Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikoskourtis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την αποκατάσταση της αλήθειας:
ο πολιτικός μηχανικός δεν σφραγιζει υποσταθμούς. Σσφραγίζει μονο απλα ΗΜ εργα και νομιζω μεχρι 24kW.
Ο τροπος διδασκαλιας στο ΤΕΙ ειναι τετοιος που ο ηλεκτρονικος δεν γνωριζει καθολου ηλεκτρολογικα και ο ηλεκτρολογος καθολου ηλεκτρονικα. Στα ΤΕΙ ειναι πολυ πιο εξειδικευμενες οι γνωσεις και πηγαινουν προς το πρακτικο.
Στο πολυτεχνειο ειναι πιο γενικες οι γνωσεις. Με εφοδιο αυτες τις γενικοτερες γνωσεις καλειται ο μηχανικος να προχωρησει μονος του προς το ειδικοτερο.
Ο νεος μηχανικος απο ΤΕΙ μπορει να μπει στην παραγωγη αμεσα. Ο νεος μηχανικος απο πολυτεχνειο δεν μπορει να μπει (ειδικα στην Ελλαδα) διοτι δεν εχει καθολου πρακτικες γνωσεις και στην Ελλαδα δεν εχουμε εταιριες ερευνας, εχουμε κυριως εφαρμογης.
Ειναι ομως αδιαμφισβητητο οτι ο ηλεκτρολογος μηχανικος απο πολυτεχνειο γνωριζει σιγουρα να σχεδιαζει και ηλεκτρολογικα και ηλεκτρονικα και αυτοματισμους κτλ πολυ καλα. Εκτος αν καποιος μεσα στη σχολη απέφευγε ενα ειδος μαθημάτων (επιλογης ή τομέα).
Μολις πηρα αδεια ασκησης επαγγελματος ανοιξα κατευθειαν γραφειο μελετων-εγκαταστασεων. Αν βασιζομουν στο διπλωμα δε θα μπορουσα να ανταποκριθω σιγουρα. Απλα μονος μου ολα τα χρονια σπουδων ασχολιομουν και με το αντικειμενο του ΤΕΙ ως χομπυ (παρολο που πολλοι συναδελφοι μου το σνομπαρουν, κακως κατα τη γνωμη μου). Ηλεκτρονικες κατασκευες, εγκαταστασεις σε οικογενειακες μας κατοικιες, επισκευες σε οτιδηποτε τεχνολογικο κτλ.

Οι ηλεκτρονικοι απο πολυτεχνειο παντως (Κρητη) παλι ειναι εξειδικευμενη σχολη και δεν εχει ουδεμια σχεση με ηλεκτρολογικα. Σαν επαγγελματικα δικαιωματα οι ηλεκτρολογοι τους καλυπτουμε απολυτα. Ομως αν ηθελα κατι πολυ εξειδικευμενο στην ηλεκτρονικη και στους υπολογιστες θα συμβουλευομουν ηλεκτρονικο απο πολυτεχνειο διοτι εχει εμβαθυνει και εχει ασχοληθει πολυ περισσοτερο απο εμενα με αυτο το ζητημα.

+1000 και για να υπογραψει θελει τεβε !!! για να παρει την αδεια υπογραφεις