Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 51

Θέμα: μπαταρία μολύβδου 12V

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Ναι έχετε δίκιο,δεν έκανα και κανένα έγκλημα ωστόσο.
    Απλά ρωτήθηκα περιξ συναγερμού και είπα να τα θίξω,για να είμαι ειλικρινής περίμενα να το δείτε σαν συμβουλή αλλά τεσπα.

    Παρακαλώ συνεχίστε για την μπαταρία και θα ακολουθήσω "on topic"..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    362

    Προεπιλογή

    καταρχάς να πώ οτι για το συναγερμό αγοράστηκε καινούργια μπαταρία.
    απλά έμεινε αυτή και είπα να πειραματιστώ(δεν τη χρειάζομαι για κάτι)
    τελικά δεν γίνεται τπτ(btw τις μπαταρίες τις πάω για ανακύκλωση δεν χρειάζετε να μου το λέτε σε κάθε ποστ )

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη tnt_tuner
    Όνομα
    tnt_tuner
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μπραχάμι
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    λοιπων ουτε εγω ειμαι της ανακυκλοσης γιατι καλητερο καλο και στην τσεπη μας και στον πλανητη κανει η επανχρισημοποιηση........
    τι λετε εχω δικιο? και αφου πλεων δν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε αυτο το κατι τοτε το παμε στην ανακυκλοση....
    αλλα αν μεχρι τοτε μπορουμε να κανουμε κατι πολυ απλο και να το ξαναχρισιμοποιησουμε νομιζω οτι ειναι καλιτερο.......

    για το θεμα ασφαλειας σωστα τα λετε και ειμαι μαζισας σε αυτο το θεμα οτι πεζουμε με οξεα και τασεις κτλ κτλ
    αλλα νομιζω οτι ολοι εδομεσα εχουν παιξει με το ρευμα του δικτιου η μερικοι κ με ποιο δινατα ρευματα και ξερουν ποσο επικυνδινα ειναι
    μην λεμε χαζομαρες λοιπων ειμαστε ερσιτεχνες και οτι κανουμε το κανουμε με δικημας ευθινη και πρεπει να περνουμε παντα τα μετρα μας και να λειτουργουμε με λογικη οταν παιζουμε με επικινδινα πραφματα
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΙ 5 ΧΡΟΝΩΝ!!!!!

    και οι μπαταριες ειναι αρκετα ακρηβα πραγματα και μερικοι χριαζονται πολλες οποτε δν μηλαμε για 10 η 20 ευρο που παλι αν μπορω αυκολα να τα γλητοσω η να το καθηστερισω θα το κανω!

    το θεμα λεει για μπαταριες μολιβδου οξεος οπως καποις ειπε οριτερα υπαρχουν αρκετοι τροποι που μπορει να βρεις στο νετ για αποκατασταση χαλασμενης μπαταριας η συντιριση καπιας π δουλεευ αλλα φαινεται οτι τα φτινει...
    τροποι που εχω βρει κ εγω ειναι οι εξεις edta, θειικο μαγνησιο και αλλα οξινα η προσθετα αλατων που ρηθμιζουν τον χημικο κυκλο της μπαταριας η αδιασμα καθαρισμος και τοποθετηση νεου ηλεκτρολητη αλλα και ηλεκτρονικες συσκευες παλμων που βοηθουν στην διαλυση κρυσταλικων συγκεντροσεων θειικουμιλυβδου.

    ολα αυτα κανουν δουλεια το θεμα ειναι κατα ποσο και πια εχουμε δοκημασει
    η καλητερη συντιρηση της μπαταριας ειναι η σωστη φορτηση αλλα αυτο δεν σιμενει οτι δεν πρεπει να ξερουμε και τους υπολειπους.......

    εγω μεχρι στηγης εχω δοκημασει μονο το edta με επιτυχια σε μπαταρια κλειστου τπου που την ανοιξα! τι αλλους τροπους εχεται δοκημασει και μετι αποτελεσμα?
    εχουμε κυκλοματα απο ηλεκτρονικους συντιριτες παλμων?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tnt_tuner : 23-06-09 στις 05:41
    το τουρμπιζειν εστει φιλοσοφειν!!!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Kαλα τα λες ,αλλα αμα σκασει η μπαταρια την ωρα που την τρυπας τι γινεται?
    Καποιος που μας διαβαζει μπορει να το επιχειρησει και να μην σταθει τυχερος οπως εσυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη tnt_tuner
    Όνομα
    tnt_tuner
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μπραχάμι
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    ok οπως ξαναειπα, εδω ειμαστε απλα να λεμετην γνωμη μας και της εμπιριες μας, και να μοιραζομαστε τις γνωσεις μας με τους αλλους!
    πολλα πραγματα ειναι επικυνδινα αλλα τα κανουμε οπως το να οδηγαμε....
    αλλα αμα το κανουμε με πολυ προσοχη δν παθενουμε τπτ!
    κ μην μου πεις Capacitor οτι δν εχεις κανει επικυνδινα πραγματα... πχ αποχαλοκοση με κεζαπ και πρυντρολ....
    οταν κατι ειναι επικυνδινο το λεμε απο πριν για να το ξερει ο αλλος, ο οποιος αν το κανει θα το κανει με ολες τις προφυλαξεις (πλαστικα ρουχα, γαντια μιας χρισης, προστατευτικα γυαλια) και οτι αλλο εχει για να προφυλαξει τον εαυτο του!
    αποκει κ περα παλι με δικητου ευθινη το κανει....
    εμεις απλα λεμε τη γνωμη μας κ το τι εχουμε δει δν υποχρεονουμε κνεναν να το κανει!!! φορουμ ειναι εδω οχι δημοτικο!!!!!!!

    λοιπον στην μπαταρια π σας ελεγα απλα με ενα πλατυ-λεπτο κατσβιδι κσεκολισα το πλατικο καπακι που ειναι εκει που οι παλιες ειχαν τις ταπες και αποκατω εειναι τα κελια σε καθε κελι ερηξα4-5 γραμμαρια edta σκονη το αφισα ενα βραδυ και μετα την φορτισα συμπληρονοντας απιονισμενο και η μπαταρια δουλεψε καλα φορτισε μεχρι τα 14.2ν και 24ωρες μετα την φορτηση ηταν στα 13,1!!
    αυτη η μπαταρια ειχε απο φορτιστει γυρο στις 4-5 φορες μεχρι 4-5ν και την ειχα φορτισει κ την πελευται αποφοτιστικε μεχρι 0,5ν και δν φορτιζε με τπτ
    υδρομετρο δν εχω για να μετραω το ιδικο βαρος οποτε τα εκανα στο περιπου!

    γραψται κ οι υπολοιποι τι εχεται δει η τι εχεται κανει, πια αλλα χημικα εχεται χρησημοποιησει?

    παραθετω μερικες σελιδες που μπορειται να διαβασεται για τις μπαταριες...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Lead-acid_battery
    http://en.wikipedia.org/wiki/Sulfation
    http://www.batterystuff.com/tutorial_battery.html
    http://faq.f650.com/FAQs/BatteryFAQ.htm
    http://www.kenneke.com/edta.html
    http://www.webspawner.com/users/edta/
    η καντε αναζητηση leed acid additive , desulfate battery, battery rejuvenation η κατι τετοιο

    pulse desulfators εχει χρησιμοποιησει κανενας? εχει σχεδια για την πλακετα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    το τουρμπιζειν εστει φιλοσοφειν!!!

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Συμφωνοι,εχεις ενα δικιο.
    Εχω δει σε forum club καποιας μαρκας αυτοκινητων να ποσταρει ενας τυπος διαδικασια πως να βαλουμε πλαφονιερα στο πορτ παγκαζ.Εξηγουσε αναλυτικα με φωτογραφιες και μαλιστα ελεγε να τα υλικα που χρειαζομαστε.
    Σαν συνταγη κεικ δηλαδη.Τραβατε γραμμη κατευθειαν απο την ασφαλειοθηκη και με καλωδιο το περνατε πισω.
    Αυτου του ανθρωπου δεν του ειπε κανεις οτι τον διαβαζουνε κατι εκατονταδες ατομα ασχετα με ηλεκτρολογοηλεκτρονικα και οτι μπορει να το προσπαθησει ο καθενας.Και φυσικα μαλλον ουτε ο ιδιος θα ξερει οτι περνανε κατι τρελα A απο την μπαταρια και με ενα απλο βραχυκυκλωμα εχεις παρει φωτια για πλακα.Ελα μωρε 12v σιγα το ρευμα.
    Δημοτικο δεν ειμαστε,αλλα οπως σωστα ειπες ,μια υποσημειωση με κεφαλαια οτι το κανετε με δικη σας ευθυνη πιστευω ειναι απαραιτητη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη tnt_tuner
    Όνομα
    tnt_tuner
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μπραχάμι
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    τεσπα!!! απλα τα λεω αυτα επιδη μιλαμε σε ενα φορουμ λιγο πιο εξιδικευμενο και νομιζω δν υπαρχει προβλημα (μαλον πιστευα οτι οι περισοτεροι θα τα ηχαν δοκιμασει κιολας!)
    αλλα μαλλον πεφτω εξω και εχεις εσυ δικιο αφου δν διχνει κ κανενας ενδιαφερον για την πατεντα!
    απλα πιστευω οτι αν τον κυνδινο τον επισημενουμε και τον τονιζουμε με μεγαλα γραμματακια που καμια φορα μας φαινονται χαζα πετυχενουμε αυτο που πρεπει χωρις να θετουμε τους αλλους σε κυνδινο!
    αλλα οπως ειπα μαλον πεφτω εξω αφου δν διχνει ενδιαφερον η συζητηση
    τεσπα εγω απλα ηθελω να μαθω τις διαφορες αναμεσα στα χημικα κ την καθε πατεντα(κ πια δουλευει καλητερα)!

    0 Not allowed! Not allowed!
    το τουρμπιζειν εστει φιλοσοφειν!!!

  8. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    τι να σωσεις ρε μαστορα?το κοστος αγορας της ειναι το πολυ 10 ευρω.....αυτο σε χαλα?τελειωσε η κυρια ...παει για τον λακκο.......ασε που μην επιχειρεις κατι αλλο (πχ φορτιση η σοκ με ρευμα μεγαλυτερο)...εχεις δει μπαταρια να σκαει?.....χειροβομβιδα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη tnt_tuner
    Όνομα
    tnt_tuner
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Μπραχάμι
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    εχω δει να σκαει..... αυτες οι μικρες δν ειναι κ τοσο επικινδηνες ουτε τοσο ακριβες......
    αλλα για ρωτα καποιον με φωτοβολταικα , μεγαλο ηχοσυστιμα σε αμαξι η οτιδηποτε αλλο θελει μπαταριες 100-200 η κ παραπανω Αh???(κ οχι μονο μια!!!)
    εδω τοτε μιλαμε για πολααααα ευρο.......!!!!!!!!!
    οποτε για ξανασκεψουτο ειναι πολυ χρισημη η παταντα σε καποιον π χαλαει 1000,2000 η κ παραπανω ευρο σε μπαταριες καθε 5χρονια με πολυ καλη συντηριση!
    ειναι μεγαλη η διαφορα που θα του δοσουν τα προσθετα σε 2χρονια εξτρα λειτουργειας......

    0 Not allowed! Not allowed!
    το τουρμπιζειν εστει φιλοσοφειν!!!

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    ναι οκ ολα αυτα με τα 10 ευρω αλλα πχ εγω καλως η κακος εχω ενα αυοτκνητο στο οποιο εχω ριξει αρκετα χιλιαρικα ευρω για ηχο. σαν τροφοδοσιασα εκτος απο τερας δυναμο εχω 6 μπαταριες type gel 1500 αμπερ η καθε μια. οπου η καθε μπαταρια δεν εχει ποια 10 ευρω μιλαμε για κοστο περιπου 250 ευρω σε τιμη χοντρικης η καθε μια αλλοι που δεν περνουν χοτνρικοι τις περνουν πχ κ 400 ευρω αναλογα μαρκα βεβαια κτλ κατι γνωστες μαρκες SVR, KINETICK ΚΤΛ που ειναι για χρηση ICE στα οποια δεν θελουμε πολλα ΑΗ οσο ρευμα εκκινησης γιατι ταρευματα τα περισσοτερα στα ηχοσυστημ ειαναι στιγμιαια οποτε δεν υπαρχει το κοστος τον 10 ευρω αρα καλο κανουν τα παιδια κ δινουν εστω μια μικρη λυση για μια πατεντα η κατι τετοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταρία Μολύβδου
    By makis_ma2008 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 18:16
  2. Την γνώμη σας για Μπαταρία μολύβδου
    By Κυριακίδης in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-12, 11:19
  3. Μπαταρία μολύβδου (sealed lead acid) απορίες
    By mits in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 09:47
  4. Μπαταρία μολύβδου σε μικροκάμερα
    By kostas_konstantinos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 19:07
  5. sealed μπαταρία μολύβδου αυτοκινήτου
    By ok1gr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-05, 13:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας