Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Χαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης έχουν οι καπνιστές

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή Χαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης έχουν οι καπνιστές

    Χαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης έχουν οι καπνιστές

    HEALTH.IN.GR

    10 Μαρ.

    Νέα Υόρκη — Οι καπνιστές έχουν χαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης από τους μη καπνιστές και όσο περισσότερο καπνίζει κανείς, τόσο χαμηλότερη ευφυΐα έχει, υποστηρίζουν Ισραηλινοί ερευνητές μετά από μελέτη που εκπόνησαν σε δείγμα 20.000 στρατιωτών.

    Όπως αναφέρεται στο επιστημονικό περιοδικό Addiction, ο Δρ Μαρκ Βέισερ και οι συνεργάτες του στο Ιατρικό Κέντο Sheba του Τελ Χασομερ διαπίστωσαν ότι οι νεαροί άνδρες που κάπνιζαν ένα πακέτο τσιγάρα κάθε μέρα είχαν σκορ νοημοσύνης 7,5 μονάδες χαμηλότερο από τους μη καπνιστές.

    Οι έφηβοι με χαμηλό σκορ ευφυΐας μπορεί να είναι ο στόχος των προγραμμάτων δημόσιας υγείας που αποσκοπούν στην πρόληψη του καπνίσματος.

    Αν και υπάρχουν στοιχεία για την σχέση καπνίσματος και χαμηλού δείκτη νοημοσύνης, πολλές έρευνες έχουν βασιστεί σε τεστ ευφυΐας που γίνονται σε παιδική ηλικία και επίσης έχουν συμπεριλάβει άτομα με πνευματικά και συμπεριφορικά προβλήματα, ομάδες με μεγάλη πιθανότητα καπνίσματος και περισσότερες πιθανότητες χαμηλής νοημοσύνης.

    Για την καλύτερη κατανόηση καπνίσματος-νοημοσύνης οι ερευνητές μελέτησαν 20.211 18χρονους άνδρες που είχαν καταταγεί στον ισραηλινό στρατό. Στην ομάδα δεν περιλαμβάνονταν άτομα με μείζονα ψυχολογικά προβλήματα, επειδή τα άτομα αυτά αποκλείονται από την στράτευση.

    Σύμφωνα με τους επιστήμονες, το 28% του δείγματος κάπνιζε τουλάχιστον ένα τσιγάρο την ημέρα, περίπου το 3% ήταν πρώην καπνιστές και το 68% δεν είχε καπνίσει ποτέ.

    Οι καπνιστές είχαν σημαντικά χαμηλότερη νοημοσύνη στα σχετικά τεστ από τους μη καπνιστές, και αυτό ίσχυε ακόμη και όταν οι ερευνητές συνυπολόγισαν την κοινωνικοοικονομική τους κατάσταση σύμφωνα με τα χρόνια επίσημης εκπαίδευσης του πατέρα του στρατιώτη.

    Ο μέσος δείκτης νοημοσύνης για τους μη καπνιστές ήταν 101 μονάδες, ενώ ήταν 94 για τους άνδρες που είχαν αρχίσει να καπνίζουν πριν καταταγούν στον στρατό. Η νοημοσύνη έφθινε σταδιακά καθώς αυξανόταν ο αριθμός των τσιγάρων, από 98 στα άτομα που έκαναν ένα με πέντε τσιγάρα ημερησίως στις 90 μονάδες για εκείνους που κάπνιζαν περισσότερο από ένα πακέτο την ημέρα. Το σκορ ευφυΐας από 84 έως και 116 μονάδες θεωρείται ως μέση ευφυΐα.

    Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την διενέργεια των τεστ νοημοσύνης οι στρατευμένοι δεν επιτρέπονταν να καπνίσουν, άρα ίσως τα συμπτώματα της έλλειψης νικοτίνης να επηρέασαν τα αποτελέσματα των σκορ. Για να αποσαφηνιστεί η κατάσταση, οι ερευνητές μελέτησαν τα σκορ νοημοσύνης των ανδρών που δεν κάπνιζαν όταν ήταν 18 ετών και άρχισαν να καπνίζουν κατά την στρατιωτική θητεία. Οι άνδρες αυτοί είχαν χαμηλότερο σκορ από τους στρατιώτες που δεν είχαν δοκιμάσει ποτέ τσιγάρο, ένδειξη ότι η έλλειψη νικοτίνης δεν ήταν η αιτία της παρατηρούμενης διαφοροποίησης.

    Οι ερευνητές συνέκριναν επίσης τον δείκτη νοημοσύνης 70 ζευγαριών αδελφών, όπου ο ένας κάπνιζε και ο άλλος όχι. Και πάλι, το μέσο σκορ νοημοσύνης για τους μη καπνιστές ήταν ανώτερο αυτού των καπνιστών.
    Αρα αυτό ίσως σημαίνει ότι τα άτομα με χαμηλό δείκτη νοημοσύνης είναι πιθανότερο να επιλέξουν το κάπνισμα, και όχι ότι το κάπνισμα κάνει τα άτομα λιγότερο ευφυή.

    http://news.pathfinder.gr/health/617146.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stathis
    Εγγραφή
    Apr 2003
    Περιοχή
    salonika
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Σαν μη καπνιστής (πρώην καπνιστής) θα έλεγα ότι θα ήταν πάρα πολύ
    καλό για όλους να μην κάπνιζε κανένας για λόγους υγείας...
    Από την άλλη παρατηρώ μια παγκόσμια αντικαπνιστική εκστρατεία (καλώς
    για εμένα) το ξαφνικό ενδιαφέρον των κρατών όμως για την "υγεία" των πολιτών και επειδή ξέρουμε όλοι το πόσο υπολογίζουν τους πολίτες τους τα κράτη,και επειδή τίποτα δεν γίνεται τυχαία σε αυτόν τον κόσμο, σκέφτομαι:καλά τώρα ξαφνικά μάθανε τα κράτη ότι το κάπνισμα προκαλεί σοβαρότατες ασθένειες;;; δηλαδή δεν το γνωρίζανε 10-20 χρόνια πρίν;;; και βγάζω το συμπέρασμα ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία του ασφαλιστικού συστήματος των κρατών.... Πάντως για άλλους λόγους (όχι ασφαλιστικούς) συμφωνώ με την αντικαπνιστική εκστρατεία...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η ζωή είναι σαν το αγγούρι...άλλος το τρώει και
    δροσίζεται,και άλλος το τρώει και ζορίζεται...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω κάτα μειώνει τη νοημοσύνη το τσιγάρο αλλά σίγουρα δεν έιναι τόσο εμφανές το πρόβλημα που δημιουργεί στο μυαλό όσο σε άλλα όργανα...

    Στάθη θα συμφωνήσω μαζί σου για το οικονομικό.....

    Επίσης από όσο ξέρω σε πολλές χώρες στο εξωτερικό, τα ασφαλιστικά ταμεία δεν καλύπτουν τους καπνιστές!


    Μάγκας δέν είναι αυτός που καπνίζει, αλλά αυτός που κατάλαβε τις συνέπειες νωρίς και το έχει κόψει μιά για πάντα!


    Υ.Γ Ακόμα Δεν κατάφερα να το κόψω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    σπουδαια ερευνα... θελει και ερευνα για να καταλαβουμε οτι αυτοι που ξεκιναν το καπνισμα ειναι χαζοι?? δεν λεω για αργοτερα που δεν μπορουν να το κοψουν.. λεω για τα πρωτα πακετα που τα κανουν ειναι για μαγκια ειτε απο κομπλεξ... αργοτερα ισως βαλουν μυαλο αλλα ειναι αργα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ηρακλειο Κρητης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Σαν μη καπνιστής (πρώην καπνιστής) θα έλεγα ότι θα ήταν πάρα πολύ
    καλό για όλους να μην κάπνιζε κανένας για λόγους υγείας...
    Από την άλλη παρατηρώ μια παγκόσμια αντικαπνιστική εκστρατεία (καλώς
    για εμένα) το ξαφνικό ενδιαφέρον των κρατών όμως για την "υγεία" των πολιτών και επειδή ξέρουμε όλοι το πόσο υπολογίζουν τους πολίτες τους τα κράτη,και επειδή τίποτα δεν γίνεται τυχαία σε αυτόν τον κόσμο, σκέφτομαι:καλά τώρα ξαφνικά μάθανε τα κράτη ότι το κάπνισμα προκαλεί σοβαρότατες ασθένειες;;; δηλαδή δεν το γνωρίζανε 10-20 χρόνια πρίν;;; και βγάζω το συμπέρασμα ότι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία του ασφαλιστικού συστήματος των κρατών.... Πάντως για άλλους λόγους (όχι ασφαλιστικούς) συμφωνώ με την αντικαπνιστική εκστρατεία...
    +1. το κόστος στη δημόσια υγεία λόγω του καρκινου που προκαλείται από το κάπνισμα είναι μεγαλύτερο από το φόρο που εισπράτεται στις πωλήσεις καπνού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    ωραιο πραμα το τσιγαρο...οπως το παρει κανεις.παντως δε μπορω αλλο την υστερια των παθητικων καπνιστων που εχουν γινει (οπως πολυ σωστα ειπε καποιος) αντιπαθητικοι αντικαπνιστες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xifis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραιο πραμα το τσιγαρο...οπως το παρει κανεις.παντως δε μπορω αλλο την υστερια των παθητικων καπνιστων που εχουν γινει (οπως πολυ σωστα ειπε καποιος) αντιπαθητικοι αντικαπνιστες.
    δεν εχετε καταλαβει κατι... οσο σπαστικο ειναι να σου περνουν εσενα το τσιγαρο απο το στομα αλλο τοσο ειναι να σου ερχετε ο αλλος με το τσιγαρο και να σε ντουμανιαζει...και κατι ακομα... για δοκιμασε εσυ να ανασανεις απο την μυτη την καπνα και οχι απο τον στομα... βεβαια εγω δεν ειμαι απο αυτους που μολις δουν αναπτηρα φωναζουν, ισα ισα που το marlboro ειναι και ωραιο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Περί καπνίσματος

    Τρία είναι τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή: ένα ποτό πριν και ένα τσιγάρο μετά...

    ΥΓ. Πάντως, προσωπικά, έκοψα το κάπνισμα πριν πολλά χρόνια και ανάσανα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Το έχω κόψει εδώ και εννέα χρόνια.
    Μήπως είναι καιρός να ξαναδώσω εξετάσεις για καμιά ποιο δύσκολη σχολή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    588

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχετε καταλαβει κατι... οσο σπαστικο ειναι να σου περνουν εσενα το τσιγαρο απο το στομα αλλο τοσο ειναι να σου ερχετε ο αλλος με το τσιγαρο και να σε ντουμανιαζει...και κατι ακομα... για δοκιμασε εσυ να ανασανεις απο την μυτη την καπνα και οχι απο τον στομα... βεβαια εγω δεν ειμαι απο αυτους που μολις δουν αναπτηρα φωναζουν, ισα ισα που το marlboro ειναι και ωραιο...

    βεβαια αλλη χρηση του marlboro εχεις κατα νου..απο αλλο θεμα..

    τεσπα,οπως εχω ξαναπει,οπου δεν καπνιζει κανεις,δεν καπνιζουμε,πχ σπιτια ακαπνα τελειως,με παιδια,με μεγαλους ανθρωπους,κλπ.αλλα πχ σε μια καφετερια,που υπαρχει γενικη τσιγαριλα,οταν αρχιζουν οι ξινιλες κ τα "πφφφφφφ φιλε σβηστο" λες κ εχω αναψει ψησταρια,ε ειναι λιγο καπως.το καταλαβαινω το σεβομαι,αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν ενοχλει αυτος καθαυτος ο καπνος,αλλα η "υγιεινη υστερια" που εχει καταβαλει τον κοσμο.

    εδω wifi ανοιγω στο κινητο κ κανουν περα λες κ ανοιξα τον αντιδραστηρα του τσερνομπιλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μήπως με έχουν χακάρει;
    By ThanosGr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-17, 16:54
  2. ΕΠΙΚΑΙΡΟ ΟΣΟ ΠΟΤΕ !!!!
    By jimnaf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-15, 00:36
  3. ΤΙ ΛΑΒΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ CERT
    By p.gabr in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-12, 15:16
  4. κάρτα ήχουν σαν παλμογράφος
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 19:12

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας