Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Σύνδεση του DS18S20 σε Basic stamp 2

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Exclamation Σύνδεση του DS18S20 σε Basic stamp 2

    Παιδια μηπως μπορειτε να με βοηθησετε να κανω το DS18S20 να μιλησει στο BS2? Ψαχνω εδω και ωρα στο google, αλλα δεν βρισκω τιποτα! Ηθελα να φτιαξω ενα data logging συστημα που να κααγραφει θερμοκρασιες απο ενα δικτυο εσθητηρων DS18S20 και να τις μεταφερει ως δεδομενα στο Basic stamp 2. Αν καποιος γνωριζει απο προγραμματισμο του bs2 ή βρει καποιο κωδικα που να βοηθαει, παρακαλω καντε το ποστ εδω!

    Ευχαριστω εκ των πρωτερων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Γεια σου Ανδρέα,

    Πρέπει πρώτα να καταλάβεις πως δουλεύει το OneWire Protocol που μιλάει ο DS18S20. Κοίταξε λίγο εδώ
    DS18S20 Protocol

    Αντί να βρεις έτοιμο κώδικα, καλύτερα γράψε τον δικό σου για να το κατανοήσεις. Ότι θες ρώτα εδώ και θα σε βοηθήσουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electroman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου Ανδρέα,

    Πρέπει πρώτα να καταλάβεις πως δουλεύει το OneWire Protocol που μιλάει ο DS18S20. Κοίταξε λίγο εδώ
    DS18S20 Protocol

    Αντί να βρεις έτοιμο κώδικα, καλύτερα γράψε τον δικό σου για να το κατανοήσεις. Ότι θες ρώτα εδώ και θα σε βοηθήσουμε.
    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Το πως επικοινωνουν συσκευες με το πρωτοκολο ενος καλωδιου το εχω καταλαβει (διαβαζωντας τη σελιδα που μου επισυναψες). Το θεμα ειναι οτι απο το γρηγορο ψαξιμο στο google που εκανα πριν, ειδα καπου οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις ενα ενδιαμεσο τσιπ λεει, που μεταφραζει τα σηματα της γραμμης ενος καλωδιου σε σειριακα (μεταφραζει τη μια γραμμη σε Tx και Rx ή κατι τετοιο) προκειμενου να μιλησει το 18s20 στο bs2, και αυτο ομολογουμενως με μπερδεψε λιγο... Ασε που δεν εχω και πολυ εμπειρια σε προγραμματισμο σε PBasic... Αυτο που χρειαζομαι ειναι καποιος sample code ισως, πολυ βασικος, και μετα θα κατσω να τον τροποποιησω για να τον χρησιμοποιησω στο projct μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Το τσιπ που λες υποθέτω ότι χρειάζεται επειδή το bs2 δεν υποστηρίζει το onewire με hardware, οπότε το μετατρέπει σε serial protocol που μπορείς να το χειριστείς με το hardware του bs2.

    Άλλη επιλογή που έχεις είναι να μελετήσεις με προσοχή το onewire protocol και να γράψεις δικές σου functions που να χειρίζονται την ανταλλαγή πληροφοριών. Αυτό έκανα και εγώ πιο παλιά όταν έπιασα τον DS1820 για πρώτη φορά! Είναι δύσκολο στην αρχή και ειδικά αν δεν έχεις oscilloscope και τέτοια. Αλλά είναι ωραία εμπειρία!

    Η άλλη επιλογή που έχεις είναι αν το υποστηρίζει ο compiler που γράφεις. Είναι πολύ εύκολο!

    Ελπίζω να σε βοήθησα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electroman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τσιπ που λες υποθέτω ότι χρειάζεται επειδή το bs2 δεν υποστηρίζει το onewire με hardware, οπότε το μετατρέπει σε serial protocol που μπορείς να το χειριστείς με το hardware του bs2.

    Άλλη επιλογή που έχεις είναι να μελετήσεις με προσοχή το onewire protocol και να γράψεις δικές σου functions που να χειρίζονται την ανταλλαγή πληροφοριών. Αυτό έκανα και εγώ πιο παλιά όταν έπιασα τον DS1820 για πρώτη φορά! Είναι δύσκολο στην αρχή και ειδικά αν δεν έχεις oscilloscope και τέτοια. Αλλά είναι ωραία εμπειρία!

    Η άλλη επιλογή που έχεις είναι αν το υποστηρίζει ο compiler που γράφεις. Είναι πολύ εύκολο!

    Ελπίζω να σε βοήθησα!
    Δυστυχως ο compiler που γραφω ειναι ο Basic Stamp Editor και δεν το υποστηριζει... Ευχαριστω για τη βοηθεια παντως! Α! και αν πετυχεις κανενα source code πουθενα, στειλτο μου! θα το εκτιμουσα πολυ! Και οποιος αλλος διαβασει αυτο το τοπικ και μπορει να βοηθησει, καθε βοηθεια ειναι αυπροσδεκτη!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση 3ων ρελε ισχυος
    By jakektm in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 14:52
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-13, 02:59
  3. Basic Stamp ή Pic
    By Dragonblades in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-09, 22:55
  4. Σος (σύνδεση σε εγκέφαλο αυτοκινήτου)
    By freelander in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-09, 17:20
  5. Βοηθεια για προγραματισμο Basic stamp (BS2)
    By sv9cvk in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-06, 12:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας