Σελίδα 41 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 31 39 40 41 42 43 51 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 401 έως 410 από 530

Θέμα: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ

  1. #401
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παιδια δεν αμφιβαλω καθολου για την γνωμη σας και τις γνωσεις σας. Αλλωστε θεωρω δεδομενο, οτι γνωριζετε πολλα παραπανω απο μενα. Δυστηχως βλεπω να περιμενω αρκετες μερες ακομη , μεχρι να τελειωσουν οι διακοπες και να μπορεσω να αποκτησω και εγω μαγνητες για την δοκιμη και επιβεβαιωση οσων λετε. Υπαρχει μονο μια διαφορα. Λογω επαγγελματος , ψαχνω τα πραγματα λιγο διαφορετικα απο σας και συνηθως βρισκονται λυσεις, εκει, που ολοι μας νομιζουμε οτι ειναι αδυνατον. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, λογω πειρας, (επιτρεψτε μου να πω αρκετης) εχω μια διαισθηση, οτι υπαρχει λυση και ειναι , ως συνηθως μπροστα στα ματια μας. Η πιθανοτητα να κανω λαθος ειναι 99%. Δεν θα κανω πισω ομως, αν δεν επιβεβαιωσω και το υπολοιπο 1%. Αν υπαρχει λυση, μαλλον ειναι ποιο συνθετη απο αυτο που προσπαθουμε να πετυχουμε.
    Τουλαχιστον εχω την υπομονη και επιμονη να αφιερωσω 2-3 μηνες απο τον ελευθερο χρονο μου στις δοκιμες
    Να ειστε καλα
    Εσεις συνεχιστε την προσπαθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #402
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    που δουλευεις αν επιτρεπεται?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #403
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electrifier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως για να λέμε και του στραβού το "δίκιο", εσύ Δημήτρη δεν τα έφτιαξες όπως βλέπουμε στα περισσότερα γιουτουμποβίντεα. Τοποθετούνε τους μαγνήτες με κάποια κλίση. Βασικά έτσι νομίζουν πως "εξουδετερώνουν" αυτό το φαινόμενο της ισορροπίας, αλλά στην πραγματικότητα απλά μετατοπίζουν το σημείο ισορροπίας του συστήματος. Οπότε, όχι πως θα γύριζε έτσι, αλλά και καλά, τάχα μου...
    Ανδρέα εχεις δικιο ,αλλα εχω την εντυπωση οτι και κλιση να δωσω το πραγμα δεν μου φαινεται για να γυριση
    Θάνο σε ευχαριστώ ,ναι εμαθα πολλα απο την αποτυχια μου : Ποτέ να μην ξαναεπειχηρησω να φτιαξω κατι που δεν κατεχω καλα .

    Καλαμπουρι κανω τωρα ,αλλα το θεμα αν γυριση τελικα ,και για να γυριση θελει τρελλη μελετη,και παλι παιζει αν γυριση ,μακαρι ο Ανδρεας (Lorade) να τα καταφερει να το φτιαξει που βλεπω εχει και γνωσεις μηχανικής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #404
    Μέλος Το avatar του χρήστη LORADE
    Όνομα
    Aνδρεας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Εδω θελω να παρεμβω παλι για να δειτε τι εχουμε παθει. Ας παρουμε παλι , ενα κινητηρα εσωτερικης καυσης (προς θεου δεν ειμαι μηχανικος, ουτε ξερω απο αυτοκινητα). Οτι και να κανουμε αν δεν εχουμε εκεντροφορο, συγχρονισμενο με τις βαλβιδες η μηχανη.... παπαλα
    Εμεις εδω προσπαθουμε να γυρισει κατι, χωρις κανενα χρονισμο, συγχρονισμο.... πες τε το, οπως θελετε, χωρις τιποτα.
    Πως ειναι δυνατον να γινει αυτο, ετσι τοσο απλα? Κυριοι δεν γινεται
    Δεν ειναι δυνατον μια μηχανη , μονο με θαλαμους καυσης και στροφαλο να την κανουμε να δουλεψει. Δεν ειναι δυνατον μονο μερικοι μαγνητες στην καταληλη θεση να κανουν το συστημα να δουλεψει. Αν καποιοι το εχουν φτιαξει, αν μπορεσουμε να το φτιαξουμε εμεις (πιθανοτητα <1%), πρεπει να σκεφτουμε τον χρονισμο του συστηματος. Και τα ποιο απλα ηλεκτρικα μοτερακια εχουν χρονισμο. Μηπως πρεπει να ξεκινησουμε με αυτα?
    Κανω απλα σκεψεις και τις δημοσιοποιω. Οταν θα εχω τους μαγνητες , τοτε πρεπει , αν μη τι αλλο, να εχει δημιουργηθει ενα υποβαθρο, που πρεπει να.... πατησουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #405
    Banned
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθήνα-σεριφος
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    παιδια η γνωμη μου εχει ως εξης: δν κατασκευαζουμε κατι που ξερουμε στα σιγουρα οτι θα δουλεψει (πειτε πως πιανει κ δουλευει. για ποσο θα δουλεψει?)? 300 τοσα ποστ κ αποτελεσμα μηδεν. τσαμπα κοπος κ χρημα... κατα τη γνωμη μου παντα, ζανε (brs_19)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #406
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brs_19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια η γνωμη μου εχει ως εξης: δν κατασκευαζουμε κατι που ξερουμε στα σιγουρα οτι θα δουλεψει (πειτε πως πιανει κ δουλευει. για ποσο θα δουλεψει?)? 300 τοσα ποστ κ αποτελεσμα μηδεν. τσαμπα κοπος κ χρημα... κατα τη γνωμη μου παντα, ζανε (brs_19)
    Ευτυχως που δεν ειχαν ολοι την δικια σου αντιληψη αγαπητέ Ζανε,γιατι θα ειχαμε μεινη ακομα στις σπηλιες με τα ροπαλα ,να παιζουμε bassball .
    Εσυ βαδισεις σε σιγουρα μονοπατια ,αλλοι τους αρεσει να πειραματιζονται ασχετως αν βγει η οχι αποτελεσμα ,εχοντας τα χρηματα γραμμενα στα παλαιότερα τών υποδημάτων τους ,αρκει να το προσπαθησουν ετσι για το κεφι τους.
    Ας παρουμε ενα ζωντανο παραδειγμα εσενα ,πριν 1 μηνα που ενω σου λεγανε ολοι να παρεις καινουργιο cd player επειδη σου ειχε χαλασει η κεφαλη ,που το καινουργιο ειχε 20 ευρώ ,προτιμησες να αλλαξεις κεφαλη που ειχε 50 ευρώ .

    Συμπέρασμα: Oλοι δινουν πεταμενα λεφτα καπου ,αλλος παιζει joker και τυχερά παιχνιδια,αλλος τα δινει σε κεφαλες cd που ενω μπορει να παρει καινουργιο,αλλοι για σαχλαμαρες να παρουν κουπες και souvenir της ομαδας τους,αλλοι τους τα τρωνε οι γυναικες.αλλοι τα δινουν για να πειραματιστουν και να κανουν το κεφι τους και καλα κανουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #407
    Banned
    Όνομα
    Ιωαννα
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθήνα-σεριφος
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    εγω τν γνωμη μου ειπα πανω στο θεμα κ εσυ μου λες αηδιες! λυπαμαι που ασχοληθηκα σ αυτο το θεμα... απο μενα bye!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #408
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    240

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brs_19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω τν γνωμη μου ειπα πανω στο θεμα κ εσυ μου λες αηδιες! λυπαμαι που ασχοληθηκα σ αυτο το θεμα... απο μενα bye!
    Μα εδω ειναι το θεμα που ξεκαρδιζομαι,στην Ελλαδα ολοι εχουν αποψη ,ασχετοι μεν αλλα με αποψη δε .
    Αν δεν πει ο Ελληνας την αποψη του και την γνωμη του θα σκασει,να μιλησει κανας ειδημονας το καταλαβαινω και το σεβομαι ,αλλα βρε φιλε το να λενε αποψεις οι ασχετοι περι ενος θεματος με χαλαει πολυ ,κρατα την αποψη σου για σενα τοτε και πες την απο μεσα σου ,μην την βγαζεις παραεξω αν δεν εισαι ειδήμονας

    Στο καλό

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #409
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ρε παιδια το κρατισαμε το θεμε με τα 1000 ζορια... μην το χαλατε... οχι αλλα οφτοπικ.. ουτε για να μου απαντησετε κατι... αν θελετε πμ

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #410
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από εμένα.

    Δε θέλω σε καμία περίπτωση να απαξιώσω τις προσπάθειες κανενός. Και ελπίζω να μη παρεξηγηθώ. Αλλα:

    Κατασκευή του αεικίνητου = Κατάρηψη της αρχής διατήρησης ενέργειας = Κατάρηψη όλης της σύγχρονης και παλαιάς τεχνολογίας, φυσικής επιστήμης και ύπαρξης.

    Αν τα καταφέρετε (μακάρι), μη περιμένετε ότι άυριο θα δουλέυουν τα ηλεκτρονικά στο σπίτι σας στα σίγουρα καθώς ο νόμος του κίρκοφ τελικά μάλλον δεν δεν θα ισχύει. Οι σκάλες δεν θα σας είναι απαραίτητες καθώς ο νόμος της βαρύτητας ήταν ένα ψέμα. (Θα μπορούσα να πώ κι άλλα, αλλά οκ...).

    Για όσουν πιστέυουν:

    Μέχρι και τα δημιουργήματα του θεού (άνθρωποι, ζώα, φυτά) για να κινηθούν χρειάζεται να λάβουν ενέργεια με κάποια μορφή (φαγητό, νερό, οξυγόνο). Μπορείτε εσείς να κάνετε κάτι καλύτερο?

    Για τους πρακτικούς:

    Ότι μηχάνή και να φτιαχτεί θα έχει όπως αναφέρθηκε ένα κύκλο. Που σημαίνει ότι όλα της τα μέρη θα φέυγουν από κάποιο σημείο και ύστερα θα επιστρέφουν σε αυτό. Όση ενέργεια θα παράγει η κίνηση των εν λόγω μερών κάτά την απομάκρινση από το σημείο αυτό, τόση θα καταναλώνουν για να επανέλθουν. Ότι και να περάσει από το μυαλό κάποιου (πχ να περιστρέψω τους μαγνήτες ως προς τον άξονά τους για να αλλάξει η πολικότητα) αυτό δεν μπορεί να αλλάξει (η ίδια η περιστροφή καταναλώνει ενέργεια).

    Αφου όρεξη για δουλειά βλέπω ότι υπάρχει και μάλιστα μπόλικη... Γιατί κανείς δεν ασχολείται με τη κατασκευή μίας μηχανής μετατροής ενέργειας που να βασίζεται σε μία καινούρια διάταξη που επιτυγχάνει πολύ καλή απόδοση σε σχέση με τις υπάρχουσες??? Να μια καλή πρόταση, πολύ επίκαιρη και λιγότερο ουτοπική.

    Παρ' όλα αυτά δεν αποκλείω τίποτα. Η ιστορία έχει δείξει ότι πολλές ανατροπές συμβαίνουν στη επιστήμη. Αυτή βέβαια θα είναι η μεγαλύτερη όλων των εποχών...

    Για τους σκεπτικιστές:

    Και κάτι τελευταίο και συγνώμη που σας ζάλισα. Τι επιπτώσεις θα έχει η δημιουργία μίας τέτοιας διάταξης για την ανθρωπότητα? Καλές, κακές? Θα λύσει σίγουρα το ενεργειακό αλλά δε ξέρω που μπορεί να οδηγήσει η αέναη παραγωγή ενέργειας από το πουθενά... Στη καταστροφή?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mihos : 21-08-09 στις 19:23

Σελίδα 41 από 53 ΠρώτηΠρώτη ... 31 39 40 41 42 43 51 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη τροφοδοτικου
    By thanospr in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-15, 20:57
  2. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟΥ
    By alekos22 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 156
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-12, 19:52
  3. κατασκευη ηχείων
    By saynick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 18:33
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-10, 16:23
  5. 2η κατασκευη
    By athalex in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-06, 18:54

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας