Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 51

Θέμα: Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ υπογράφει?

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Aγαπητέ Vegeta κάνεις λάθος στα 1 και 2 επειδή ίσως δεν έχεις δει πτυχία από ΤΕΙ.

    Τον τίτλο του μηχανικού μπορώ να σε βεβαιώσω πως τον φέρουν τουλάχιστον οι απόφοιτοι ΤΕΙ τμημάτων Πληροφορικής μια και ήταν το πρώτο μου πτυχίο (αυτό γράφει το πτυχίο, ούτε τεχνολόγοι, ούτε υπομηχανικοί, ούτε τίποτε άλλο) και όσο αφορά το 2 αναφέρονται όλοι οι απόφοιτοι ΤΕΙ του τομέα τεχνολογικών εφαρμογών ως "μηχανικοί τεχνολογικής εκπαίδευσης" ή "μηχανικοί τεχνολογικού τομέα ΑΕΙ" μια και με το νόμο 3549/2007 όλα τα ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαιδευσης ονομάζονται ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (Α.Ε.Ι).Τα Α.Ε.Ι έχουν δύο τομείς, τον Πανεπιστημιακό τομέα(Πανεπιστήμια) και τον Τεχνολογικό τομέα (Τ.Ε.Ι). Πιθανόν και σε άλλες σχολές να ισχύει το ίδιο αλλά δεν το γνωρίζω.

    Ο τίτλος του υπομηχανικού αναφέρεται αν θυμάμαι σε κάποιο νόμο του 1965 όπου γινόταν αναφορά σε τρεις βαθμίδες τεχνικής εκπαίδευσης και πλέον και μετά χρησιμοποιείται καταχρηστικά και ίσως εκ του πονηρού από κάποιους - ευτυχώς λίγους - για να μειώσει κάποιες κατηγορίες συναδέλφων.

    Πάντα φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση για αντιπαράθεση άλλωστε στην Ελλάδα στο ίδιο καζάνι βράζουμε όλοι μας ότι πτυχία και αν έχουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmj90
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    84

    Προεπιλογή

    να συμπληρώσω και εγώ πως από την ημερομηνία εισόδου μου στο ΤΕΙ, 9/2008 , και με την αλλαγή του σε Α.ΤΕΙ έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών, κατα κάποιο τρόπο προσπαθούνε να εξομοιώσουνε τις λειτουργίες των ΑΕΙ και επίσης έχω ακούσει πως το - πολυπόθητο - πτυχίο μας πλέον θα φέρει τον τίτλο Ηλεκτρονικός Μηχανικός. (για το τελευταίο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί ακούστηκε από συμφοιτητές και όχι από επίσημη ανακοίνωση)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ψάχνοντας ψύλλους στ' άχυρα..

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aγαπητέ Vegeta κάνεις λάθος στα 1 και 2 επειδή ίσως δεν έχεις δει πτυχία από ΤΕΙ.
    Ακριβως ετσι,και το δικο μου απο ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας,Ηλεκτρολογος Μηχανικος Τ.Ε γραφει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    με το νόμο 3549/2007 όλα τα ιδρύματα της τριτοβάθμιας εκπαιδευσης ονομάζονται ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα (Α.Ε.Ι).Τα Α.Ε.Ι έχουν δύο τομείς, τον Πανεπιστημιακό τομέα(Πανεπιστήμια) και τον Τεχνολογικό τομέα (Τ.Ε.Ι).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmj90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με την αλλαγή του σε Α.ΤΕΙ έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών, κατα κάποιο τρόπο προσπαθούνε να εξομοιώσουνε τις λειτουργίες των ΑΕΙ
    παιδια, αυτη η αλλάγη εχει γινει μονο στα χαρτια. εχετε δει καμια αλλαγη ουσιας;;; να σας πω ενα απλο παραδειγμα: καποιος τελειωνει ΤΕΙ ηλεκτρονικης ή ηλεκτρολογιας πριν απο αυτο τον νομο (π.χ. το 2000) και προσλαμβανεται στον ΟΤΕ ή ΔΕΗ αντιστοιχα. παιρνει μισθο ΤΕΙ. οταν εγινε ο νομος του αυξησαν τον μισθο και τον εκαναν ισο με καποιον που προσελαβαν την ιδια ημερομηνια με πτυχιο πολυτεχνειου;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τίτλος του υπομηχανικού αναφέρεται αν θυμάμαι σε κάποιο νόμο του 1965 όπου γινόταν αναφορά σε τρεις βαθμίδες τεχνικής εκπαίδευσης και πλέον και μετά χρησιμοποιείται καταχρηστικά και ίσως εκ του πονηρού από κάποιους - ευτυχώς λίγους - για να μειώσει κάποιες κατηγορίες συναδέλφων.
    δυστυχως ετσι ειναι. το ΤΕΕ ειναι παντοδυναμο και δεν αφηνει αλλους στην "πιτα" των δικων του επαγγελματικων δικαιωματων

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα φιλικά και χωρίς καμιά διάθεση για αντιπαράθεση
    αυτο εννοειται!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Vegeta
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeonios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον τίτλο του μηχανικού μπορώ να σε βεβαιώσω πως τον φέρουν τουλάχιστον οι απόφοιτοι ΤΕΙ τμημάτων Πληροφορικής μια και ήταν το πρώτο μου πτυχίο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmj90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ακούσει πως το - πολυπόθητο - πτυχίο μας πλέον θα φέρει τον τίτλο Ηλεκτρονικός Μηχανικός. (για το τελευταίο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί ακούστηκε από συμφοιτητές και όχι από επίσημη ανακοίνωση)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως ετσι,και το δικο μου απο ΤΕΙ Ηλεκτρολογιας,Ηλεκτρολογος Μηχανικος Τ.Ε γραφει..
    και κατι για αυτο... η καθε σχολη λεει οτι θελει και το γραφει πανω στο πτυχιο που δινει στους αποφοιτους της. στο πολυτεχνειο, επειδη ειναι 5 χρονια, στους αποφοιτους των τελευταιων χρονων, οταν τελειωνουν την ΗΜΜΥ το πτχυιο πανω λεει οτι εχει ισχυη και σαν master (πρωτο πτυχιο + master = πακετο). βεβαια κανενας δεν τους το αναγνωριζει ακομα. αλλα αυτοι πιεζουν και συνεχιζουν να το γραφουν. το ΤΕΕ ειναι παντοδυναμο σας ξαναλεω...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Τελικά με τι υπογραφές για ηλεκτρονικούς Τ.Ε. ξέρει κανείς τι παίζει????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Εχεις δίκιο σε όλα vegeta. Συμφωνώ απόλυτα με τα 2 τελευταία σου post απλά αναφέρθηκα στα των τίτλων και όχι στην ουσία που ανάφερες πολύ σωστά και πράγματι το ΤΕΕ είναι παντοδύναμο! Συγνώμη για το Offtopic!

    Ρώτησα φίλο ηλεκτρονικό ΤΕ για το θέμα μας πριν λίγο. Δεν έχει δικαίωμα υπογραφής σε ηλεκτρολογικά σχέδια είτε σπιτιού είτε βιομηχανίας. Τώρα αν τα υπογράψει, τα καταθέσει ο ενδιαφερόμενους και δουν τη σφραγίδα και δεν πουν τίποτε είναι άλλο θέμα(και ρίσκο).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Είχα αναφέρει και γω σε αντίστοιχο θέμα, την περίπτωσή μου στον χώρο που εργάζομαι. Η θέση μου είναι υπεύθυνος ηλεκτρονικής ηλεκτρολογικής συντήρησης, με πτυχίο ηλεκτρονικού ΤΕ. Όταν χρειάστηκε να κάνουμε συντήρηση στον υποσταθμό μας και ζήτησα την επανασύνδεση της παροχής από την ΔΕΗ,αρνήθηκαν να προβούν στην ενέργεια αυτή γιατί ήθελαν υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από μηχανικό του πολυτεχνείου. Έτσι και γω έτρεχα και δεν έφτανα εν μέσω ΣΚ να βρω κάποιον να βάλει υπογραφή. Απαράδεκτα πράγματα αλλά πραγματικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Απαράδεκτα πράγματα αλλά πραγματικά.
    Και ΝΟΜΙΜΑ εφόσον 'ο νόμος προβλέπει'!

    Ανωτέρα σχολή εργοδηγών > ΚΑΤΕΕ > ΤΕΙ > ΑΤΕΙ > ...
    ... 'συνάδελφοι να σας ενημερώσουμε, η αποχή αφορά τα επαγγελματικά μας δικαιώματα ....'
    197x > 198x > 199x > 200x > 201x > ...

    Θα ήθελα να ρωτήσω εαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ μπορεί (έχει το δικαίωμα) να υπογράψει ηλεκτρολογική μελέτη σπιτιού?

    OXI

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ρωτήσω εαν Ηλεκτρονικός Μηχανικός ΤΕΙ μπορεί (έχει το δικαίωμα) να υπογράψει ηλεκτρολογική μελέτη σπιτιού?

    OXI
    Λογικο δεν ειναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-15, 01:59
  2. Ηλεκτρονικός Μηχανικός Τ.Ε.
    By ssstauros in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 18:14
  3. Πρακτική Ηλεκτρονικός Μηχανικός
    By RulerL0rd in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 12:17
  4. Ηλεκτρονικός μηχανικός σε Πλοία .
    By NBA in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 21:29
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-10, 16:08

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας