Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: διπλος διακοπτης για πολυφωτο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    να ξερετε παντως στα πλακε και στα ΝΥΜ τα χρωματα αλαζουν αναλογα την περισταση το κιτρινο πολες φωρες γινετε επιστροφη ακομη και το μπλε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    καποιος που λεει οτι δεν υπαρχει πλακε 4χ1,5 μαλλον δεν ειναι ηλεκτρολογος. οσο για καποιον αλλο που νομιζει οτι στα νυμ και γενικως στα πολυπολικα καλωδια κανουμε οτι γουσταρουμε..

    ελοτ hd384:

    5
    14.3 Αναγνώριση του ουδετέρου αγωγού και του αγωγού προστασίας

    5
    14.3.1
    Ο ουδέτεροςαγωγόςκαι ο αγωγόςπροστασίαςπρέπει να είναι αναγνωρίσιµοι απότο χρωµατισµό
    τους
    , σύµφωνα µε τα Πρότυπα ΕΝ 60446 και ΕΛΟΤ ΗD 308 (διπλόςχρωµατισµός πράσινο / κίτρινο για
    τον αγωγόπροστασίας
    , χρώµα ανοιχτόµπλε για τον ουδέτερο). Δεν επιτρέπεται στιςηλεκτρικέςγραµµές

    (
    εκτόςαπότιςπροοριζόµενεςαποκλειστικάγια κυκλώµατα τηλεπικοινωνίαςήµετρήσεων) η χρήση
    αγωγών
    µε χρώµα πράσινο ήκίτρινο.

    - στην περίπτωση γραµµών που αποτελούνται απόµονοπολικάκαλώδια (µονωµένοι αγωγοί) δεν πρέπει να χρησιµοποιείται καλώδιο µε διπλόχρωµατισµό πράσινο / κίτρινο.
    -
    στην περίπτωση πολυπολικών καλωδίων δεν πρέπει να γίνεται χρήση καλωδίων που έχουν ένα
    πόλο
    µε διπλόχρωµατισµό πράσινο / κίτρινο. Εντούτοιςαν δεν υπάρχουν διαθέσιµα παράµόνο
    καλώδια που περιλα
    µβάνουν ένα πόλο µε διπλόχρωµατισµό πράσινο / κίτρινο, είναι επιτρεπτήη
    χρησι
    µοποίησήτους, υπότον όρο ότι δεν θα χρησιµοποιείται αυτόςο πόλος.


    .


    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    UnHappy

    οσο για καποιον αλλο φιλο που με ρωταει αν εχω κανει πραξη καθολου.... δουλευω ηλεκτρολογος 16 συνεχωμενα ετη (δεν εχω κανει αλλο επαγγελμα στη ζωη μου οθτε καν προσωρινο). απο βοηθος ως τωρα με οσους μαστορους εχω δουλεψει (εκτος απο εναν μου εχει μεινει για τα παπατζηλικια που εκανε :p ) κανεις ουτε και γω δεν εχουμε αφησει μια γραμμη αγειωτη (του κουδουνιου εξωθυρας συμπεριλαμβανωμενης). τωρα αν καποιοι σκιτζηδες κανουν οικονομια 12 λεπτα/μετρο δε φταιω γω.. αυτοι που τους πληρωνουν φταινε. τι αλλο να πω πια..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο για καποιον αλλο φιλο που με ρωταει αν εχω κανει πραξη καθολου.... δουλευω ηλεκτρολογος 16 συνεχωμενα ετη (δεν εχω κανει αλλο επαγγελμα στη ζωη μου οθτε καν προσωρινο). απο βοηθος ως τωρα με οσους μαστορους εχω δουλεψει (εκτος απο εναν μου εχει μεινει για τα παπατζηλικια που εκανε :p ) κανεις ουτε και γω δεν εχουμε αφησει μια γραμμη αγειωτη (του κουδουνιου εξωθυρας συμπεριλαμβανωμενης). τωρα αν καποιοι σκιτζηδες κανουν οικονομια 12 λεπτα/μετρο δε φταιω γω.. αυτοι που τους πληρωνουν φταινε. τι αλλο να πω πια..
    μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Βέβαια υπάρχουν και φωτιστικά τα οποία έχουν μόνο Φάση-Ουδέτερο οπότε πάει η γείωση ή κάνω λάθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    και βεβαια υπαρχουν τετοια.χωρις μεταλικα μερη . η με διπλη μονωση (καινουρια πατεντα-μουφα αυτη) οπως στις παλιες εποχες οπου υπηρχε μονωμενο (π.χ) ξυλινο δαπεδο δεν ηταν υποχρεωτικη η γειωση στις πριζες. οι οποιες ηταν διπολικες. μιλαμε για εποχες του μεχρι το 70-75
    δεν ξερει ομως ο εγκαταστατης τι φωτιστικο 8α βαλει ο καθενας . μπορει το ταβανι να ειναι στα 8 μετρα , οπως ειπε ενας φιλος πανω απο 3 μετρα δεν ειναι υποχρεωτικη η γειωση. εγω ομως μπορω να κρεμασω εναν πολυελαιο μεχρι το 1,80. η θα μου το απαγορεψει κανεις?αρα λοιπον επειδη οι καταστασεις σε μια εγκατασταση ειναι λιγακι ρευστες...αγωγος προστασιας πρεπει να υπαρχει παντου κι'ας μη χρησιμοποιη8ει ποτε. και επανερχομαι στις παλιες διπολικες πριζες που τα χρονια εκεινα ηταν νομιμες. ηρθαν καποιοι εξυπνακιδες.. και τις αντικατεστισαν με σουκο! με την επαφη της γειωσης στον αερα! και αντε τωρα εσυ να ξερεις....οτι η σουκο σου δεν εχει γειωση. το μονο που μπορεις να πεις στον πελατη ειναι : ξερεις κατι φιλε...εδω δεν ειναι σωστο αυτο. για να φτιαχτει θελω τοσα. τα δινεις ?καλως . οχι? ξανακαλως. βρες αλλον. πρεπει καποια στιγμη να αρχισουμε να χαλαμε χατηρια. ημασταν οι γιατροι και εχουμε γινει οι μπαζομαζοχτρες στη οικοδομη. νομιζω δλδ. αν εχει καποιος αντιρρηση ας τη συζητησουμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη electroshocked
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με την Χρήστο, γείωση πρέπει να μπαίνει παντού και πάντα. Εμπειρία εχω ελάχιστη καθώς σπουδάζω ακόμα ηλεκτρολόγος, αλλά όταν κάποια στιγμή δούλευα κι είχαμε βάλει πλακέ σε ταβάνι, βάζαμε γείωση.
    Την βάζεις άσχετα απ' τα φωτιστικά που θα μπουν (που μπορεί να έχουν ή να μην έχουν γείωση).

    Για τη συνδεσμολογία του κομιτατέρ:
    Στο διακόπτη, ο αγωγός που είναι μόνος του είναι η φάση. Οι 2 αγωγοί που βγαίνουν απ' τον διακόπτη είναι οι επιστροφές (είναι η διακλάδωση της φάσης). Οι επιστροφές μαζί με τον ουδέτερο καταλήγουν στο ταβάνι.
    Ο ουδέτερος είναι μπλε, ενώ οι επιστροφές μπορεί να έχουν μαύρο, καφέ ή και κόκκινο χρώμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Επειδη εκανα καποιες αλλαγες σε ενα σπιτι και ειπα να αλλαξω και ενα πολυφωτο το οποιο ηταν συνδεδεμο με εναν διπλο διακοπτη(κομμυτατερ) ωστε να αναβω μια απο τις δυο λαμπες ή και τις δυο.
    Από το ταβάνι βγαίνουν 3 καλώδια,τσεκαρα ενα-ενα ξεχωριστα και ειδα οτι το μεσαιο ειναι ο ουδετερος και τα δυο ακριανα οι 2 επιστροφες(2 φασεις) αυτο το διαπιστωσα με το δοκιμαστικο
    ανοιγοντας εναν-εναν τους διακοπτες.

    Το καινουργιο μου φωτιστικο εχει αυτην την συνδεσμολογια

    http://postimg.org/image/tconzu0bh/

    1) Εγω θελω να αναβω με τον εναν διακοπτη τις δυο και με τον αλλον την τριτη,με την υπαρχουσα συνδεσμολογια δεν μπορω να διαχειριζομαι ξεχωριστα τις τρεις λαμπες αρα θα πρεπει να βγαλω
    απο την τριτη λαμπα το γεφυρωμα που την συνδεει με τις αλλες(στην φαση) και ετσι θα μπορω να συνδεσω τις δυο στην μια επιστροφη και την αλλη στην αλλη επιστροφη και ο κοινος ουδετερος
    με τον ουδετερο ετσι δεν ειναι?

    2) Με την γειωση τι γινεται ειναι απαραιτητη??Ρωταω γιατι το παλιο φωτιστικο ναι μεν ηταν μεταλλικο αλλα δεν ειχε γειωση αυτο εχει,να την αφησω ασυνδετη??


    Συγνωμη για την αναλυση που εκανα αλλα επειδη αφορα 220 βολτ δεν εχω ορεξη για τρεχαματα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 14-10-14 στις 18:52

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Εγω θελω να αναβω με τον εναν διακοπτη τις δυο και με τον αλλον την τριτη,με την υπαρχουσα συνδεσμολογια δεν μπορω να διαχειριζομαι ξεχωριστα τις τρεις λαμπες αρα θα πρεπει να βγαλω
    απο την τριτη λαμπα το γεφυρωμα που την συνδεει με τις αλλες(στην φαση) και ετσι θα μπορω να συνδεσω τις δυο στην μια επιστροφη και την αλλη στην αλλη επιστροφη και ο κοινος ουδετερος
    με τον ουδετερο ετσι δεν ειναι?

    2) Με την γειωση τι γινεται??Ειναι απαραιτητη ρωταω γιατι το παλιο φωτιστικο ναι μεν ηταν μεταλλικο αλλα δεν ειχε γειωση αυτο εχει να την αφησω ασυνδετη??


    Συγνωμη για την αναλυση που εκανα αλλα επειδη αφορα 220 βολτ δεν εχω ορεξη για τρεχαματα!
    1)Ο ουδέτερος παραμένει κοινός για τις 3 λάμπες. Τις 2 αναμονές της φάσης τις μοιράζεις όπως είπες για το σχήμα φωτισμού που θες.

    2)Από την στιγμή που δεν έχεις αγωγό γείωσης σε αναμονή στο ταβάνι, δεν μπορείς να συνδέσεις το μεταλλικό σώμα του φωτιστικού.

    Ότι εργασία κάνεις να γίνεται πάντα με κατεβασμένο τον γενικό διακοπτή του πίνακα διανομής!

    Καλό θα ήταν να ελέγχεις με πολύμετρο αν έχεις τάση και όχι με δοκιμαστικό κατσαβίδι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΣΤΕΛΙΟΣ Ε για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasis 1 (14-10-14)

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    ναι ετσι ειναι απλα χωριs γειωση δεν το επιτρεπει ο ελοτ 384. απ τη στιγμη που δεν κανειs επανελεγχο βαλτο χωριs γειωση δηλαδη τον αγωγο γειωσηs καντο επιστροφη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον el greco 1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    thanasis 1 (14-10-14)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διπλος διακοπτης φωτιστικων
    By kleima in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 23:46
  2. προβλημα σε πολυφωτο
    By aktibistis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 15:56
  3. Διπλος φορτιστης USB 2500 mA.
    By rep in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-14, 12:04
  4. Πολυφωτο 6 λαμπτηρων
    By demis9 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-11, 00:43
  5. κατασκευη διπλου τροφοδοτικου 2 χ 0-22.5V / 2.5A
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-10, 23:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας