Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: ελεκτης 1-10V

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή ελεκτης 1-10V

    δεν ξερω ποσοι γνωριζεται οτι για τις λαμπες φθοριου υπαρχουν ballast που μπορουν να κανουν dim μια η και δυο λαμπες φθοριου
    ο πιο διαδεδομενος τυπος ειναι ο 1-10V



    υπαρχει μια εισοδο στο κυκλωμα, ακροδεκτες 6 και 7, που αναλογα την ταση ρυθμιζει γραμμικα (η σχεδον γραμμικα) της φωτεινοτητα της λαμπας

    θα ηθελα να ειχα ενα κυκλωμα που να μπορει αυτοματα να κανει αυτην την αυξομειωση με προκαθορισμενα απο εμενα σημεια
    θα ηθελα να ειναι 15 ωρες κλειστο εντελος (δηλαδη 1V) και μετα για 1 ωρα να φτασει σταδιακα μεχτι το 100% (δηλαδη 10V) μετα απο 5 ωρες παραμονης στο 100% να αρχισει το σβησιμο που θα διαρκει παλι μια ωρα μεχρι το τελικο 0%, αυτος ο κυκλος να επαναλαμβανεται ανα 24ωρο



    δηλαδη θελω ενα κυκλωμα που να εχω ελεγχο της τασης εξοδου
    θα ηθελα να βγει με τον πιο απλο τροπο με μικροεπεξεργαστη και κατα προτιμηση και υποδοχη usb για ελεγχο και ρυθμισεις απο τον υπολογιστη, πχ να αλλαξω το προγραμμα, να ξεκινησω αργοτερα η νωριτερα τον κυκλο κλπ, δεν θα ηθελα να υπαρχει αναγκη για συνεχης συνδεση με τον υπολογιστη

    παμε τωρα στα ασχημα
    ειμαι παντελως ασχετος, δεν εχω φτιαξει ποτε μου κατι με μικροεπεξεργαστες

    εχω δει το arduino, με ενδιαφερει εαν θα μπορεσω να εχω ετοιμη την πλακετα και να μην χρειαστω να φτιαξω κατι αλλο απο πλευρας hardware
    τις αποψεις σας παρακαλω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orck : 05-06-09 στις 17:56 Αιτία: προσθηκη σχεδιαγραμματος

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chs
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    αυτο που θελω να σου πω εγω ειναι οτι και στο 1 βολτ οι λαμπες δεν σβινουν τελιος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    ναι το γνωριζω, ο κατασκευαστης βεβαια ισχυριζεται οτι το τερμα σβηστο θα ειναι στο 1%
    πρακτικα δεν το εχω δει ποτε μου αυτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη HFProject
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Και με την διαφορά ώρας τι θα κάνεις;

    Η ώρα που θα ανάβει, έτσι όπως λες, θα είναι πάντα η ίδια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    To project που περιγραφεις μου φαινεται οτι ειναι πολυ δυσκολο να υλοποιηθει απο καποιον που ειναι παντελως ασχετος με τους μικροεπεξεργαστες. Μπορω να σου πω τι θα εκανα εγω για αυτο το project που μπορει να σε βοηθησει για να αρχισεις απο καπου.
    α) Απορριπτω εντελως την λυση συνδεσης με υπολογιστη γιατι θα πρεπει να δημιουργησεις και software για τον υπολογιστη. Τις πολυ απλες ρυθμισεις που χρειαζεται να κανεις μπορεις να τις βλεπεις και σε ενα απλο display 16Χ2 και να τις κανεις με τεσσερα-πεντε απλα μπουτον.
    β) Επιλεγω ενα μικροεπεξεργαστη μικρο (π.χ. Atmega8 (εγω δουλευω μονο AVR)).
    γ) Χρειαζομαι ενα DAC (π.χ.MPC4921) για να συνδεσω τον μικροεπεξεργαστη με το ballast.
    δ) Χρειαζομαι ενα Real Time Clock για να μπορω να εχω σε 24ωρη βαση ελεγχο της καταστασης του μικροεπεξεργαστη μου.
    Δες και στο link για να καταλαβεις τι εννοω: http://www.mikroe.com/en/tools/rtc/
    ε) Γραφω το προγραμμα για τον μικροεπεξεργαστη που εχω επιλεξει που ειναι και η ποιο σημαντικη και δυσκολη δουλεια μεχρι που να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω απολυτως κανενα λαθος.
    στ) Σχεδιαζω πλακετα, βγαζω δοκιμαστικο, ελεγχω για λαθη και ειμαι ετοιμος !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    HFProject, δεν με ενδιαφερει η διαφορα ωρας, εγω θελω σταθερη λειτουργια ολο τον χρονο, εαν προκυψει καποια αλλαγη γιαυτο ειναι ο μικροεπεξεργαστης να αλλαξουμε το προγραμμα

    mariosm, σε ευχαριστω για τον κοπο σου να γραψεις ολα αυτα
    εαν εχεις διαθεση και λιγο χρονο ριξε μια ματια εδω η στον κλωνο εδω
    ειναι ετοιμη πλακετα με μικροεπεξεργαστη επανω, θυρα usb για επικοινωνια με τον υπολογιστη και περιβαλλον για αναπτυξη κωδικα
    εαν καταλαβαινω καλα απο αυτα που μου λες ουσιαστικα το προγραμμα θα βγαζει (στα 8 πιν εξοδου) ενα ψηφιακο σημα που βαθμιαια θα αυξανεται, αυτο θα το στειλω σε ενα dac το οποιο θα το μετατρεπει σε ταση, σωστα; (εχεις καποιο link για data sheet για το MPC4921;)
    το rtc ειναι απολυτος απαραιτητο; υπαρχει καποιος τροπος να συνδεσω απλα μια μπαταρια σε καποιο σημειο ωστε να με καλυψει σε περιπτωση διακοπης ρευματος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Φιλε orck

    Βλεπω οτι αναφερεσαι στο arduino και θα προσπαθησω να σου πω μερικα πραγματα σχετικα με αυτο και την κατασκευη που θελεις να κανεις.
    1) Η θυρα usb που βλεπεις δεν εχει σχεση με τον προγραμματισμο απο τον υπολογιστη αλλα ειναι μια VCP (virtual common port) με το πολυ γνωστο FT232 που απλα κανει τον μικροεπεξεργαστη σου να επικοινωνει μεσω USB με τον υπολογιστη αλλα σαν κανονικη σειριακη επικοινωνια.
    Ο προγραματισμος του επεξεργαστη του arduino γινεται μεσω του ICSP βυσματος και μαλιστα με το πρωτοκολο του STK500 αν εγκαταστησεις το software του arduino. Οποτε το μονο χρησιμο για την εφαρμογη σου πανω σε αυτη την πλακετα ειναι ο ....επεξεργαστης. Αρα ειναι εντελως αχρηστο το arduino για την εφαρμογη σου.
    2) Για το DAC σωστα το καταλαβες αλλα μην "κολλας" στο MPC4921. Απλα το ανεφερα για να καταλαβεις τι ειναι, αλλα καλυτερα να χρησιμοποιησεις DAC0800 (http://www.national.com/mpf/DA/DAC0800.html) γιατι το MPC4921 ειναι 12bit και μαλιστα σειριακο. Αυτο κανει ακομα ποιο δυσκολο τον "χειρισμο" του απο τον επεξεργαστη σου.
    Μπορεις ακομα να κανεις και το γνωστο R/2R DAC (http://www.allaboutcircuits.com/vol_4/chpt_13/3.html) αφου δεν χρειαζεσαι πολυ μεγαλη ακριβεια αλλα δεν θα φαινεται πολυ "επαγγελματικο".
    3)To rtc ειναι απαραιτητο αναλογα με το ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο που θελεις να κανεις. Αν το κανεις απλα για hobby μπορει και να μη χρειαζεται αλλα διαφορετικα ειναι απαραιτητο. Αν δεν το βαλεις πρεπει να εξασφαλισεις αδιακοπη τροφοδοσια στον επεξεργαστη σου που ειναι απιθανο να γινει με μια μπαταρια λιθιου πανω στην πλακετα. Με τη χρηση ομως rtc εχεις απεριοριστες δυνατοτητες π.χ. να το προγραματισεις να μη δουλευει τα Σαββατοκυριακα.

    Ελπιζω να σου εκανα την ....αρχη για να σκευτεις τι θελεις να κανεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. τροφοδοτικο με εξοδο 0 - 20 mA η 0 - 10v
    By BANDIT in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-14, 16:06
  2. ελεκτης pwm για λαμπα αυτοκινητου
    By kapazo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 22:39
  3. 0-10V ΣΕ PWM
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 12:31
  4. RTC (ΑΙΣΘΗΤΗΡΙΟ) ΣΕ 0-10V
    By GALIATSATOS THEO in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-10, 10:53

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας