Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Σπασμένο Slot LCD Οθόνης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη gassious
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή Σπασμένο Slot LCD Οθόνης

    Καλησπέρα, δεν ξέρω καταρχήν αν γράφω στο σωστό μέρος και αν αυτό που ψάχνω είναι εφικτό να βρεθεί.
    ψάχνω να βρώ για αγορά μεταλικά slot (socket με 30 pin) που υπάρχουν στην πλακέτα LCD οθόνης από πίσω, και κουμπώνουν μέσα τους η καλωδιοταινεία που φέρνει το σήμα VGA.
    Από μακακία το έσπασα σε λαπτοπ του ανηψιού μου (Presario SQ60) και αν δεν βρώ ανταλακτικό θα πρέπει να στάξω καμιά 80αρια € για καινούργια οθόνη . Φωτογραφία δεν έχω γιατί το έχω σε ένα φιλαράκι μου τεχνικό.
    Όποιος γνωρίζει κάτι με σώζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    αν εννοείς μόνο το socket ακομη και αν το βρεις θα πρέπει να αποκολληθεί το παλιό και να μπει το καινούργιο....(φασαρία).....Συνήθως τετοιου τυπου sockets ειναι πάνω στη πλακέτα κοντρόλερ της Οθόνης....με λίγη τυχη στο ebay αυτή κοστίζει απο 12------ευρώ (Το ανω όριο το αφησα ελεύθερο) και την αντικαθιστάς όλη....τωρα δώσε μας και καμιά φωτό να καταλάβουμε τι ακριβώς εχει παιχτεί.....Πάντως αντικαθιστας το πλακετακι και όχι ολόκληρη οθόνη!!!Αυτό το PCB είναι βιδωτό πάνω στο πίσω μέρος της οθόνης σωστά; Δωσε φωτο και ακριβως το μοντελλο και σε στελνουμε ebay.....




    καλή τύχη....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    353

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν εννοείς μόνο το socket ακομη και αν το βρεις θα πρέπει να αποκολληθεί το παλιό και να μπει το καινούργιο....(φασαρία).....Συνήθως τετοιου τυπου sockets ειναι πάνω στη πλακέτα κοντρόλερ της Οθόνης....με λίγη τυχη στο ebay αυτή κοστίζει απο 12------ευρώ (Το ανω όριο το αφησα ελεύθερο) και την αντικαθιστάς όλη....τωρα δώσε μας και καμιά φωτό να καταλάβουμε τι ακριβώς εχει παιχτεί.....Πάντως αντικαθιστας το πλακετακι και όχι ολόκληρη οθόνη!!!Αυτό το PCB είναι βιδωτό πάνω στο πίσω μέρος της οθόνης σωστά; Δωσε φωτο και ακριβως το μοντελλο και σε στελνουμε ebay.....




    καλή τύχη....
    Φίλε μου που το έχεις ξανά δει αυτό που λες? δεν αλλάζει η πλακέτα της οθόνης.

    Κώστα τι πρόβλημα είχε το λαπτοπ και έλυσες το πάνελ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xrhstos1978 : 14-01-12 στις 20:34

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gassious Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, δεν ξέρω καταρχήν αν γράφω στο σωστό μέρος και αν αυτό που ψάχνω είναι εφικτό να βρεθεί.
    ψάχνω να βρώ για αγορά μεταλικά slot (socket με 30 pin) που υπάρχουν στην πλακέτα LCD οθόνης από πίσω, και κουμπώνουν μέσα τους η καλωδιοταινεία που φέρνει το σήμα VGA.
    Από μακακία το έσπασα σε λαπτοπ του ανηψιού μου (Presario SQ60) και αν δεν βρώ ανταλακτικό θα πρέπει να στάξω καμιά 80αρια € για καινούργια οθόνη . Φωτογραφία δεν έχω γιατί το έχω σε ένα φιλαράκι μου τεχνικό.
    Όποιος γνωρίζει κάτι με σώζει.
    έχω 2 χαλασμένα πανελ, βάλε καμιά φώτο να δω εαν ταιριάζουν οι connector

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gassious
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Λοιπόν παιδιά, ακούστε γιατί πάω να σκάσω. Το λαπτοπ όταν το πήρα στα χέρια μου στην οθόνη τα εμφάνιζε όλα αλλά πολλές φορές άλλαζε τα χρώματα, κουνώντας όμως την οθόνη μπρος πίσω έφτιαχνε σε κάποιο σημείο. Λέω καλώδιο VGA κάπου έχει πάρει μέντα έτσι αποφασίζω να το του φτιάξω αφιλοκερδός καθότι ανηψιός.
    Όντως όταν το άνοιξα διαπίστωσα ότι οι βλάκες περνάνε το καλώδιο κάτω από τον μεντεσέ σε ένα δύσκολο σημείο με αποτέλεσμα να πιέζεται και όταν το πατάς να αλλάζουν τα χρώματα. Οκ λέω, παραγγελία Ebay ήρθε προχθές και στην προσπάθεια μου να το περάσω στραβώνω το shocket (η μακακια που έλεγα) αφού ξεκόλησαν τα ποδαράκια της βάσης. Cool λέω σιγά σιγά το στραβώνω πάλι κάτω προσπαθώ να κολλήσω βάσεις αλλά μάταια γιατί είχε φύγει μαζί με το υλικό της πλακέτας λέω άστο έτσι να μην κόψω κανένα ποδαράκι πού είναι σαν τρίχα.
    Δένω το μηχάνημα αφού βγάζω την ψύκτρα του επεξεργαστή-VGA και καθαρίζω την ψύκτρα-fun, το βάζω μπρός. Αμυδρό φως στην οθόνη (λειτουργούσε το +,- της φωτεινότητας) αλλά προς μεγάλη εκπληξη δεν μπουτάρισε. Δοκίμασα τα πάντα συμπεριφέρεται φυσιολογικά με το πλήκτρο Power στο κλείσιμο με παρατεταμένο ή στιγμιαίο shutdown, (ctr-alt-del και αυτό οκ), χωρίς όμως boot , μπιπ στην εκκίνηση και εικόνα από την εξωτερική VGA. Σε επανέλεγχο που έκανα στην οθόνη μου μένει το socket στο χέρι (κόπηκαν τα ποδαράκια 2η μακακια), δεν ξέρω αν παίρνει κολλητήρι για αυτό άνοιξα το θέμα.
    Είμαι απογοητευμένος και δεν ξέρω τι να κάνω γιατί θα πρέπει να του πάρω άλλο αν δεν καταφέρω να το φτιάξω. Σκέφτομαι να το στείλω χωρίς οθόνη στην HP να δουν αν λειτουργεί και πόσο θα κοστίσει και μετά να παλέψω την οθόνη. Αν έχει κανένας άλλος καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη.
    Αν πρέπει να μετακινηθεί το ποστ εκ νέου σε άλλη κατηγοριά ζητάω συγνώμη.
    Φωτογραφία θα μπορέσω να στείλω μάλλον αύριο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gassious : 15-01-12 στις 12:26

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    βγάλε και μια φωτο το display απο την πίσω μερια για να δω τον κωδικό του

    υ.γ
    δεν θελω να σε απογοητεύσω αλλα η ΗΡ δεν κανει επισκευές ιδιαίτερα σε μηχανήματα που ειναι εκτος εγγύησης
    αλλα ακόμα και αυτα που ειναι σε εγγύηση τα αναλαμβάνουν άλλοι....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    φιλε Κωστα (gassious) βαλε φωτο να δουμε το μεγεθος της ζημιας

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gassious
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Κατά λάθος έγραψα ΗΡ σε άλλη εταιρεία που συνεργάζεται ένας φίλος μου σκέφτομαι να το στείλω.
    Φωτό αύριο, ο τύπος της οθόνης όμως είναι LP156WH1(TL)A1 της LG.
    Ευχαριστώ παιδιά

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    δυστυχώς τα πάνελ που έχω είναι 4:3 ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη gassious
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Είναι ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω με τη φωτογραφική που έχω, και δεν ξέρω αν βοηθάει άλλα ειδού:

    DSC06034.JPG DSC06038.JPG DSC06040.JPG DSC06041.JPG DSC06042.JPG

    Τα ποδαράκια ξεκινούν κάπως χοντρά από το shocket, λεπταίνουν για 1-2 χιλ. σαν τρίχα και μετά ξαναχοντραίνουν εκεί που κολλιούνται στην πλακέτα. Έχουν κοπεί στην περιοχή των 1-2 χιλ. Δεν πρέπει να αλλάζει η πλακέτα από ότι φαίνεται γιατί έχει κολλητές τις καλωδιοταινίες του Lcd.
    Ευχαριστώ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Driver οθόνης LCD
    By ALAMAN in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-14, 16:51
  2. ελεγχος οθόνης lcd
    By dmnds in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 20:18
  3. Λειτουργία Backlight LCD Οθόνης
    By Sfikiller in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 23:06
  4. Τροφοδοτικό LCD οθόνης
    By manos_3 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-11, 11:09
  5. Σύνδεση οθόνης LCD στο PC?????
    By billtsig in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-11, 00:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας