Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 61

Θέμα: προβλημα με opel astra

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Επειδη τυχαινει να εχω το ιδιο αυτοκινητο και μου εχει παρουσιασει το ιδιο προβλημα δυο φορες με διαφορετικη αιτια την καθε φορα. Η πρωτη ηταν φλαντζα κεφαλης στα 60000khm και η δευτερη ηταν ο πολαπλασιαστης στα 130000. Τωρα στην πρωτη περιπτωση IOANNIS να σαι ετοιμος να τα σκασεις χοντρα. κανα 800αρι αν πας αντιπροσωπεια και κανα 300-350αρι σε καποιο μη εξουσιοδοτημενο συνεργειο. Στην δευτερη περιπτωση πρεπει να αλαχτει ο πολλαπλασιαστης (εκεινο το μαυρο με τα κοντα μπουζοκαλωδια) και με κανα 100-150 ευρω εισαι ΟΚ (οχι για γνησιο). Αν και ειμαι τις γνωμης οτι δεν υπαρχει γνησιο ανταλακτικο. Και ο ιδιος ο κατακευαστης βαζει οτι να ναι.
    Γενικα πλεον οτι και να χαλασει στο αυτοκινητο δεν βαζω γνησιο και βρηκα την υγεια μου.
    Παντως αυτα τα ΟΠΕΛ ειναι πολυ ζημιαρικα αυτοκινητα.
    Εκανα το λαθος απο Honda να παω σε opel και το σκυλομετανιωσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Ρε παιδια φλατζα κεφαλης χωρις να εχει ανοιχτει το μοτερ μου ακουγεται παρα πολυ παραξενο. Πολλαπλασιαστης και λοιπα που εχουν να κανουν με ρευματα οκ κατανοητο δεν χρειαζεται ιδιαιτερη εξηγηση. Απο τα λιγα μηχανολογικα που ξερω και απο αυτα που διαβαζω και εχω συναντησει στο δικο μου προς μπουζι-βαβλιδες το κοβω. Ειναι δηλαδη ενας κυλινδρος νεκρος και τον "σπρωχνουν" οι αλλοι 3 για αυτο και ο θορυβος αν και οι βαλβιδες συνδεοντε μεταξυ τους οποτε αν κολλησει μια δεν δουλευει καθολου το μοτερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Και ομως Xarry ειναι μια κλασικη βλαβη στα αστρα. Απο οσους φιλους γνωριζω και εχουν αστρα δυστηχως την εχουν πατησει με φλαντζα απο τα 40,000
    μεχρι τα 80,000khm.
    φλαντζα κεφαλης, πολλαπλασιαστης, αντλια βενζινης και μοτερ τιμονιου ειναι οι κλασικοτερες βλαβες στα αστρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ειμαι ενας περηφανος ιδιοκτητης ενος ASTRA F 1.4GL '92 (το παλιο) και εχω να σας πω οτι το αμαξι ειναι σκυλι μαυρο.
    Αυτη την στιγμη που μιλαμε εχει 371.000km και πηγαινει μια χαρα.Πριν 2 χρονια το εκανα μια επισκευη, ενα γυαλισμα τους κυλινδρους και ελατηρια, γιατι ειχε αρχισει να μου τσιμπαει λαδακια.
    Το θεμα ειναι οτι τα μεταγενεστερα astra βγηκαν αρκετα παθιαρικα σε σχεση με τους πατεραδες τους...

    Εχω και ενα Honda, δεν υπαρχει λογος να συζηταμε για συγκριση αναμεσα σε Honda και Opel..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. επειδη απο οτι μου ειπατε, η ζημια θα μου βγει πολλα λεφτα, εψαξα εχθες και βρηκα καποιον γνωστο μου, ο οποιος εχει ενα ξαδερφο μηχανικο, που δουλευει σε μια εταιρεια αυτοκινητων. τον πηρα τηλ και θα ερθει σημερα το απογευμα να δει το αμαξι!
    αρα σημερα θα εχουμε μια πρωτη εκτιμηση της ζημιας!!!
    επισεις να πω οτι το αμαξι εχει κανει 90.000χιλ, και εκτος απο λαδια, φιλτρο αερα και φιλτρο λαδιου, δεν εχω αλλαξει τιποτα αλλο! πρωτη φορα μου βγαζει ζημια!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Αντε με το καλο και ελπιζω να εχει την μικροτερη δυνατη ζημια. Να την γλιτωσεις με κανα μπουζι
    IOANNIS Αν ειναι φλατζα κεφαλης μπορεις να το καταλαβεις αν βλεποντας τον δεικτη λαδιου τα λαδια εχουν παρει μυστηριο χρωμα θα ειναι καπως λευκα με διαφορες κυλιδες η τα κολαρα του ψυγειου μπορει να φουσκωνουν απο την συμπιεση που χανεται μεσα στο κυκλωμα του.Πρεπει να μπορεις ανετα να τα πατησεις με το χερι με την μηχανη σε λειτουργια και να μην σου δειχνουν οτι ειναι φουσκωμενα.
    Και εγω μεχρι τα 60000 ημουν πολυ ευχαριστημενος. Μετα αρχισε καθε τρεις και λιγο να με τρεχει στο συνεργειο.(παλι καλα που ειναι κολητος μου) Τωρα εχει περιπου 170000 και μου τσιμπαει και αρκετο λαδι 500-1000 γραμμαρια σε καθε αλλαγη. Το κακο με το δικο μου ειναι πως διαλεγει και ποτε θα χαλασει.
    Παντα χριστουγεννα και πασχα βγαζει τις βλαβες.(θελει μαλλον να κανει και αυτο γιορτες) Και μαλιστα την τελευταια φορα χαλασε (αντλια βενζινης) στην αυλη του συνεργειου!!!
    Το θεμα ειναι πως το οδηγαει και η γυναικα μου και δεν μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη badsak : 01-07-09 στις 17:07

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη mike_gr
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Λιβαδεια
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Μαλλον,οπως περιγραφεις την βλαβη,πας για αλλαγη του disc κοινος ενα εξαρτημα με 4 μπουζοπιπες που κουμπωνει κατευθειαν ταυτοχρονα στα μπουζι δηλαδη μπουζι και πολλαπλασιαστης οποτε αν δεν ειναι καποιο μουφα μπουζι ειναι βραχυκυκλωμενος καποιος πολλαπλασιαστης και δουλευεις με 3 κυλινδρους,
    για να ειναι φλαντζα πρεπει να βγαζεις την ταπα λαδιου και να εχει πιασει μια κρεμα επανω της η' να εχεις σαπουναδα στο δοχειο που βαζεις αντιψυκτικο.
    Υπ΄οψιν ειχα κι εγω astra g 2001
    παντως με τα χιλιομετρα που εχεις παρε το σετ της skf που εχει ιμαντα εκκεντροφορου,αντλια νερου,τεντωτηρα,και τους τεμπεληδες γιατι επιβαλετε να τα αλλαξεις για να μην ψαχνεσε,εγω ανα 60000 χλμ τα πεταγα ηταν δεν ηταν ενταξει.
    φιλικα Μιχαλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    μπορεί ο ιμάντας χρονισμού να έχει πηδήξει δόντι από τα γρανάζια του/των
    εκκεντροφόρων. δεν έχεις αλλάξει ακόμα ιμάντα ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badsak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε με το καλο και ελπιζω να εχει την μικροτερη δυνατη ζημια. Να την γλιτωσεις με κανα μπουζι
    IOANNIS Αν ειναι φλατζα κεφαλης μπορεις να το καταλαβεις αν βλεποντας τον δεικτη λαδιου τα λαδια εχουν παρει μυστηριο χρωμα θα ειναι καπως λευκα με διαφορες κυλιδες η τα κολαρα του ψυγειου μπορει να φουσκωνουν απο την συμπιεση που χανεται μεσα στο κυκλωμα του
    δεν ειναι απαραιτητο... γενικα η φλατζα μπορει να κοπει και σε αλλα σημεια και να χανεται πιεση σε διπλανους
    κυλινδρους.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim.ni Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί ο ιμάντας χρονισμού να έχει πηδήξει δόντι από τα γρανάζια του/των
    εκκεντροφόρων. δεν έχεις αλλάξει ακόμα ιμάντα ?
    θεωρεις οτι θα δουλευε μετα τρικυλινδρο το αμαξι?!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    καλημερα!! επανερχομαι με νεα...
    εχθες το απογευμα ηρθε ο ξαδερφος του γνωστου μου να δει το αμαξι. αφου το εκανε βολτα και το ακουσε μου ειπε: η καποιο μπουζι βραχυκυκλωνει, η ο πολλαπλασιαστης δηλ το εξαρτημα με τις 4 μπουζοπιπες που κουμπωνει κατευθειαν ταυτοχρονα στα μπουζι(αλλα μου ειπε οτι πολλη σπανια χαλαει), η η πεταλουδα του καρμπυλατερ, μιας και το γκαζι ειναι ηλεκτρονικο, και πολλες φορες κολαει!!!
    προτου αρχισει να ψαχνει μου λεει.... 90% ειναι η πεταλουδα.....
    εγω του ειπα οτι μου ειχατε πει εδω δηλ μπορει να εχουν προβλημα οι βαλβιδες, φλαντζα κεφαλης κτλ και μου απαντησε οτι, αν το αμαξι δεν εκοβε στις 4000χιλ στροφες τοτε, θα σκεφτομασταν ολα αυτα, αλλα αφου το αμαξι κοβει στις 4000χιλ στροφες τοτε το προβλημα ειναι πολυ πιο απλο.
    εβγαλε λοιπον το καρμπυλατερ, το καθαρισε σε ενα υγρο, το ξαναεβαλε απανω και μετα εβγαλε την μπαταρια για 5 λεπτα για να κανει reset, ετσι ωστε οταν την ξανασυνδεση, να επαναφερη ο εγκεφαλος την πεταλουδα στης εργοστασιακες ρυθμισεις(ολλα αυτα επειδη ειναι ηλεκτρονικο το γκαζι).
    οταν τελειωσε(δεν εκανε πανω απο 20 λεπτα), μου λεει μπες μεσα και βαλε μπροστα... και ως δια μαγειας το αμαξι πηρε αμεσως μπροστα, και το προβλημα εξαφανιστηκε... μαλιστα δουλευε πιο καλα και απο καινουργιο!!
    μου πηρε 50 ευρω και μου ειπε να μην πω σε κανενα πιο ηταν το προβλημα!!! το γιατι το καταλαβαινετε..

    ξεχασα να πω οτι δεν εχω αλλαξει ουτε ιμαντα, ουτε τιποτα στο αμαξι.
    ο μηχανικος μου ειπε οτι πρεπει επειγοντος να αλλαξω τον ιμαντα της μηχανης, καθως να παω να παρω για να αλλαξουμε και ενα σετακι, που εχει μεσα κατι πουλεμαν και αλλον ενα ιμαντα.
    πηγα σημερα το πρωι και τα πηρα... το σετακι(ρουλεμαν ιμαντας) 170 ευρω και ο ιμαντας τις μηχανης 20 ευρω... και θα παω να μου τα αλλαξει σημερα το απογευμα!!!
    παντος, πολυ ακριβεια αυτα τα ανταλακτικα.....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IOANNIS : 02-07-09 στις 09:39
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τοποθέτηση vhf-uhf ασυρμάτου σε opel astra g 3door
    By gianxol in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 11:38
  2. opel astra πρόβλημα μάλλον με ηλεκτρικα
    By αρης1985 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 09:03
  3. Opel Vectra
    By τομ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-10, 23:03
  4. ληψη hotbird&astra
    By gdimis in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 12:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας