Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 53

Θέμα: Συρομενη πορτα ( ηλεκτρικη)

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    η επαφη 4 και 5 ειναι 24vac απο αυτες θα δωσεις στα 2 φωτοκυταρα.και απο τις επαφες 7 και 8 θα βγαλεις την γεφυρα και θα τις πας στο ενα φωτοκυταρο.δεν ξερω τι εχει για να τις βαλεις αλλα αν βαλεις τα 24 στις αλλες που εχουν μινει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    οποτε για να μην γινει βλακεια...δινω απο την επαφη 4 στο ενα φωτοκ.απο την επαφη 5 στο αλλο φωτοκ.ετσι εχω δωσει ρευμα και στα δυο φωτοκ.Τώρα το ένα φωτοκ. επιστρεφει ενα καλωδιο το οποιο ειναι το καλωδιο του σηματος,αυτο σε ποια επαφη το βάζω?την γεφυρα την καταργω τελειως?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    ΟΧΙ.την 4 και 5 παραλληλα και στα 2 φωτοκυταρα.δεν μπορεις να δωσεις μονο με 1 καλωδιο ρευμα χρειαζεσαι και απο τα 2 καλωδια.την γεφυρα την καταργεις τελειως.επειδη ισως μπορει να κανεις καποια ζημια να καψεις κατι αν συνδεσεις κατι λαθοσ ησως θα ηταν καλυτερα να φωναζες καποιον τεχνικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    νομιζω το καταλαβα....τωρα καταλαβα οτι ειναι ΑC αρα δεν ειναι θεμα + και - οπως στο DC.Aρα δινω απο την 4 και απο τη 5 στο ενα φωτοκ.και απο το ιδιο φωτοκ. παω στο απεναντι φωτοκ.(οπως ειπες και εσυ παραλληλα!).Το τελευταιο που δεν ξερω ομως??δηλαδη το σημα του φωτοκ. που το οδηγω?στο PULSE (6 επαφη),στη γειωση (7 επαφη) ή στο D.SIC (8 επαφη)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    το pulse δεν ξερω τι ειναι αλλα λογικα βγαζεις την γυφυρα δοκιμαζεις να κλησεις την πορτα σου και κανονικα δεν πρεπει να σου κλισει.απο εκει λοιπον περνεις και πας στο 1 απο τα 2 φωτοκυταρα εχει μια 2 επαφες και της συνδεεις.ΠΡΟΣΟΧΗ οχι στο 24v.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    μηπως καποιος ξερει τι ειναι και αυτο το ποντεσιομετρο που εχω κυκλωσει στη μια φωτο(ειναι πανω αρστερα)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasskoy Εμφάνιση μηνυμάτων
    το pulse δεν ξερω τι ειναι αλλα λογικα βγαζεις την γυφυρα δοκιμαζεις να κλησεις την πορτα σου και κανονικα δεν πρεπει να σου κλισει.απο εκει λοιπον περνεις και πας στο 1 απο τα 2 φωτοκυταρα εχει μια 2 επαφες και της συνδεεις.ΠΡΟΣΟΧΗ οχι στο 24v.
    καλησπέρα φιλε μου!είχες απολυτο δικιο....έβγαλα την γεφυρα και η πορτα ουτε ανοιγε ουτε εκλεινε!αρα εκει θα στειλω το σημα του φωτοκ.σε ευχαριστω πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Το ποντεσιόμετρο με την ένδειξη REG.COPPIA είναι για την ρύθμιση δύναμης του μοτέρ (γυρίζοντας δεξιόστροφα αυξάνει).

    Ο πίνακας είναι ο LRS 2102/G της SEAV ( http://www.seav.it/ ) και οδηγίες στα Ελληνικά θα βρεις στο http://www.gritalgroup.gr/dyn/UserFi...02102%20GR.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    φιλε εγω θα σου πρωτηνα να το κανει τεχνικος

    μια φωρα δοκημασε και το εφτιαξε φιλος στο εξωχικο του επιαναν τα χεργια του

    αποτελεσμα μετα απο 3 μηνες περιπου καλης λειτουργιας ηταν να κλησει και να γινει ζυμια 700 ευρω στο καινουργιο του οχημα

    ολα ηταν σωστα αλλα τα φωτοκηταρα δεν ηταν σωστης ποιοτητας ....

    εινε πολυ καλο να ασχολισε και να ψαχνεσε αλλα καλο θα εινε μερικα πραματακια να τα κανει αλλος να φροντιζεις να σου κοβει και καμια αποδιξη για την εργασεια που εκανε να εχεις και την εγκηηση και για να εισε κατοχειρομενος ...αν σε περιπτωση που γινει κατι τετειο να μπωρεις να που πεις να σε αποζιμιωσει

    τωρα για μενα ως τεχνικος αυτο που θα εκανα θα ηταν τα κυταρα αντι να δινουν εντολη να ξαναανιξει 8α διναν εντολη και θα κοβαν το ρευμα που παει σε ολλο τον μηχανισμο του μοτερ

    ολλα θα ηταν νεκρα μεχρι να φυγει το εμποδιο δεν θα δουλευε τυποτα ( δηλ και το κοντρολ σου να παταγες για να κλησει θα ηταν νεκρο

    με το που εφευγε το εμποδιο μεσο ενος χρονικου καθιστερησεις θα εδινα εντολη να κλησει μετα απο 3 λεπτα αν δεν πατιοταν καποιο αλλο κουμπι εντολης απο σενα για να κλησει

    και για μενα βαλε κατι στην πορτα οταν ανηγει να αναβει ενα φως ασφαλειας κατι...(και κανενα μπαζερτ αν εινε σε κανενα συμειο που οταν βγενεις δεν εχει ο διερχομεος σωστη οπτηκη επαφη )

    αυτο εινε ευκολο με την προσθηκη τερματικου διακοπτη στο κλησιμο της πορτας

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    λοιπον ακουστε τι επαθα στην δικη μου συρομενη πορτα ευτυχως με αναφορα τα λεγομενα του φιλου safetec πιο πανω.εχω φωτοκυταρα καλη πλακετα και ολλα τα σχετικα και αυτοματο κλησιμο.παει λοιπον να κλισει και περναγε καποιος εκεινη την ωρα και περιμενα να ξαναανιξει εφοσον βρηκε εμποδιο.ματαια ομως συνεχισε να κλινει.παω κοιταζω τα φωτοκυταρα και κατι δεν μου πηγαινε καλα.μετα απο ψαξιμο το προβλημα ηταν στην πλακετα δεν μου εβγαζε 24v.εβαλα εναν αλλον m/s 12 v απο σποτ που ειχα και ολλα δουλεουν μια χαρα τωρα.ετσι κιαλιως τα φωτολυταρα δουλεουν απο 12 εως 24v.συμπερασμα μην εμπιστευεστε τα μηχαμηματα μπορει να σας προδωσουν.αντε τωρα να μου τυχενε σε πελατη αυτο και να μου εκανε ζημια? τι να του πεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-15, 11:11
  2. Συρομενη αυλοπορτα
    By giannaras13 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-14, 20:04
  3. Κυπρι σε κανονικη πορτα
    By katmadas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 19:48
  4. συναγερμος σε πορτα διαμερισματος
    By stel18 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-11, 12:54
  5. αυτοματη πορτα(ντουλαπι)
    By Zak in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-09, 22:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας