Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS MUSTEK

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    τσπ ....τοτε μπορεις να δοκιμασεις κατι αλλο ....

    δες αν μορεις να κανεις κατι με το software ωστε να ακυρωσεις αυτη την διαδικασια και απο εκει και μετα μπορεις να προσθεσεις μια και δυο και τρεις μπαταριες στι ιδιο ups εξωτερικα ωστε να κερδισεις μεγαλυτερη αυτονομια .... Παραληλα ωμος θα πρεπει να φροντισεις το τρανσιστορ η ολοκληρωμενο που υπαρχει πανω στο μηχανηαμ για να φορτιζει τις μπαταριες αν αποκτησει μεγαλυτερη ψυκτρα γιατι μαλλον θα το χρειαστει

    παντως αυτο που ρωτησες με το λμ 317 και για το αν θα αντεξει τα τσαφ τσουφ δεν ειναι δυσκολο ....αν καταληξεις σε αυτη τη λυση πες το μου να σου πω τι να κανεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, θα ήταν καλύτερα να μην έκαιγα τζάμπα αυτά τα 40W.
    Δύσκολο ε? Μάλλον θα μείνω έτσι δηλαδή...
    Τεσπα, αν βρεθεί τίποτα εδώ είμαστε.
    εγω να πω και το αλλο... καπου υπαρχει ο αισθητηρας εντασης στην πλακετα (κατι σαν μικρο μετασχηματιστακι με ενα μονο τυλιγμα και ενα χοντρο σιρμα που περναει ολο το ρευμα της εξοδου ή της εισοδου του μεγαλου μετασχηματιστη... οποτε επεμβενεις στο κυκλωμα αναδρασης του αισθητηρα ετσι ωστε να δειχνει μια λαθος ενδιξει αλλα πανω απο το 10%...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    εχει λογικη αυτο που λεει ο νεμεσσις ....φιλε παναγιωτη τι κανεις ???ολα καλα ????καιροεχουμε να τρακαριστουμε .... τι λεει ηΠτολεμαιδα ???

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Όχι φίλε σάκη, δεν μπορώ να κάνω κατι παραπάνω απο το πρόγραμμα. Εξάλλου το ένα Ups θα δουλεύει μόνο του χωρίς έλεγχο από pc αρα και να το ρυθμίσω θα είναι άχρηστο(δεν είμαι σίγουρος αν αποθηκεύει τις ρυθμίσεις μέσα στο ups και όχι μόνο στο πρόγραμμα).
    Έχει 4 τρανζιστοράκια σε μία ψυκτρούλα αλλα δεν θυμάμαι πως τα λένε. Θα δω και θα σας πω. Ο μετασχηματιστής δεν ζεστένεται καθόλου αρα δεν θα έχει πρόβλημα.
    Για μπαταρία...χμ... είμαι ευχαριστημένος απο την απόδοση του προς το παρών, κρατάει αρκετά. Αργότερα θα δουμε αν χρειαστεί.

    Φίλε παναγιώτη το είδα αυτό που λες και νόμιζα ότι είναι κάποιο φίλτρο!!! Τι να το κάνω το μετασχηματιστάκι? Να βάλω πιό λεπτό σύρμα? Θα επιρεάσει και το % της μπαταρίας ή μόνο το load θα αλλάζει?


    Πάντως βρήκα κιάλλη λύση. Είδα ότι αν πρίν απο τα 5 λεπτά συνδέσω κάτι πάνω απο 10% στιγμιαία, τότε ανανεώνεται ο χρονομετρητής του και ξεκινάει ξανά μέχρι τα 5 λεπτά απο τότε που θα δεί και πάλι φορτίο κάτω από 10%. Οπότε, μπορώ να φτιάξω ένα κύκλωμα με 555 που να δουλεύει με 12V και να κλείνει ένα ρελέ κάθε 4 λεπτά για 5 δευτερόλεπτά και μετά να κάνει το ίδιο ξανα και ξανά μέχρι να κλείσει το ups. Δεν χάνω σχεδόν καθόλου ενέργεια έτσι γιατί σε 20 λεπτά που θα δουλεύει με την μπαταρία, η 40W λάμπα θα ανάβει για 25 δευτερόλεπτα μόνο! Πρώτα όμως μένει κάποιο καλό παιδί να μου βρεί ένα κυκλωματάκι για αυτή τη δουλειά

    Βέβαια η ιδέα του παναγιώτη(αν δεν έχω άλλες επιπτώσεις) μου φαίνεται πιό έξυπνη από αυτή με το 555

    Παναγιώτη περιμένω απάντηση σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PCMan : 22-06-09 στις 04:05

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    συνεχιζω να πιστευω οτι αυτο που ειπε ο παναγιωτης εχει λογικη και μεσα απο αυτο μπορεις ανετα να το κοροιδεψεις

    εχω κανα δυο τετοια στο μαγαζι ...μπορει σε καποια φαση να το δω και εγω αλλα ειμαι πολυ πνιγμενος και πολυ μπαμπας αυτο τον καιρο οποτε δεν θα γινει και πολυ γρηγορα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Έβγαλα φωτο αυτό το μετασχηματιστάκι να το δείτε κι εσείς.



    Είναι σαν πρωτεύον και δευτερευον. Απ'την μέσα μεριά έχει ένα τύλιγμα με ψιλο σύρμα και απο την έξω έχει ένα σύρμα 1μμ παχος μέσα σε πλαστικό σωληνάνι(δεν ξέρω γιατί χρησιμεύει αυτό).
    Δοκίμασα να βάλω μια σπείρα ακόμα και φαίνεται να βελτιώθηκε αρκετά! Με 40W ήταν στο 3% και τωρα είναι στο 7%. Και με 80W(2 λάμπες) ήταν στο 13% και τωρα είναι στο 22%.
    Λέω να βγάλω το παλιό σύρμα και το πλαστικό σωληνάκι και να βάλω βερνικωμένο ίδιας διαμέτρου αλλά 3 σπείρες παραπάνω. Τι θα γίνει?
    Θα κάνω καμια ζημια?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PCMan : 22-06-09 στις 11:56

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Μπα δεν θα κάνω ζημιά
    Έβαλα 5 σπείρες απο 2 που είχε χωρίς αυτό το πλαστικό σωληνάκι και όλα οκ. Με 40W έχω 15% και με 80W έχω 40%
    Βούλωσα και το beeper με σιλικόνη και μουγκάθηκε τελείως
    Αργότερα μπορεί να μπει και 2 μπαταρία αλλά δεν νομίζω, είναι αρκετό έτσι.

    Άρα το θέμα νομίζω ότι έληξε
    Thanks παιδιά για την βοήθεια!

    ΥΓ. Α, τα 4 τρανζίστορ γράφουν πάνω τους:
    58T03GP και απο κάτω
    833381
    Αντέχουν για 2η μπαταρία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει λογικη αυτο που λεει ο νεμεσσις ....φιλε παναγιωτη τι κανεις ???ολα καλα ????καιροεχουμε να τρακαριστουμε .... τι λεει ηΠτολεμαιδα ???
    ναι οντως καιρο εχουμε να τα πουμε... εδω η πτολεμαιδα κουραση.. ΠΟΛΥ κουραση... ειχαμε την εκθεση εδω αυτες τις μερες και μας εφαγε το κουβαλημα... εσυ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nemmesis : 23-06-09 στις 00:06
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα δεν θα κάνω ζημιά
    Έβαλα 5 σπείρες απο 2 που είχε χωρίς αυτό το πλαστικό σωληνάκι και όλα οκ. Με 40W έχω 15% και με 80W έχω 40%
    Βούλωσα και το beeper με σιλικόνη και μουγκάθηκε τελείως
    Αργότερα μπορεί να μπει και 2 μπαταρία αλλά δεν νομίζω, είναι αρκετό έτσι.

    Άρα το θέμα νομίζω ότι έληξε
    Thanks παιδιά για την βοήθεια!

    ΥΓ. Α, τα 4 τρανζίστορ γράφουν πάνω τους:
    58T03GP και απο κάτω
    833381
    Αντέχουν για 2η μπαταρία?
    ωραια αφου λυθηκε το προβλημα μια χαρα... αντε βρε PCMan αλλη μια περιεληξη... θα εισαι ο ειδικος για τους μετασχηματιστες αντε και εναν μετασχηματιστη για λαμπατο τωρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Λύθηκε αλλά βλέπω ένα άλλο να έρχεται
    Πριν όταν είχα και το pc μου πάνω, έγραφε 40-50% και τωρα με το που ανοίγει γράφει περίπου 150% και κλείνει κατευθείαν!!!
    Δεν έχω πρόβλημα προς το παρών γιατί πείραξα μόνο το ένα ups, αυτό που έχει πάει ήδη πτολεμαίδα και δουλεύει το poe και το router. Δεν θα κάνω άλλες μετατροπές σε αυτό γιατί δουλεύει τέλεια!
    Στο άλλο σκέφτομαι να κάνω μια πατέντα για να δουλευει κανονικά και με το pc αλλά και μόνο με τα router και poe χωρις να κλείνει κάθε 5 λεπτά.
    Σκέφτηκα να τυλίξω πάλι 5 σπείρες αλλα στις 2 θα βγάλω μια αναμονή που μαζί με την 5η, θα συνδεθούν σε ένα ρελέ, το οποίο θα είναι συνδεμένο με το pc και θα του λεει πότε θα αλλάξει επαφή. Δηλαδή, όσο διεγείρεται το ρελέ απο το pc(όταν είναι ανοιχτό) θα δουλεύουν οι δύο σπείρες και όταν θα κόβεται το ρεύμα, το ρελέ θα αλλάζει θέση και θα κουμπώνει στις 5 σπείρες για να δουλεύουν τα άλλα κανονικά χωρίς να κλείνουν!

    Μπορώ να βάλω ρελέ για να κάνω αυτή τη δουλειά την ώρα που δουλεύει το ups ή θα πάθει καμια ζημια? Νομίζω θα το αντιλαμβάνεται σαν να συνεδεα/αποσυνέδεα κάτι βαρύ. Στο κενό διάστημα που υπάρχει απο την μία επαφή στην άλλη, το ups τι θα κάνει?


    Με το άλλο ups έπαθα πλάκα με την αυτονομία του! Περίμενα να πάει καμια ώρα αλλά πρέπει να βγάζει άνετα ένα 5ωρο! Θα το περίμενα μέχρι να κλείσει για να μετρήσω με ακρίβεια πόσο αντέχει αλλά έκλεισε το netbook μου πρώτο και δεν μπόρεσα να καταλάβω. Δυο screenshots που πρόλαβα να βγάλω με συνεχή χρήση μίας ώρας το πρώτο, και το δεύτερο στην μιαμιση:


    Μόνο 4% διαφορά στην μπαταρία ή 0,1V σε μισή ώρα. Να σημειώσω ότι δεν ήταν φορτησμένο τέρμα και άρχισε να κατεβαλινει απο το 82% περίπου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 12:37
  2. Πρόβλημα με UPS Mustek
    By OrestisB in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-12, 15:12
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS ΜΕΓΑΛΟ
    By manos423 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 16:43
  4. ups προβλημα .
    By tsi.mitsakos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 19:08
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-08, 16:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας