Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: ΠΟΜΠΟΣ FM

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Terikan
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή ΠΟΜΠΟΣ FM

    Γεια σας παιδια, θελω να κατασκευασω ενα κυκλωμα πομπου fm το οποιο το θελω πιο πολυ για παρακολουθηση! δηλαδη περιπου τις ταξης του 0,5 w να ειναι!!! μπορει κανεις να μου στειλει το κυκλωμα...? Α! και αν γινεται στο κυκλωμα να μην υπαρχει πηνιο (να γινεται δηλαδη αλλιως η ταλαντωση) γιατι αυτα τα πηνια μπελας ειναι!!!! οποιος εχει κανα κυκλωμα ... ας βοηθησει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Απο που να αρχισω....? Απο το οτι θες να το χρησιμοποιησεις για υποπτη (αν οχι παρανομη) εργασια? απο το οτι δεν θελεις να εχει πυνια στη κατασκευη του ή απο το οτι θες και να στο στειλουμε ?
    παρε απο το ebay καλυτερα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Terikan
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    στειλε μου οτι εχεις... για πειραματικους σκοπους το θελω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Tί είδους "πειραματικούς σκοπούς" εξυπηρετεί ένα κύκλωμα πομπού FM "για παρακολούθηση", το οποίο θέλουμε να μας το στείλουν έτοιμο και το οποίο να μη χρησιμοποιεί ...πηνίο, γιατί "τα πηνία μπελάς είναι"; Εκτός αν οι πειραματισμοί δεν αφορούν το ηλεκτρονικό μέρος, αλλά την χρήση, που φυσικά ξεφεύγει από τους σκοπούς αυτού του σάιτ. Υπάρχουν στο εμπόριο έτοιμες συσκευές για τέτοιους σκοπούς (πάντα με ευθύνη του χρήστη).
    Τώρα θα μου πεις οι πομποί, λίνεαρ κλπ. που συζητούνται εδώ είναι μόνο για πειραματισμό και εκπαίδευση στο ηλεκτρονικό μέρος;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 05-06-09 στις 12:38

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    +1000.......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Γαληνίτης;..........Τώρα θα μου πεις οι πομποί, λίνεαρ κλπ. που συζητούνται εδώ είναι μόνο για πειραματισμό και εκπαίδευση στο ηλεκτρονικό μέρος;[/QUOTE]

    Κώστα , επετρεψε μου να διαφωνησω εν μερει με την αποψη σου , και το αναλυω........ , αν και πτυχιουχος ηλεκτρονικος ,δεν ασχοληθηκα ποτε καθαρα επαγγελματικα και δεν διαβασα παρα ελαχιστα για να εμβαθυνω τις γνωσεις μου.Δεν το κρυβω οτι εγινα μαντραχαλος και δεν γνωριζα πρακτικα βασικες αρχες ηλεκτρονικων-επικοινωνιων , ουτε τωρα βεβαια εγινα εξπερτ ......αλλά , μεσα απο το σαιτ εκανα καταπληκτικη προοδο , οσα δεν εμαθα σε 30 χρονια , τα εμαθα σε 5 , η πλειοψηφια των χρηστων εδω μεσα , οπως κι εγω πιστευω οτι δεν ασχολουνται επαγγελματικα με τα ηλεκτρονικα (αλλη ειναι η εργασια τους) αλλα το χομπι.....χομπι , και προσφερουν τις γνωσεις τους οσο μπορει ο καθενας οταν χρειαστει (οπως κι εγω), και επισης δεν καιγονται να κατασκευασουν εναν πομπο-λινεαρ κλπ για να γινουν πειρατες και να ξημεροβραδυαζονται κανοντας εκπομπες κι αφιερωσεις , πανε αυτα τελειωσανε.
    Ειναι η ψωρα της κατασκευης που κανει ολη την ιστορια , η αναζητηση του καλυτερου-μεγαλυτερου-πιο συγχρονου κλπ , μετα ολα μπαινουν στο ντουλαπι ......... αντε λες το φτιαξαμε κι αυτο ........τωρα ? τι κανουμε ? παμε γι αλλα.
    Ειναι οπως η διαδικασια του φλερτ , οταν επιτευχθει ο στοχος νιωθεις παλι ενα κενο , η προεργασια , το κυνηγι , η αναμονη ηταν ολα τα λεφτα , μετα βαρεμαρα και νοσταλγια παλι για κυνηγι.
    Αυτο γινεται και τωρα , αυτη ειναι η ζωη , το λινεαρ ,η κεραια , ο πομπος , το κυμηγι της τελειας κατασκευης , σχεδον παντα με αποτερο σκοπο το τιποτα απο πλευρας χρησιμοποιησης της συσκευης , αλλα σου μενει η ''προεργασια-διαδικασια-τα σχεδια , τα ονειρα , το πως , τι , που'' , ε ? τι λες ? , τελικα οι καλοκαιρινες διακοπες ηταν το καλυτερο ή η αναμονη αυτων ?
    Πιστευω οτι θα συμφωνησεις με ολα τα παραπανω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jeik : 08-06-09 στις 03:25
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη beymakias
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περαμα
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    και εγω παντος συμφωνο με ολα τα παραπανω!!!εχεις απολυτο δικιο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα , επετρεψε μου να διαφωνησω εν μερει με την αποψη σου , και το αναλυω........Πιστευω οτι θα συμφωνησεις με ολα τα παραπανω.
    Φίλε Δημήτρη, σε ευχαριστώ για το ευγενικό και αναλυτικό σου σχόλιο. Το ότι διαφωνείς "εν μέρει", προφανώς υποδηλώνει και ότι ...συμφωνείς εν μέρει .
    Το (ρητορικό) ερώτημά μου ήταν αν όλοι οι συζητούμενοι εδώ πομποί, λίνεαρ κλπ. προορίζονται πάντοτε μόνο για πειραματική και εκπαιδευτική χρήση.
    Και χαίρομαι που διαχωρίζεις αυτή τη -"θεμιτή" ας την πούμε- χρήση από τη ραδιοπειρατεία, τις εκπομπές και τις αφιερώσεις.
    Χαίρομαι ιδιαίτερα που, αν και πτυχιούχος ηλεκτρονικός, δεν υποτιμάς αλλά αντίθετα αναγνωρίζεις την αξία της αυτοεκπαίδευσης μέσα από το χόμπυ.
    Σαν μη ηλεκτρονικός, ό,τι έμαθα και μαθαίνω μια ολόκληρη ζωή το οφείλω όχι σε σπουδές, αλλά σε διάβασμα βιβλίων και περιοδικών, πειραματιισμούς κ.λ.π. Και βέβαια έχω περάσει αναγκαστικά από πειραματισμούς και αναζητήσεις σε μη ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, την εποχή που ο ραδιοερασιτεχνισμός ήταν στη χώρα μας για τους περισσότερους από εμάς άπιαστο και απραγματοποίητο όνειρο.
    Συμφωνώ λοιπόν και εγώ μαζί σου, (φυσικά ..."εν μέρει").

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Δημήτρη, σε ευχαριστώ για το ευγενικό και αναλυτικό σου σχόλιο. Το ότι διαφωνείς "εν μέρει", προφανώς υποδηλώνει και ότι ...συμφωνείς εν μέρει .
    Το (ρητορικό) ερώτημά μου ήταν αν όλοι οι συζητούμενοι εδώ πομποί, λίνεαρ κλπ. προορίζονται πάντοτε μόνο για πειραματική και εκπαιδευτική χρήση.
    Και χαίρομαι που διαχωρίζεις αυτή τη -"θεμιτή" ας την πούμε- χρήση από τη ραδιοπειρατεία, τις εκπομπές και τις αφιερώσεις.
    Χαίρομαι ιδιαίτερα που, αν και πτυχιούχος ηλεκτρονικός, δεν υποτιμάς αλλά αντίθετα αναγνωρίζεις την αξία της αυτοεκπαίδευσης μέσα από το χόμπυ.
    Σαν μη ηλεκτρονικός, ό,τι έμαθα και μαθαίνω μια ολόκληρη ζωή το οφείλω όχι σε σπουδές, αλλά σε διάβασμα βιβλίων και περιοδικών, πειραματιισμούς κ.λ.π. Και βέβαια έχω περάσει αναγκαστικά από πειραματισμούς και αναζητήσεις σε μη ραδιοερασιτεχνικές συχνότητες, την εποχή που ο ραδιοερασιτεχνισμός ήταν στη χώρα μας για τους περισσότερους από εμάς άπιαστο και απραγματοποίητο όνειρο.
    Συμφωνώ λοιπόν και εγώ μαζί σου, (φυσικά ..."εν μέρει").
    Nα 'σαι καλα.Το πιο υγιες ειναι αυτο ακριβως , η συμφωνια ''εν μερει'' , η μοναδικοτητα του καθε ατομου δεν επιτρεπει πολλες φορες την πληρη συμφωνια.
    Παντως , αν τα παρουμε ολα τοις μετρητοις εγω προσωπικα θα προτιμουσα ενα ατομο που παρανομει οταν εκπεμπει σε μπαντα χωρις αδεια (αλλα χωρις να παρακωλυει επικοινωνιες) , απο καποιον που διπλοπαρκαρει-οδηγει μεθυσμενος-κλεβει-εξαπατει κλπ κλπ, η διαφορα της σοβαροτητας της παρανομιας για μενα ειναι συντριπτικη.
    Απο κει και περα οντως υπαρχει και η ''αλλη'' οψη στο θεμα οσον αφορα τον ορθο τροπο χρησιμοποιησης της κατασκευης , αλλα τι να γινει , ολα μεσα ειναι .

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι η ψωρα της κατασκευης που κανει ολη την ιστορια , η αναζητηση του καλυτερου-μεγαλυτερου-πιο συγχρονου κλπ , μετα ολα μπαινουν στο ντουλαπι ......... αντε λες το φτιαξαμε κι αυτο ........τωρα ? τι κανουμε ? παμε γι αλλα.
    Ειναι οπως η διαδικασια του φλερτ , οταν επιτευχθει ο στοχος νιωθεις παλι ενα κενο , η προεργασια , το κυνηγι , η αναμονη ηταν ολα τα λεφτα , μετα βαρεμαρα και νοσταλγια παλι για κυνηγι.
    Αυτο γινεται και τωρα , αυτη ειναι η ζωη , το λινεαρ ,η κεραια , ο πομπος , το κυμηγι της τελειας κατασκευης , σχεδον παντα με αποτερο σκοπο το τιποτα απο πλευρας χρησιμοποιησης της συσκευης , αλλα σου μενει η ''προεργασια-διαδικασια-τα σχεδια , τα ονειρα , το πως , τι , που'' , ε ? τι λες ? , τελικα οι καλοκαιρινες διακοπες ηταν το καλυτερο ή η αναμονη αυτων ?
    Πιστευω οτι θα συμφωνησεις με ολα τα παραπανω.
    Βρέ συ jeik,καθρέφτη του εαυτού μου.
    Δεν σκεύτηκες ποτέ να γίνεις ραδιοερασιτέχνης ???
    Να παίζεις με αλληθηνούς πομποδέκτες,να να φτιάχνεις τις κατασκευές σου, τις κεραίες σου και να ξεφύγεις από τις παιδικές συνήθειες??
    Και αν το σκεύτηκες τι σε κράτησε μακριά απ αυτό???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπος ΑΜ
    By Νικος Αλ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-14, 09:50
  2. Πομπος fm 0,5 W
    By fkdpbpar in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 17:10
  3. ΠΟΜΠΟΣ TV
    By jimarass in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-10, 09:07
  4. πομπος FM 0,5
    By joke in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-07, 19:57
  5. ΠΟΜΠΟΣ FM 2W.......!!!!!
    By kalitexnis in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-06, 18:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας