Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 164

Θέμα: ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ

  1. #141
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.\r\n
    \r\n
    \r\nΜηνύματα γραμμένα με greeklish θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #142
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Δέν θα το πιστέψετε αλλά έγραφα τόση ώρα ένα κατεβατό με λεπτομέρειες σχετικά με το project μου γιά να καταλάβετε την πολυπλοκότητα του θέματος και οτι δέν είναι απλό, και πάνω που πάτησα υποβολή χάθηκε.Φτού ... πού να τα ξανα γράψω τώρα. Τέλος πάντων... Εν συντομία λοιπόν. Για να δουλέψει χρειάζονται 3 συστοιχίες μαγνητών ενωμένες μεταξύ τους και αναλόγως την διάμετρο του ρότορα τοποθετείς και τον ανάλογο αριθμό μαγνητών το ίδιο υσχύει και για τον στάτορα αλλά με διαφορετικό συντελεστή. Επίσης υπολογίζεις την γωνία τοποθέτησής τους σχετικά με την εφαπτομένη του κύκλου για να πετύχεις την μέγιστη απόδοση, και 3ον την διαφορική γωνία του άξονα μεταξύ των συστοιχιών για να ξεπεραστεί το σημείο 0 και να ανακυκλώνεται η κίνηση αυτή. Αυτό που πιστεύω οτι θα δουλέψει καλύτερα είναι οτι δέν θα χρησιμοποιήσω κυλινδρικούς μαγνήτες αλλά τοξοτούς(δυσεύρετοι και ειδική παραγγελία μεγέθους και πολικότητας). Αυτοί οι μαγνήτες έχουν μια ιδιομορφία: το μαγνητικό τους πεδίο στην κυρτή πλευρά τους είναι πιο ισχυρό απο την κοίλα πλευρα. Πάντώς Παναγιώτη πιστεύω οτι δεν ειχες σκευτεί όλες αυτές τις παραμέτρους όταν ήσουν μικρός και έπαιζες με τους μαγνήτες. Εγώ το μαθημά μου το έκανα χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια για τίποτα. Αναλογιστείτε κάτι... ενέργεια υπάρχει στον μαγνήτη και παράγεται έργο υπο συνθήκες. πχ απώθηση-έλξη ομώνυμων-ετερώνυμων πόλων μεταξύ δύο μαγνητών. Σύμφωνα λοιπόν με την φυσική σχετικά με τον νόμο διατήρησης της ενέργειας , υπο συνθήκες μπορούμε να εκμεταλευτούμε την ήδη υπάρχουσα ενέργεια των μαγνητών και να την μετατρέψουμε σε κινητική.
    Προς κάθε ενδιαφερόμενο με εκτίμηση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #143
    Μέλος
    Όνομα
    Μπαμπης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    182

    Προεπιλογή

    Παντως ρωτα καλου κακου αυτους που σου εδωσαν αυτες τις πληροφοριες κατα ΠΟΣΟ εχουν οι ιδιοι κατασκευασει κατι να δουλευει στην πραξη συμφωνα με την θεωρια τους (μιλαμε αποδεδειγμενα ,και οχι video απο το youtube ,η σαν αυτο απου λεει καποια διαφημιση στην τηλεωραση "ειχα ενα γνωστο ,που ειχε ανα φιλο ,και αυτος ηξερε εναν κτλ ,κτλ ........και παει λεγοντας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη H3 : 02-03-10 στις 16:06

  4. #144
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Βρέ αγόρι μου γιατί πρέπει να μου έδωσε κάποιος τις πληροφορίες ή να είδα στο youtube βιντεο για να σχεδιάσω κάτι τέτοιο. Ένας Αυστραλός είναι αυτή την στιγμή έτοιμος να το βγάλει στην αγορά χωρίς φυσικά να έχει δώσει πληροφορίες. Κάθεσε λοιπόν μόνος σου κάνεις την έρευνά σου παντού, βάζεις λίγο την φαντασία σου, και με μολύβι και χαρτί βγάζεις τα συμπεράσματά σου. Αρκεί να ξέρεις τι σου γίνεται.
    Να σου πω λόγου χάρη για το αυτοκίνητο που κινείται με νερό. Το πιό εύκολο πράγμα είναι να κάνεις παραγωγή υδρογόνου απο νερό με υλεκτρόλυση. Το δύσκολο κομμάτι είναι η διαχείρηση του παραγόμενου υδρογόνου. Αν επιχειρήσεις να το αποθηκεύσεις συμπιεσμένο σε φιάλη κάποια στιγμή θα έχεις διαρροές , με ότι συνεπάγεται αυτό, διότι τα μόρια του υδρογόνου είναι μικρότερα απο τα μόρια οποιουδήποτε μετάλου εκτός ενός κράματος το οποίο είναι στρατιωτικό μυστικό. Και να ήξερα τι είναι δεν έχω την δυνατότητα να το φτιάξω. Άρα το μυστικό βρίσκεται στην παραγωγή του υδρογόνου "on demand" δηλ. παράγεις όσο χρειάζεσαι την δεδομένη στιγμή.
    Εν κατακλείδι... σκέψη και καλή παιδεία χρειάζεται. Φαντάσου το ως ένα πάζλ που θές να φτιάξεις το οποίο έχει κομμάτια απο 3-4 άλλα πάζλ. Πρέπει λοιπόν να επιλέξεις ΕΣΥ τα κομμάτια που χρειάζονται για την ολοκλήρωσή του μέσα απο πολλά άλλα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #145
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    σε περιμενω μετα τα πειραματα σου για να μιλησουμε για τα αποτελεσματα, αν και αυτο δεν ειναι κατι καινουργιο που λες με 3 δισκους... πολλοι αφου καναν τις δοκιμες τους με εναν δισκο ειδαν οτι σκαλονει στο σημειο αρχης-τελους... ετσι εχω δει με 3 και 5 δισκους...
    εχω δει μαλιστα και ποιο "εξυπνα" σχεδια τα οποια περιεχουν μεσα τους την εννοια αδρανια του ροτορα αλλα και παλι τζιφος... υπαρχνουν και αλλα οπου στο τελος αντι για μονιμος μαγνητης εχει μπει ενας ηλεκτρομαγνητης ο οποιος και καλα θα παιρνει την ενεργεια που χρειαζετε απο την φορα που δινουν ολοι η προηγουμενοι μαγνητες, επισης υπαρχνουν και σχεδια που μεσα στο παιχνιδι βαζαν και την βαρυτητα αλλα και παλι τπτ... οποτε οπως ξαναβλεπεις εχω ασχοληθει πολυ παραπανω απο οτι νομιζεις... για αυτο ειμαι και τοσο καθετος για ποιο λογο δεν γινεται... απο εκει και περα σου ευχομαι καλη επιτυχια αλλα προπαντως να εχεις το κουραγιο να φτασεις το σημειο να μαθεις για ποιον λογο δεν προκειτε να δουλεψει ποτε και οχι απλα να τα παρατησεις στο σημειο που ρυθμιζεις την γωνιες των μαγνητων οπως οι περισσοτεροι...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #146
    Μέλος
    Όνομα
    Μπαμπης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    182

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρέ αγόρι μου γιατί πρέπει να μου έδωσε κάποιος τις πληροφορίες ή να είδα στο youtube βιντεο για να σχεδιάσω κάτι τέτοιο. Ένας Αυστραλός είναι αυτή την στιγμή έτοιμος να το βγάλει στην αγορά χωρίς φυσικά να έχει δώσει πληροφορίες. Κάθεσε λοιπόν μόνος σου κάνεις την έρευνά σου παντού, βάζεις λίγο την φαντασία σου, και με μολύβι και χαρτί βγάζεις τα συμπεράσματά σου. Αρκεί να ξέρεις τι σου γίνεται.
    Να σου πω λόγου χάρη για το αυτοκίνητο που κινείται με νερό. Το πιό εύκολο πράγμα είναι να κάνεις παραγωγή υδρογόνου απο νερό με υλεκτρόλυση. Το δύσκολο κομμάτι είναι η διαχείρηση του παραγόμενου υδρογόνου. Αν επιχειρήσεις να το αποθηκεύσεις συμπιεσμένο σε φιάλη κάποια στιγμή θα έχεις διαρροές , με ότι συνεπάγεται αυτό, διότι τα μόρια του υδρογόνου είναι μικρότερα απο τα μόρια οποιουδήποτε μετάλου εκτός ενός κράματος το οποίο είναι στρατιωτικό μυστικό. Και να ήξερα τι είναι δεν έχω την δυνατότητα να το φτιάξω. Άρα το μυστικό βρίσκεται στην παραγωγή του υδρογόνου "on demand" δηλ. παράγεις όσο χρειάζεσαι την δεδομένη στιγμή.
    Εν κατακλείδι... σκέψη και καλή παιδεία χρειάζεται. Φαντάσου το ως ένα πάζλ που θές να φτιάξεις το οποίο έχει κομμάτια απο 3-4 άλλα πάζλ. Πρέπει λοιπόν να επιλέξεις ΕΣΥ τα κομμάτια που χρειάζονται για την ολοκλήρωσή του μέσα απο πολλά άλλα!!!

    Ημουνα σαφεις στην Ερωτηση μου ,την ξανακανω λοιπον ,ΠΟΙΟΣ το εχει φτιαξη στην ΠΡΑΞΗ ,χωρις φαντασια και ευσεβεις ποθους
    Ποιος ειναι αυτος ο Αυστραλος ? καποιο link να δουμε

    σχετικα με την αποθηκευση του υδρογονου και τα " στρατιωτικα μυστικα "
    δες εδω http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_storage

    Δες ακομα εδω ποσο ευκολα γινεται χωρις " στρατιωτικα μυστικα http://www.sandia.gov/hydrogen/resea...age/index.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_tank

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη H3 : 02-03-10 στις 18:37

  7. #147
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΥΛΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Τα πολλα λογια, ειναι πνευματικη ενδεια (φτωχεια) ....
    Επι το εργον, και μετα τα ξαναλεμε !!!
    www.free-energy-info.co.uk/Chapt1.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #148
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Γειά σου Παύλο. Τύχη, Υγεία και Χαρά θέλουμε.

    Εγώ που έχω γεμίσει μια κούτα με πειραματικά μοτέρ και μαγνήτες
    σας λέω με βεβαιότητα ότι είναι ωραία απασχόληση τα παιχνίδια με μαγνήτες.


    Γιατί εάν το καλό παιδί δεν παίξει με τα ηλεκτρονικά του και με άλλα gadgets
    τότε θα πρέπει να κάνει κάτι άλλο.


    Τώρα μάλιστα που πωλούν τα παιχνιδάδικα κινέζικα συναρμολογούμενα
    με μαγνήτες τύπου geomagnets neodymium σε λογικές τιμές

    μπορεί ο κάθε άνεργος να παίζει με τους μαγνήτες του.

    Και πολύ καλά να κάνει..
    Τι δηλαδή είναι καλύτεροι αυτοί που παίζουν μπαγλαμά?

    Έμαθα κι εγώ να παίζω ένα τραγουδάκι “ο μπουφετζής”
    Στίχοι: Γιώργος Μπάτης

    Θέλω να γίνω μπουφετζής
    σε τούρκικους τεκέδες
    Να ‘ρχονται οι χανούμισσες
    να πίνουν αργιλέδες

    Πήγα κι εγώ κάποια βραδιά
    και μπήκα στα μεράκια
    Γνώρισα τρεις χανούμισες
    τρία σωστά κουκλάκια

    Η μια κρατά τον αργιλέ,
    κι η άλλη το τσιμπούκι
    Κι η τρίτη η μικρότερη
    τρελή στο μαστουρλούκι

    Ανοίξτε τα παράθυρα
    να φύγουν τα ντουμάνια
    Για να φουμάρουμε κι εμείς
    που είμαστε χαρμάνια

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #149
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    εχω φτιαξει ενα προτοτυπο για να δω τι γινεται,χρησημοποιησα μανητες πολλα υποσχομενους [μαγνητητη-ανθρακα]σχεδων σαν του νεοδυμιου,η δηναμη τους ειταν τετεια που αν χρεισιμοποιουνταν σε μοτερ συνεχους ρευματος θα ειχε τεραστια δυναμη ,το αποτελεσμα ειταν τζιφος,ο ροτορας επεπλεε σε μια μαγνητηκη θαλασσα με μια μικρη ταση να κινηθη προς την φορα του πεδιου,
    αφου προσθεσα και τον δευτερο ροτορα σε μια ογγοδεστατη κατασκευη κρατουσε μερικες στροφες απο την αρχικη οθηση που του εδινα προς τη φορα του πεδιου ενω αντιθετα φρεναριζε,οταν προσθεσα και τον τριτο ροτορα απλα βελτιοθηκαν λιγο τα πραγματα χωρις να υπαρχει αεικινητος περιστροφη,μετα μου τελιωσαν οι μαγνητες και σταματισα [160τον αριθμο]πιστηκα τελικα οτι ακομα
    και να ηπειρχε καποιου ειδους κινηση δεν θα υπηρχε δυνατοτητα παραγωγης εργου αφου αυτη θα καταναλονονταν για την περιστροφη του
    Αν το ξαναφτιαξω καποια στιγμη θα προσθεσω καποιο μηχανησμο με ενα μικρο μοτερακι που
    θα αντιστρεφει τις πολοικοτιτες του στατορα [σαν τα μοτερ συνεχους ρευματως]ετσι θα μπορεσω να χρεισιμοποιησω στο επακρο τις δυναμεις των σταθερων μαγνητων βγαζωντας ετσι
    περισωτερη ενεργεια απο αυτη που θα καταναλονω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη -nikos- : 27-12-10 στις 19:38

  10. #150
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Νίκο με συγκινεί η προσπάθεια σου. Είναι ευγενές άθλημα το παιχνίδι με τα μαγνητικά πεδία.
    Θα ήθελα να έδειχνες κάτι για να έχουμε εικόνα και να καταλάβουμε καλύτερα.
    Πολλοί είναι αυτοί που προσπαθούν με μαγνήτες και ενδιαφέρονται.

    Είναι πραγματικά δύσκολο να τιθασεύσεις τον μαγνητισμό έτσι ώστε
    να πάρεις ωφέλιμο έργο. Είναι όμως κάτι εφικτό.


    Παράδειγμα προς μίμηση είναι οι προσπάθειες κάποιων να μετατρέψουν εναλλάκτες αυτοκινήτου
    σε δυναμό με την χρήση μαγνητών. Έτσι υπάρχει όφελος.

    Κι εγώ κάνω αυτό, και θα βρεις κάπου σε θέμα με ανεμογεννήτριες φωτο με προσπάθειες μου.

    Σκέφτεσαι να φτιάξεις ανεμογεννήτρια με τους μαγνήτες σου? Είναι καλή ιδέα.

    Σε ένα μήνα υπολογίζω να έχω τελειώσει με την διασκευή εναλλάκτη και να παρουσιάσω
    μερικές φωτό.

    Τύχη, Υγεία, Χαρά ξανά και ξανά…

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By πραπασ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-17, 23:00
  2. ΜΑΓΝΗΤΕΣ
    By μ9 flux in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 13:09
  3. μαγνητες στο ψυγειο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-13, 11:17
  4. ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΗΛ. ΚΙΘΑΡΑΣ
    By tracential in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-12, 14:47
  5. Πηνιο και μαγνητες.
    By kostaz8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 18:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας