Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Ιδεες για θεμα πτυχιακης εργασιας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dbsjro
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    384

    Προεπιλογή Ιδεες για θεμα πτυχιακης εργασιας

    Χαιρετω τους παντες
    Εδω και αρκετο καιρο ψαχνω θεμα πτυχιακης. Θελω να βρω κατι δικο μου που να μου αρεσει.
    Θελω κατι οπως πχ ενα ρομποτακι (που θα κανω δικο μ) κ να το μετακινω μεσω υπολογιστη(αλλα τι χρησιμοτητα να εχει κατι τετοιο?).
    Βασικα οτι σας ερθει δν με πειραζει κ ασχετο κ ακυρο ολες οι ιδεες ειναι δεκτες


    0 Not allowed! Not allowed!
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Πριν κάμποσο καιρό έψαχνα και εγώ και τελικά κατέληξα στον πομπό DVB-S! Βρες κάτι που να σου αρέσει πάνω απ όλα για να μην αγανακτήσεις να το φέρεις εις πέρας!

    Αφού λες για ρομποτάκια δοκίμασε να κάνεις κάτι με αναγνώριση εικόνας από μια κάμερα και κίνηση πχ πάνω σε μια γραμμή! Το ρομπότ δεν είναι ανάγκη να είναι με πόδια κλπ μπορεί να ναι κάτι πιο απλό με ρόδες! Μπορείς επίσης, αφού σε ενδιαφέρει και η χρησιμότητα, να παίξεις με πράγματα στο σπίτι! Να ελέγχεις δηλαδή ότι μπορείς μέσα στο σπίτι από μια κεντρική μονάδα!

    Ψάξτο αρκετά πριν καταλήξεις πάντως!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Βάλε κάτω τι ξέρεις και τι θέλεις να κάνεις. Αν κάτι δεν το ξέρεις ή δεν το θέλεις, μήν το ξεκινήσεις, γιατί δεν πρόκειται να το τελειώσεις. Δεν αποκλείω το γεγονός να κάτσεις να μάθεις πέντε πράγματα απο την πτυχιακή σου, αλλά αν στα τουλάχιστον 3-4 χρόνια που είσαι στην σχολή δεν τα έμαθες, θα τα μάθεις τώρα?

    Πες μας τι σχολή είσαι, με τι σου αρέσει να ασχολείσαι, τι θεωρείς το φόρτε σου στα ηλεκτρονικά, και θα βρούμε κάτι. Αλλιώς υπάρχει και η λύση του Ντοκυμαντέρ.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη siolosni
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Εγώ τώρα γράφω πάνω στο DVB-T. Σε ποια σχολή είσαι; Έχεις πάρει κατεύθυνση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο μορφωμένος διαφέρει από τον αμόρφωτο όσο ο ζωντανός από τον νεκρό.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dbsjro
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    384

    Προεπιλογή

    Eυχαριστω τα παιδια για τις απαντησεις τους
    Ηλεκτρονικος ειμαι (θεσ/νικη)
    Ρομποτακι πανω σε γραμμη? Ολοι το ιδιο κανουν
    Κ γω σκεφτηκα τις ροδες κ ισως εκει καταληξω εντελει(αν καταληξω βεβαια σε ευκολο θεμα θα δω τι παιζει κ με εξαποδα)

    Ντοκυμαντερ?ΠΟΤΕ!!
    Φορτε ε?Πιστευω αναλογικα ηλεκτρονικα κ προγραμματισμος
    Το επιπεδο μου ειναι ενος φοιτητη 7,5-8 Μ.Ο. ,γνωσεις σχολης. Εκτος απο αυτο οτι μαθαινω εδω μεσα
    Κ δυσκολο να ειναι δν με πειραζει καθολου,αντιθετως θα ελεγα

    0 Not allowed! Not allowed!
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dbsjro
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    384

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από siolosni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πάρει κατεύθυνση;
    Δν νομιζω να υπαρχει κατευθυνση στη σχολη μου εκτος αν εννοεις τα μαθηματα επιλογης/υποχρεωτικα αλλα κ παλι δν βγαζεις ακρη απο αυτα γιατι δν ειναι σχετικα μεταξυ τους

    0 Not allowed! Not allowed!
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη siolosni
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Ναι πλέων έχουν γίνει έτσι. Εγώ έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε τηλεπικοινωνιακά ή βιομηχανικά…

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο μορφωμένος διαφέρει από τον αμόρφωτο όσο ο ζωντανός από τον νεκρό.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dbsjro
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    384

    Προεπιλογή

    Μηπως ηρθε σε κανεναν καμια ιδεα?


    0 Not allowed! Not allowed!
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη VaGyver
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Καταρχήν και εγώ το ίδιο έχω τελειώσει αλλά πλέον το βλέπω διαφορετικά (λόγω ηλικίας).

    Θα σου προτεινα λοιπόν (εντελώς φιλικά) σαν γενικότερη ίδέα:
    α) να κάνεις κάτι που ΚΥΡΙΩΣ πιστεύεις ότι μπορείς να το ολοκληρώσεις σε συγκεκριμένο χρόνο και ΟΝΤΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις και ας μην είναι και το super project.
    b) και αυτό να είνα κάτι που να σου αρέσει και προσωπικά (όχι π.χ. στον καθηγητή σου μόνο).


    Και δικαιολογώ:
    για το α, ξέρω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιοι αναλάβανε κάτι πολύ ωραίο αλλά πολύ δύσκολο κ μεγάλο και τελικά ταλαιπωρηθήκανε επειδή π.χ. δεν μπορούσανε να το τελειώσουνε ή χρειαζόνταν το πτυχίο για να υποβάλουν βιογραφικό σε εταιρεία ή σε διαγωνισμό ασεπ και δεν το είχαν και χάσαν ευκαιρίες.
    Εξάλλου το σημαντικό είναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Για αυτό σπουδάζεις.

    για το β, πιστεύω ότι πιο σημαντικό είναι να σου αρέσει εσένα το θεμα από το να φτιάξεις κάτι που να π.χ. πιστεύεις ότι είναι χρήσιμο ή πρωτοποριακό. Αν σου αρέσει πραγματικά, τότε να δεις που θα το πάρεις σοβαρά.

    Για παράδειγμα εγώ, όταν έπρεπε να διαλέξω και εγώ το ίδιο, με έτρωγε να κάνω κάτι super αλλά δεν παρασύρθηκα και έκανα ότι σου προτείνω.
    Αν τώρα, έχεις τρόπο να αξιολογηθεί η πτυχιακή σου (π.χ. σε κάποια εταιρεία) τότε αλλαζει.
    Βγαίνοντας μετά στην αγορά εργασίας, είδα ότι από καθόλου ως ελάχιστο έχει σημασία τι έκανες. Πιο σημαντικό είναι η πρακτική πιστεύω.


    Για να μιλάμε και πιο πρακτικά, πρέπει να μας πεις τι εμπειρία, γνώσεις έχεις ήδη, που ασχολήθηκες μόνος σου, εκτός της σχολής.
    Αν π.χ. γράφεις κώδικα για microcontroller, αν φτιάχνες κατασκευές.

    Για να προτείνω κάτι και με αυτά που έχεις πει μέχρι τώρα, για ρομποτ μπορείς π.χ. να φτιάξεις ένα μηχανικό χέρι με servos τα οποία θα χειρίζονται είτε από κονσόλα με microcontroller και χειριστήρια π.χ. ποτενσιόμετρα και μπουτόν και επίσης από υπολογιστή μέσω usb ή rs232 και να κάνεις και macro κινήσεις.
    Όλο αυτό με σένσορες για να εχεις και κάποια feedback, αφού λες και για τα αναλογικά ηλεκτρονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dbsjro
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    384

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να προτείνω κάτι και με αυτά που έχεις πει μέχρι τώρα, για ρομποτ μπορείς π.χ. να φτιάξεις ένα μηχανικό χέρι με servos τα οποία θα χειρίζονται είτε από κονσόλα με microcontroller και χειριστήρια π.χ. ποτενσιόμετρα και μπουτόν και επίσης από υπολογιστή μέσω usb ή rs232 και να κάνεις και macro κινήσεις.
    Όλο αυτό με σένσορες για να εχεις και κάποια feedback, αφού λες και για τα αναλογικά ηλεκτρονικά.
    να μια καλη ιδεα!ειχα κατι τετοιο στο μυαλο μου αλλα που θα μπορουσε να χρησιμευσει κατι τετοιο?

    Συμφωνω με οσα λετε για αυτο κ ψαχνω δικο μ θεμα(για να μου αρεσει)
    Αλλα θα ηθελα να ειναι κ λιγο δυσκολο διοτι σκεφτομαι μεταπτυχιακο εξωτερικο κ καθηγητες μου εχουν πει οτι αξιολογουν περισσοτερο την πτυχιακη απο οτιδηποτε αλλο(βαθμους κ τετοια)

    0 Not allowed! Not allowed!
    **Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό,αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βοηθεια με θεμα πτυχιακης...
    By margaritis in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-11, 12:42
  2. Πτυχιακη με θεμα μελετη και κατασκευη ανεμογεννητριας.
    By Billll in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-10, 16:35
  3. ΔΩΣΤΕ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ!!
    By ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-09, 00:53
  4. Θεμα για πτυχιακη
    By tomxe1984 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-07, 01:38
  5. Θεμα πτυχιακης
    By Leon in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-05, 21:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας