Σελίδα 20 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 30 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 530

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ

  1. #191
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Διαπιστώνω μία έντονη συναισθηματική φόρτιση σε αυτό το thread. Σας επισημαίνω ότι η αναζήτηση της αλήθειας ποτέ δεν βλάφτηκε από πειραματικές επαληθεύσεις των νόμων της Φυσικής και ότι στα πρακτικά πάσχουμε εδώ στην Ελλάδα.
    Σαν μαθητές και φοιτητές περνάμε μέσα από ένα εκπαιδευτικό σύστημα πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δεχόμενοι απλά πως ότι λένε τα βιβλία είναι σωστά και χωρίς να ενδιαφερόμαστε περισσότερο από το να πάρουμε ένα βαθμό ή να περάσουμε ένα μάθημα. Λίγοι από εμάς θα νοιαστούν πραγματικά και ακόμη πιο λίγοι θα σπρώξουν παραπέρα τα όρια της γνώσης. Τα εργαστηριακά μαθήματα στην Ελλάδα, συγκρινόμενα με αυτά άλλων Ευρωπαικών -και όχι μόνο- χωρών, υστερούν σε μεγάλο βαθμό. Αν η δικαιολογία είναι "Αφού το ξέρουμε ότι οι νόμοι ισχύουν, γιατί να επιμένουμε στο να τους αποδείξουμε κιόλας?", τότε είμαστε απαράδεκτοι. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο, θα πώ μόνο ότι με αυτό το σκεπτικό θα έπρεπε να εναντιωθούμε και σε κάθε απόδειξη μαθηματικού θεωρήματος.
    Αν λοιπόν ο Σάκης και ο κάθε Σάκης θέλει να το ψάξει, εγώ θα χαιρόμουν να τον βοηθήσω. Ακόμη και αν δεν συμφωνώ καθόλου με το ύφος που έχει απαντήσει σε ορισμένους εδώ μέσα. Ακόμη και αν πιστεύω ότι δεν έχει καμία ελπίδα να βρει ελάττωμα στον πιο βέβαιο κατ' εμάς νόμο της Φύσης. Ξέρω ότι αν δεν το κάνει, θα σκάσει. Και σε κάτι τέτοια, καμία λεκτική απάντηση δεν συγκρίνεται με το πρακτικό αποτέλεσμα των πειραμάτων. Καλύτερα να συζητήσουμε τα αποτελέσματα του πειράματος αφού γίνει, παρά να τον πείσουμε να μην το κάνει. Όποιος αγαπάει την αλήθεια χωρίς προκαταλήψεις ξέρει ότι αυτό είναι το σωστό.
    Η μηχανή του Perendev, όπως θα την υλοποιήσει ο Σάκης, μπορεί να μην ξεκινήσει ποτέ. Ή μπορεί να σταματήσει έπειτα από λίγα λεπτά. Ή μετά από μερικά χρόνια. Πόσο θα κρατήσει? Πόση ενέργεια μπορούν να προσφέρουν οι μαγνήτες πριν πεθάνουν? Κανείς άλλος δεν έχει την περιέργεια να το μάθει?
    Σάκη, για προμήθεια μαγνητών από το εσωτερικό, λυπάμαι αλλά δεν ξέρω για να βοηθήσω. Αν έχεις πρόβλημα (επιφυλάξεις, πιστωτική, Αγγλικά κλπ) για παραγγελία από εξωτερικό, μπορώ να τα παραγγείλω εγώ και να σου έρθουν στην πόρτα σου. Άντε, και μην έχεις παράπονο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #192
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σε ολους .
    ενα μοτερ με μαγνητες δεν ειναι "αεικινητο"
    δεν ειναι ενεργεια απο το πουθενα..
    η φυση ξοδεψε ενεργεια για να φτιαξει τους μαγνητες,
    οπως επισης και οι τεχνητοι μαγνητες θελουν καποια ενεργεια για να φτιαχτουν ..τοση οση θα μπορουν να παραγουν μετα..
    πιστευω οτι θα δουλεψει αυτο που λες αλλα ...δεν θα ειναι για παντα
    καποια στιγμη θα χασει την ενεργεια του...η θα την μεταβιβασει αλλου.
    απορω πως τους μαγνητες τους νομιζετε σαν να ειναι μπαταριες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #193
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Βρέ τρελλοΣάκη τι πολεμάς πάλι ? χα χα χα ! με την καλη εννοια στο λεω .Οπως σου λενε οι υπολοιποι συναδελφοι θα δουλεψει ,αλλα αυτο δεν ειναι αεικίνητο .
    Anyway με μπριζωσες να το φτιάξω και εγώ ,να δουμε τι παιζει ,αλλα γιατι βαζεις το κουτι της λεμονιτας σε οριζοντια κινηση ? μπορεις να βαλεις εναν δισκο να γυρναει καθετα,και απο κατω τους μαγνήτες ,και για να μειώνεις στροφες να ανεβαζεις τον δισκο πιο ψηλά .
    Αντε καλη κατασκευή

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #194
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    με σκετους μαγνητες το μονο που θα κανει ειναι να γυρισει η λεμονητα μεχρι το σημειο που καποιο ζευγαρη μαγνητες ειναι ποιο κοντα... και επειδη βεβαια θα ακουσω για το οτι θα ειναι ακριβως τοποθετιμενει οι μαγνητες τοτε απλα δεν θα κανει τπτ γιατι το αθροισμα των δυναμεων θα ειναι μηδεν...
    δλδ ελεος... απλα μαθηματικα ειναι οπως λετε... αλλα σχεφτεστε μονο τα μισα... λετε "α ο μαγνητης θα ελκει τον αλλο μαγνητη και θα γυρισει λιγο ετσι ωστε να φτασει κοντα στον αλλο μαγνητη και να τον τραβιξει αυτος... κλπ κλπ"
    αλλα δεν σκευτεστε οτι οταν φτασουν κοντα 2 ερμα μαγνητακια προτιμουν να κατσουν κοντα και οχι να απομακρινθουν ξανα για να πανε στο επομενο...
    οποτε εχουμε
    η ενεργεια που δινουν οι μαγνητες για να ερθουν κοντα ειναι η ιδια με την ενεργεια που ζηταν για απομακρινθουν... οποτε το αποτελεμα ειναι μηδεν δλδ
    ενεργεια που περνουν - ενεργεια που δινουμε = 0 και επειδη ζουμε σε εναν αδικο κοσμο που παντου κρυβονται τριβες (μην ακουσω "θα βαλω ψιλο λαδακι" γιατι θα σε φοναξω το βραδακι πλακα παντα)τπτ δεν γινεται με ενα τεραστιο μηδενικο.... κανε οσα πειραματα θες... απλοι νομοι της φυσικης ειναι που μαλλον πολλοι δεν τους εχουν καταλαβει καποιοι με γνωσεις απο τεσλα κλπ κλπ... ε δεν γινεται αυτο...ειναι σαν να καθεσε να δεις ενα εργο στην τηλεοραση μιση ωρα αφου ξεκινησε... "ενας αντρας προσπαθει να σκοτωσει μια γυναικα απεγνωσμενα" και εσυ φωναζες πιαστετον τον π0\/στη ενω στην αρχη του εργου η γυναικα του καθαρισε ολη την οικογενια..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #195
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως σου λενε οι υπολοιποι συναδελφοι θα δουλεψει ,αλλα αυτο δεν ειναι αεικίνητο
    ποιο αλλος λεει οτι θα δουλεψει γιατι δεν βλεπω κανεναν αλλο...

    αλλα θα μου πεις εδω δεν ξερουν την ζηταν...
    δλδ οχι κατι που απλα να γυρναει δλδ η ενεργεια που παραγει να ιση με την ενεργεια που θελουν οι τριβες τους αλλα θελουν κατι που να τους δινει και την περισια ενεργεια του... ε αυτο δεν γινεται εν ετοι 2009...
    και την πιτα ολοκληρη (ενεργεια) και τον σκυλο χωρτατο (τριβες) και εμεις να τρωμε απο την πιτα... δλδ αν παθει κατι εμεις ή/και ο σκυλος θα πλημυρισουμε με πιτα?????? τωρα που εγινε η θαλασσα γιαουρτι εγω μενω στα βουνα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #196
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Kαλησπερα Παναγιώτη και ο Σάββας απο Θεσαλονίκη ανεφερε οτι θα δουλεψει ,το θεμα ειναι οτι εχεις απολυτο δικιο ,εκει κολλάω και εγώ σε τι διαταξη πρεπει να μπουν οι μαγνήτες για να γινει μια σωστη αλυσιδα γυρισματος και στον δισκο ,γιατι αν το προσπαθησω εγω θα βαλω καθετο δισκο με τους μαγνητες απο κατω στο κυριως σασσι του ξυλου σκεφτομαι να παρω κανα ρεταλι πλεξυ-γκλας να το κοψω με ποτυροτρυπανο 10 cm διαμετρο ,και με ρουλεμαν και ντιζα 5-10 cm να ειναι καθετο στο ξυλινο σασσί και απο κατω στην ξυλινη βαση απο τον δισκο του πλεξυ γκλας να βαλω μαγνητες ,και επισης στο στρογγυλο πλεξυ γκλας ,την ιδεα του στρογγυλου πλεξυ γκλας την ειδα στο νεο περιοδικο ηλεκτρονικα κυκλωματα .
    Λεω περιμετρικα του στρογγυλου πλεξυ γκλας να βαλω 10 μαγνητες ραβδους παραλληλογραμους και αλλους τοσους απεναντι κατω στην ξυλινη βαση .

    Εχεις καμμια ιδεα σχετικα με την διαταξη των μαγνητών ? γιατι ειμαι στουρνος σχετικα με τους μαγνητες ,στην πραξη θα το παλεψω να δω τι γινετε,αν τελικα δεν γινει και γινει μονο μια τρυπα στο νερό και δεν γυρναει ,δεν βαριεσε εμεις να ειμαστε καλα
    Στο βιντεο ομως διχνει οτι γυριζει με τους μαγνητες

    Για πλακα λεω να το φτιαξω να δω τι γινετε ,ετσι και αλλιώς το κοστος δεν ειναι για ολα πανω απο 30 -40 ευρώ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #197
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    Ρόδα από ποδήλατο, με τα ρουλεμάν της και με τα όλα της, ξαπλωμένη κάτω και ζυγισμένη, με τους μαγνήτες της κολλημένους εξωτερικά στο λάστιχο.
    Εναλλακτικά, ρόδα από καροτσάκι διαμέτρου 20 εκ τουλάχιστο για δοκιμή σε μικρότερη κλίμακα.
    Για μικρότερες τριβές, μή το ψάχνετε και πολύ. Ο σκοπός είναι να παίρνουμε ωφέλιμο έργο. Αν δεν επαρκεί ούτε να αντισταθμίσει τις τριβές του ρουλεμάν, βράστα κι άστα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #198
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αχαρναι
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή αεικινιτο ...

    παιδια καλησπερα ειμαι νεος στην παρεα και θα ηθελα να σας πω για το αεικινιτο, λοιπον εχω ενα φιλαρακι ο οποιος εχει χαλασει του κοσμου τα λεφτα σε μαγνητες ρουλεμαν γραναζια και δεν ξερω τι αλλο,φυσικα δεν τα καταφερε αλλα εχει αποκλειση τουσ μαγνητες για τους λογους που ειπανε και αλλα παιδια παραπανω ,νομιζω οτι οπως ειπε και καποιος φιλος στην αρχη δεν ειναι για το 2009 το αεικινιτο , ισως σε μερικα χρονια, παντως ειναι μια καλη ασχολια η χομπυ ,

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #199
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis18
    Όνομα
    θανάσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από notaboo Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλησπερα ειμαι νεος στην παρεα και θα ηθελα να σας πω για το αεικινιτο, λοιπον εχω ενα φιλαρακι ο οποιος εχει χαλασει του κοσμου τα λεφτα σε μαγνητες ρουλεμαν γραναζια και δεν ξερω τι αλλο,φυσικα δεν τα καταφερε αλλα εχει αποκλειση τουσ μαγνητες για τους λογους που ειπανε και αλλα παιδια παραπανω ,νομιζω οτι οπως ειπε και καποιος φιλος στην αρχη δεν ειναι για το 2009 το αεικινιτο , ισως σε μερικα χρονια, παντως ειναι μια καλη ασχολια η χομπυ ,
    Νικο οχι και του κοσμου τα λεφτά καποιος προειπε πριν 30-40 ευρώ να στοιχηση ενα πειραμα με αυτα,παντος ειναι μια καλη ασχολια απο το να γυρναμε σαν κοπροσκυλα απο καφετερια σε καφετερια χωρις ιδανικα και οραματα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #200
    Μέλος Το avatar του χρήστη typografos
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Να σας πω την αλήθεια ψιλοντρέπομαι που ξαναγράφω σε ένα τέτοιο thread...

    Αφήσαμε το ένα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46247 και πιάσαμε το άλλο !!!

    Αλλά συνεχίζω να γελάω...

    Ρε φίλε Δημήτρη και σύ πιστός στο αεικίνητο ?

    Αντί να δώσεις στο Saki μαγνήτες δε δίνεις κανα φράγκο στα παιδιά εδώ για να μην πάνε τα λεφτά χαμένα ? (Καλά δείτε τι έχουνε κάνει τα άτομα ... όλο τo site είναι ενδιαφέρον)

    Μη με παρεξηγείτε σας παρακαλώ. Το λέω γιατί την έχω πατήσει σε τέτοια θέματα παλιότερα (και σε όσα αφορούν τα ενεργειακά, τα μαντεία, τους ραβδοσκόπους, τους κομπογιανίτες ιατρούς της ομοιοπαθητικής αλλά και της συμβατικής ιατρικής κ.λ.π.)

    Μη σπαταλάτε το χρόνο σας με πράγματα που είναι φως φανάρι.

    Βλέπετε δίπλα σας να περνάει κανένα κβάντο, κανένα ηλεκτρόνιο, κανένα UFO μήπως ?

    Όχι δίπλα μας περνάει η καθημερινότητα και υπάρχει έτσι όπως τη γνωρίζουμε.

    Μα καλά είναι δυνατό να υπάρχει ΜΟΝΟ ελκτική δύναμη (και όχι απωστική) ? Είναι δυνατό να απομονώσουμε το μαγνητικό πεδίο -δηλ. τον ένα πόλο του μαγνήτη- χωρίς να σπαταλήσουμε ενέργεια?. Αλλά πάλι θα τα λέμε ?

    Είναι δυνατό - έλεος - να έχεις μαγνητικό πεδίο χωρίς να κλείνει η μαγνητική γραμμή?

    Μα τι άλλο πρέπει να αρχίσω να λέω. Να αρχίσω τη θεωρία των μαγνητικών διπόλων? Και την Εντροπία δεν την γνωρίζουμε. Είναι άγνωστη η κυρία...

    Μα τούτη η κουβέντα (περί αεικίνητου) δεν σας προσβάλει, (λέγοντας ότι θέλετε να είστε ηλεκτρονικοί) ?

    Δείξτε μου ένα, ΕΝΑ, ένα βίντεο, ένα μόνο θέλω, έστω και fake ρε παιδιά που να δείχνει ένα δίσκο, μια ρόδα, ένα φλυντζάνι με καφέ, δεν ξέρω εγώ τι, με μαγνήτες, που να είναι σε στάση, και όταν ο εφευρέτης, σταματήσει να το κρατά εκείνο να ξεκινά μόνο του ? Ένα ? Κανένα ?

    Δεν θα ξαναγράψω σε παρόμοιο thread. Κι αν φτιάξετε τέτοια μηχανή που θα μου δώσει έστω και 0.00000000000000000001 joule υπόσχομαι ότι θα γίνω ο πρώτος χορηγός.

    Δείτε επίσης και εδώ :[ame="http://www.youtube.com/watch?v=kCr3lOhMJCg"]YouTube - Magnet Motor - Calloway V Gate : 01[/ame]

    εδώ πολλά τα λεφτά: http://www.perendev-power.com/ ενοικιάζουν γεννήτριες (έχουν μόνο μια μικρή μπαταρία λέει) προς 24.000 δολ. την πενταετία με συμβόλαιο.... Χα χα χα !


    Υ.Γ. Δεν έχω με κανένα μέλος, καμία εμπάθεια, αλλά και ούτε θέλω να ειρωνευτώ ή να προσβάλω κανέναν. Ότι έγραψα στην αρχή -ήθελα να έχει και μια διάθεση χιούμορ, δεν ξέρω αν φαίνεται διαφορετικό ή αν δεν το πέτυχα.
    Επίσης να πώ πολύ ταπεινά ότι ως παθών σε πολλά τέτοια περίεργα έχω πληρώσει την άγνοιά μου.
    Τέλος θα συμφωνήσω με το Δημήτρη ότι ο Sakis για να μη σκάσει καλό είναι να το φτιάξει. Με προσωπικό μήνημα βοηθάω και εγώ οικονομικά _με σκοπό βέβαια να τελειώνει αυτή η ιστορία μια ώρα γρηγορότερα- τώρα στο τέλος σας την χάλασα
    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ReliabilityConsistencyFeedback - NeverAchievable

Σελίδα 20 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 30 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη τροφοδοτικου
    By thanospr in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 20:57
  2. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ
    By alekos22 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-12, 19:52
  3. κατασκευη ηχείων
    By saynick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 18:33
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 16:23
  5. 2η κατασκευη
    By athalex in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-06, 18:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας