνεχώς με κάποιο λογικού κόστους Φωτοβολταϊκό σύστημα?
    Μια λογική τιμή για αυτές της δυο συσκευές σε μόνιμη λειτουργία θα ήταν κατά τη γνώμη μου
    Γύρο στο χιλιάρικο, για να καταλάβετε το σκεπτικό μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    το σκεπτικο σου το καταλαβαμε, αλλα πρεπει να γινεις αναλυτικοτερος ,εστω στα βασικα!
    Ποσσα βαττ ΑΚΡΙΒΩΣ καιει ο φορητος? θα εργαζεται η οθονη ολη τη μερα ?Αν οχι τοτε ποσσα βαττ θα καει.?
    Το ψυγειακι θα ειναι του εμπορειου με το απλο ενεργοβορο συστημα (περιελ ?) ή θα εχει ενσοματωμενο συμπιεστη φρεον.Αν ναι πρεπει να μετρησεις το κυκλο λειτουργιας στο 24ωρο και να δεις τι καταναλωση 8α εχεις απο εκει.
    μετα προσθετεις τις καταναλωσεις (πχ 120 βαττ ολα μαζι) και μετρα τα αμπερ (120/12=10Α) .Αν υποθετικα δουλευες με μπαταριες μονο θα χρειαζοσουν 10Α*24ωρες=240Αh μπαταρια . Αυτη την ενεργεια πρεπει να σου τη παρεχει το φωτοβολταικο και με μια ασφαλεια +30% ενεγρεια ,για περιπτωσεις κακου καιρου. τα φωτ/κα δινουν ενεργεια για 6 ωρες αρα θεs 240*130%=310Αh σε 6 ωρες ή 50 αμπερ ρευμα απο τα φωτοβολταικα για 6 ωρες. δηλ τελικα θες συμφωνα με το παραδειγμα, 50Α*12βολτ =600 βαττ φωτ/κα και 310Αh μπαταριες.
    Απο εκει και περα παιζει ρολο αν το 8ες μονο για καλοκαιρι, οποτε οι ωρες που δινουν ενεργεια τα φωτ/κα αυξανονται πολυ , αν ειναι συμαντικο να μην πεσει ποτε ο φορητος και σε πια περιοχη θα το βαλεις (κρυο υγρασια ηλιοφανεια) για να δεις και τη τιμη...
    Εγω εγινα αναλυτηκος,αντε να δουμε και σενα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    λιμπας
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    κρητη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε dalai, μια τέτοια ανάλυση ζητούσα ιδικά για την περίπτωση.
    (Πως μετράω την κατανάλωση μιας συσκευής?)
    Ο φορητός δεν θα δουλεύει συνέχεια, για την ακρίβεια όλο το σύστημα δεν θα δουλεύει τους περισσότερους μίνες του χρόνου αλλά αν χρειαστεί να λειτουργήσουν όλα για ένα μίνα συνεχόμενα το Δεκέμβριο ας πούμε με κακοκαιρία, να μην υπάρχει πρόβλημα, αυτό εννοώ όταν λέω μόνιμα.
    Ο τόπος που θέλω να το βάλω έχει ίσως την μεγαλύτερη ηλιοφάνεια στην Ελλάδα, (νότια Κρήτη) τη λιγότερη υγρασία και της μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Όμως και εκεί για 3-4 μέρες συνεχόμενα τον χειμώνα μπορεί να έχει συννεφιά, οπότε αναγκαστικά πας σε μεγαλύτερο σύστημα για να καλύψεις και αυτές της συννεφιές.
    Και όπως το υποψιαζόμουν δεν είναι λύση αυτή, τα 600w και 310ah σύστημα είναι εξωτικού κόστους για αυτό που θα προσφέρει, αφού ένα πάνελ των 175w στοιχίζει με ένα ψάξιμο που έκανα 1000 euro τουλάχιστον και θα χρειαζόμουν 3 τέτοια, βαλε και μπαταρίες κτλ... Όπως φαίνετε δεν είναι ακόμα καιρός για τέτοια συστήματα, ακόμα και για της πιο ελάχιστες απαιτήσεις, να δούμε πότε θα γίνουν η τιμές σοβαρές για να επενδύσει ο κόσμος.
    Πάντως για την ιστορία πόσο στοιχίζει ένα ψυγείο 5-6 λίτρων με συμπιεστή φρένον και πόσο λιγότερη κατανάλωση έχει από αυτά του εμπορίου ? μια που το ανέφερες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    καλυτερα να δοκιμαζες με υβριδικο συστημα (ηλεκτρογεννητρια) αλλα αυτο γεννα πολλα θεματα και το κοστος για ετοιμο ειναι ... απαγορευτικο ...
    Για τα πανελ που λες ,ισως βρεις και πολυ πιο φτηνα...
    Το ψυγειακι του εμποριου (πρακτικερ) σου σκοτωνει ανετα μια μπαταρια σε 4 ωρες και κανει σχεδον μονο συντηριση.
    Το ψυγειακι με συμπιεστη φρεον κραταει τουλαχιστον 2 μερες (τοσο το θελαμε ανοιχτο-σιγουρα πηγενε και παραπανω) και οι θερμοκρασιες ειναι εως και -20 C . Το κοστος ειναι αναλογο... περιπου 400 Ε

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από κιαμιντα Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Πως μετράω την κατανάλωση μιας συσκευής?)
    .
    με αμπερομετρο .
    Εχει συζητηθει πολλες φορεες ο τροπος που γινετε.
    Μετρας τα αμπερ με το Αμπ/τρο (ολες τις ωρες :οταν ξεκιναει,οταν ειναι αδρανης ,οταν εχει εργασια...) και μετα πολλαπλασιαζεις με τα βολτ.
    οποτε θα ξερεις οτι καις π.χ. 100 βαττ οταν δουλευει και 50 οταν δεν εργαζεται πολυ. το αναγεις κατα προσεγιση σε ενα 24 ωρο και βλεπεις η μεση καταναλωση.πχ 10 ωρες στα 50 βαττ και 14 ωρες στα 100 βαττ. αρα 10/24*50 +14/24*100 = 80 βαττ

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    το προβλημα παντα ειναι οι μπαταριες,
    για καθημερινη χρηση φορτησης -εκφορτησης θα αντεξουν περιπου 3 χρονια (παντα μυλαμε για μπαταριες οπου ειναι για φοτοβολταικα και αιολικη ενεργεια και οχι αυτοκινητου).
    αρα το κοστος σαν αποσβεση ειναι οι μπαταριες και οχι τα πανελ.
    τα πανελ μαζι με εναν inverter μπορει να πανε 1000 ευρω αλλα το κοστος με τις μπαταριες ειναι ... θεμα.
    παντος μπορεις να δοκιμασεις σαν αρχη μα καποιες συστοιχιες μπαταριων απο αυτοκηνητου και βλεπεις στην πορεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλημερα κιαμιντα.
    Αν δεν εχεις λυσει το προβλημα σου γραψε μου.
    Πρωτον ξεχνα τι σου εχουν πει ολοι οι αλλοι.
    2)Πες μου ποσα watt ισχυ θα εχει το ψυγειο αυτο πρεπει να το ξερεις απο πριν.
    Το λαπτοπ επισης ποσα watt ειναι καπου εκει το γραφει θα το βρεις και ποσες ωρες θα το δουλευεις.
    Επισης ποσες λαμπες ποσα watt η καθε μια και ποσες ωρες.

    Π.χ. 1 λαμπα χ 10 watt x 5 ωρες κ.ο.κ.
    Και γραψε μου να σου πω τι να κανεις για να μην ταλαιπωρeiσαι.
    bulltozer.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λουκας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    γεια σας παιδια και απο εμενα!καινουργιος και εγω στο Πιο ενδιαφερων Ισως Φορουμ που κυκλοφορει!

    θελω και εγω να τοποθετηθω επι του θεματος...
    σχετικα με την φορτιση της μπαταριας εχουμε υποψιν μας παντα μια απωλεια του ολου συστηματος γυρω στα 25%!εχουν αρκετες απωλειες και κυριως απο τις απωλειες INVERTER που δινουν αποδοση γυρω στα 80%!οποτε υπολογιζεις οτι για να φορτισεις την μπαταρια περιπου 225ah θελεις περιπου ενα φωτοβολταικο πανελ 1000 watt μαζι με τις απωλειες για να εισαι μεσα!

    π.χ.
    3 λαμπες οικονομικες 15watt x 24 ωρες =360 watt (Ημερισιως!!)
    1 τηλεωραση 30 watt x 24 ωρες = 720 watt(Ημερισιως!!)
    1 Ψυγειο 150 watt x 24 ωρες =3600 watt(Ημερισιως!!)

    αρα προσθετεις την καταναλωση που θα εχεις Ημερισιως!
    360+720+3600=4680 watt

    υπολογισε οτι οι ωρες που ο Ηλιος ειναι σαφως σε θεση να σ δωσει το 100% ειναι περιπου 5!αρα διαιρεις τα 4680 watt/5=936 watt ΠΑΝΕΛ!
    μετα να θες βαζεις και τις απωλειες που σου ειπα προηγουμενως 25% για καθε περισταση αν θες να εισαι μεσα! 936*25%=234 watt απωλειες!

    Προσθεσε απωλειες και την απαιτουμενη ΙΣΧΥ που θες για να εισαι μεσα!!
    936 watt +234 watt =1170 watt πανελ χρειαζεσαι!

    πιστευω να σ εδωσα μια ιδεα για το ολο συστημα και το πως να υπολογιζεις την καταναλωση σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα σε μηχάνημα ηλεκτρικής περίφραξης για ζώα με φωτοβολταϊκό πάνελ
    By vassdrak in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-16, 20:11
  2. Πρόβλημα με φωτοβολταϊκό...
    By kostas_k in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-12, 20:58
  3. Φωτοβολταϊκό
    By lefteris_gr in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-10, 00:02
  4. φωτοβολταϊκά
    By triton21 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 06:57
  5. φωτοβολταϊκά
    By nikif in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-10, 18:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας