Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: Προβλημα με φωτα Xenon σε αυτοκινητο.

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xazopartalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2x17W 22ohm αντιστασεις παραληλα.
    Δηλαδη 11ohm 34w παραληλα με καθε μπαλαστ και εισαι οκ δοκιμασμενο.
    Οι αντιστασεις ζεστενονται ομως γι αυτο προσοχη που θα μπουνε.
    ένας λόγος που επιλέγεις hid kit είναι η μείωση κατανάλωσης. Αν είναι να βάλουμε αντιστάσεις να καταναλώνουν το ρεύμα που γλυτώνουμε απ τις πυρακτώσεως, τότε τι να το κάνουμε?

    @Phatt αν έχεις δοκιμάσει τα error cancelers που είπαν, πήγαινε σε opel service και δες αν μπορούν με το διαγνωστικό να σου ακυρώσουν τελείως την ένδειξη καμμένης λάμπας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikkos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένας λόγος που επιλέγεις hid kit είναι η μείωση κατανάλωσης. Αν είναι να βάλουμε αντιστάσεις να καταναλώνουν το ρεύμα που γλυτώνουμε απ τις πυρακτώσεως, τότε τι να το κάνουμε?
    Αυτή την απορία έχω κι εγώ σε όλο το topic. Λίγο κακή σα λύση.

    Υ.Γ. Ελπίζω να μην έγινες άλλος ένας που στραβώνει τους διερχόμενους στο αντίθετο ρεύμα, OMFG.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electrifier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή την απορία έχω κι εγώ σε όλο το topic. Λίγο κακή σα λύση.

    Υ.Γ. Ελπίζω να μην έγινες άλλος ένας που στραβώνει τους διερχόμενους στο αντίθετο ρεύμα, OMFG.
    Όχι, αγόρασε "ειδικά" φανάρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, αγόρασε "ειδικά" φανάρια
    Όντως, τώρα το πρόσεξα. Μπράβο του τότε.

    Υ.Γ. Ίσως φανεί υπερβολικό και λίγο offtopic, αλλά αποφεύγω να κάνω ταξίδι το βράδυ λόγω προβλήματος που προκαλούν τα φώτα του αντίθετου ρεύματος, αφού σε πολλά τμήματα εθνικών οδών (πχ Αθηνών-Πατρών) δεν υπάρχει διάζωμα να κόψει κάτι. Κυριολεκτικά νιώθω τον κίνδυνο όταν οδηγώ και δε βλέπω τίποτα. Εκεί καταντήσαμε με τις μλκς, να μην μπορούμε να ταξιδέψουμε ότι ώρα θέλουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα φώτα των άλλων. Και την μεγάλη σκάλα με xenon να βάλουν μες τα μούτρα μου δεν τυφλώνομαι. Απορώ με φίλους μου που τράκαραν/τούμπαραν έτσι.

    Απ'την άλλη με τσατίζει όταν τα ξεχνάνε ή νομίζουν ότι έχω τα μεγάλα και ανάβουν και τα δικά τους, όχι ότι με πειράζει αλλά θα το κάνουν σε κανέναν που δεν το μπορεί το φως και θα σκοτωθεί.. Γιαυτό έβαλα και στην μεγάλη σκάλα xenon, για να δουν πως είναι(και για να βλέπω καλύτερα).

    Έχω φανάρι με φακό στην μικρή σκάλα, στην μεγάλη είναι απλός καθρέπτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα φώτα των άλλων.
    Εντάξει, δεν είπαμε πως παρατάω το τιμόνι και βάζω τα χέρια μπροστά στα μάτια (δεν έχω την ευαισθησία του κόμη Δράκουλα).

    "Τυφλώνομαι" το βράδυ σημαίνει το εξής:
    Μια ισχυρή φωτεινή πηγή προκαλεί συστολή της κόρης του ματιού με αποτέλεσμα να εισέρχεται σε αυτό λιγότερο φως, άρα και λιγότερο ασθενές φως από αυτό που σε ενδιαφέρει εκείνη τη στιγμή να εισέρχεται (την αντανάκλαση από τα δικά σου φώτα). Κατά συνέπεια α) μειώνεται πάρα πολύ το βάθος του οπτικού σου πεδίου και β) βλέπεις πάρα πολύ λιγότερες λεπτομέρειες (μερικά αντικείμενα κυριολεκτικά παύεις να τα βλέπεις. Μπορεί να μην αντιληφθείς για παράδειγμα κάποιο πεσμένο κλαδί, πέτρα, ζώο που θα πεταχτεί και πολλά άλλα, ακόμα και το αν ακολουθεί στροφή. Είσαι επικίνδυνα εκτεθειμένος σε περίπτωση που συμβεί κάτι αναπάντεχο στο δρόμο σου, αφού αποκλείεται να αντιδράσεις έγκαιρα έχοντας ελλιπείς πληροφορίες από τα μάτια σου.

    Το παραπάνω ισχύει για όλους ανεξαιρέτως, διότι όλοι ανήκουμε στο είδος H.S.S. κι έχουμε κοινά στοιχεία φυσιολογίας, δεν είναι "προσωπικό". Προσωπικό είναι το να προτιμάς ή όχι τις συνθήκες μέγιστης ασφάλειας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    πήγαινε σε opel service και δες αν μπορούν με το διαγνωστικό να σου ακυρώσουν τελείως την ένδειξη καμμένης λάμπας
    +1000.Για να έχει την ευθύνη άλλος.

    Εγώ έβαλα πριν 1 εβδομάδα αυτά τα φώτα 130€ (με τοποθέτηση+error cancelers+2 έτη εγγύηση) και είμαι υπερευχαριστημένος.Η δέσμη ρυθμίζεται απο μέσα σε 3 επίπεδα και τα έχω τέρμα πάνω χωρίς να ενοχλώ.




    Εχω μία απορία.
    Οταν τα ανάβω ξεκηνούν απο χαμηλά και θα δυναμώσουν σε 5-10seconds.
    Ο εγκαταστάτης μου είπε πως αν θέλω,θα βάλω το ίδιο κιτ και στα μεγάλα φώτα.
    Ομως αν θέλω να κάνω σινιάλο στον απέναντι?Μέχρι να πάρουν μπρος θα έχει φύγει ο άλλος (ή καρφωθεί πάνω μου).
    Ειναι όντως έτσι???

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ulysses Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν τα ανάβω ξεκηνούν απο χαμηλά και θα δυναμώσουν σε 5-10seconds.
    Ο εγκαταστάτης μου είπε πως αν θέλω,θα βάλω το ίδιο κιτ και στα μεγάλα φώτα.
    Ομως αν θέλω να κάνω σινιάλο στον απέναντι?Μέχρι να πάρουν μπρος θα έχει φύγει ο άλλος (ή καρφωθεί πάνω μου).
    Ειναι όντως έτσι???
    I don't know, πάντως στα δικά μου δεν συμβαίνει αυτό το φαινόμενο. Βέβαια είναι εργοστασιακά, δεν ξέρω αν μετράει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ulysses Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000.Για να έχει την ευθύνη άλλος.

    Εγώ έβαλα πριν 1 εβδομάδα αυτά τα φώτα 130€ (με τοποθέτηση+error cancelers+2 έτη εγγύηση) και είμαι υπερευχαριστημένος.Η δέσμη ρυθμίζεται απο μέσα σε 3 επίπεδα και τα έχω τέρμα πάνω χωρίς να ενοχλώ.




    Εχω μία απορία.
    Οταν τα ανάβω ξεκηνούν απο χαμηλά και θα δυναμώσουν σε 5-10seconds.
    Ο εγκαταστάτης μου είπε πως αν θέλω,θα βάλω το ίδιο κιτ και στα μεγάλα φώτα.
    Ομως αν θέλω να κάνω σινιάλο στον απέναντι?Μέχρι να πάρουν μπρος θα έχει φύγει ο άλλος (ή καρφωθεί πάνω μου).
    Ειναι όντως έτσι???
    Χωρις να ενοχλείς? Είσαι σίγουρος? Στην φωτογραφία άλλα φαίνονται και είσαι και ψηλα και τέρμα αριστερά...

    Μηπως υπερβάλεις για τον χρόνο? Εμένα και στην μικρή την εργοστασιακή και στην μεγάλη που πήρα απο ebay(με 45€ παρακαλώ ) κάνουν να ανάψουν 2 δευτερόλεπτα, όχι παραπάνω.
    Όσο για την μεγάλη που λες, το έχω συνηθήσει. Όταν πατάς μία φορά γρήγορα για συνιάλο, αστράφτει κανονικά μια φορά και μετα χαμηλώνει. Αν ξανακάνεις δεν θα ανάψει τέρμα αλλα ο απέναντι βλέπει το συνιάλο σου(όχι όσο θα έπρεπε όμως) γιατί τον βαράει στα μούτρα(άσχετα που που δεν ανάβει τέρμα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Pacman,

    -Εχεις δίκιο,λάθος έκανα για το χρόνο, (+/-) 3sec είναι.
    -Για τα μεγάλα φώτα όπως τα λες (+1)
    -Για την τιμή αγοράς,όλοι οι γνωστοί μου λέγανε "πάρε τα απο το internet και βάλε τα",και ο τεχνικός επειδή ήταν στενά στη μηχανή έκανε 45 λεπτά.Επίσης στο www.xenoncity.gr τα είχε 60€ (απο τους φθηνούς),χωρίς cancellers,1 έτος εγγύηση.Πέρα απο αυτό απο όσα κινέζικα είδα αυτό ήταν το πιο ποιοτικό kit xenon και είχα φίλο που το πήρε και με έπρηζε να πράξω ανάλογα.Τέλος ο τεχνικός είναι κοντά μου και ότι και να έχω θα ασχοληθεί αυτός,ξέρω που θα τον βρώ.Τώρα τα e-bay κτλ τα φοβάμαι και άντε να χαλάσει κάτι,θα τρέχεις και δε θα φτάνεις.
    -Δεν ενοχλεί το φως και το έχω στην ψηλή θέση.Η κάμερα το συνέλαβε απλά έτσι.Δες στην ίδια φώτο τον άλλο στο βάθος με τα κιτρινα φώτα=βγήκε το ίδιο.Επίσης δες μία άλλη φώτο με τα φώτα προφίλ,δεν θαμπώνουν..





    Και αυτή είναι τραβηγμένη την ίδια στιγμή που στην πρώτη μου είπατε "Στην φωτογραφία άλλα φαίνονται και είσαι και ψηλα και τέρμα αριστερά"
    Αν προσέξετε στην BMW το φώς έρχεται max κάτω απο το πίσω τζάμι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με ballast xenon
    By dimitris.stef in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-12, 06:13
  2. Φωτα xenon και ραδιοφωνο
    By antwnhs1 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-11, 17:33
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ XENON
    By hovo in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-11, 23:11
  4. xenon φωτα - μπαταριες
    By marioulinos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-10, 10:54
  5. ΦΩΤΑ XENON
    By Johnnyfive in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-09, 19:58

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας