Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 49

Θέμα: ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS MUSTEK

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS MUSTEK

    Καλησπέρα!
    Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό γιατί καίγομαι..

    Όπως έχω ξαναπεί, έχω στήσει ένα ασύρματο δίκτυο από την πτολεμαίδα μέχρι το χωριό μου και για να μην έχω πρόβλημα με το ρεύμα(αν κοπεί στην πτολεμαίδα πέφτει το δίκτυο ή αν κοπεί εδώ πάλι πέφτει γιατί δεν δουλεύει το εδώ router για να μπω από το netbook) πήρα 2 ups.
    Δεν θα έχω μεγάλο φορτίο, μόνο ένα router και ένα poe στην κάθε μεριά θα παίρνει ρέυμα. Μιλάμε για περίπου 30W κατανάλωση, γιαυτό δεν ήθελα κάτι μεγάλο και πιό ακριβό. Τα Ups είναι αυτά.

    Το πρόβλημα είναι ότι, ότι και να ρυθμίσω, κλείνει στα 5 λεπτά ακριβώς.. ΚΛΕΙΝΕΙ!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!! Μετά πρέπει να πάω να πατήσω το κουμπί να κλείσει και να το ξαναπατήσω για να ανοίξει(μεγάλο πρόβλημα γιατί στην πτολεμαίδα δεν έχω πρόσβαση πάντα)...

    Ψάχνοντας στις οδηγίες του(οι οποίες ΔΕΝ υπάρχουν στο ιντερνετ αλλα μέσα στο cd) βρήκα ότι μάλλον έχει μια μαμακία που την λένε Energy Saving και μάλλον είναι ενεργοποιημένο το "Yes" που λεει "If the load is light, Shut down UPS in 5 minutes when AC Fail" και όχι το "No" που λεει "UPS won’t be shut down until battery backup time exhaust". Εχει ακόμα μια τέτοια μαμακία που λέγεται "Auto Reboot UPS When AC Input Restored" και μάλλον είναι στο "NO" γιαυτό μάλλον κλείνει και δεν ξανανοίγει...
    Το θέμα είναι ότι αυτά που γράφει δεν μπορώ να τα τροποποιήσω και έχει χιλιάδες επιλογές...Μου δείχνει κάποια μενού που δεν υπαρχουν στο πρόγραμμα που μου έδωσαν ούτε στο πρόγραμμα που υπάρχει στην σελίδα της mustek(πιο καινούρια έκδοση).

    Εδώ είναι οι οδηγίες.

    Στις οδηγίες αναφέρεται σε ON-LINE, special ON-LINE, regular LINE-INT, special LINE-INT, telecom power, ATS.
    Οι επιλογές που βλέπω εγώ στο δικό μου πρόγραμμα είναι αυτές του regular LINE-INT. Μπορώ δηλαδή μόνο να κλείσω η να ανοίξω το ηχειάκι που έχει μέσα

    Τι κάνω τώρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    το χειριζεσαι λαθος το θεμα φιλε νικο

    εφοσον και οι δυο συσκευες σου εχουν χαμηλη ταση τροφοδοσιας η καλυτερη λυση θα ηταν να βαλεις απλα δυο μπαταριες μολυβδου οπου θα σου δωσουν τα 12 η 9 που θελεις για να δουλεψουν αυτα τα σκατουλακια μπορεις να βαλεις και τρεις και τεσσερις αμαθες για να σιγουρεψεις οτι θα εχουν ατελειωτες ωρες λειτουργειας και απλα να κατασκευασεις ενα φορτιστη γελοια απλο με να λμ 317 για να φορτιζει τις μπαταριες οσο το ρευμα θα ειναι εκει

    κανενα software υπεροχος βαθμος αποδοσης χαμηλο κοστος ατελειωτες ωρες λειτουργειας τι αλλο θες ????

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Telemastoras
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    38

    Red Face Συμπατριώτη μελετάω το manual και θα απαντήσω

    Λοιπον

    Έκανες αρχικά εγκατάσταση το software στους Η/Υ;
    Υπάρχει η μπάρα ένδειξης μονιτορ του UPS στην δεξιά γωνια του Η/Υ;
    Έβαλες τον σειριακό αριθμό που χρειάζεται;
    Το πρόγραμμα λειτουργεί; δλδ παίρνεις ενδειξεις απο το UPS;
    Τάση, φόρτιση κλπ;

    Αν δεν μπορέσεις να κάνεις τίποτα στείλε email στο

    info@telemastoras.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    εγώ είχα βάλει ένα UPS σε ένα ασύρματο τηλέφωνο που έχω για να
    μην μένω στο σκοτάδι σε διακοπή ρεύματος.
    το αποτέλεσμα είναι με ένα 600αρι να έχω περίπου 30 με 40 λεπτά
    χρόνο πριν πεθάνει η μπαταρίας
    έτσι κατέφυγα στην λύση που είπε ο Σάκης ( τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται φίλε Σάκη ) και η αυτονομία με μια μπαταρία
    12ν 7,2Αη εκτοξεύτηκε !

    Υ.Γ
    φίλε Σάκη να σου ζήση το νέο μέλος της οικογένειας σου
    πάντα γερο και δυνατό να είναι και να τον δεις
    όπως επιθυμείς

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό γιατί καίγομαι..

    Όπως έχω ξαναπεί, έχω στήσει ένα ασύρματο δίκτυο από την πτολεμαίδα μέχρι το χωριό μου και για να μην έχω πρόβλημα με το ρεύμα(αν κοπεί στην πτολεμαίδα πέφτει το δίκτυο ή αν κοπεί εδώ πάλι πέφτει γιατί δεν δουλεύει το εδώ router για να μπω από το netbook) πήρα 2 ups.
    Δεν θα έχω μεγάλο φορτίο, μόνο ένα router και ένα poe στην κάθε μεριά θα παίρνει ρέυμα. Μιλάμε για περίπου 30W κατανάλωση, γιαυτό δεν ήθελα κάτι μεγάλο και πιό ακριβό. Τα Ups είναι αυτά.

    Το πρόβλημα είναι ότι, ότι και να ρυθμίσω, κλείνει στα 5 λεπτά ακριβώς.. ΚΛΕΙΝΕΙ!!!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!! Μετά πρέπει να πάω να πατήσω το κουμπί να κλείσει και να το ξαναπατήσω για να ανοίξει(μεγάλο πρόβλημα γιατί στην πτολεμαίδα δεν έχω πρόσβαση πάντα)...

    Ψάχνοντας στις οδηγίες του(οι οποίες ΔΕΝ υπάρχουν στο ιντερνετ αλλα μέσα στο cd) βρήκα ότι μάλλον έχει μια μαμακία που την λένε Energy Saving και μάλλον είναι ενεργοποιημένο το "Yes" που λεει "If the load is light, Shut down UPS in 5 minutes when AC Fail" και όχι το "No" που λεει "UPS won’t be shut down until battery backup time exhaust". Εχει ακόμα μια τέτοια μαμακία που λέγεται "Auto Reboot UPS When AC Input Restored" και μάλλον είναι στο "NO" γιαυτό μάλλον κλείνει και δεν ξανανοίγει...
    Το θέμα είναι ότι αυτά που γράφει δεν μπορώ να τα τροποποιήσω και έχει χιλιάδες επιλογές...Μου δείχνει κάποια μενού που δεν υπαρχουν στο πρόγραμμα που μου έδωσαν ούτε στο πρόγραμμα που υπάρχει στην σελίδα της mustek(πιο καινούρια έκδοση).

    Εδώ είναι οι οδηγίες.

    Στις οδηγίες αναφέρεται σε ON-LINE, special ON-LINE, regular LINE-INT, special LINE-INT, telecom power, ATS.
    Οι επιλογές που βλέπω εγώ στο δικό μου πρόγραμμα είναι αυτές του regular LINE-INT. Μπορώ δηλαδή μόνο να κλείσω η να ανοίξω το ηχειάκι που έχει μέσα

    Τι κάνω τώρα?
    Δοκίμασε να μην δώσεις σύνδεση στο pc που έχεις εκεί εχω παρόμοια περίπτωση που "κρατάει" 10-12 ώρες.
    Επίσης αν θές πραγματικά να πάρεις μεγαλύτερη διάρκεια για τον "φόβο των ιουδαίων" βάλε αλλη μιά μπαταρία παράλληλα αν είναι δυνατόν σε κατάσταση stand by.
    Εχω ενα τέρας της αυτής εταιρείας 2000va που πάει μιά χαρά τεσταρισμένο για 80 ώρες σε βουνό με φωτοβολταϊκά!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το χειριζεσαι λαθος το θεμα φιλε νικο

    εφοσον και οι δυο συσκευες σου εχουν χαμηλη ταση τροφοδοσιας η καλυτερη λυση θα ηταν να βαλεις απλα δυο μπαταριες μολυβδου οπου θα σου δωσουν τα 12 η 9 που θελεις για να δουλεψουν αυτα τα σκατουλακια μπορεις να βαλεις και τρεις και τεσσερις αμαθες για να σιγουρεψεις οτι θα εχουν ατελειωτες ωρες λειτουργειας και απλα να κατασκευασεις ενα φορτιστη γελοια απλο με να λμ 317 για να φορτιζει τις μπαταριες οσο το ρευμα θα ειναι εκει

    κανενα software υπεροχος βαθμος αποδοσης χαμηλο κοστος ατελειωτες ωρες λειτουργειας τι αλλο θες ????
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ είχα βάλει ένα UPS σε ένα ασύρματο τηλέφωνο που έχω για να
    μην μένω στο σκοτάδι σε διακοπή ρεύματος.
    το αποτέλεσμα είναι με ένα 600αρι να έχω περίπου 30 με 40 λεπτά
    χρόνο πριν πεθάνει η μπαταρίας
    έτσι κατέφυγα στην λύση που είπε ο Σάκης ( τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται φίλε Σάκη ) και η αυτονομία με μια μπαταρία
    12ν 7,2Αη εκτοξεύτηκε !

    Υ.Γ
    φίλε Σάκη να σου ζήση το νέο μέλος της οικογένειας σου
    πάντα γερο και δυνατό να είναι και να τον δεις
    όπως επιθυμείς
    Καλά εδώ φίλε σακη και κώστα έχετε ένα μεγάλο δίκιο αλλά τι θα γινόνταν με την προστασία? Με τα σταφ τσουφ του ρεύματος απο τις ασταπές, θα έντεχε το Lm?
    Εκτός απο αυτό, έτσι μπορώ να συνδέσω ότι συσκευή θέλω + το pc(μόνο για προστασία, μόλις κόβεται το ρεύμα θα κανει κανονικα shutdown)


    200 μπαταρίες έχω και τις δουλεύω έτσι ή με κανα inverter αν θέλω 220 . Μεγαλύτερη είναι η αυτονομία δε λέω, αλλά θέλω κάτι πιο σταθερό να δουλεύει πάντα και στο pc μου και σε όλες τις συσκευές χωρίς μετατροπές και να το ελέγχω κιόλας!


    ΥΓ. Σάκη τι ακούω? Να σου ζήσει και πάντα γερός και δυνατός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Telemastoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον

    Έκανες αρχικά εγκατάσταση το software στους Η/Υ;
    Υπάρχει η μπάρα ένδειξης μονιτορ του UPS στην δεξιά γωνια του Η/Υ;
    Έβαλες τον σειριακό αριθμό που χρειάζεται;
    Το πρόγραμμα λειτουργεί; δλδ παίρνεις ενδειξεις απο το UPS;
    Τάση, φόρτιση κλπ;

    Αν δεν μπορέσεις να κάνεις τίποτα στείλε email στο

    info@telemastoras.gr
    Όλα δουλεύουν ρολόι φίλε γιάννη. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με όλα αυτά που αναφέρεις. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν κόβεται το ρεύμα, δεν κρατάει πάνω απο 5 λεπτά με το φορτίο που θέλω(μικρό)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να μην δώσεις σύνδεση στο pc που έχεις εκεί εχω παρόμοια περίπτωση που "κρατάει" 10-12 ώρες.
    Επίσης αν θές πραγματικά να πάρεις μεγαλύτερη διάρκεια για τον "φόβο των ιουδαίων" βάλε αλλη μιά μπαταρία παράλληλα αν είναι δυνατόν σε κατάσταση stand by.
    Εχω ενα τέρας της αυτής εταιρείας 2000va που πάει μιά χαρά τεσταρισμένο για 80 ώρες σε βουνό με φωτοβολταϊκά!!!
    Κατάλαβα τι λες, το έχω διαβάσει και αλλού αυτό. Δοκίμασα χωρίς usb αλλά τίποτα. Σε αυτό το πρόγραμμα που έχω, απλά βλέπεις τι γίνεται στο ups και προγραμματίζεις πότε θα κλείσει το Pc σου, τίποτ'άλλο.


    Βρήκα πάντως μια λύση!
    Απο δοκιμές που έκανα προλίγο με μερικές λάμπες, είδα ότι σταματάει να δίνει ρεύμα στα 5 λεπτά, όταν το φορτίο είναι κάτω απο 10%. Πάνω απο 10% δουλεύει κανονικά άρα έχει προστασία που με κάτω απο 10% φορτίο, νομίζει ότι έχω κάτι ψιλά συνδεμένα και όχι pc και κλείνει για να μην φάει όλη την μπαταρία. Έξυπνο αλλά μου είναι εντελώς άχρηστο..
    Τεσπά, έκανα κάτι τεστάκια και είδα ότι το 10% είναι 65W περίπου. Με 80% μπαταρία και 80W λάμπες κράτησε 50-60λεπτά.
    Σκέφτηκα να βάλω ότι θα έβαζα, τα 30W δηλαδή + μια λάμπα 40W για να περάσω το 10% και για να έχω και φως όταν κόβεται το ρεύμα!!! Έτσι θα έχω περίπου 1 ώρα αυτονομίας με 7Α μπαταρία. Αν βάλω αργότερα άλλη μία, σίγουρα θα πάει παραπάνω αλλά δεν το χρειάζομαι. Ο στόχος μου απ'την αρχή ήταν 1 ώρα. Εξ'άλλου σπάνια γίνονται διακοπές τόσο μεγάλες.

    Βέβαια μέσα στο manual γράφει ότι μπορώ να κάνω και άλλες ρυθμίσεις αλλα αυτά μάλλον είναι για άλλα μοντέλα και όχι για το δικό μου! έτσι καταλαβα...

    Όσο για αυτό που είπα πριν ότι δεν ξανανοίγει όταν έρχεται το ρεύμα, γράψτε λάθος. Απλά αργεί να ανοίξει και νόμιζα δεν θα ανοίξει ποτέ !!!!!

    Τώρα αν βρεθεί τρόπος να παρακάμψω αυτή την προστασία ακόμα καλύτερα!

    Έχω μερικά Screenshots εδώ αλλά δεν ξέρω αν θα φανούν χρήσιμα.


    Απ'ότι είδα νεκρώνουν όλα τα ρελέ και δεν πάει καθόλου τάση στον μετασσχηματιστή. Δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PCMan : 21-06-09 στις 01:54

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμενο προβλημα με το συγκεκριμενο ups δεν εχει ξαναναφερθει.
    Το βγαζεις απο το κουτι το βαζεις στο ρευμα και οτι αλλο θες να δουλεψεις επανω και σε μια διακοπη ρευματος κραταει ικανοποιητικα.
    Μηπως η συνδεση με τον υπολογιστη και ποσο μαλλον μια ρυθμιση απο το software κανει ολη την ζημια?Απο την αλλη μας λες οτι δεν μπορεις να πειραξεις τις ρυθμισεις,αρα λοιπον θα πρεπει να δουλευει με τις default ρυθμισεις οι οποιες φυσικα δεν πρεπει να σβηνουν το ups σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.Μηπως ειναι ελαττωματικα?Αλλα και τα δυο?
    Δυσκολο.
    Κανε unistall το software και μην συνδεεις το pc πανω να δεις τι θα κανει.
    Τα μεγαλα ups εχουνε software και κονσολα να ρυθμιζεις ποτε θες να κλεισει ο καθε server.Εκει ομως μπορει να παρεμβει ο χρηστης μεχρι και ημερομηνιακα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Capacitor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμενο προβλημα με το συγκεκριμενο ups δεν εχει ξαναναφερθει.
    Το βγαζεις απο το κουτι το βαζεις στο ρευμα και οτι αλλο θες να δουλεψεις επανω και σε μια διακοπη ρευματος κραταει ικανοποιητικα.
    Μηπως η συνδεση με τον υπολογιστη και ποσο μαλλον μια ρυθμιση απο το software κανει ολη την ζημια?Απο την αλλη μας λες οτι δεν μπορεις να πειραξεις τις ρυθμισεις,αρα λοιπον θα πρεπει να δουλευει με τις default ρυθμισεις οι οποιες φυσικα δεν πρεπει να σβηνουν το ups σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.Μηπως ειναι ελαττωματικα?Αλλα και τα δυο?
    Δυσκολο.
    Κανε unistall το software και μην συνδεεις το pc πανω να δεις τι θα κανει.
    Τα μεγαλα ups εχουνε software και κονσολα να ρυθμιζεις ποτε θες να κλεισει ο καθε server.Εκει ομως μπορει να παρεμβει ο χρηστης μεχρι και ημερομηνιακα.
    Δεν έχει πρόβλημα το ups, προστασία έχει!
    Αν έχει load πάνω του κάτω απο 10% κλείνει σε 5 λεπτά. Έτσι λεει στις οδηγίες και έτσι κάνει. Όταν έχει ρεύμα απο το δίκτυο δουλεύει κανονικά. Αυτό το κάει για να μην τρώει μπαταρία τσάμπα. Αν είχε υπολογιστή πάνω του θα το καταλάβαινε γιατι με pc παει στο 40% με τη μία και δεν θα έκλεινε αλλά θα πήγαινε όσο κρατάει η μπαταρία.
    Το είπα και πιό πάνω όπως και την λύση που βρήκα. Το θέμα είναι όμως αν είναι δυνατόν να παρακάμψω αυτή την προστασία γιατί δεν με εξυπηρετεί καθόλου.
    Έχει κανείς κανα σχέδιο ή κάτι που να μου λεει το να κάνω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Capacitor
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Ωραια,που ειναι το προβλημα να βαλεις μια λαμπα για να αυξησεις το φορτιο?
    Ειναι πολυ δυσκολο χωρις σχεδιο να το κανεις να μην σβηνεις οταν εχει 10% φορτιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Ναι, θα ήταν καλύτερα να μην έκαιγα τζάμπα αυτά τα 40W.
    Δύσκολο ε? Μάλλον θα μείνω έτσι δηλαδή...
    Τεσπα, αν βρεθεί τίποτα εδώ είμαστε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 13:37
  2. Πρόβλημα με UPS Mustek
    By OrestisB in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-12, 16:12
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ UPS ΜΕΓΑΛΟ
    By manos423 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 17:43
  4. ups προβλημα .
    By tsi.mitsakos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 20:08
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-08, 17:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας