Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Αντιρανταρ.... ανιχνευτης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ραφηνα
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή Αντιρανταρ.... ανιχνευτης

    πιαδια γνωριζει κανενας καποια κυκλωμα για να μπορεις να κανεις ανιχνευση του ρανταρ για την ταχυτητα??
    αν κανω μια φοραση μετα μια ανορθωση και στην συνεχεια εναν εωισχυτη για να εχω ηχιτηκη ενδιξη θα μπορεσω να κανω ανιχνευση του ρανταρ??
    οτι πληροφοριες εχεται γενικα με το θεμα ας βοηθησει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 05-06-09 στις 00:57

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Τα ρανταρ κυκλοφορουν σε μεγαλη γκαμα, αυτα τα τυπου "πιστολια" που εχει η αστυνομια ειναι με laser, οι καμερες βγαινουν σε αλλες μπαντες, οπως K, Ku, και X.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Αν βρεις το σχετικο μικροκυματικο εξαρτημα τοτε ΘΕΩΡΗΤΙΚΩΣ τα υπολοιπα ειναι απλα και οπως τα λες..
    Ομως με τα διαφορα συστηματα που κυκλοφορουν, και σε διαφορετικες μπαντες, ειναι λιγο (εως πολυ) δυσκολο να βρεις τετοιο πραγμα.
    Για αρχη θα επρεπε να διαθετεις ολα τα μοντελα που εχουν οι φιλοι μας τα στρουμφ, ωστε να δεις αν δουλευει, καθως και καταλληλο εξοπλισμο για αναπτυξη συστηματων σε πολλα GHz... (εξαιρετικα ακριβος).
    Επιπλεον, για να ειναι το συστημα "πρακτικο" μαλλον χρειαζεται απο πισω και καποιο dsp που να κανει αναλυση στο σημα και να αναγνωριζει "patterns" μοντελων ωστε να μην βαραει ασχετα απο τυχαιο θορυβο. (αλλο ευκολο και φτηνό.. :P )
    Υποψιν οτι η κατοχη τετοιων συσκευων ΕΝΤΟΣ αυτοκινητου ειναι παρανομη και αν σε βρουν εχει σοβαρες ποινες.
    Μπορεις να ψαξεις στο ebay για ετοιμα τετοια πραγματα, αλλα η λειτουργικοτητα τους στις ελληνικες συνθηκες ειναι αμφιβολη. Επισης, για να δεις τι κυκλοφορει, παρε κανενα αμερικανικο τσοντοπεριοδικο τυπου hustler, playboy κλπ. Για λογους που δεν εχω καταλαβει ακριβως, εκει διαφημιζονται τετοια gadget....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Και φυσικά είναι και παράνομο να έχεις συσκευή
    αντί ραντάρ στο αυτοκίνητο σου…

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Εκτός τού ότι είναι παράνομο όπως προανάφερε ο Κώστας ,τα σταθερά ραντάρ της τροχαιας δεν τα εντοπιζει το αντι-radar γιατι ειναι νεας τεχνολογιας,με συστημα αντιανιχνευσης .
    Αυτα που ανιχνευονται με τα αντι-radar ειναι τα παλαιου τυπου με σχημα πιστολι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Να ενημερωσω λιγο πανω στο θεμα, γιατι το εχω ψαξει προσφατα, γιατι με ενδιεφερε αρκετα.Κατ'αρχας να ξεκινησουμε με το νομικο πλαισιο.Με την λεξη "αντιρανταρ", ονοματιζουμε 2 ειδη συσκευων.Ειναι οι συσκευες ανιχνευσης συσκευων μετρησης ταχυτητας και οι συσκευες παρεμποδησης συσκευων μετρησης ταχυτητας.Οι ανιχνευσης, ειναι σαν αυτη που συζηταμε, δηλαδη ενημερωνουν τον χρηστη, οτι αυτη την στιγμη, καποιος τον μετραει.Οι παρεμποδησης, εκπαιμπουν συνεχως σηματα, που σκοπο εχουν να "τρελλανουν" το μηχανημα που τους μετραει, να γραψει αλλα αντι αλλων, ειτε "error" ειτε λαθος ταχυτητα και λοιπα.
    Με τον τελευταιο Κ.Ο.Κ., εγινε η εξης ρυθμιση.Απαγορευτηκαν αβλεπι οι συσκευες παρεμποδησης, αλλα για τις συσκευες ανιχνευσης, υπηρξε η εξης ρυθμιση: Θα πρεπει ο κατοχος να φερει ειδικη αδεια απο καποια αρμοδια αρχη, οτι η συσκευη που φερει στο οχημα του ειναι συσκευη ανιχνευσης(γιατι δεν δυναται ο εκαστοτε αστυνομικος διενεργων τον ελεγχο να γνωριζει τη συσκευη ειναι αυτη) και φυσικα να πληρωσει και καποιο παραβολο για την αδεια.Το προβλημα ομως που ειναι: Δεν εχει θεσπιστει αρμοδια υπηρεσια για να βγαζει αυτες τις αδειες!(και αν θελετε τη γνωμη μου ουτε θα θεσπιστει ποτε).Με αυτον τον τροπο, καταφερε το κρατος να φτιαξει ενα παραθυρακι, ωστε σε καθε περιπτωση να ειναι καλυμμενο.Λοιπον εαν καποιος ειναι χρηστης συσκευης ανιχνευσης, σε ενδεχομενο ελεγχο απο την αστυνομια, θα γινει το εξης.Ο αστυνομικος, ως εκτελεστικο οργανο, θα ζητησει αδεια.Το προφανες, ο οδηγος/χρηστης, δεν θα εχει αδεια, εφ'οσον οσο και νομοταγης να θελει να ειναι, δεν υπαρχει υπηρεσια που να χορηγει τετοια αδεια.Ο αστυνομικος απο την μερια του δεν δυναται να εξετασει εαν υπαρχει υπηρεσια η οχι.Θα δει τον Κ.Ο.Κ. και το Φ.Ε.Κ. και θα σου πει εδω λεει οτι θελει αδεια.Δεν εχεις, σε γραφω.Και θα σε γραψει για 2000ε και κατασχεση της συσκευης.Και εσυ θα πρεπει να πας στο δικαστηριο να εξηγησεις οτι δεν ειναι δυνατον να σε τιμωρησει η Πολιτεια που δεν σε αφηνει να εισαι νομοταγης!Αυτα τα ολιγα για τους νομους...(οποιος θελει εχω τον Κ.Ο.Κ. και το Φ.Ε.Κ. και μπορω να τα σηκωσω να τα δει)

    Τωρα οσον αφορα τις τεχνολογιες.Να ειστε σιγουροι, οτι τα αντιρανταρ σιγουρα θα ειναι παντα ενα βημα πανω απο τις κρατικες συσκευες.Καινουρια μοντελα βγαινουν καθε χρονο, αλλα το κρατος δεν ειναι δυνατον να αγοραζει καθε χρονο καινουριες συσκευες, ο οδηγος μπορει.Ο λογος για τον οποιο ακομα και οι πιο συγχρονες συσκευες ανιχνευσης δε μπορουν να διαβασουν τις σταθερες καμερες, ειναι ο εξης: Οι σταθερες καμερες, πρωτον, ειναι πλατη προς το ρευμα κυκλοφοριας και δευτερον εχουν μια κλιση προς τα κατω, οποτε και η "ακτινα" που ριχνουν χτυπαει στο πισω μερος του αυτοκινητου και προς τα κατω, οποτε το παιχνιδι το εχουμε χασει ηδη, γιατι ο αισθητηρας της συσκευης πρεπει να δεχεται την ακτινα en face, κατα προσωπο δηλαδη.Οποτε ακομη και πισω να βαλουμε την συσκευη, θα κανει την ανιχνευση την ωρα που θα γινομαστε διασημοι στην Αστυνομια...Οσον αφορα για το πιστολι, με το υπεριωδες laser, ακομη και 3 χιλιομετρα μακρια σε απολυτη ευθεια, ειναι δυνατον η συσκευη να το αναγνωρισει...Ουφ κουραστηκα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    αντωνης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ραφηνα
    Μηνύματα
    42

    Angry

    κοιτα οπως σιγουρα γνωριζεις τα αντι-ρανταρ στοχευουν στις ανακλασεις και οχι στην καταμετοπο ληψη.
    οποτε μπορουμε να κανουμε δουλεια.
    οπως το σκευτομαι και νομιζω πως πανω κατω ετσι ειναι μπορουμε ευκολα να φτιαξουμε το σιγκεκριμενο ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ (ο οποιος θα ειναι κριμενος καλα κατω απο κανενα πλαστικο) το μονο που χρειαζομαστε ειναι καιραιες μπρος και πισω (μικρες).τωρα οσο πιο ευεστιτος ειναι ο ενισχυτης μου τοσο πιο εκολα θα δεχομε την καθε εκπομπη που μου ερχεται.
    με ενα υψηπερατο φιλτρο πολλη ευκολα μπορω να παιξω ωστε να ειμαι σιγουρος οτι ειναι το ρανταρ και οχι καποια παρεμβολη.
    ομως ποια ειναι η συχνοτητα που εκπεμπουν????
    πως μπορουμε να αποφυγουμε τα λασερ???(εχει εστιασμενη δεσμη)
    ψινομε αγρια να το φτιαξω μονο και μονο να δω αν μπορω να πιασω τα ρανταρ...
    ειναι κανενας μεσα να το προχωρησουμε το πραγμα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Αντωνη εγω εχω μια τετοια συσκευη, του εμποριου.Δε θυμαμαι αν εχω το manual για να δω τι παιζεται με τις συχνοτητες και τα λοιπα.Παντως, το τεσταρα με laser pointer, αυτα τα μπρελοκ και δεν σκανδαλιζοταν ο ανιχνευτης.Οποτε αναγνωριζει το υπεριωδες φασμα του laser.Δε ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησω, αλλα αν θελεις μπορω να σηκωσω φωτογραφιες απο τα εντερα του δικου μου εργαλειου ετσι για να παρεις μια ιδεα.Ενημερωσε με σχετικα.

    Υ.Γ. : Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζα αυτο που ειπες για την ανακλαση της ακτινας.Νομιζα οτι για να το διαβασει θα πρεπει να χτυπαει κατευθειαν επανω στο μηχανακι.Ας σημειωθει, οτι τις σχετικες ταμπελες που σε ενημερωνουν για την ταχυτητα σου και την αναγραφουν σε ενδειξη, τις αναγνωριζει κανονικα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη WIZARD
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Phatt

    δεν ειναι δυνατον να σε τιμωρησει η Πολιτεια που δεν σε αφηνει να εισαι νομοταγης!Αυτα τα ολιγα για τους νομους...(οποιος θελει εχω τον Κ.Ο.Κ. και το Φ.Ε.Κ. και μπορω να τα σηκωσω να τα δει)
    σηκωσε ,τον ΚΟΚ και το ΦΕΚ ,και οτι αλλο εχεις για αυτην την περιπτωση
    για να υπαρχουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis18
    Όνομα
    θανάσης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    Αντώνη μιάς που σέ βλέπω ανήσυχο,καλύτερα νά μήν κάνεις ραλλί,καί νά μήν σανιδώνεις το ix σου,καί νά πηγαίνεις σύμφωνα με τόν κοκ ,καί άστα τά αντι-ραντάρ ,καλύτερα καί πιό χρήσιμο θά ήταν νά κάνεις καμμιά άλλη κατασκευή ,π.χ κανα κύκλωμα γιά το πώς θά εξοικονομούμε βενζίνη στο ιχ μας ,μιάς που πάλι η βενζίνη πήγε στά ύψη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ανιχνευτης παλμων
    By LastWarrior in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-14, 07:31
  2. Ανιχνευτης καπνού
    By apogonos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 02:16
  3. Ανιχνευτης ακτινοβολιας
    By lynx in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 19:52
  4. Ανιχνευτης Υπερύθρων
    By joke in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-08, 10:59
  5. Ανιχνευτης στιγματος
    By yannis4359 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-07, 08:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας