Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ραδιόφωνο με ένα τρανζίστορ χωρίς μπαταρία.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή Ραδιόφωνο με ένα τρανζίστορ χωρίς μπαταρία.

    Κάποτε δοκίμασα να φτιάξω αυτό του Popular Electronics χωρίς να τα καταφέρω.Μάλλον είχα μικρή κεραία.
    Τώρα βρήκα τον τύπο του link που μοντιφίκαρε το κύκλωμα του Popular Electronics.
    Είναι ενδιαφέρουσα και σπάνια νομίζω σαν μεθοδολογία,για αυτό το παρουσιάζω.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FM1 : 05-07-09 στις 15:23
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Έχω πειραματισθεί επιτυχώς με τέτοιους δέκτες, "ενός τρανζίστορ χωρίς μπαταρία'. Και μάλιστα με τρανζίστορ γερμανίου, που για αυτή τη δουλειά είναι προτιμότερα, αφού η δίοδος Β-Ε δεν χρειάζεται τάση 0.7, αλλά μόνο 0.2 V.
    Έχω στο αρχείο μου πολλά τέτοια σχέδια.
    Το ενδιαφέρον-πρόκληση αυτών των δεκτών, είναι ότι η προσθήκη τρανζίστορ δεν καταργεί το μοναδικό και ελκυστικό πλεονέκτημα των δεκτών κρυσταλλοδιόδου να μη χρειάζονται μπαταρία ή άλλη πηγή τροφοδοσίας.
    Εννοείται ότι χρειάζεται σχετικά μεγάλη κεραία. Και αν σαν πηγή τροφοδοσίας χρησιμοποιείται η ανορθωμένη RF, χρειάζεται και ισχυρός κοντινός σταθμός. (Το συγκεκριμένο σχέδιο χρησιμοποιεί επαγωγικά την κυμάτωση του δικτύου κλπ.).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 01-07-09 στις 00:45

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Και έχω φυλαγμένα 2-3 2SA221 λες να το ξανάεπιχειρήσω ,με ένα σχέδιο "αστέρι" που τη νύχτα έπιανε τα πάντα αλλά με 9βολτη ?
    Αυτό την rf η τον θόρυβο ανορθώνει ?? δηλαδή αν δεν υπάρχει σταθμός ,μόνο απο τον θόρυβο δεν θα τροφοδοτήσει το κύκλωμα ?να ακουστεί το hiss ?
    Επίσης να πω πως αν φτιαχτεί το σχέδιο με ανάδραση έχει και μεγάλη ευαισθησία. Που ο κρυσταλλικός δέκτης στερείται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Triton : 01-07-09 στις 00:49
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Το σχέδιο του λινκ αναφέρει ότι χρησιμοποιεί τον βόμβο των 60 Hz (usa).
    Τα σχέδια του άρθρου του Pop. Electronics και όλα τα άλλα που έχω χρησιμοποιούν την RF.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    οκ θα το δοκιμάσω στα πρόχειρα αύριο με το κύκλωμα τροφοδοσίας και ένα πηνίο με δίοδο και θα σου πω αποτελέσματα.

    Κάποιος εντεταλμένος να μου διόρθωνε τον τίτλο γιατί βγήκε το μάτι μου.
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Triton : 01-07-09 στις 01:58
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή Aπλοί αυτοτροφοδοτούμενοι (self powered) δέκτες με ενεργά στοιχεία

    (Aπό τις προσωπικές σημειώσεις μου):

    Εκτός από τους δέκτες με μόνο φώραση (κρυσταλλοδιόδου), που έχουν το πλεονέκτημα να μη χρειάζονται μπαταρία, και απλοί δέκτες (TRF-Tuned Radio Frequency κλπ.) με ενεργά στοιχεία (τρανζίστορ ή IC) μπορεί να λειτουργήσουν και χωρίς μπαταρία (batteryless). "Αυτοτροφοδοτούμενοι" (self powered-signal powered), "free power".
    Aντί για μπαταρία χρησιμοποιείται σαν πηγή τροφοδοσίας η RF. Το σήμα ισχυρού τοπικού σταθμού, που λαμβάνεται στην (μεγάλη σχετικά) κεραία, επιλέγεται με απλό παράλληλο κύκλωμα συντονισμού LC και ανορθώνεται με κρυσταλλοδίοδο Ge (πχ.OA9O) ή Si (1N41480) ή και γέφυρα (4 διόδους) και ηλεκτρολυτικό πυκνωτή μικρής διαρροής. Προτιμάται τανταλίου. Ή ακόμα καλύτερα πολύ μεγάλης χωρητικότητας και μικρής διαρροής πυκνωτής (supercap) για μνήμες (πχ. 0.22F).
    O απλούστερος τέτοιος δέκτης χρησιμοποιεί 1 τρανζίστορ μικρού σήματος (small signal) σαν ενισχυτή Ακ. Συχν μετά τον κρυσταλλικό φωρατή ή και σαν φωρατή/ενισχυτή Ακ.Συχν. Προτιμάται τρανζίστορ Ge (pnp OC76, AC104, AC126 κλπ ή npn AC127 κλπ.) και κρυσταλλικά ακουστικά (ή μαγνητικά Hi Z).
    Αντί τρανζίστορ μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ενισχυτής Ακ. Συχν. IC με μικρή τάση και ισχύ τροφοδοσίας. Π.χ. OPA349UA-Texas Instruments (με ονομαστική τάση τροφοδοσίας 1.8V, που λειτουργεί και με μόνο 1.5V!.
    Επίσης μπορεί να τροφοδοτηθούν με αυτόν τον τρόπο και άλλου είδους απλοί δέκτες (ανάδρασης κλπ). Με supercap δε, μπορούν να τροφοδοτηθούν ακόμα και ψηφιακοί υπερετερόδυνοι δέκτες μικρής κατανάλωσης!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    (Aπό τις προσωπικές σημειώσεις μου):

    Πραγματοποιηθείσες ερασιεχνικές μετρήσεις λαμβανόμενης ισχύος σε δέκτη κρυσταλλοδιόδου:
    Εποχή μετρήσεων: Τέλη δεκαετίας 1950 -1959;-.
    Περιοχή - θέση δέκτου: Πατήσια - Άνω όροφος διώροφης μονοκατοικίας. Ο δέκτης δίπλα στη μπαλκονόπορτα, όπου κατέληγε η "κάθοδος" (ελεύθερο κατακόρυφο τμήμα) της κεραίας.
    Λαμβανόμενος ραδιοσταθμός για τις μετρήσεις: Β' Πρόγραμμα ΕΙΡ, πομπός Λιοσίων. Συχνότητα: μεσαία κύματα, 1400 -1385;- Kc/s περίπου.
    Δέκτης: Ιδιοκατασκευής (πηνίο - μεταβλητός πυκνωτής αέρος-δίοδος Ge (ΜΑ51)-πυκνωτής 2nF-μαγνητικά ακουστικά Ηι Ζ, R=4KΩ.
    Kεραία σχήματος Τ. Κατακόρυφο τμήμα 10μ, οριζόντιο 2χ15=30 μ, ύψος 15 μ (ανάρτηση από τις ταράτσες 2 εκατέρωθεν τριωρόφων).
    Γείωση (τότε τη λέγαμε "προσγείωση") σε πλησίον σιδεροσωλήνα ύδρευσης (στο μπαλκόνι).
    Πολύμετρο: αναλογικό, ευαισθησίας 10ΚΩ/V.

    Αποτελέσματα μετρήσεων:
    Τάση στα όρια των ακουστικών: 2V DC.
    Τάση (ΗΕΔ) με αποσυνδεμένα τα ακουστικά: 19.5 V DC.
    Ρεύμα με το πολύμετρο σε σειρά προς τα ακουστικά: 0.500 mA. Με βραχυκυκλωμένα τα ακουστικά: 0.585 mA.

    Συμπέρασμα:
    Ο δέκτης ισοδυναμεί με ηλεκτρική πηγή DC με ΗΕΔ 19.5 V και εσωτερική αντίσταση 30 ΚΩ, που σε φορτίο R=4KΩ παρέχει ηλεκτρική ισχύ P=2X2 V/4KΩ=1mW.

    Παρατηρήσεις:
    Η ΗΕΔ της "πηγής" αυτής ανιχνεύεται και με ισχυρό τίναγμα στη γλώσσα, που μου προκάλεσε (πρωτόγονο ερασιτεχνικό βολτόμετρο!).
    Αν υπήρχαν τότε LED, σίγουρα θα τα άναβε!
    Όσο για τα στατικά, σε περίπτωση βροχής, καταιγίδας κλπ. άναβε ισχυρά δοκιμαστικό κατσαβίδι και λαμπάκι νέον, συνδεδεμένο στην κεραία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Πω πω!!! Τι μου θυμήσατε. Η πρώτη ηλεκτρονική μου κατασκευή. Απ'ότι θυμάμαι χρειάστηκε αρκετά μεγάλη κεραία που την άπλωσα στην ταράτσα του σπιτιού. Ομως ήταν βράδυ και είχε αρκετή ησυχία. Ακουγόταν κανονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Και η δική μου!!! Όπως έχω γράψει και αλλού, πριν από δυο δεκαετίες και κάτι, είχα κάνει QSO στα μεσαία κύματα (1600-1700 χιλιόκυκλοι όπως τους έλεγαν τότε) με πομπό EL84-807 και πειραματικό δέκτη σαν του Γαληνίτη. Τα ακουστικά ήταν κρυσταλλικά. Η επικοινωνία έγινε μεταξύ Φαλήρου - Σαλαμίνας. Ο συντονισμός του ταλαντωτή (zero beat) ήταν πολύ εύκολος παρά τις αρχικές μου αμφιβολίες διότι η δίοδος είναι μη γραμμικό στοιχείο και κάνει μίξη των δύο σημάτων οπότε ακουγόταν το γνωστό σφύριγμα. Αυτές ήταν εποχές...
    Τον πρώτο μου κρυσταλλικό δέκτη είχα κατασκευάσει από το Μικρό Επιστήμονα αλλά μου είχαν κάνει και ένα παρόμοιο δέκτη δώρο από την Αμερική που ήταν σαν μαρκαδόρος με συρόμενο φερίτη για συντονισμό.
    Από την παρούσα κατοικία μου δοκίμασα πριν από λίγα χρόνια τέτοιο απλό δέκτη με δίοδο και είχε ικανοποιητικά αποτελέσματα, κυρίως με κρυσταλλικα ακουστικά. Θέλει καλό πηνίο και σωστή προσαρμογή κεραίας με λήψεις στο πηνίο. Εκκρεμεί μια κατασκευή με γνήσιο γαληνίτη χάρις σε ένα κομματάκι γαληνίτη από το Λαύριο που μου χάρισε ο φίλος μου ο Κώστας ο Γαληνίτης!

    Ωραία σχέδια για κρυσταλλικούς δέκτες θα βρείτε εδώ:
    http://www.hlektronika.gr/files/inde...ct=view&id=258
    και εδώ:
    http://www.hlektronika.gr/files/inde...ct=view&id=105

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Triton
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Κώστα μένω άναυδος από τη σχολαστικότητα σου...
    Τελικά δεν στρώθηκα να κάνω τη δοκιμή.
    Δημήτρη θα με πιστέψεις άμα σου πω πως από ψηφιακό ράδιο και από διπλό υπερετερόδυνο δεν μπορώ να ακούσω AM & SW μπορώ δλδ αλλά δεν το ευχαριστιέμαι θέλω στη γρήγορη κίνηση του μεταβλητού να ακούω το χαρακτηριστικό χχχρρρτττ και τα σφυρίγματα,που ανεβοκατεβαίνουν με τη διάλειψη.
    Τι λέω τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στραβώσαν τα κουτάλια.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-17, 06:14
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-15, 13:30
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 06:48
  4. Ραδιόφωνο τριών τρανζίστορ
    By JIMKAF in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-08, 01:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας