Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 56

Θέμα: Τρανζιστορικό ή λαμπάτο ?

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη costas81
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    ...κατ' αρχήν συγχαρητήρια στον Χρήστο για το πολύ ενδιαφέρον θέμα που άνοιξε....!!!
    ...θα μιλήσω σαν ακροατής, σαν ερασιτέχνης σαν οτιδήποτε άλλο από ηλεκτρονικός...γιατί δεν είμαι ηλεκτρονικός....
    ...ακούγεται ότι όποιος πάρει στα χέρια του έναν λαμπάτο από την εποχή του '50 ή '60 και θελήσει να τον συγκρίνει με έναν ενισχυτή λάμπας που κατασκευάζουν σήμερα οι μεγάλες εταιρίες θα είναι η μέρα με την νύχτα...θα μου πείτε μα γιατί??..αφού όλοι στις ίδιες λάμπες βασίζονται...προφανώς διαφέρουν στα υπόλοιπα υλικά ή ακόμα και στην σχεδίαση....
    να δεχτώ ότι η λάμπα έχει γίνει της μόδας στους high-end τύπους για να μην κλείσουν τα εργοστάσια παραγωγής....
    ...από την άλλη κάποιοι ενισχυτές με transistors από την εποχή του ΄70 έπαιζαν απίστευτα....μπορεί να μην έγραφαν τίποτα ιδιαίτερο στον παλμογράφο αλλά αν έχει τύχει κάποιος να ακούσει κάποιον Pioneer εκείνης της εποχής θα ενθουσιαζόταν το λιγότερο με τον ζεστό και γλυκό ήχο του...όχι όμως απόλυτα ρεαλιστικό...
    σήμερα έχουν βγει ένα σωρό stk, tda, lm....κλπ κλπ....ένα Sony που αγόρασα κάποτε με stk4211...τον τρώει η σκόνη στο πατάρι του σπιτιού μου...μέσα σε λίγες μέρες το μετάνιωσα οικτρά....

    Παραμόρφωση και αρμονικές:
    οι λυχνίες παράγουν άρτιες αρμονικές ενώ τα transistors παράγουν περιττές...αυτό σημαίνει ότι αν η θεμελιώδης είναι 110Hz τότε η λυχνία θα παράγει την 220Ηz με μικρότερο πλάτος, την 440Hz με ακόμα μικρότερο...κοκ...με αποτέλεσμα το αυτί να αντιλαμβάνεται την θεμελιώδη συχνότητα και κάποιες άλλες σε ανώτερες οκτάβες οι οποίες όμως ανήκουν στον ίδιο φθόγγο (όχι νότα)...δλδ τον φθόγγο LA....κάτι σαν συγχορδία δλδ....
    το κακόμοιρο το transistor θα παράγει την αρμονική 330Hz οπότε την πάτησε γιατί αυτό είναι ο φθόγγος ΜΙ....αυτό σημαίνει ότι σε έναν ενισχυτή με λάμπες η παραμόρφωση μπορεί να είναι και 2% ή λίγο παραπάνω...ενώ σε έναν ενισχυτή με transistors δεν πρέπει να ξεπερνά το 0,5%...

    ...στο δια ταύτα...
    τα transistors μπορούν να παρέχουν μεγάλη ισχύ με λιγότερη θερμότηα..να αποδίδουν πολύ καλά σε όλο το φάσμα..η κατασκευή είναι οικονομικότερη...σχετικά πιο εύκολη...(και ο ενισχυτής με transistors έχει τα μυστικά του...δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα)...
    από την άλλη η λάμπα είναι πιο ρεαλιστική στις μεσαίες...είναι όμως πιο απαιτητική σε πυκνωτές σήματος...χρειάζεται πιο συχνά service από το transistor...κλπ...κλπ...

    ...τι θέλω να πω..???
    πιστεύω ότι το ζήτημα είναι και φιλοσοφικό...κάποιοι θα πουν ότι αν δεν μετράει σωστά στον παλμογράφο δεν το βάζω στα αυτιά μου...και καλά κάνουν γιατί είναι άνθρωποι που έχουν σπουδάσει...ξέρουν την δουλειά τους και την εφαρμόζουν κατά γράμμα...γιαυτό είναι επιτυχημένοι επαγγελματίες....
    άλλοι είναι γοητευμένοι από την vintage εποχή και θέλουν να τα ακούν όλα λαμπάτα...η αλήθεια είναι ότι οι λάμπες είναι περίεργα εξαρτήματα και προκαλούν δέος....
    ...οπωσδήποτε παίζει ρόλο τι ακούει ο καθένας και που το ακούει...ποιά είναι η πηγή..τι ηχείο χρησιμοποιεί...κλπ..κλπ...
    ..αυτό που ταπεινά πιστεύω εγώ είναι ότι όπως υπάρχουν ενισχυτές transistors που παίζουν καλά, θα υπάρχουν και ενισχυτές λάμπας που παίζουν το ίδιο καλά...και αντίστροφα όπως υπάρχουν ενισχυτές με ολοκληρωμένα που παίζουν άσχημα θα υπάρχουν και κάποια κυκλώματα λάμπας που είναι για κλάματα...κατά συνέπεια...ένα καλό, δοκιμασμένο σχέδιο από το τροφοδοτικό μέχρι το στάδιο εξόδου...προσοχή στην κατασκευή και είτε είναι λάμπα έιτε transistor θα παίξει καλά...τι θα γράψει στον παλμογράφο είναι μια άλλη ιστορία...αυτό ενδιαφέρει περισσότερο τον επαγγελματία...ο diy ίσως ενδιαφέρεται περισσότερο τι ακούει το αυτί του...γιαυτό λέω ότι το θέμα είναι και φιλοσοφικό...ίσως τελικά να μην υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από costas81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...η αλήθεια είναι ότι οι λάμπες είναι περίεργα εξαρτήματα και προκαλούν δέος....
    +1000 και απο εμενα, σ'αυτην την παγιδα εχω πεσει...Και ειμαι σιγουρος και αλλοι απο δω μεσα.

    Μου αρεσε παρα πολυ ολο σου το post Κωστα, με εκφραζει παρα πολυ.
    Το κομματι που μιλουσες για τις αρμονικες και τις νοτες ηταν ιδιαιτερα ενδιαφερον...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Μπραβο σε ολους ειναι ωραια η κουβεντα για τους ενισχυτες γενικα.
    Και λεω λοιπον οτι οι λαμπατοι δεν αποδιδουν ολα τα ειδη μουσικης για να γινω ποιο σαφης π.χ δεν παιζουν καλα τα μπιτατα κομματια οχι οτι δεν ακουγονται αλλα αν δεν ειναι το στοιχειο τους,αν θελει καποιος ενισχυτη με λαμπες καλυτερα να τον φιαξει μονος του,προσωπικα εχω εναν λαμπατο 2χ37 βαττ και εναν τρατζ/κο.
    Στην καλη αποδοση ενος λαμπατου παιζουν ρολο η σχεδιαση τα υλικα και οι μετ/τες εξοδου το ποιο κρισιμο υλικο.
    Αν καποιος ακουει π.χ παραδοσιακη,Ελληνικη,κλασσικη, μουσικη ο λαμπατος ειναι μακραν καλυτερος σε αποδοση απο εναν τρατζ/κο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια Χρήστο τι είδος μουσικής ακούς και σε τι εντάσεις ?
    Κώστα ,θα μπορούσα να γράψω οτιδήποτε που να κάνει εντύπωση και να φτιάξω ένα elegant profile.
    Παρόλα αυτά είμαι ένας ταπεινός ανθρωπάκος που τα προβλήματα, τα 48 έτη, η δουλειά πρωί και απόγευμα και γενικότερα ο αγώνας για την επιβίωση, δεν αφήνει περιθώρια για άκουσμα μουσικής.Συν του γεγονότος οτι ενώ στο εργένικο μου σπίτι κάποτε τα τζάμο μου έπαιζαν καλά ,όταν μεταφέρθηκαν σε κανονικό σπίτι (ενιαίος χώρος σαλοτραπεζαρια-κουζίνα) έπαψαν να ακούγονται.Εκτoτε είχαν διακοσμητικό ρόλο φιλοξενώντας διάφορα μπιμπελό κατά καιρούς.Και κάποια μέρα που έβαλα κάτι να ακούσω διαπίστωσα πως τα λάστιχα στα γούφερ ήταν καμμένα .Απλά τα πέταξα στα σκουπίδια δεν ασχολήθηκα με την επισκευή,διότι ούτως η άλως δεν με κάλυπταν σε όγκο.Με την έννοια της ιεροτελεστίας λοιπόν πασπάτεμα του εξώφυλλου,καφέ η ποτό αναμνήσεις που φέρνει το κάθε τραγούδι και όλα τα συναφή έχω χρόνια να απολαύσω.
    Και σκεπτόμενος οτι θα ήταν καλή ιδέα να ξαναφτιάξω ένα ηχοσύνολο,επειδή ο ενισχυτής καθορίζει τα db των ηχείων και επειδή σχεδόν ψήθηκα γι λαμπάτο μέσα απο εδώ άνοιξα αυτό το θέμα για να δώ τι παίζετε.
    Τώρα ο ενισχυτής και τα ηχεία θέλω να παίζουν καλά
    Μανο Χατζιδακι,τα μικρά βεγγαλικά της Ελ.Ζουγανέλη,Αl dimeola,Santana,BB king,Scorpions και ότι είναι μελοδικό με φωνητικά,ορχηστρικά,κτλπ.
    Ε η ένταση ...Τέτοια που να το ζείς ...χωρίς να ενοχλείς τους διπλανούς και να λένε "γέρασε και μυαλό δεν έβαλε"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Triton : 21-06-09 στις 13:09
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    costas81 ,
    Ήσουν σαφέστατος ,ομολογώ πως τα περι αρμονικών δεν τα ήξερα άρα ανετράπη η έννοια της παραμόρφωσης χρωματισμού όπως την αντιλαμβανόμουν έως τώρα και μαζί με το post του Κώστα(Γαληνίτης)
    συμβάλατε ώστε να κατανοηθεί το ψυχοακουστικό φαινόνενο ?αν το λέω σωστά.
    ================================================== =========
    Ουάσιγκτον. Σταθμός του μετρό. Ενα κρύο πρωϊνό τον Γενάρη του 2007.

    Επαιξε έξι κομμάτια του Μπαχ για περίπου 45 λεπτά. Στο διάστημα αυτό,
    περίπου 2 χιλιάδες άτομα πέρασαν από το σταθμό, οι περισσότεροι καθ'οδόν
    για τη δουλειά τους. Μετά από 3 λεπτά ένας μεσήλικας πρόσεξε οτι κάποιος έπαιζε μουσική.
    Βράδυνε το βήμα του, σταμάτησε για λίγα δευτερόλεπτα και μετά προχώρησε βιαστικόςγια τον προορισμό του 4 λεπτά αργότερα ο βιολιστής εισέπραξε το πρώτο του δολλάριο: μιαγυναίκα έριξε τα χρήματα στο κουτί του και χωρίς να σταματήσει συνέχισε το δρόμο της.
    6 λεπτά, ένας νεαρός έγειρε στον τοίχο για να τον ακούσει, μετά κοίταξε το ρολόι του και συνέχισε
    να περπατά 10 λεπτά, ένα αγοράκι 3 ετών σταμάτησε, αλλά η μητέρα του το έσυρεβιαστικά να συνεχίσει, καθώς το παιδί σταμάτησε για να δει τον βιολιστή.
    Τελικά η μητέρα έσπρωξε δυνατά το παιδί και το παιδί ξανάρχισε να περπατά γυρνώντας ολοένα το
    κεφάλι προς τα πίσω. Την ίδια αντίδραση είχαν και πολλά άλλα παιδιά.
    Όλοι, χωρίς εξαίρεση, οι γονείς τα πίεζαν να προχωρήσουν.

    45 λεπτά: ο μουσικός συνέχισε να παίζει.Μόνον 6 άνθρωποι είχαν για λίγο σταματήσει. Περίπου 20 άτομα του άφησαν
    χρήματα χωρίς να διακόψουν το ρυθμό τους. Συγκέντρωσε συνολικά 32 δολλάρια.
    1 ώρα: τελείωσε το παίξιμο και μια σιγή απλώθηκε παντού. Κανείς δεν το
    πρόσεξε. Κανείς δε χειροκρότησε ούτε υπήρξε έστω κάποιο ίχνος αναγνώρισης.

    Κανείς δεν το 'ξερε, αλλά ο βιολιστής ήταν ο Τζόσουα Μπελλ, ένας από τους καλύτερους μουσικούς του κόσμου.
    Επαιξε ένα από τα πιο δύσκολα κομμάτια που έχουν ποτέ γραφτεί, με ένα
    βιολί αξίας 3.5 εκατομμυρίων δολλαρίων. Δύο μερες νωρίτερα, ο Τζόσουα
    Μπελλ γέμισε ασφυκτικά ένα θέατρο στη Βοστώνη, σε συναυλία που η μέση τιμή του εισιτηρίου άγγιξε τα 100 δολλάρια.

    Πρόκειται για πραγματικό γεγονός. Τζόσουα Μπελλ έπαιξε ινκόγκνιτο
    στο σταθμό του μετρό στα πλαίσια ενός κοινωνιολογικού πειράματος που
    οργάνωσε η Ουάσιγκτον Ποστ για την αντίληψη, το γούστο και τις προτεραιότητες των ανθρώπων. Το ερώτημαπου προέκυψε: σε ένα ουδέτερο περιβάλλον και σε ακατάλληλη ώρα, μπορούμε να αντιληφθούμε την ομορφιά; Σταματούμε για να την απολαύσουμε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Χρηστο ανοιγεις ενα ποοοολυ μεγαλο θεμα ....
    +1

    Αν και δεν γνωρίζω πολλά για τους λαμπάτους ωστόσο απο τα όσα άκουσα απο τον αδερφό μου που έχει τρέλα με αυτά λέει πως

    1)Είναι ακριβοί
    2)Δεν αποδίδουν μεγάλες εντάσεις μόνο 60Βαττ
    3)Αποδίδουν σε κλασσική και τέτοια δεν είναι για να ακούσεις πχ Bon Jovi

    Πάντως εγώ στο αμάξι με 4 χιλιάρικα παίζω όλα τα είδη μουσικής
    Α Ψ Ο Γ Α σε δυνατές εντάσεις (οχι SPL) και 3-4 ώρες που πήγαινα Αθήνα με ένταση τσίτα δεν με κούρασε..

    Επίσης Ο αδερφός μου με 4 χιλιάρικα σπιτιού ήχο παίζει δυστηχώς καλύτερα απο εμένα και καλύτερα απο 10 χιλ ηχοσύστημα που άκουσα σε μαγαζί με hi-end το οποίο έπαιξε ΤΕΛΕΙΑ JAZZ-CLASSIC αλλά σε rap,rock,pop ο αδερφός μου κελαϊδούσε μπροστά του.

    Τέλος παίζω μόνο cd-wav στο αμάξι και τρελαίνομαι να βλέπω άτομα με ακριβά συστήματα να παίζουν MP3.
    Δειγματοληψία είναι,αν γινόταν στην καλύτερη θα έφτανε το WAV.

    Ασε που εγώ βρίσκω σαν την καλύτερη λύση για τέλειο οικονομικό ήχο αλλά με ακουστικά,το COWON S9 mp3 player που εκτός απο μηχάνημα με μπράτσα & φανταστική διαυγεια ήχου με τρελές ρυθμίσεις (να κάνει το equaliser τον Β.Καρρά=>Brightney Spears) οχι i-pod,i-river,sony,phillips κτλ κτλ έχει ακουστικά χωμένα στο αφτί και αυτό για μένα δεν το νικά κανείς!!
    Ακούς και ανάσα,το σάλιο στη γλώσσα του τραγουδιστή!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ulysses Εμφάνιση μηνυμάτων
    (να κάνει το equaliser τον Β.Καρρά=>Brightney Spears)
    Ελπίζω να μην είναι μέλος του φόρουμ ο Β.Καρράς
    Σε ευχαριστώ για τη γνώμη σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Και αν είναι μέλος η Brightney???

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ulysses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν είναι μέλος η Brightney???
    Ε με 4 χιλιάρικα ηχοσύστημα στο αμάξι και τη Brightney στο διπλανό κάθισμα,ποιος σε πιάνει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    και το wav δειγματοληψία είναι

    επαναλαμβάνω το ερώτημα μου. πως γίνετε να μην κάνουν για Bon Jovi
    εφόσον ο ίδιος και όλοι του οι μουσικοί παίζουν αποκλείστηκα με λάμπα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαμπάτο tone control, απορίες.
    By Pmccx in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-15, 16:20
  2. τσοκ για λαμπάτο
    By nikosrita in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 14:59
  3. Λαμπάτο tone control
    By thebadtall in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 12:26
  4. Λαμπάτο linear fm ...βλαβη
    By lasenios in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-13, 14:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας