Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: 4nec2 antenna desinger program

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή 4nec2 antenna desinger program

    Αρχισα να ασχολουμαι με το προγραμμα αυτο κατοπιν παραινεσεως του φιλου ReFas και μπορω να πω οτι σε ενα βραδακι μονο καταφερα ΠΟΛΛΑ πανω στη σχεδιαση.
    Λεω λοιπον να κανουμε ενα Help Desk εδω.

    Το 4nec2 ειναι ενα δωρεαν προγραμμα σχεδιασης, ελενχου,και βελτιωσης κεραιων εκπομπης. Το προγραμμα φαινεται δυσκολο (οπως ολα του ειδους του) και στην αρχη μπορει να πελαγωσα λιγο . Ψαχνοντας λιγο ομως βρικα μεσα στην ιδια την εγκατασταση ενα .τχτ αρχειο http://www.lns.cornell.edu/~dzb/tem/nec/_GetStarted.txt με ετοιμο οδηγο για να στα μαθει βημα βημα .

    Η εξασκηση πηγαινε πολυ καλα και εφτασα στη παραγραφο 5)Optimize antenna performance. .Εκει δουλευοντας πανω στο Example3.nec μου ζηταει σε καποια στιγμη να επιλεξω απο ενα μικρο πινακακι ενα απο τα διαθεσιμα variables .Ομως εγω δεν βλεπω κανενα διαθεσιμο variables και το πινακακι ειναι αδειο (λευκο).οσο και αν εψαξα δεν βρηκα τροπο να προσθεσω χειροκινητα variables εκει μεσα.Αν πατησω το κουμπι να κανει επεξεργασια μου απανταει οτι δεν επιλεχτικαν variables και το προγραμμα σταματαει .
    Μπορει καποιος να βοηθησει ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Για να βάλεις το πρόγραμμα να σου κάνει βελτιστοποίηση πας στο Calculate>Start Optimize η πατάς F12.
    Στο πινακάκι που ανοίγει επιλέγεις κάποια απο τα variables που έχει αριστερά.
    Στο παράδειγμα που λες έχει πλάκα να επιλέξεις το ang=110.
    Θα δείς στο Selected να σου γράφει ang

    Κάτω απο το Weighting factors επιλέγεις ως προς τι θές να σου κάνει βελτιστοποιήση και με πόσο "βάρος" σε ποσοστό τις 100.
    Αν βάλεις το 100 σημαίνει οτι του λες να βρεί την απολύτος καλύτερη τιμή.

    Οπως είναι η επιλογή στο παράδειγμα, με 100 κάτω απο το Χ-in ζητάς απο το πρόγραμμα να σου βρεί τη γωνία (εφόσον έχεις επιλέξει την μεταβλητή ang που αντιστοιχεί στη γωνία της κεραίας) που η κεραία θα συντονίζει (που θα έχει σύνθετη αντίσταση δηλαδή 0)

    Κάνωντας δεξί κλίκ μέσα στα κουτάκια έχεις και άλλες επιλογές όπως να βρεί τη μεγαλύτερη τιμή η τη μικρότερη η να βάλεις να πάει η αντίσταση 50Ω κτλ.
    Πατώντας το start το πρόγραμμα θα αλλάξει τη γωνία της κεραίας μέχρι να βρεί το στόχο που του έθεσες.

    Για να μπορείς να κάνεις οπτιμιζάτιον κάποια στοιχεία απο τη γεωμετρία της κεραίας έχουν δοθεί με σύμβολα SY και αυτά είναι που επιλέγεις.

    Κατά τη γνώμη μου.... μη καταπιάνεσαι στην αρχή με τη βελτιστοποίηση, καλύτερα νομίζω είναι να καταλάβεις πως φτιάχνεις τα μοντέλα για το NEC, τις διάφορες επιλογές editor που έχει στα settings (κατόπιν μπαίνεις στο editor που επέλεξες απο το edit>input F6)
    Δοκίμασε να φτιάξεις μια δικιά σου κεραία απο την αρχή.

    ΥΓ.Καλή δύναμη στις δοκιμές σου και υπομονή μέχρι να έρθει ο χειμώνας γιατί τώρα δεν είναι για τέτοια πράγματα, τώρα είναι εποχή για βόλτες-οφθαλμόλουτρα-μπάνια-βουτιές για κυδώνια καλόγνωμες- ουζάκια και τέτοια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    • Η κεραία μου σηκώνει ψηλά το σήμα και ακούγομαι πιο μακρυά το βράδυ.
    • Για άλλη μια φορά η θεωρία απέχει μακράν της πράξης.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    το βραδακι εκατσα και εφτιαξα την εν λογω κεραια http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46063 οσο πιο ιδια μπορουσα στο θεμα των μηκων
    Εκεινο που με μπερδ
    ευει πολυ και θελω μια βοηθεια ειναι στο θεμα του gamma match που δεν ξερω αν το φτιαχνω σωστα .

    Τελος στο optimazer μου λες:
    "Στο πινακάκι που ανοίγει επιλέγεις κάποια απο τα variables που έχει αριστερά." αλλα εμενα δεν εχει τιποτε .ειναι κενο ,δεν υπαρχει δυνατοτητα επιλογης.
    Μονο αν ανοιξω μια ετοιμη κεραια που εχει το προγραμμα (καποιες απο αυτες) τοτε εμφανιζονται επιλογες . Αυτη ομως που εφτιαξα εγω δεν εχει τιποτα στο εν λογω πινακακι .....

    Υ.Γ. η κεραια φαινεται να συντονιζει στα 423 ΜΗz αλλα σιγουρα κατι δεν εχω κανει σωστα στο gamma match.

    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Σου είχα γράψει πιο πάνω
    "Για να μπορείς να κάνεις οπτιμιζάτιον κάποια στοιχεία απο τη γεωμετρία της κεραίας έχουν δοθεί με σύμβολα SY και αυτά είναι που επιλέγεις."

    Θα πρέπει να δώσεις κάποια στοιχεία απο τη γεωμετρία της κεραίας με σύμβολα.
    Για παράδειγμα αν θές να αλλάξεις την απόσταση ανακλαστήρα με διπόλου αντί να δώσεις ενα σταθερό νούμερο δίνεις ένα σύμβολο πχ L1 και μετά δίνεις μια τιμή πχ 20cm και μετά μπορεί το πρόγραμμα να αλλάξει αυτη τη μεταβλητή και να κάνει βελτιστοποίηση σε αυτά που θα του ζητήσεις.

    Υ.Γ.
    Το γαμα ματς δεν είναι και τόσο εύκολο να το κάνεις μοντέλο γιατί έχει κοντινές αποστάσεις κτλ.
    Αν κάνεις τσεκ στο μοντέλο σου θα βρείς μερικά λάθη στη επιτρεπτή γεωμετρία για NEC.
    Πας στο πινακακι Geometry (F3) και μετά Validate-Run segment checks.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ReFas : 02-07-09 στις 10:30
    • Η κεραία μου σηκώνει ψηλά το σήμα και ακούγομαι πιο μακρυά το βράδυ.
    • Για άλλη μια φορά η θεωρία απέχει μακράν της πράξης.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Οταν μου βγαζει λαθος γεωμετριας ,τοτε και το αποτελεσμα (οποιο και αν ειναι αυτο ) ειναι λαθος σε σχεση με τις πραγματικες τιμες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ReFas
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Ναι δε θα είναι σωστά, συνήθως μεγαλύτερη διαφορά στη τιμή της αντίστασης και λιγότερα στους λοβους ακτινοβολίας.

    Στο μοντελο που έχεις κάνει εγω θα έβγαζα το γαμα, και τα κομμάτια του μπουμ.
    Θα άφηνα δηλαδή το δίπολο με τροφοδοσία ρεύματος στο κέντρο του (περιττό αριθμό στα segments) τον κατευθηντήρα και τους δυο ανακλαστήρες.
    Αν θες να κάνεις βελτιστοποίηση ως προς κερδος η ως προς καθαρότερους λοβους κλπ θα πρέπει τις αποστάσεις μεταξύ των στοιχείων και τα μήκη να τα δώσεις με σύμβολα
    (στις ρυθμίσεις επιλέγεις NEC editor(new) και μετά στο εντιτ στο ινπουτ φαιλ δίνεις τα σύμβολα και τα υπόλοιπα στοιχεία τις κεραίας.

    Θα το κάνω μια δοκιμή αλλά δε ξέρω πότε, δεν είμαι στον υπολογιστή μου αυτο το διάστημα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    • Η κεραία μου σηκώνει ψηλά το σήμα και ακούγομαι πιο μακρυά το βράδυ.
    • Για άλλη μια φορά η θεωρία απέχει μακράν της πράξης.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη WIZARD
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    το προγραμματακι 4nec2 μπορειτε να το κατεβασετε απο εδω >>

    http://home.ict.nl/~arivoors/

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσομοιωτής κεραιών 4NEC2
    By Dr_Giwrgos in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 18:21
  2. IC program
    By ventouza6969 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 23:17
  3. TINA - TI simulation program ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By tzitzikas in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-10, 22:58
  4. program
    By Zak in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-09, 23:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας