Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 78 από 78

Θέμα: Ερώτηση για σύνδεση-ταχύτητα ιντερνετ

  1. #71
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Kαλησπέρα
    Γιώργο sorry σέ ζαλίσαμε με τα margin και τα atenuation ,τα δικα μου δεδομενα πως τα βλεπεις παρεπιπτόντος ?
    Εχω το usb χελωνο-μόντεμ sagem fast 800 και διπλοκλικαρο το πρασινο βελακη κατω δεξια ,και μετα παταω alt και D και μου βγαζει μια καρτελλα
    μπορεις να καταλαβεις τιποτα απο τα στοιχεια του ? πως παει.
    Εκανα ενα print screen.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 18-06-09 στις 18:59

  2. #72
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από h@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχω κάνει firmware upgrade, η γραμμή μου είναι 24αρα παρόλα αυτά συγχρονίζω στα 7569Mbps αλλά δεν τα έχω όλα αυτά στο κατέβασμα. Έχω πολύ μικρό ποσοστό, max 1Mbps.
    Aυτο που με εχει μπερδεψει λυγο ειναι αυτο που εγραψες παρα πανο οτι συνχρονιζες στα 22 λογικο ειναι αν γεινονταν τιπτ εργα στην περιοχη να επευτε το snr σου απο καποια μουφα στο καλοδιο σου αλλα θα αλαζε και η εξασθενηση αυτο που μπορω να συμπερανω ειναι οτι μαλον μπορει να φτεει η πορτα του dslam αφου λεσ οτι εχεις δοκιμασει και 2 modem μαλον αυτο ειναι το εδοσες βλαβη αν ναι τι σου ειπαν ? παντος αφου συνχρονιζεις στα 7569 απο εδω www.my.otenet.gr/demos/files το αρχειο 6,2 release πρεπει να στο κατευαζει σφερα τουλαχιστον με 500kbps

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    SV9 MBL
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

  3. #73
    Μέλος Το avatar του χρήστη h@ris
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Ναι συγχρόνιζα κοντά στα 20 πριν καιρό (δεν έτυχε να κοιτάξω τώρα τελευταία) αλλά πάντα οι ταχύτητες μου ήταν κοντά στα 1700-1800KB. Το αρχειάκι το κατέβασε με 700-720KB. Δεν ξέρω τι φταίει και μια είναι έτσι, μια αλλιώς...

    Πήρα τεχνική υποστήριξη και μου είπαν firmware upgrade κλπ (πράγματα ήδη γνωστά δηλαδή) και τσέκαραν τη γραμμή για τπτ βραχυκυκλώματα αλλά όλα οκ. Μάλλον θα ξαναπέσει τηλέφωνο.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπέρα
    Γιώργο sorry σέ ζαλίσαμε με τα margin και τα atenuation ,τα δικα μου δεδομενα πως τα βλεπεις παρεπιπτόντος ?
    Εχω το usb χελωνο-μόντεμ sagem fast 800 και διπλοκλικαρο το πρασινο βελακη κατω δεξια ,και μετα παταω alt και D και μου βγαζει μια καρτελλα
    μπορεις να καταλαβεις τιποτα απο τα στοιχεια του ? πως παει.
    Εκανα ενα print screen.
    Μια χαρα εισαι λιγο χαμιλο margin στο dwn αλλα αυτο ειναι σχετικο με το att που το δικο σου modem δεν το μετρα το επικινδινο ειναι οταν πευτει κατο απο 9
    Περιπου στο 6 το modem κανει disconect οταν παλη εχει καποιοσς θοριβο στο up αυτο συνεπαγετε αργεσ ταχ στο σερφαρισμα.

    Τι ενοω αργουμε εμεισ να στηλουμε data για την αλλαγη της σελιδας και κατα συνεπεια αργει να κατεβει κιολας(ετσι φενετε σε εμας) το down rate ομος σε αυτην την περιπτοση ειναι απολτα φισιολογικο και οταν κατυαζουμε παει σφερα....

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    SV9 MBL
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

  5. #75
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από h@ris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι συγχρόνιζα κοντά στα 20 πριν καιρό (δεν έτυχε να κοιτάξω τώρα τελευταία) αλλά πάντα οι ταχύτητες μου ήταν κοντά στα 1700-1800KB. Το αρχειάκι το κατέβασε με 700-720KB. Δεν ξέρω τι φταίει και μια είναι έτσι, μια αλλιώς...

    Πήρα τεχνική υποστήριξη και μου είπαν firmware upgrade κλπ (πράγματα ήδη γνωστά δηλαδή) και τσέκαραν τη γραμμή για τπτ βραχυκυκλώματα αλλά όλα οκ. Μάλλον θα ξαναπέσει τηλέφωνο.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια
    Δωστο βλβ για αργη ταχ και πεστους οτι παλιοτερα συνχρονιζες στα 22000 και ρωτα γιατι τωρα συνχρονιζεις χαμιλοτερα αλλα τσεκαρε καλλα το εσοτ δικτιο μην εχεισ καμια υγρασια σε καμια μπριζα και τελικα σε χρεοσουν και την ασκοπη μεταβαση αν μπορεις βαλε το ρουτερ στην εισαγογη του σπιτιου η σε αλλη μπριζα και μετρα καμια φορα φταιμε εμεις και τα ριχνουμε στη γραμμη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SW9MBL : 18-06-09 στις 23:25
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    SV9 MBL
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

  6. #76
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW9MBL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα εισαι λιγο χαμιλο margin στο dwn αλλα αυτο ειναι σχετικο με το att που το δικο σου modem δεν το μετρα το επικινδινο ειναι οταν πευτει κατο απο 9
    Περιπου στο 6 το modem κανει disconect οταν παλη εχει καποιοσς θοριβο στο up αυτο συνεπαγετε αργεσ ταχ στο σερφαρισμα.

    Τι ενοω αργουμε εμεισ να στηλουμε data για την αλλαγη της σελιδας και κατα συνεπεια αργει να κατεβει κιολας(ετσι φενετε σε εμας) το down rate ομος σε αυτην την περιπτοση ειναι απολτα φισιολογικο και οταν κατυαζουμε παει σφερα....
    Γιώργο σε ευχαριστώ και εχεις απολυτο δικιο,παρατηρω να αργει να κανει αλλαγη σελιδας ,αλλα κατεβαζει σφαιρα οπως λες .
    Μπορώ να αλλαξω καποια ρυθμιση για αυτο το θεμα που αργει να κανει αλλαγη σελιδας ?
    Σου στελνω και αλλες δυο εικονες απο το modem ,μπας και παιρνει καμμια αλλη καλυτερη ρυθμιση .
    Ενα αλλο αν παρω κανα router με ethernet αυτο το προβλημα θα το μειωσει ? η δεν παιζει ρολο του ρουτερ αλλα ειναι θεμα γραμμης ?

    Ευχαριστώ και πάλι
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW9MBL Εμφάνιση μηνυμάτων
    την ταχ ξεχασες πεσ μας και την ταχ εκ προτης παντος το snr σου ειναι πολυ καλο και το att μικρο αλλα το snr αλλαζει αναλογα με την ταχ συνχρονισμου

    ναι σορρυ... ειναι 2Mbps και το DSLAM απεχει περιπου 2 χλμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι σορρυ... ειναι 2Mbps και το DSLAM απεχει περιπου 2 χλμ.
    Στα 2 km θα ειταν φισιολογικό να εχεις ενα snr 25/30 - 30/35 dw/up στα 2 Mbps το 17 που εχεις δεν ειναι και κακο δεν μπορεις να κανεις καμια ρυθμηση στο modem αυτο που μπορεις να κηταξεις ειναι τα φιλτρακια σου στα τηλεφωνα (ολα τα τηλ πρεπει να εχουν φιλτρο) να βγαλεις και φιλτρα και τηλ απο της μπριζες και να δοκιμασεις να δεις τη μπριζες του σπιτιου σου για υγρασιες αυτα λυγο πολυ αν μπορεισ να βρεισ και κανα δυο δωκιμαστικα modem να δεις ποιο ειναι ποιο ευεσθιτο (να δεις και το att της γραμμης ) ακομα καλιτερα εξαρτατε βαιβαια ποσο θελεις να ασχολιθεις σε γενικες γραμες παντος για 2 Mbps δεν εχεις προβλημα. Το adsl παντως να ξερεις οτι ειναι επιδερμικο φενομενο και εχει να κανει με συχνοτητες δεν παιζουν ολεσ οι ταχ παντου σε ολεσ τησ αποστασεις ενοω.

    το ψαξιμο βεβαια δεν κανει ποτε κακο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    SV9 MBL
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 18:09
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-12, 01:36
  3. ερώτηση σχετικά με το ιντερνετ
    By yianni99 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-12, 19:05
  4. Ερώτηση για σύνδεση οικιακης συσκευής
    By pd123 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-10, 10:19
  5. Με τι ταχύτητα συνδέεστε στο ιντερνετ?
    By gsmaster in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-06, 17:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας