Σελίδα 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 164

Θέμα: ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ

  1. #101
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσατε ? να αναφέρετε το εν λόγω πεδίο ως παραμένων ? ή στατικό ? στην λογική του ότι δεν είναι δυναμικό δηλ. δεν μεταβάλλεται στο πεδίο ? του χρόνου ? π.χ. όπως ένα πεδίο που προκαλείται από διέγερση ? ηλεκτρομαγνητικών διατάξεων που ενεργοποιούνται με τη διέλευση ρεύματος από πηνία ή οποιοδήποτε μηχανικό μηχανισμό ?. Νομίζω είναι προφανές ότι σύμφωνα με τους νόμους της ντετερμινιστικής ? φυσικής δεν είναι δυνατό να έχουμε ένα δυναμικό φαινόμενο ? χωρίς να δαπανήσουμε ενέργεία ή να παράγουμε έργο αν το θέλετε.
    ^ Με όλο το σεβασμό, αλλά αυτό λέγεται κι εγκεφαλική κλανιά.

    Σε λίγο θα κάνεις και ψυχανάλυση στο μαγνητικό πεδίο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Ανώνυμος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσατε να αναφέρετε το εν λόγω πεδίο ως παραμένων ή στατικό στην λογική του ότι δεν είναι δυναμικό δηλ. δεν μεταβάλλεται στο πεδίο του χρόνου π.χ. όπως ένα πεδίο που προκαλείται από διέγερση ηλεκτρομαγνητικών διατάξεων που ενεργοποιούνται με τη διέλευση ρεύματος από πηνία ή οποιοδήποτε μηχανικό μηχανισμό. Νομίζω είναι προφανές ότι σύμφωνα με τους νόμους της ντετερμινιστικής φυσικής δεν είναι δυνατό να έχουμε ένα δυναμικό φαινόμενο χωρίς να δαπανήσουμε ενέργεία ή να παράγουμε έργο αν το θέλετε. Από την ενέργεια που δαπανούμε (π.χ. ηλεκτρική στους ηλεκτρομαγνήτες) μέρος της αξιοποιείται ως μηχανική ικανή να κινήσει τον Η/Μ πυρήνα και μέρος της μετατρέπεται σε θερμότητα. Η δεύτερη ως μη άμεσα αξιοποιήσιμη θεωρείται απώλεια ενέργειας.

    Καλή βδομάδα!!!
    Γιώργος
    Φίλε Γιώργο θεωρώ ότι όσα γράφεις παραπάνω είναι λάθος. Η έννοια του διατηρητικού (άντε συντηριτικού) πεδίου δεν έχει καμμία σχέση με τη στατικότητα. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι κάτι δεν μεταβάλεται με το χρόνο. Μπορεί να υπάρχει κάποιο πεδίο το οποίο μεταβάλλεται με το χρόνο αλλά να είναι συντηριτικό.

    Τον ορισμό τον είπε ο electifier (όσον αφορά τις συντηριτικές δυνάμεις): Σε κάθε κλειστή διαδρομή το έργο είναι μηδέν. Και αν θέλεις αυστηρή μαθηματική διατύπωση για τα διατηριτικά πεδία (η συντηριτικά, η αστρόβιλα -ναι ναι μπορείς να τα πείς και έτσι): Είναι αυτά που κάθε κλειστό επικαμπύλιο ολοκλήρωμα της έντασης του πεδίου είναι μηδενικό ή που ο στροβιλισμός του πεδίου είναι παντού μηδέν.

    Τώρα τα άλλα που λες για τα δυναμικά φαινόμενα και τη ντετερμινιστική φυσική κτλ με κάνουν να πιστεύω ότι έχεις καλύτερες επαφές με τη φιλοσοφία και όχι με τη φυσική.

    Φυσικά όλα τα παραπάνω είναι η γνώμη μου, και είναι πολύ πιθανό να έχεις κάτι στο μυαλό σου που είναι σωστό, ανώτερο και απλά άγνωστο σε εμένα... Δε θέλω να είμαι απόλυτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    η αλήθεια είναι ότι δεν άνοιξα βιβλίο φυσικής πριν απαντήσω, άλλωστε τα έχω καταχωνιάσει στο χρονοντούλαπο της... βιβλιοθήκης μου. Αφού το έχεις ψάξει δεν θα διαφωνίσω μαζί σου όσον αφορά τον ακαδημαϊκό ορισμό, απλά να επισημάνω πως οι όροι που χρησιμοποιείς όπως επικαμπύλια ολοκληρώματα της έντασης του πεδίου κλπ. κλπ. θα πρέπει να έχουν πρακτική υπόσταση δηλ. να καταλήγουν στην απάντηση του αρχικού ερωτήματος περί του αεικίνητου. Για να υπάρχει μεταβολή ενός ΗΜ πεδίου που οδηγεί σε μεταβολή της έντασής τους και άρα το οποιοδήποτε ολοκλήρωμα πάνω στη μορφή του να μην είναι μηδενικό θα πρέπει να του αποδοθεί με κάποιο τρόπο ενέργεια. Ο πλέον διαδεδομένος τρόπος να γίνει αυτό είναι με επαγωγή ενός δυναμικού πεδίου που προκαλείται από την κίνηση - η οποία με τη σειρά της προκαλείται μηχανικά με την περιστροφή ενός άξονα που φέρει μία διάταξη πηνίου ή περιέληξης αν θέλεις που διαρρέται από σταθερό (χρονικά) ρεύμα ή προκαλείται ηλεκτρομαγνητικά δηλ. χωρίς περιστροφή αλλά με το να διαρρέεται η εν λόγω διάταξη από μεταβαλόμενο χρονικά ρεύμα ή με συνδυασμό των δύο-. Επομένως αυτό που με την κοινή λογική είναι προφανές νομίζω δεν έχει ανάγκη περαιτέρω επιστημονικής ανάλυσης. Είναι όπως το ανέκδοτο με τον Χότζα και τον γάιδαρο που τον άφηνε ατάιστο.

    Ο όρος ντερερμιστικός είναι ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε υποκειμενικά μεν αλλά πρακτικά δε το κάθε πράγμα στην καθημερινότητά μας, άρα κάθε άλλο παρά όρος της φιλοσοφίας είναι. Είναι όρος της μικρής και άχαρης, πλήρους περιορισμών, ζωής μας. Π.χ. το αεικίνητο θα μπορούσε να υφίσταται σε θεωρητική βάσει οποαισδήποτε (ανεφάρμοστης) θεωρίας, η ντετερμινιστική προσέγγισή του είναι ότι δεν υπάρχει!!!

    Για το τελευταίο σχόλιό σου να επαυξήσω (για όλους μας): Γηράσκω αεί διδασκόμενος...

    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #104
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electrifier Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^ Με όλο το σεβασμό, αλλά αυτό λέγεται κι εγκεφαλική κλανιά.

    Σε λίγο θα κάνεις και ψυχανάλυση στο μαγνητικό πεδίο...
    Στο ίδιο μήκος κύματος και με όλο το σεβασμό επίσης:

    Κώλος-εγκέφαλος κλασμένος, γιατρός (ψυχαναλυτής, ψυχίατρος και συναφείς ειδικότητες) χεσμένος!!!

    Καλημέρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #105
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Γράψτο αλλιώς διότι δεν έχω τόσο πλούσιο λεξιλόγιο.

    Υ.Γ. Μη μου πεις πως ξέρεις τί είναι και το μήκος κύματος? I am impressed ρε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #106
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Αφού δεν θέλεις να σου πω, δεν σου λέω...!!!

    Χέστηκα για το αν έγινες impressed or NOT!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #107
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Έτσι, έτσι...

    Να βλέπουμε δηλαδή και με τί επιστήμονες μιλάμε, όχι τίποτ' άλλο. Ο ντετερμινισμός του βόθρου, yeah!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #108
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Δήλωσε κανένας επιστήμονας? Μήπως είναι προνόμιο μόνο των επιστημόνων να αφήνουν καμμία εγκεφαλική κλανιά όπως δήλωσες και προνόμιο όλων των υπολοίπων να μιλάνε... 'Γαλλικά'?

    Ο επιστήμονας είναι πρώτα απ'όλα άνθρωπος, δεν είναι κλεισμένος στη γυάλα και επομένως έχει ανθρώπινη αντίδραση στα ερεθίσματα που λαμβάνει στο όποιο περιβάλλον... Επίσης πρέπει να διαθέτει προσαρμοστικότητα και να πράτει κατά περίπτωση ανάλογα...

    Δεν το συνεχίζω γιατί όπως με συμβούλευσε συνάδελφος "Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας."


    Καλημέρα!!!

    ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά στο concept της εν λόγω συμβουλής...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #109
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ας μιλησω και εγω λιγα γαλλικα που απο οτι βλεπω τα αγαπατε..
    οποτε σαν πορδη και εγω ας πεταχτω και ας ρωτησω γιατι ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι τα βαζουν με ηλιθιους?

    goodμερα

    ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά στο concept της εν λόγω συμβουλής...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #110
    Μέλος Το avatar του χρήστη lastid
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    841

    Προεπιλογή

    "Μπορούμε να βάλουμε λουκέτο παρακαλώ" ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By πραπασ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 23:00
  2. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By μ9 flux in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 13:09
  3. μαγνητες στο ψυγειο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 11:17
  4. ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΗΛ. ΚΙΘΑΡΑΣ
    By tracential in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 14:47
  5. Πηνιο και μαγνητες.
    By kostaz8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας