Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 61

Θέμα: προβλημα με opel astra

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή προβλημα με opel astra

    λοιπον εχω ενα opel astra μοντελο 2002, και τις τελευταιες μερες μου παρουσιασε το εξης προβλημα... δυσκολευεται να παρει μπροστα, και οταν παρει, ακουγετε λες και ειναι τρακτερ, και επισεις μπαινει ο κοφτης στης 4000 στροφες!!!! ξεχασα να πω και οτι πολλες φορες μου σβηνει, οταν παω να αλλαξω ταχυτητα.
    αν το παω στην opel θα μου πιασουν τον κ@λ@, και γιαυτο ρωταω μηπως ξερει κανενας τι μπορει να φταιει, η που πρεπει να το παω να το δουν? (μηχανικο, καρμυλατερατζι, ηλεκτρολογο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Λειτουργία όπως την περιγράφεις + κραδασμούς κλπ μου κάνει να μή λειτουργεί σωστά ένας τουλάχιστον κύλινδρος.
    Είναι πολύ πιθανό να έχει βραχυκυκλώσει ένα μπουζί ή να έχεις πρόωλημα με πολλαπλασιαστή/μπουζοκαλώδιο.
    Δέν ξέρω άν έχεις ένα κοινό πολλαπλασιαστή ή δύο ή 4 όπως τα μοτέρ 1.8Τ του VAG group.
    Βάλε μπροστά και ενώ δουλεύει αποσύνδεσε ένα μπουζοκαλώδιο (με προσοχή μή καρβουνιάσεις) και παρατήρησε άν αλλάζει η λειτουργία της μηχανής.
    Αν αλλάζει/σβήνει κλπ σημαίνει πως το αντίστοιχο μπουζί-καλώδιο είναι οκ.
    Συνεχίζεις σε επόμενο μπουζοκαλώδιο μέχρι (άν..) να βρείς ένα που να μήν αλλάζει κάτι στον τρόπο/ήχο λειτουργίας. Σε αυτή την περίπτωση φταίει το αντίστοιχο μπουζί/καλώδιο κλπ οπότε αλλάζεις και τα 4 μπουζί ή ότι βρείς σε αυτή τη διαδρομή.
    Αν τελικά απο ηλεκτρικά είσαι οκ υπάρχει περίπτωση να έχει ψιλοβουλώσει το μπέκ ψεκασμού ενός κυλίνδρου, άν δέν έχει κλάσει τελείως αυτα βγαίνουν και τα καθαρίζουν με υπέρηχους (μάστορας). Σε πιό ανόδυνες περιπτώσεις υπάρχει πρόσθετο βενζίνης (πχ της STP) που το βάζεις πρίν γεμίσεις το ρεζερβουάρ και τα ψιλοκαθαρίζει.
    Αν είσαι τελείως γκαντέμης το πρόβλημά σου ίσως να είναι μηχανικό με βαλβίδες κλπ οπότε πάει μακρυά η βαλίτσα (είναι πολλά τα λεφτά Ιωάννη).
    Τώρα υπάρχει και περίπτωση να έβαλες και βενζίνη σε κανένα περίεργο βενζινάδικο αλλα εσύ θα κρίνεις.

    Ααααα
    Μπάς και έκανες κανένα πλύσιμο μηχανής και μούλιασε?

    Καλή τύχη.

    Στέφανος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    πισω απο τον πολλαπλασιαστη εχει ενα BU 808 μαλιστα ειναι διπλα στο βερτικαλ αλλαξε το και ολα θα πανε μια χαρα

    χαχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IOANNIS
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ηρακλειο κρητης
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    φιλε στεφανε σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
    βενζινα βαζω απο το θειο μου που εχει βενζιναδικο αρα απο εκει ειμαι οκ. . πλυσιμο μηχανης δεν εχω κανει ποτε μου! το μονο που εκανα στο αμαξι ειναι οτι του αλλαξα μπουζια πριν 2 μηνες( με τα παλια που ηταν με 4 ακιδες, ειχα κανει 50χιλιαδες χιλιομετρα) και του εβαλα παλι τα ιδια.
    λες να βραχυκυκλωσε κανενα απο τα καινουργια μπουζι???
    αα να πω επισεις οτι δεν μπορω να κοιταξω ενα ενα τα μπουζι, γιατι αυτα βρισκονται καπου στην μεση, βαθια μεσα στην μηχανη, και απο πανω εχει ενα καπακι με μπουζοκαλωδια πολυ κοντα, και κουμπονουνε ολα μαζι!
    ελπιζω το προβλημα να μην ειναι μηχανικο με βαλβιδες...
    θα αλλαξω σημερα αυριο ξανα τα μπουζι, και θα επανελθω με νεα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://enisxites.forumup.gr

    Give Life to Love and Music, use Girls and Tubes!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Ο αδερφός μου έχει το ίδιο του 2000 μοντέλο το οποίο του έκανε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Το αμάξι σε κάποια φάση έχασε την δύναμή του έκανε σαν τρακτερ και έσβηνε.

    Απ'οτι μου είπε ήταν φλάντζα κεφαλής, στα πρώτα μοντέλα βάζανε κανονική φλάντζα την οποία την έκαιγε, και στα επόμενα βαζανε διαφορετικού τύπου φλάντζα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ο Στεφανος τα ειπε παρα πολυ καλα τα γραμματα...

    Γιαννη αμα δεν φτανεις να βγαλεις ενα ενα τα μπουζοκαλωδια, βγαλτα απο την αλλη μερια, την μερια του πολλαπλασιαστη, 1-1 παντα.

    Αυτο που με ανυσηχει οτι μπορει να μην ειναι τιποτε απο αυτα που ανεφερε ο Στεφανος, ειναι οτι κοφταρει στις 4 χιλιαδες, πραγμα περιεργο και παραπεμπει αλλου(σε μυαλα και λοιπα ηλεκτρονικα και οχι ηλεκτρολογικα).

    Σακη συγχωρεσε την αγνοια μου, αλλα τι ειναι το BU 808 και τι ειναι το vertical;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    83

    Προεπιλογή

    Για σου Γιανναρε κατο απο το καπετανακιο μετα το θερινο σινεμα αριστερα οπος κατεβενεις ειναι ο γκονκολος (μηχανικος) αυτος παλια ειχε το επισημο σερβις της οπελ πρην ακομα ανηξει ο βασιλακης στη βιομηχανικη δικο του σερβης εκη πειγα εγω το δικο μου μολης τελειοσε η μηχ εγγ και εμεινα πολυ ευχαριστημενος

    Στην οπελ για αλλαγη ημαντα χρονισμου σερβις 40.000km μου ειχαν πει (περιπου 600 ευρω θα παει νεαρε)

    *^^%$%#@!$%^&*()))&&^%% μαζευα τα αυτια μου απο κατο !!!!!!!

    Πηγα εκη και μου ειπε εχει με 250 εχει με 300 εχει με 350 ευρο αυτος ο ιδιος ημαντας που βαζει η οπελ τι θελεις ? Τον ευαλα και ολα οκ

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    SV9 MBL
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή ενα αστειο ειναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Στεφανος τα ειπε παρα πολυ καλα τα γραμματα...

    Γιαννη αμα δεν φτανεις να βγαλεις ενα ενα τα μπουζοκαλωδια, βγαλτα απο την αλλη μερια, την μερια του πολλαπλασιαστη, 1-1 παντα.

    Αυτο που με ανυσηχει οτι μπορει να μην ειναι τιποτε απο αυτα που ανεφερε ο Στεφανος, ειναι οτι κοφταρει στις 4 χιλιαδες, πραγμα περιεργο και παραπεμπει αλλου(σε μυαλα και λοιπα ηλεκτρονικα και οχι ηλεκτρολογικα).

    Σακη συγχωρεσε την αγνοια μου, αλλα τι ειναι το BU 808 και τι ειναι το vertical;

    φιλε παναγιωτη ειναι απλα ενα αστειο...τα πραγματα αυτα βρισκονατι μεσα σε μια τηλεοραση και σε κανενα αυτοκινητο
    απλα πειραξα τον γιατρο λιγο για να γελασουμε

    ριγκαρντς σακης

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε παναγιωτη ειναι απλα ενα αστειο...τα πραγματα αυτα βρισκονατι μεσα σε μια τηλεοραση και σε κανενα αυτοκινητο
    απλα πειραξα τον γιατρο λιγο για να γελασουμε

    ριγκαρντς σακης

    Ετσι πες...
    Γιατι ψιλοχαθηκα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη mits
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    185

    Προεπιλογή

    Αυτό με τις 4000 στροφές που κόβει σαν να πέφτει ο κόφτης μου θύμησε μια περιπέτεια που είχα με το δικό μου αυτοκίνητο (άλλη μάρκα) και δεν μπορούσε να βρει κανείς τι έχει. Τελικά ήταν ένας αισθητήρας γωνίας εκκεντροφόρου. Αλλά εμένα τότε δε μου έκανε άλλο πρόβλημα εκτός από αυτό.
    Το να κάνει σαν τρακτέρ που λες παραπέμπει όπως είπε και άλλος φίλος πιο πριν στο να μη λειτουργεί καλά κάποιος κύλινδρος (το έχω πάθει κι αυτό, καμμένο μπουζί και μάλιστα πέταξε την ακίδα του μέσα στον κύλινδρο - πίκρα!). Τσέκαρε τα μπουζί μήπως κάποιο έχει καεί ή τους πολλαπλασιαστές. Πάντως επειδή κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, εγώ θα συμβούλευα ένα συνεργείο εμπιστοσύνης.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τοποθέτηση vhf-uhf ασυρμάτου σε opel astra g 3door
    By gianxol in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 11:38
  2. opel astra πρόβλημα μάλλον με ηλεκτρικα
    By αρης1985 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 09:03
  3. Opel Vectra
    By τομ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-10, 23:03
  4. ληψη hotbird&astra
    By gdimis in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 12:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας