Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: ελεκτης 1-10V

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    χθες παρελαβα το arduino μου (το αγορασα για αλλο λογο αλλα λεω να το δοκιμασω και στο συγκεκριμενο θεμα λιγο)
    πηρα την εκδοση freeduino, ειναι συμβατο, βασικα ειναι σχεδον το ιδιο, με τo Diecimila
    μεχρι στιγμης δεν εχω breadboard για να δοκιμασω μερικες απο τις βασικες δυνατοτητες του αλλα αυτο που μπορω να πω ειναι οτι ανεβαζεις το προγραμμα που εγραψες μεσω της usb θυρας, ειναι πολυ βολικο αυτο, τροφοδοσια και προγραμματισμος μεσω της usb

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Η θυρα usb που βλεπεις δεν εχει σχεση με τον προγραμματισμο απο τον υπολογιστη αλλα ειναι μια VCP (virtual common port) με το πολυ γνωστο FT232 που απλα κανει τον μικροεπεξεργαστη σου να επικοινωνει μεσω USB με τον υπολογιστη αλλα σαν κανονικη σειριακη επικοινωνια.
    Ο προγραματισμος του επεξεργαστη του arduino γινεται μεσω του ICSP βυσματος και μαλιστα με το πρωτοκολο του STK500 αν εγκαταστησεις το software του arduino. Οποτε το μονο χρησιμο για την εφαρμογη σου πανω σε αυτη την πλακετα ειναι ο ....επεξεργαστης. Αρα ειναι εντελως αχρηστο το arduino για την εφαρμογη σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    orck εισαι σιγουρος για τον προγραμματισμο μεσω usb. Το εχεις δοκιμασει;
    Εγω την απαντηση μου σου την ειχα δωσει βλεποντας το σχηματικο διαγραμμα του Diecimila.
    Αν πραγματικα συμβαινει αυτο που λες ειναι πραγματικα ενδιαφερον για μενα να μου πει καποιος πως γινεται να προγραμματιστει AVR μονο μεσω των RxD και ΤxD.
    Σε ολες τις δικες μου εφαρμογες που σχεδιαζω χρησιμοποιω το FT232 και το ξερω αρκετα καλα τι κανει, αλλα αυτο που γραφεις για προγραμματισμο του AVR μεσω του FT232 με εχει "κολλησει".

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    ναι ειμαι σιγουρος
    ανεβασα στον ελεκτη ενα βασικο προγραμμα που αναβοσβηνει ενα LED στο πιν 13 ο χρονος ειναι 1" αναμενο 1" κλειστο (στο πλακετακι μου εχει ενσωματωμενο το LED στο πιν 13 με αντισταση, οποτε δεν συνδεσα απολυτος τιποτα)
    μεσα απο το προγραμμα που κατεβαζεις απο την σελιδα εκανα upload, αναβοσβησαν τα Rx, Tx και μετα απο λιγο το LED αναβοσβησε ακριβως οπως λεει ο προγραμματισμος του, αλλαξα τις τιμες στo delay και το LED ακολουθησε τις αλλαγες μου
    δεν ξερω εαν γνωριζεις οτι ο ελεκτης εχει περασμενο μεσα bootloader (φανταζομαι οτι αυτο ειναι καποιος βασικος κωδικας για επικοινωνια με τον εξω κοσμο για να παρει το προγραμμα του) ισως αυτο να εχει σχεση

    UPDATE, δεν το πιστευω βρηκα αρθρο στην wikipedia και μαλιστα στα Ελληνικα http://el.wikipedia.org/wiki/Arduino

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. τροφοδοτικο με εξοδο 0 - 20 mA η 0 - 10v
    By BANDIT in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-14, 16:06
  2. ελεκτης pwm για λαμπα αυτοκινητου
    By kapazo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 22:39
  3. 0-10V ΣΕ PWM
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 12:31
  4. RTC (ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ) ΣΕ 0-10V
    By GALIATSATOS THEO in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 10:53

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας